آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۱۳

 • دلیل ماندن ایران در برجام

  دنیای اقتصاد: رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت سه تن از رهبران اروپا تماس گرفتند و گفتند شما خارج نشوید درحالی‌که ما حق داشتیم از این توافق خارج شویم، آنها از ما خواستند همکاری کنیم و گفتند ما به‌گونه‌ای تامین می‌کنیم که شما در این توافق خسارتی نبینید. ۱۸ اردیبهشت آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد و از آن زمان تاکنون اروپایی‌ها درحال طراحی یک بسته پیشنهادی هستند که منافع ایران در برجام را تامین کند. در همین خصوص ‌هایکو ماس وزیرخارجه آلمان در تازه‌ترین اظهارات خود گفت اروپا کار روی ایجاد سیستمی برای انتقال پول را که از سوئیفت مستقل باشد، آغاز کرده است.
 • تابلوی تورم پیش‌نگر ۲ رقمی شد

  دنیای اقتصاد: رشد فصلی شاخص قیمت تولیدکننده پس از ۲۱ فصل از محدوده تک رقمی خارج شد. بر اساس گزارش مرکز آمار، شاخص قیمت تولیدکننده در فصل بهار نسبت به زمستان گذشته رشد ۵/ ۱۰ درصدی را ثبت کرده است. این رشد موجب شد تا تورم نقطه به نقطه نیز با کانال شکنی به ۲۵ درصد در بهار سال‌جاری برسد. همچنین تورم میانگین ۱۲ ماهه نیز با ثبت عدد ۸/ ۱۶ درصد، به سطوح ۴ سال قبل بازگشته است. رصد داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که بخش صنعت، با توجه به ضریب اهمیتش بیشترین نقش را در جهش شاخص کل داشته است. میانگین قیمت تولیدات صنعتی در بهار امسال رشد ۱۴ درصدی را نسبت به زمستان پشت‌سر گذاشت.
 • سرنوشت نهایی سوال از روحانی

  دنیای اقتصاد: معاون حقوقی قوه قضائیه اعلام کرد: سوال از حسن روحانی رئیس‌جمهوری در صورتی که تخلف یا استنکاف از اجرای قانون باشد به این قوه ارسال می‌شود، در غیر این صورت اگر هیچ یک از این موارد نباشد، طبیعتا پرونده سوال از رئیس‌جمهوری به قوه‌قضائیه ارجاع نمی‌شود. به گفته او، باید در زمانی که سوالات مطرح می‌شود، نمایندگان مشخص کنند که رئیس‌جمهوری از کدام قانون تخلف کرده یا کدام قانون را اجرا نکرده است. سخنگوی هیات رئیسه مجلس نیز اعلام کرد در جلسه‌ای که امروز برگزار می‌شود سرنوشت نهایی سوال از روحانی معلوم خواهد شد.
 • از کودتای سیا تا لاهه

  دنیای ‌اقتصاد: آمریکا طی روز‌های اخیر با مطرح کردن این موضوع که بالاترین نهاد قضایی سازمان‌ملل نیز قدرت کافی برای دخالت در مسائل مربوط به امنیت‌ملی را ندارد طرح دعوی ایران علیه خود در دیوان بین‌المللی دادگستری(لاهه) را رد کرده است. پس از خروج آمریکا از برجام درپی فرمان اجرایی دونالد ترامپ و بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای که در سال ۲۰۱۵ با امضای این توافق به حالت تعلیق درآمده بودند ایران گزینه اقدام قانونی علیه ایالات‌متحده آمریکا را اجرایی کرده ‌است.
 • گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و انگلیس در تهران

  دنیای اقتصاد: دور جدید گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و انگلیس روز شنبه به ریاست سیدعباس عراقچی و آلیستر برت معاونان وزرای خارجه ۲ کشور در تهران برگزار شد. به گزارش خبرگزاری فارس، این گفت‌وگوها به ریاست «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران و «آلیستر برت» معاون وزیر خارجه انگلیس در امور غرب آسیا و شمال آفریقا در محل وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و در تهران برگزار شد.
 • قاسمی: در برکناری مشاور امنیت ملی عراق دخالت نمی‌کنیم

  فارس: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران برکناری «فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی عراق را مساله داخلی این کشور خواند و گفت که جمهوری اسلامی در این زمینه دخالت نمی‌کند.
 • پیام رئیس‌جمهور ایران خطاب به قرقیزستان، ازبکستان و مالزی

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در پیام‌های جداگانه‌ای فرارسیدن روز ملی در قرقیزستان، مالزی و ازبکستان را تبریک گفت.
 • ابراز حمایت وزیرخارجه پاکستان از موضع ایران در برجام

