آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۰۹

 • روایت ظریف از ماجرای «دو دریا»

  دنیای اقتصاد: محمد‌جواد ظریف دیروز در یک برنامه تلویزیونی به‌طور مفصل درباره توافق اخیر دریای خزر و صید آبزیان در دریای عمان توسط چینی‌ها توضیح داد. ظریف در این گفت‌و‌گوی تلویزیونی از امتیاز‌هایی که ایران در توافق اخیر از طرفین گرفته است، سخن گفت و افزود که همچنان توافقی درباره مالکیت دریای خزر صورت نگرفته است. ظریف همچنین درباره ماهیگیری چینی‌ها در آب‌های دریای عمان نیز گفت: «به‌دلیل اینکه ایران امکان صید ماهی در عمق ۲۰۰ متری را ندارد، به چینی‌ها اجازه صید داده شده و این یک اقدام معمول است.»
 • پرش از سه تله ابرتورمی

  دنیای اقتصاد: امیررضا کرمانی، استاد اقتصاد دانشگاه برکلی، سه تله وقوع ابرتورم در اقتصاد را تشریح کرد. تله نخست، افزایش سرعت اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی در زمان نوسانات بازار دارایی است که موجب فشار بر پایه پولی خواهد شد. در این خصوص سیاست‌گذار از یکسو باید از طریق مکانیزم‌های بازاری و غیربازاری هزینه اضافه برداشت را افزایش دهد و از سوی دیگر به بازار بین بانکی رونق بخشد. تله دوم، رفتار برخی بازیگران نظام بانکی و مالی است که جزو بزرگ‌ترین سوداگران بازار دارایی نیز محسوب می‌شوند و در نتیجه توانایی ایجاد تلاطم در بازارها را نیز دارند. در این شرایط سیاست‌گذار باید بر هر نهاد مالی به تناسب وضعیت سلامت آن، محدودیت‌های ترازنامه‌ای اعمال کند. در کنار این موضوع، شناسنامه‌دار کردن سپرده‌های بانکی در یک سامانه مرکزی، حذف بازیگران بد و کنترل فعالیت‌های سوداگرانه از طریق تصویب قوانین مربوط به پولشویی از دیگر اقدامات عبور از تله دوم است. تله سومی که می‌تواند اقتصاد ایران را وارد فاز ابرتورم کند، این است که دولت در مواجهه با فاز اول تورم، تلاش کند هزینه‌های دولت و حقوق و دستمزدها را به میزان این افزایش سطوح قیمتی تنظیم کند؛ رفتاری که باعث ایجاد کسری بودجه و نهایتا فشار غیرمستقیم بر منابع بانک مرکزی خواهد شد. اصلاح نظام بودجه‌ریزی به‌عنوان مسیر عبور از تله سوم مطرح شده است.
 • پیـام نارضـایتی از تیـم اقتصـادی

  دومین تغییر در تیم اقتصادی دولت را مجلسی‌ها رقم زدند. دیروز مسعود کرباسیان با رای نمایندگان پارلمان از تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی برکنار شد و با این اقدام، مجلس یکی دیگر از پازل‌های ترمیم تیم اقتصادی دولت را جابه‌جا کرد. این یک پیام شفاف از بهارستان به پاستور و نشانه نارضایتی شدید از تیم اقتصادی بود؛ موضوعی که پیش‌تر نیز مجلسی‌ها با ارسال دو نامه به رئیس جمهور، آن را گوشزد کرده بودند .
 • تشدید گسل بروکسل- واشنگتن به دنبال خروج آمریکا از برجام

  دنیای اقتصاد: الکساندر مونتگومری، استاد علوم‌سیاسی دانشگاه رید پورتلند آمریکا در گفت‌و‌گو با نشریه اینترنشنال پالیسی دایجست خروج یکجانبه ترامپ از برجام را عامل تشدید تنش‌ها میان اروپا و آمریکا توصیف می‌کند و می‌گوید که انتظار دارد پوتین حمایت کامل اما بی‌سروصدای خود را از ایران در برابر تحریم‌ها‌ی ثانویه آمریکا ادامه دهد.
 • خواهان گسترش و تعمیق روابط با قطر هستیم

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در گفت‌‌وگوی تلفنی امیر قطر بر تداوم حمایت ایران از دوحه در برابر تحریم‌های غیرقانونی تاکید کرد و گفت: «ایران همواره خواهان گسترش و تعمیق روابط با قطر به‌عنوان یک کشور دوست در این منطقه حساس است.»
 • دادگاه احمد عراقچی علنی برگزار می‌شود

  دنیای اقتصاد: غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه روز گذشته دریک نشست خبری درباره دادگاه اسفندیار رحیم‌مشایی توضیحاتی ارائه کرد. به گزارش «ایرنا» وی گفت: روز شنبه دادگاه رئیس دفتر رئیس‌جمهوری سابق بود که اعلام شد علنی است؛ او گفت اگر علنی نباشد حاضر نمی‌شوم. قرار بود ساعت ٩ بیاید که گفت حاضر نمی‌شود.
 • چهار سیاست بانک مرکزی در حوزه رمزارزها

  معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از مانیتورینگ و رصد ارزهای رمزنگار از سوی بانک مرکزی خبر داد و گفت: ۴ سیاست این بانک در حوزه ارز رمزها تا پایان شهریورماه سال جاری اعلام می‌شود.
 • کشف ۳ انبار لوازم یدکی احتکار شده

  فرمانده انتظامی شهرستان تویسرکان از کشف ۳ انبار لوازم یدکی احتکار شده خودرو به ارزش ۵۱۴ میلیون ریال در این شهرستان خبر داد.به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ محمد معصومی گفت: در پی کسب خبری مبنی بر نگهداری تعداد زیادی لوازم یدکی خودرو در ۳ انبار در شهرستان تویسرکان، موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس اطلاعات قرار گرفت.
 • گرانفروشی ۳۱ میلیاردی گوشی در ۳ ماه

  متهم پرونده اخلال در نظام اقتصادی از طریق گرانفروشی کلان گوشی‌های تلفن همراه گفت: ۱۸ میلیون یورو ارز دولتی دریافت و گوشی وارد کردم؛ ضمن اینکه گوشی جزو کالاهای اساسی محسوب نمی‌شود.
 • شکایت از مداح معروف و ماجرای فیضیه قم

  دنیای اقتصاد: لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور ازشکایت از توهین‌کنندگان اخیر به رئیس‌جمهور به‌دلیل ارتکاب جرم مشهود خبر داد. به گزارش «ایسنا» لعیا جنیدی روز گذشته در یک نشست خبری گفت: به‌دلیل متزلزل شدن احساس امنیت عمومی و جلوگیری از مایوس شدن مردم و محرز بودن جرم مشهود از هتاکان به رئیس‌جمهور شکایت خواهیم کرد.
 • اولین جلسه رسیدگی به اتهامات سه تن از اخلالگران اقتصادی

  دنیای اقتصاد: اولین جلسه رسیدگی به اتهامات سه تن از اخلالگران اقتصادی روز گذشته در شعبه اول ویژه رسیدگی به اتهامات اخلالگران در نظام اقتصادی در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی‌موحد برگزار شد. به گزارش «ایسنا» در این جلسه دادگاه نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست در ۵ بخش اعم از مقدمه و مشخصات متهمان و تشریح اقدامات مجرمانه و ادله اثبات جرم و مستندات قانونی پرداخت.
 • راه را باز کنید شما تنها نیستید

  فارس: رئیس سازمان بسیج مستضعفین در پاسخ به درخواست دیروز رئیس‌جمهور که «دولت را تنها نگذارید» گفت: بیش از یک سال است به شما اعلام آمادگی و همکاری کرده، نامه زده و در تریبون‌های مختلف اعلام کرده‌ایم ولی پاسخی دریافت نکردیم. سردار غلامحسین غیب‌پرور، در همین رابطه افزود: شما اگر بخواهید تنها نیستید؛ فرهیختگان بسیج در اصناف، پزشکی و صنعت و اقشار مختلف بسیج در خدمت شما هستند اما راه بسته است، راه را باز کنید بسیج متعلق به نظام و نسخه شفابخش است. شما بخشی از توانایی بسیج را در عرصه سازندگی و در زلزله کرمانشاه دیده‌اید و مردم حلاوت خدمت‌رسانی بسیج را چشیده‌اند.
 • واکنش دفتر رئیس‌جمهوری به اظهارات نماینده ارومیه

