آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۳۳

 • محک دیپلماسی روحانی در نیویورک

  سخنرانی روحانی در سازمان ملل با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو شد. برخی از کارشناسان بر این باورند که سخنرانی رئیس‌جمهور، بازتاب اقتدار، صلح و استقامت ایران بود و روحانی تلاش کرد تا یک‌جانبه‌گرایی ترامپ را به چالش بکشد، البته شمار دیگری سخنرانی او را ایده‌آلیستی توصیف و تاکید کردند اگرچه این‌گونه سخنرانی‌ها می‌تواند به حمایت گروه‌های عمومی منجر شود، اما اثر چندانی در الگو‌های سیاست‌گذاری ندارد. «دنیای‌اقتصاد» دیپلماسی رئیس‌جمهور در نیویورک را تحلیل کرده است.
 • نمایش ترامپ خـراب شد

  دنیای اقتصاد: جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع حفظ صلح و مبارزه با گسترش تسلیحات کشتار جمعی به محل جدال روسای‌جمهور آمریکا و فرانسه تبدیل شد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر تاکید کرده بود که در این جلسه تمرکز بر موضوع ایران خواهد بود و همینطور هم شد.
 • واکنش مثبت سیاسیون به سخنان روحانی درسازمان ملل

  دنیای اقتصاد: سخنان سه‌شنبه شب حسن روحانی رئیس‌جمهوری در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با واکنش مثبتی در داخل و خارج کشور مواجه شد. در همین راستا رسانه‌های دنیا ضمن بازتاب گسترده اظهارات رئیس‌جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل، مواضع منطقی وی را مورد تقدیر قرار دادند. این سخنان درداخل نیز با استقبال سیاسیون مواجه شد. درهمین راستا، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان سخنان رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل را عزتمندانه و از موضع قدرت دانست و از آن قدردانی کرد.
 • نظر روحانی درباره مهم‌ترین موضوع در روابط امروز ایران و اروپا

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری ایران در ادامه دیدارها و ملاقات‌های خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به اینکه امروز مهم‌ترین موضوع در روابط ایران و اروپا تلاش مشترک برای استحکام و اجرای برجام است، گفت: خوشبختانه طرفین مصمم به حفظ و ادامه این توافق بین‌المللی بوده و در این راستا مواضع سیاسی قاطعی را اتخاذ کرده‌اند.
 • افزایش ابهام درباره احتمالات تغییر کابینه

  دنیای اقتصاد: ماجرای تغییر و تحولات کابینه حسن روحانی، طی روزهای اخیر که او به نیویورک سفر کرده بود بیش از پیش به موضوعی مبهم تبدیل شد؛ از یکسو برخی رسانه‌ها خبرهایی از کناره‌گیری برخی وزیران منتشر کردند و در مقابل شاهد تکذیب‌هایی از سوی مقامات دولتی بوده‌ایم.
 • ایجاد شکاف در زیرگروه‌ تورم

  دنیای اقتصاد: بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد شکاف تورمی میان اقلام قابل‌تجارت و اقلام غیرقابل‌تجارت افزایش یافته است. براساس این آمارها شکاف تورم ماهانه این دو شاخص به سطح ۶/ ۶ واحد درصد رسیده است، همچنین شکاف نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در مردادماه به ۸/ ۲۲ واحد درصد رسیده است. این شکاف تورمی در حدود ۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
 • ارجاع لایحه CFT به هیات‌رئیسه مجلس

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از ارجاع لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) به هیات‌رئیسه مجلس برای بررسی در صحن علنی خبر داد. علی نجفی‌خوشرودی در توضیح جلسه دیروز کمیسیون امنیت ملی گفت: کمیسیون به بررسی و جمع‌بندی آخرین نظرات پیرامون لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم با حضور نمایندگان ارگان‌های مختلف پرداخت.
 • انتقاد مطهری از ارجاع لوایح «پالرمو» و «مبارزه با پولشویی» به مجمع