  دنیای اقتصاد: شاه‌محمود قریشی، وزیر امورخارجه پاکستان در دیدار با محمد جواد ظریف، حمایت پاکستان از موضع ایران در پایبندی به توافق هسته‌ای را ابراز کرد.
 • تمجید چین از پایبندی ایران به برجام

  تسنیم: سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز جمعه از دوازدهمین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام را تایید می‌کند، تمجید و استقبال کرد. «هوا چانیینگ»، سخنگوی وزارت امورخارجه چین در پاسخ به سوالی درخصوص انتشار گزارش مدیرکل آژانس گفت: «ما از این گزارش که مدیرکل آژانس منتشر کرده آگاهی داریم. این دوازدهمین بار پیاپی است که آژانس پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش ذیل برجام را تایید می‌کند.» سخنگوی وزارت خارجه چین اضافه کرد: «ما از این تلاش‌های انجام‌شده توسط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال و تمجید می‌کنیم. چین امیدوار است که تمامی طرف‌های ذی‌ربط، در راستای منافع مشترک جامعه بین‌المللی، دورنمای بزرگ‌تر و دیرپاتر را در نظر داشته باشند و به محافظت از برجام و اجرای آن ادامه دهند.»
 • ادعای لیبرمن درباره کاهش فعالیت‌های ایران در سوریه

  ایسنا: آویگدور لیبرمن، وزیرجنگ رژیم صهیونیستی در سخنانی مدعی شد که ایران فعالیت‌های نظامی و حضور خود را در سوریه به‌شدت کاهش داده است.
 • رشد۲/ ۱۲ درصدی اعتبارات تحقیقاتی طی سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷

  فریبا فهیم‌یحیایی، حمزه میرزایی، رضا واعظی و علیرضا جهانگیری امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور
  مقایسه اعتبارات تحقیقاتی سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ نشان‌دهنده آن است که اعتبارات تحقیقاتی از محل بودجه عمومی دولت از ۵/ ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ با ۲/ ۱۲ درصد رشد به ۹/ ۱۱ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ رسیده است.
 • میل عجیب به کارمندشدن

  ایرنا: معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مشکلات اقتصادی موجب شده تا خانواده‌ها تلاش کنند فرزندان کارمند داشته باشند، زیرا براین باورند که کارمندان حتی دردوران رکود اقتصادی «آب‌باریکه»‌ای برای گذران زندگی خواهند داشت.
 • مرغ‌های درشت نخرید!

  ایسنا: معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر اینکه مردم مرغ‌های درشت مصرف نکنند، از افزایش جوجه‌ریزی و مازاد مصرف ۱۰ هزار تن گوشت مرغ خبر داد.مرتضی رضایی در حاشیه افتتاح متمرکز پروژه‌های کشاورزی در علی‌آباد کتول در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جوجه‌ریزی‌ها در سطح کشور طی ماه گذشته به ۴ میلیون قطعه و در ماه جاری به ۵ میلیون قطعه افزایش پیدا کرده است.
 • دو طرح استیضاح مشترک برای یک وزیر

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که طرح استیضاح محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در کمیسیون صنایع و معادن درحال بررسی است، دومین طرح استیضاح شریعتمداری از سوی ۱۲ تن از نمایندگان مجلس، با محورهای مشابه به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم شده است.
 • آخرین وضعیت لوایح چهارگانه مرتبط با FATF

  دنیای اقتصاد: حدود ۴۰ روزمانده به پایان مهلت گروه ویژه اقدام مالی FATF برای تعلیق ایران از فهرست سیاه، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت لوایح چهارگانه مرتبط با FATF را در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد؛ لوایحی که یکی از آنها مسکوت مانده، یکی دیگر مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته و رئیس‌جمهور نیز آن را ابلاغ کرده اما دو لایحه دیگر، به‌دلیل ایراداتی که شورای نگهبان به آنها گرفت، به مجلس مرجوع شده است.
 • توضیح علی مطهری درباره حواشی سخنرانی در گلپایگان

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال حواشی ایجاد شده در سخنرانی علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس در گلپایگان، وی روز گذشته در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به انتشار ویدئویی از حواشی سخنرانی خود در گلپایگان، توضیحاتی را در این باره ارائه و در عین حال از صدا و سیما به‌دلیل پخش تقطیع‌شده این ویدئو انتقاد کرد و خواستار جبران آن شد. همزمان روز گذشته علیرضا سلیمی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس از ورود هیات متبوعش به اظهارات علی مطهری نایب‌رئیس مجلس در واکنش به یک منتقد در گلپایگان خبر داد و اظهار کرد: نماینده باید در هر صورت با سعه صدر و شرح صدر بیشتری با مردم برخورد داشته باشد.
 • تجمع ۱۰۰ هزار بسیجی در تهران همزمان با هفته دفاع مقدس

  دنیای اقتصاد: سردار غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: ما در این شرایط انقلاب را تنها نمی‌گذاریم و همه بدون توجه به مسائل جناحی و سیاسی پشت‌سر رهبری و کنار هم قرار خواهیم گرفت.
 • اعلام اسامی ۱۲ متهم اخلال در بازار تلفن همراه

  میزان: سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان واردکننده گوشی تلفن همراه که از طریق گران‌فروشی در نظام اقتصادی اخلال کرده بودند، در شعبه یک دادگاه ویژه مبارزه با اخلالگران در نظام اقتصادی به‌صورت علنی و به ریاست قاضی موحد برگزار شد. دراین جلسه نماینده دادستان اسامی و مشخصات ۱۲ متهم و عنوان اتهامی آنها را قرائت کرد.
 • دستور به سفرا برای فعال شدن در توییتر

  ایسنا نوشت: محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت از ارائه دستورالعمل به سفرا برای فعال شدن در فضای توییتر خبر داد.
 • ابراز تاسف وندی شرمن از توهین به ایرانیان

  ایسنا نوشت: وندی شرمن، معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا و سرپرست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور از اینکه پیش‌تر گفته بود فریبکاری بخشی از ژن ایرانیان است، ابراز تاسف و پشیمانی کرد. وی تصریح کرد: من از اینکه این حرف را زده‌ام پشیمانم. من در پاسخ یک سناتور کمیته روابط مجلس سنا گفتم که فریبکاری بخشی از دی‌ان‌ای ایرانی‌ها است و این اظهارنظر به شعارهایی علیه من در خیابان‌های تهران منجر شد.
 • ابهام در ترکیب جدید شورای‌عالی اصلاح‌طلبان

  دنیای اقتصاد: در پی انتشار اخباری مبنی‌بر دعوت شورای‌عالی اصلاح‌طلبان از چهره‌هایی همچون عبدالله نوری برای حضور در دور جدید این شورا، دفتر این فعال سیاسی در اطلاعیه‌ای حضور او در شورای‌عالی اصلاح‌طلبان را تکذیب کرد. در همین حال مصطفی معین فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با «ایرنا» حضور خود در شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را رد کرد و گفت: در جریان چنین دعوتی نیستم. محسن صفایی فراهانی نیز در گفت‌وگوبا «ایرنا» از چنین موضوعی اظهار بی‌اطلاعی کرد. به گزارش «ایرنا» روزنامه سازندگی در شماره دیروز خود با انتشار مطلبی با عنوان «خون تازه در رگ اصلاحات» عنوان‌کرده بود که محسن صفایی فراهانی، عبدالله نوری، محسن هاشمی و مصطفی معین به شورای‌عالی اصلاح‌طلبان دعوت شده‌اند. شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان متشکل از اعضا و جریان اصلاح‌طلب به ریاست محمدرضا عارف فعالیت می‌کند.
 • نامه کروبی به الیاس حضرتی

  ایلنا نوشت: مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتمادملی در نامه‌ای با اشاره به‌نظر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در مورد ضرورت برگزاری دوباره انتخابات شورای مرکزی حزب اعتمادملی، از الیاس حضرتی خواست تا مقدمات برگزاری کنگره این حزب با حضور اکثریت اعضا را به‌منظور برگزاری مجدد انتخابات شورای مرکزی حزب اعتماد ملی فراهم کند. هفته گذشته بهرام سرمست، مدیرکل سیاسی وزارت کشور خواستار برگزاری مجدد انتخابات اعضای شورای مرکزی و بازرسان این حزب شده بود.
 • میزان مومیایی اجساد در ایران

  انتخاب نوشت: مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران از مومیایی میانگین ۱۰ جسد در پایتخت به‌صورت ماهانه خبر داد.
 • آقایی والیبال در آسیا

  در آخرین روز بازی‌های آسیایی جاکارتا، دیروز ورزش‌های تیمی ایران صاحب یک طلا، یک نقره و یک برنز شدند. بر این اساس ملی‌پوشان والیبال کشورمان موفق شدند در بازی فینال طی سه ست پیاپی کره‌جنوبی را شکست بدهند و بر بام قاره کهن بایستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر