آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۰۸

 • نافرمانی تحریمی در قلب آمریکا

  دنیای اقتصاد: دو موسسه مالی بزرگ آمریکا اعلام کرده‌اند با تحریم‌های جدید علیه ایران همراهی نمی‌کنند. «جی‌پی‌ مورگان» و «سیتی‌بانک» که در کمیته شبکه مالی سوئیفت عضویت دارند، در پاسخ به پرسش نشریه «فری‌‌بیکن» اعلام کردند با تحریم‌های دولت ترامپ برای قطع دسترسی ایران به سوئیفت همراهی نمی‌کنند. این تصمیم در کنار تلاش‌ کشورهای اروپایی و متحدان منطقه‌ای ایران برای دور زدن تحریم‌های جدید، نگرانی‌های مقامات آمریکایی را درخصوص اثرگذاری تحریم‌ها تشدید کرده است؛ تحریم‌هایی که قرار است از ۱۳ آبان اجرایی شوند.
 • انتقال ثروت به کم‌درآمدها

  دنیای اقتصاد: «توزیع منابع عمومی» به‌ویژه در بازار انرژی ایران به جای حمایت از «اقشار آسیب‌پذیر»، به نفع «اقشار برخوردار» بوده است. یکی از نمودهای این «تضییع منابع عمومی و ثروت ملی» در مدیریت فعلی بازار بنزین قابل‌ردیابی است. از آنجاکه مصرف‌کننده عمده بنزین، اقشار پردرآمد جامعه بوده، نحوه توزیع بنزین از کانال «یارانه مبتنی‌بر مصرف»، نه‌تنها سیاست‌گذار را در اصابت به هدف کمک نکرده، بلکه اثرات جانبی مانند «تقویت قاچاق» و «معضلات زیست‌محیطی» را نیز به همراه داشته است. بنابراین با لحاظ محدودیت‌های موجود، ارائه مکانیزمی که هم «منابع عمومی» را به سمت مسیر هدفمند هدایت کند و هم «اثرات جانبی» را کاهش دهد، ضروری است. به‌نظر می‌رسد مکانیزم «یارانه مبتنی‌بر کوپن» که جامعه هدف آن کل آحاد اقتصادی باشد به میزان حائز اهمیتی ناکارآیی‌های یادشده را جبران خواهد کرد. مجرای عملی این مکانیزم به گونه‌ای است که دولت معادل حجمی از مصرف متعارف بنزین در دنیا را به‌صورت روزانه بین تمام ایرانیان در قالب کوپن توزیع می‌کند. مصرف‌کنندگان می‌توانند مازاد نیاز خود را از طریق خرید سهمیه سایرین تامین کنند. به این ترتیب با تشکیل بازاری برای این حامل و استخراج قیمت آن از طریق عرضه و تقاضا زمینه برای بازتوزیع عادلانه‌تر یارانه‌ها و همراهی مردم با اصلاحات اقتصادی فراهم می‌شود.
 • روحانی: تنها گذاشتن دولت اشتباه است

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، دیروز در مراسم تجدید میثاق دولت دوازدهم با آرمان‌های امام راحل (ره) گفت: «‌تنها گذاشتن دولت و به این فکر بودن که کسی می‌تواند حساب خود را از حساب دولت جدا کند، اشتباهی محض و نابخشودنی است.» رئیس‌جمهور با بیان اینکه نهاد روحانیت و نهاد دین و دولت در کنار هم هستند، گفت: «حاکمیت، دولت و نظام نمی‌توانند از هم فاصله داشته باشند. فقاهت و ولایت، حوزه‌های علمیه و روحانیت از آغاز انقلاب در کنار دولت بوده‌اند و دولت نیز در مسیر ارشادات آنها حرکت کرده است.»
 • خشم آمریکا و اسرائیل از اروپا

  دنیای اقتصاد: یک روز پس از تصویب بسته حمایتی کمیسیون اروپا برای ایران به ارزش ۱۸ میلیون یورو، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از تصمیم اتحادیه اروپا در ارائه یک بسته حمایتی مالی برای ایران انتقاد کرده و گفته که چنین اقدامی حاوی «پیامی نادرست در زمانی نادرست» است.
 • جزئیات طرح دو شکایت ایران از آمریکا در دیوان لاهه

  دنیای اقتصاد: معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه نه ایران و نه آمریکا هیچ‌کدام از پیمان مودت هنوز خارج نشده‌اند، تاکید کرد شرایطی در پیمان مودت آمده است که هر کدام از طرفین می‌توانند از آن خارج شوند. وقتی هیچ‌کدام از این معاهده خارج نشده و این خروج را به‌صورت رسمی اعلام نکرده‌اند، این پیمان اعتبار دارد و می‌تواند مورد استناد قرار بگیرد.
 • اروپا تمایلی برای کمک جدی به ایران ندارد

  دنیای اقتصاد: استاد دانشگاه جورج‌تاون آمریکا معتقد است اروپا می‌خواهد ایران را متعهد به برجام کند و به این ترتیب وعده‌های مبهم می‌دهد، اما مایل نیست به ایران کمک جدی کند.
 • پیشنهاد بن‌سلمان به بشار اسد در رابطه با ایران