  دنیای اقتصاد: علی مطهری در یادداشتی که در عصر ایران منتشر کرد، ارجاع دو لایحه مبارزه با پولشویی و جرائم سازمان‌یافته به مجمع تشخیص را خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس عنوان کرد. او نوشت: «این دو لایحه پس از رفع ایرادات شورای نگهبان در مجلس باید به شورای نگهبان می‌رفت نه به مجمع تشخیص، زیرا ما یک شورای نگهبان داریم نه دو شورای نگهبان. باید مغایرت‌های مورد نظر کمیسیون نظارت مجمع پس از تصویب در صحن مجمع به شورای نگهبان برود و شورا آن را همراه ایرادات احتمالی خود به مجلس بفرستد و اگر مجلس بر نظر خود اصرار داشت آن گاه به مجمع برود و چنانچه مجلس رفع ایراد کند و شورای نگهبان نیز ایراد جدیدی نگیرد تبدیل به قانون می‌شود. شاید اقدام جدید مجلس در ارجاع به مجمع ناشی از کمبود وقت باشد.»
 • موضوع FATF دیگر مطرح نیست

  همچنین دیروز محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه موضوع FATF دیگر در مجلس و مجمع مطرح نیست، گفت: در حال گفت‌وگو برای رفع ایرادات لوایحی که دولت به مجلس آورده هستیم. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضایی گفت: عضویت در FATF موضوعی است که باید در سطح کلان کشور تصمیم‌گیری شود. هر مصوبه‌ای که از سوی مجلس تصویب شود اگر مغایر با سیاست‌های نظام باشد قطعا در مجمع تشخیص رد می‌شود.
 • نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه

  باشگاه خبرنگاران جوان: امیر دریابان علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی روز گذشته در نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه با عنوان گفت‌وگوی امنیتی -منطقه‌ای خاطرنشان کرد: تداوم گفت‌وگوهای سازنده نقشی مهم در ایجاد امنیت، صلح و رفاه برای منطقه خواهد داشت. شمخانی اقدام تروریستی اخیر در شهر اهواز توسط یک گروه وابسته به بیگانگان را نشان‌دهنده تلاش سازمان‌یافته جریان تروریسم و حامیان آنها برای ایجاد ناامنی عنوان کرد و ضمن محکوم کردن این اقدام ضدانسانی گفت: این حادثه تروریستی بار دیگر معضل برخورد دوگانه برخی از مدعیان دروغین مبارزه با تروریسم را به تصویر کشاند و واقعیت عریان پشتیبانان و حامیان تروریست‌ها را که حتی حاضر به محکوم کردن این جنایت هم شدند، در معرض نگاه جهانیان قرار داد.
 • روایت نقوی حسینی از جزئیات حمله تروریستی اهواز

  دنیای اقتصاد: عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور با اشاره به حادثه تروریستی اهواز گفت: کنترل مرزهای شرقی و غربی کشور برای تامین امنیت مرزی باید جدی گرفته شود.
 • انتقاد دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت از رسانه ملی

  ایسنا نوشت: دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت در واکنش به آن‌چه«رفتار تخریبی رسانه ملی علیه دولت»عنوان شده، توضیحاتی ارائه کرد.
 • دلیل استقرار یگان ویژه در ایستگاه‌های مترو

  فارس نوشت: فرمانده یگان‌های ویژه ناجا در گفت‌وگو با فارس درباره استقرار ماموران یگان ویژه در ایستگاه‌های متروی نقاط مرکزی شهر تهران اظهار کرد: بعضی اوقات اخباری می‌رسد و برای پیشگیری از تهدیدات، حضور فیزیکی لازم است تا اگر دشمن قصدی داشته باشد، بتوانیم حالت بازدارندگی لازم را داشته باشیم.سردار حسن کرمی به حوادث مختلف از جمله حادثه تروریستی اهواز اشاره و تصریح کرد: فرماندهی تهران تشخیص دادند یگان‌های ویژه ناجا در برخی نقاط مستقر شوند تا اقدامات پیشگیرانه انجام شود.وی درخصوص اینکه ماموران یگان ویژه تا چه زمانی به‌صورت محسوس در نقاط مرکزی پایتخت حضور دارند، گفت:‌ احتمالا تا روز جمعه این آمادگی و حضور حفظ خواهد شد.
 • فعالیت گروه‌های حامی ایران در آمریکا

  انتخاب نوشت: در آغاز سخنرانی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در نشست لابی ضدایرانی اتحاد علیه ایران هسته‌ای در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، گروهی از فعالان طرفدار ایران سخنان او را قطع کردند. در همین حال زنی که قصد داشت در این نشست اعتراض خود را به سیاست‌های آمریکا اعلام کند از محل برگزاری نشست اخراج شد. این زن پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: با ایران صلح کنید.
 • توضیح وزیر بهداشت در مورد یک حاشیه

  ایسنا نوشت: سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت در حاشیه جلسه هیات دولت درخصوص حاشیه‌ای که در یکی از سفرهای استانی وی ایجاد شده بود، گفت: حاشیه، درست می‌شود و ما هم مستثنی نیستیم. از کسانی که حاشیه درست می‌کنند بپرسید بجستان کجاست، نمی‌دانند. توصیه می‌کنم این افراد سری هم به مناطق محروم بزنند. یکی از مردم عزیزی که بارها در سفر به این مناطق ملاقات می‌کنیم، مشکل شخصی پزشکی داشت که راهنمایی‌اش کردم و به جای ماساژ از واژه فارسی‌ استفاده کردم. این اقدامی است که در مورد اطرافیان خودمان هم توصیه می‌کنیم. به نظرم مسائل دیگری پشت این قضایا است و مردم آن را می‌فهمند.
 • تحصن نماینده میانه در اعتراض به شرایط اقتصادی کشور

  ایرنا نوشت: فردین فرمند، نماینده میانه و عضو فراکسیون امید مجلس در آغاز جلسه علنی دیروز مجلس مقابل جایگاه هیات‌رئیسه ایستاد و سرش را پایین انداخت، این تحصن باعث شد جمعی از نمایندگان به سمت وی بروند و از این نماینده بخواهند که به صندلی خود بازگردد. این نماینده متحصن نیز اعلام کرد که خواهان برگزاری جلسه غیرعلنی در مجلس درمورد مسایل اقتصادی کشور است و تا این امر محقق نشود بر صندلی خود نمی‌نشیند. درهمین حال مسعود پزشکیان نیز تاکید کرد: ما در هیات‌رئیسه مجلس با دولت و مسوولان وزارت اطلاعات در مورد وضعیت اقتصادی کشور جلسه برگزار و نتیجه و جمع‌بندی را تا یکشنبه آینده به نمایندگان اعلام می‌کنیم.
 • توضیح خادمی درباره حقوق ۲۷ میلیونی‌اش

  خبرآنلاین نوشت: هدایت الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملک درباره موضوع حقوق ۲۷ میلیونی و خانه ۲۹۰ متری‌اش به خبرآنلاین گفت: به‌دلیل مصوبه مجلس نمی‌توانم بیش از ۲۰ میلیون حقوق دریافت کنم و این مبلغی که اعلام شده دروغ است.
 • اعتراض مشایی به حکم دادگاه

  باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس دادگستری استان تهران گفت: اسفندیار رحیم مشایی به حکم دادگاه انقلاب اعتراض کرد.اسماعیلی رئیس دادگستری استان تهران اظهار کرد: وکلای اسفندیار رحیم مشایی در آخرین ساعات وقت اداری روز یکشنبه (یکم مهرماه) اعتراض خود را به حکم دادگاه ثبت کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر