آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۳۲

 • دعوت می‌کنیم به میز مذاکره‌ای که بر هم زدید بازگردید

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری ایران روز سه‌شنبه در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با تاکید بر اینکه «نه جنگ، نه تحریم؛ نه تهدید، نه زورگویی؛ فقط وفای به عهد و عمل به قانون» اظهار کرد سازمان ملل یکی از ادارات دولت آمریکا نیست و نباید اجازه دهد که مصوباتش، گروگان بازی‌های انتخاباتی و تبلیغاتی برخی از اعضا شود.
 • امضای مجلس علیه انزوای مالی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی پس از ملاحظه ایرادات شورای نگهبان به تصویب ساکنان بهارستان رسید.
 • پاتک مجلس به جنگ اقتصادی

  دنیای اقتصاد: دو لایحه از لوایح چهارگانه که دولت به توصیه FATF به مجلس ارائه کرده بود، دیروز اصلاح شد. لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «پالرمو» که اگر در مجلس تصویب نمی‌شد، می‌توانست بهانه‌ای برای قطع همکاری‌های بانکی و تجاری کشورها با ایران حتی ازسوی کشورهایی همچون روسیه باشد. لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در جریان‌های مالی بین‌المللی آن‌چنان حائز اهمیت است که کشورهایی همچون چین و روسیه در اوج اصطکاک سیاسی با غرب قوانین خود را در این زمینه در تطابق با توصیه FATF اصلاح کردند. این دو لایحه پیش‌تر به استناد نظر مشورتی هیات‌عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، ازسوی شورای نگهبان برای رفع ایرادات به مجلس بازگشت؛ ایراداتی که عمدتا شکلی اعلام شد و در برخی موارد نیز هیات‌عالی آنها را مغایر با سیاست‌های کلی نظام خواند. با این همه دیروز مجلس بخش عمده‌ای از ایرادات را اصلاح و با پافشاری بر نظر خود مبنی‌بر موافقت با این دو لایحه، آنها را برای تایید نهایی به مجمع تشخیص مصلحت فرستاد. اظهارات برخی اعضای مجمع نیز نشان می‌دهد که احتمال تایید این لوایح زیاد است. علاوه‌بر این، از میان لوایح چهارگانه، قانون اصلاحی مبارزه با تامین مالی تروریسم ازسوی رئیس‌جمهوری ابلاغ شد؛ اما لایحه الحاق ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم، همچنان مسکوت است.
 • تلاش برای جلوگیری از دیدار ترامپ با روحانی

  دنیای اقتصاد: اکنون مشاوران ترامپ جدا از بحث ممانعت از تمایلات جنگ‌طلبانه ترامپ، تلاش می‌کنند تا از ارتباط مستقیم میان او و رئیس‌جمهوری ایران جلوگیری کنند. چراکه ممکن است او تا حدی برای این دیدار خام باشد که نتواند چنین نشستی را مدیریت کند و این موضوع موجب تضعیف تلاش‌های آنها برای حفظ فشارها بر کره‌شمالی شود.
 • اکران طرح اروپا برای دور زدن تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: اتحادیه اروپا در فکر ایجاد «سازوکاری ویژه» برای پرداخت‌های مربوط به صادارت و واردات ایران در مقابله با تحریم‌های آمریکا است. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست ۱+۴ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل و در بیانیه مشترک با ظریف در جمع خبرنگاران گفت که ۱+۴ از پیشنهادهای عملی برای حفظ و توسعه کانال‌های پرداخت به ایران حمایت کردند.
 • سنجش وعده رسانه‌ای همتی

  دنیای اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی در ابتدای خدمت، وعده داد که کمتر مصاحبه و بیشتر عمل کند. در این مدت تا چه حد، این وعده رئیس کل رنگ عمل گرفته است؟
 • کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند

  با وجود طرح موضوع افزایش مجدد حقوق کارکنان در سال جاری تازه‌ترین اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه از این حکایت دارد که دیگر قراری برای این افزایش نیست و اگر هم قرار باشد که افزایش حقوقی برای کارکنان اتفاق بیفتد برای سال آینده خواهد بود.
 • بیمه موبایل تا سقف ۶ میلیون تومان به جای گارانتی معتبر

  در کاهش چشمگیر واردات رسمی گوشی موبایل که تعهد شرکت واردکننده به گارانتی کالا از جمله الزامات آن است، نوع جدیدی از گارانتی در بازار مرسوم شده که در آن شرکت‌ بیمه‌گذار گوشی را تا سقف ۶ میلیون تومان گارانتی می‌کند.
 • دستگیری ۲۲ نفر از عوامل پشتیبانی حمله تروریستی اهواز

  دنیای اقتصاد‌: به‌دنبال حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز، وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای از تعیین شناسایی تیم پنج‌نفره تروریستی وابسته به گروه‌های تجزیه‌طلب تکفیری و کشف خانه تیمی این تروریست‌ها و دستگیری ۲۲ نفر از عوامل پشتیبانی‌کننده و دخیل در حادثه اخیر اهواز خبر داد. براساس این اطلاعیه از خانه تیمی این تروریست‌ها مواد منفجره، وسایل نظامی و امکانات ارتباطی کشف و ضبط شده است.
 • بررسی تغییرات کابینه در جلسه مشترک دولت و مجلس

  دنیای اقتصاد: عضو کمیسیون عمران از برگزاری نشست مشترک دولت و مجلس روز یکشنبه آینده به‌منظور بررسی ترمیم کابینه خبر داد. علی نجفی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اعلام کرد که دولت و مجلس یکشنبه آینده به‌منظور تعامل و همفکری در راستای ساماندهی دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و ترمیم کابینه جلسه‌ای را تشکیل خواهند داد.
 • انتخاب دو نماینده زن به عضویت هیات نظارت بر اندوخته اسکناس

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز دو نماینده زن مجلس را به پیشنهاد کمیسیون‌ اقتصادی، به‌عنوان ناظران در هیات نظارت بر اندوخته اسکناس انتخاب کردند. معصومه آقاپور علیشاهی و زهرا سعیدی منتخبان مجلس برای هیات نظارت بر اندوخته اسکناس هستند.
 • برنامه‌ برای بهره‌برداری از ۴۹۰ پروژه ورزشی در سال ۹۷

  مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان که دیروز برای پاسخ به سوال حبیب‌الله دهمرده نماینده زابل و زهک به بهارستان رفته بود، از برنامه‌ریزی وزارت متبوعش برای بهره‌برداری از ۴۹۰ پروژه ورزشی در سال ۹۷ خبر داد.
 • واکنش روحانی به یک ادعا در مورد حمله تروریستی اهواز

  ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در واکنش به ادعای یک مقام آمریکایی در مورد نقش دولت ایران در حمله تروریستی اخیر در اهواز، به ماجرای تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا اشاره کرد.
 • خنثی‌سازی بیش از هزار توطئه در مراسم تاسوعا و عاشورا

  خبرآنلاین نوشت: مسوول اداره زمینی عملیات کل سپاه از کشف و خنثی‌سازی بیش از هزار توطئه به قصد برهم‌زدن مراسم تاسوعا و عاشورا خبر داد.سردار مرتضی میریان، مسوول اداره زمینی عملیات کل سپاه پاسداران در گفت‌وگویی گفت: دشمن به شدت دنبال این است که در کشورهای منطقه و به‌ویژه جمهوری اسلامی ایجاد ناامنی کند. وقتی برای انتقال یک بمب از شرق و انفجار آن در تهران قریب به ۲۰ میلیون دلار هزینه می‌کنند، نشان می‌دهد که به چه قیمتی حاضر هستند که به هدف خود یعنی ایجاد ناامنی دست یابند. همچنین در ماه محرم بیش از ۱۰۰۰ توطئه کشف شد؛ از جمله خودروهای انتحاری که قصد داشتند که چه از سمت غرب و چه شرق وارد پایتخت شوند که به نوعی خنثی شد و دشمن نتوانست نقشه‌هایش را عملی کند.
 • صدور حکم پرونده ایران صدرا

  میزان نوشت: عباس پوریانی، رئیس‌کل دادگاه‎های عمومی و انقلاب تهران در گفت‎وگو با میزان، در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده دکل نفتی گفت: رسیدگی به پرونده دکل نفتی گمشده در مجتمع قضایی ویژه امور اقتصادی ادامه دارد. پوریانی همچنین در ادامه این گفت‎وگو از صدور حکم متهم پرونده ایران صدرا خبر داد.وی در تشریح این خبر گفت: این پرونده یک متهم اصلی دارد که به اتهام خیانت در امانت و جعل اسناد به حبس محکوم شده است.رئیس‌کل دادگاه‎های عمومی و انقلاب تهران با بیان اینکه مبلغ اتهامی این متهم ۱۵ میلیون و هفتصد و شش هزار یورو است، خاطرنشان کرد: حکم این متهم در مرحله اولیه قابل تجدیدنظر خواهی است.
 • توقف طرح جریمه ریالی سربازی از سال آینده

  ایسنا نوشت: رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا از توقف طرح جریمه ریالی در سال آینده خبر داد.سردار بهرام نوروزی در نشست خبری روز گذشته خود که در مقر سازمان وظیفه عمومی ناجا برگزار شد، درباره اجرای طرح جریمه ریالی سربازی اظهار کرد: اجرای این طرح تا پایان امسال ادامه داشته و برابر آخرین اطلاعات ما در سال آینده اجرایی نخواهد شد. بنابراین افرادی که تا پایان امسال هشت سال غیبت یا بیشتر از آن داشته باشند تنها تا پایان امسال می‌توانند با پرداخت جریمه ریالی از انجام خدمت سربازی معاف شوند.
 • ایران ۳/ ۱ درجه سلسیوس گرم‌تر شد

  ایسنا نوشت: صادق ضیائیان، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با ارائه گزارش وضعیت بارش و دمای کشور تاکید کرد: در ۱۲ ماه گذشته، کل کشور ۳/ ۱ دهم درجه سلسیوس افزایش دما را ثبت کرده است.
 • میزان مصرف سیگار در دانش‌آموزان

  انتخاب نوشت: مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: طبق بررسی‌های انجام‌شده در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵، حدود ۱۱ درصد دانش‌آموزان در ایران تجربه مصرف سیگار دارند. سید حامد برکاتی اظهار کرد: این آمار مربوط به دانش‌آموزانی نیست که به‌صورت مداوم سیگار ‏مصرف می‌کنند.
 • کاهش گدایان خارجی در کرج

  ایسنا نوشت: مدیر‌کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری کرج از فعالیت یک مرکز ساماندهی متکدیان و آسیب‌دیدگان اجتماعی در این شهرستان خبر داد.حشمت الله عزیزی اظهار کرد: با اجرای این طرح تعداد متکدیان کرج که اغلب آنها خارجی و اتباع کشورهای پاکستان و مالزی هستند، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

بیشتر