  دنیای اقتصاد: یکی از نمایندگان حزب‌الله در پارلمان لبنان اعلام کرد که ولیعهد عربستان پیشنهادی در رابطه با ایران و حزب‌الله به رئیس‌جمهوری سوریه داده است، اما رئیس‌جمهوری سوریه این پیشنهاد را نپذیرفته است. به گزارش «ایسنا» نواف الموسوی، نماینده حزب‌الله لبنان در پارلمان این کشور در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت: یکی از فرستادگان سعودی کمتر از سه ماه پیش پیشنهادی از سوی محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه داد. این پیشنهاد براین اساس بود که بشاراسد بدون هیچ اصلاحات قانونی تا آخر عمر می‌تواند در حکومت باقی بماند و عربستان هم سوریه را بازسازی می‌کند بدون اینکه دولت سوریه حتی یک ریال پرداخت کند، اما در مقابل باید سوریه روابطش با حزب‌الله لبنان و ایران را قطع کند. الموسوی افزود: پاسخ بشاراسد به این پیشنهاد ‌آشکار بود و او این پیشنهاد را نپذیرفت.
 • تحلیل روزنامه مصری از عدم توجیه قطع روابط تهران و قاهره

  دنیای اقتصاد: یک روزنامه مصری در مطلبی نوشت مصر و ایران هیچ‌گونه خصومت سیاسی و ایدئولوژیکی که توجیه‌کننده قطع رابطه بین آنها باشد ندارند و در نهایت به نفع مصر است که قدرت منطقه‌ای ایران و برقراری رابطه برابر با این کشور را به هیچ‌وجه نادیده نگیرد.
 • شرایط دریافت وام ضروری بازنشستگان کشوری اعلام شد

  ثبت نام وام ضروری بازنشستگان که از اول شهریور شروع شده است تا آخر این ماه ادامه دارد و به ۴۰۰ هزار نفر تعلق می‌گیرد.به گزارش خبرگزاری فارس، صندوق بازنشستگی کشوری هرسال تسهیلاتی کم بهره و کوچک به بازنشستگان اعطا می‌کند.
 • نشست چشم‌انداز روابط ایران و کره‌جنوبی برگزار شد

  ایرنا: نشست چشم‌انداز روابط ایران و کره جنوبی با هدف بررسی ظرفیت‌های بازار ایران پس از خروج آمریکا از برجام دیروز با حضور مسوولان و مقامات تجاری دو کشور در گیدونگ کره جنوبی برگزار شد.
 • امکان‌سنجی سیستم مشابه سوئیفت

  بررسی بیشتر پیشنهاد وزیر خارجه آلمان برای ایجاد سیستم شبه سوئیفت جدید برای مقابله با تحریم‌های ایران، نشان‌دهنده بی‌اعتمادی اروپا به قدرت سوئیفت در برابر سلطه دلار آمریکا است.
 • رکورد خرید گندم شکسته شد

  مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: میزان خرید تضمینی گندم رکورد سال گذشته را شکست.
 • تکذیب پرداخت وام ۴۰۰ میلیونی کمیته‌امداد به کشت‌کننده «ماری‌جوانا»

  مدیرکل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) ضمن تکذیب خبری که در آن گفته شده بود یکی از مددجویان استان کهکیلویه و بویر احمد از محل تسهیلات دریافتی کمیته امداد ماری‌جوانا کشت کرده ‌است، گفت: کمیته امداد بین ۳ تا ۵ سال پس از پرداخت وام بر طرح‌های اقتصادی مددجویان نظارت می‌کند.
 • وعده فرماندار قم برای برخورد با عوامل هتک حرمت‌ها‌ در فیضیه

  ‌دنیای‌اقتصاد: فرماندار قم از برخورد قانونی با عاملان اصلی برگزاری تجمع فیضیه و هتک حرمت‌ها خبر داد. روز گذشته، ‌رضا سیار درباره تجمع جنجالی طلاب در مدرسه فیضیه قم با تاکید بر اینکه تجمعاتی که در محیط بسته مانند دانشگاه‌ها و حوزه علمیه و بدون حضور عموم مردم برگزار می‌شود، طبق قانون نیازی به مجوز ندارد و مسوولیت آن نیز برعهده برگزار‌کنندگان مراسم است، به «ایسنا» توضیح داد: برگزار‌کنندگان تجمع فیضیه برای درخواست مجوز تبلیغ به اداره فرهنگ و ارشاد مراجعه کردند که با درخواست موافقت نشد و اعلام شد که امکان دعوت عمومی برای این برنامه وجود ندارد.
 • اعلام آمادگی «روحانی» برای حضور در جلسه روز سه‌شنبه مجلس

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی آمادگی خود را برای حضور در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس و پاسخ به سوال نمایندگان اعلام کرد. این خبر را دیروز بهروز نعمتی سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی به «ایسنا» اعلام کرد. او گفت که طبق نامه ارسالی از سوی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، حسن روحانی روز سه‌شنبه برای پاسخ به سوال نمایندگان اعلام آمادگی کرده است.
 • نامه علی لاریجانی به حسن روحانی

  دنیای اقتصاد: جلسه استیضاح مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در صحنه علنی مجلس برگزار می‌شود. دیروز هم علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیات‌رئیسه مجلس از نامه علی لاریجانی رئیس مجلس به حسن روحانی رئیس‌‌جمهور برای حضور در نشست استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر داده بود. یوسف‌نژاد در ادامه گفت‌و‌گوی خود با خبرگزاری تسنیم، تاکید کرد که براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، حضور یا عدم حضور رئیس‌جمهور در جلسه استیضاح، الزامی نیست و بستگی به تصمیم رئیس‌جمهور دارد.
 • اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مغایر سیاست‌های کلی شناخته شد

  ایرنا: هیات‌عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بندهایی از لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را مغایر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و امنیت اقتصادی تشخیص داد. هیات‌عالی نظارت مجمع روز گذشته به ریاست محسن رضایی تشکیل جلسه داد.
 • خانه موزه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی افتتاح شد

  ایرنا: خانه موزه مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی روز گذشته با حضوراسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، سید‌حسن خمینی، خانواده آن مرحوم و جمعی از مقامات و مسوولان افتتاح شد. سیدحسن خمینی یادگار امام (ره)، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهوری، مجید قاسمی، حسین علایی، فریدون وردی نژاد و محسن هاشمی‌رفسنجانی در این همایش که در حسینیه شماره دو جماران گشایش یافت، سخنرانی کردند.
 • فاتحه‌خوانی روحانی برای مرحوم هاشمی

  خبرآنلاین نوشت: رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت روز گذشته با حضور در مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با آرمان‌های امام‌خمینی(ره) تجدیدمیثاق و پس از آن با حضور بر سر مزار مرحوم آیت‌الله هاشمی برای شادی روح او فاتحه‌ای قرائت کردند. روحانی در ادامه با حضور بر سر مزار شهیدان رجایی، باهنر و بهشتی و شهدای دولت و گلزار شهدای دفاع مقدس به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.
 • برگزاری جلسه محاکمه حمید باقری درمنی

  میزان: جلسه رسیدگی به اتهامات حمید باقری درمنی، متهم فساد اقتصادی روزگذشته به ریاست قاضی صلواتی و به صورت علنی برگزار شد.
 • انتصاب رئیس جدید مرکز بسیج صداوسیما

  ایسنانوشت: علی عسکری، رئیس سازمان صداوسیما در حکمی محمد مهدی رحمتی را به سمت رئیس مرکز بسیج این رسانه منصوب کرد. محمدمهدی رحمتی از سال ۹۵ تاکنون مسوولیت اداره‌کل برنامه‌ریزی و امور مالی معاونت توسعه و فناوری رسانه را برعهده داشته است.
 • پیگیری تهدید رئیس‌جمهوری در مراسم عرفه

  دنیای اقتصاد: محمدجواد کولیوند، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت‌وگو با «ایلنا‌« درخصوص ماجرای روز عرفه و تهدید مجدد رئیس‌جمهوری در این مراسم گفت: ما با موضوعات، سیاسی برخورد نمی‌کنیم و امنیت کشور را با دقت مدنظر داریم؛ چراکه برای ما دولت، دولت جمهوری اسلامی است و مردم، مردم جمهوری اسلامی هستند و نباید بگوییم این داستان را پیگیری می‌کنیم و دیگری را پیگیری نمی‌کنیم. ما حتما از وزیر کشور، وزارت اطلاعات و دستگاه‌های سیاسی و امنیتی می‌خواهیم موضوع را پیگیری کنند. به گزارش خبرآنلاین به نقل از روزنامه ایران، در مراسم دعای روز عرفه براساس فیلمی که از سخنرانی یکی از مداحان منتشر شده، وی با اشاره به اقدامات مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و برنامه‌های دولت حسن روحانی می‌گوید: «اون یارو آخرش در استخر مرد، این یارو هم آخرش در استخر می‌میرد.»
 • تشکر وزیر خارجه بریتانیا از مقامات ایران

  ایسنا نوشت: جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس با ابراز خشنودی از مرخصی ۳ روزه نازنین زاغری رتکلیف گفت: امیدوار است این اقدام همان‌گونه که از سوی خانواده خانم زاغری نیز عنوان شده است، به آزادی دائمی وی منجر شود. نازنین زاغری روز پنج‌شنبه بعد از ۳۰ ماه زندان، برای سه روز به مرخصی آمد و پس از آزادی موقت از زندان اوین، توانست به دیدار خانواده‌اش برود.
 • دلیل واگذاری هواپیماهای سوخو ۲۵ ایران به عراق

  فارس نوشت: فرمانده عملیات هوایی نیروی هوافضای سپاه با اشاره به شرایط منطقه و ناامنی‌هایی که گروه‌های تروریستی و داعش ایجاد کرده بودند، گفت: حضور داعش در عراق و سرعتی که آنها در تصرف شهرهای عراق داشتند، سبب شد دولت عراق از ایران برای مقابله با این تروریست‌ها درخواست کمک کند.

بیشتر