  دنیای اقتصاد: دفتر رئیس‌جمهوری در اطلاعیه‌ای در واکنش به اظهارات یک نماینده مجلس اعلام کرد: هرگونه القای جدایی و تقابل میان ارکان نظام کمک به جنگ روانی و توطئه دشمنان انقلاب اسلامی است. به گزارش «ایرنا» در بخشی از اطلاعیه روابط عمومی دفتر رئیس‌جمهوری آمده است: نماینده مردم شریف ارومیه در جلسه روز یکشنبه ۴ شهریور ۹۷ مجلس شورای اسلامی، ضمن برداشت نادرست و ناقص، اظهارات حسن روحانی رئیس‌جمهوری در مراسم سالروز صنعت دفاعی را، دخالت در عزل و نصب فرماندهان نظامی و انتظامی دانسته و بر مبنای آن اقدام به اخطار قانون اساسی کرده است.
 • زلزله کرمانشاه را لرزاند

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۹/ ۵ ریشتر دراستان کرمانشاه، حسن روحانی رئیس‌جمهوری در تماس تلفنی با وزیر کشور و استاندار کرمانشاه دستور داد همه امکانات برای ارائه کمک‌های امدادی فوری به زلزله‌زدگان در منطقه تازه‌آباد بسیج شود. به گزارش «ایرنا» روحانی در گفت‌وگو با عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، پس از دریافت گزارشی از روند امداد‌رسانی به زلزله‌زدگان و رسیدگی به وضعیت منطقه، دستور داد که همه امکانات برای ارائه کمک‌های امدادی فوری به زلزله‌زدگان این منطقه هماهنگ شوند.
 • دستور وزیر کشور برای برخورد با راننده متخلف

  مهر نوشت: روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور، از دستور رحمانی‌فضلی برای برخورد با راننده متخلف و متعرض به پلیس خبر داد. مشاور وزیر کشور در توییتر خود نوشت: «وزیر کشور از معاون امنیتی و انتظامی خود خواست در اسرع‌وقت برخورد قاطع قانونی با راننده متخلفی که به پلیس تعرض داشت را پیگیری کند.
 • محکومیت یک دانشجو

  ایسنا نوشت: وکیل مدافع پریسا رفیعی، دانشجوی دانشگاه تهران که در اسفند ماه ۱۳۹۶ بازداشت شده بود از محکومیت موکلش به ۷‌سال حبس در دادگاه انقلاب تهران خبر داد. سعید خلیلی در این رابطه به «ایسنا» گفت: شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران خانم پریسا رفیعی دانشجوی ۲۱ ساله رشته هنر دانشگاه تهران را به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی جمعا به ۷ سال حبس محکوم کرد. در همین حال مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران از تعیین تکلیف نهایی ۴۵ دانشجوی بازداشتی وقایع دی‌ماه سال گذشته تا پایان شهریورماه جاری خبر داد. سرسنگی ادامه داد: ۲۵ نفر از این دانشجویان به دادگاه بدوی رفته‌اند و ۲۰ نفر دیگر نیز منتظر برگزاری دادگاه بدوی هستند.
 • نقص فنی جنگنده اف ۵

  فارس: پایگاه هوایی دزفول اعلام کرد: یک فروند هواپیمای اف۵ پایگاه هوایی دزفول در حین پرواز آموزشی و هنگام نشستن به علت نقص فنی دچار سانحه شد که با مهارت تحسین‌برانگیز یکی از خلبانان در حاشیه باند پرواز به زمین نشست. این سانحه منجر به شهادت یکی از خلبانان شد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر