• پیشنهاد تجارت آزاد در منطقه اکو

  دنياي اقتصاد: پانزدهمین اجلاس اکو روز گذشته در عشق‌آباد ترکمنستان برگزار شد. ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری نیز طی سخنانی در این اجلاس، با اشاره به برنامه‌های جمهوری اسلامی برای اکو اعلام کرد: جمهوری‌اسلامی آماده است برنامه‌های آموزشی حوزه نفت و گاز را توسعه دهد و همچنین علاقه‌مند هستیم پروژه‌های انتقال آب به کشورهای متقاضی از جمله جمهوری اسلامی ایران در دستور کار سازمان اکو قرار گیرد.
 • چشم‌انداز توافق در وین

  دنیای اقتصاد- سعیده سادات‌فهری: اولین دور مذاکرات هسته‌ای در دولت ابراهیم رئیسی و در عصر پساروحانی-ظریف، امروز در شرایطی آغاز می‌شود که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با هدف «لغو تحریم‌ها» علیه ایران، روز شنبه در رأس هیاتی بلندپایه به ریاست علی باقری‌کنی، به وین پایتخت اتریش سفر کرد. آخرین و ششمین دور مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۴ اواخر خرداد ماه امسال برگزار شد؛ اما با انتخاب ابراهیم رئیسی، این مذاکرات متوقف شد. دیپلمات‌ها و دیگر دست‌اندرکاران دولت جدید در تهران که از روز ۱۲مرداد سکان اداره کشور را در دست گرفتند، از همان روز نخست تاکید کردند که آماده مذاکره برای تحقق یک توافق «خوب» و «نتیجه محور» هستند؛ اما همزمان نیاز به فرصتی برای مطالعه و نهایی کردن سیاست‌های جدید خود دارند. اکنون و پس از گذشت پنج ماه دیپلمات‌‌های دولت رئیسی با هدف اصلی «لغو تحریم‌ها» به پای میز مذاکره رفته‌اند. «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با پنج صاحب‌نظر روابط بین‌الملل چشم‌انداز و احتمال موفقیت این مذاکرات را مورد بررسی قرار داده است.
 • تکمیل کابینه رئیسی

  دنياي اقتصاد -هنگامه عليقلي: بالاخره سومین گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور، از مجلس رای اعتماد گرفت تا بر مسند وزارتخانه مهم آموزش و پرورش بنشیند و برنامه‌هایی را که به مجلس وعده داده است، اجرا کند. یوسف نوری با ۱۹۴ رای موافق، ۵۷ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع از مجموع ۲۶۸ رای مأخوذه وزیر آموزش‌وپرورش دولت سیزدهم شد. او پس از باغ‌گلی و فیاضی سومین گزینه‌ای بود که به مجلس معرفی شد. چهار موافق و دو مخالف نوری از تریبون مجلس نقطه نظرات خود را مطرح کردند. موسی غضنفرآبادی، حسن نوروزی، محسن زنگنه و علی‌اکبر بسطامی موافقان نوری بودند، اما مخالفان او نیک‌بین و هاجر چنارانی بودند.
 • بازگشت مصوبه تسهیل صدور مجوز کسب‌وکار به کمیسیون جهش تولید

  دنياي اقتصاد: در حالی‌که هدف از طرح مجوز صدور کسب‌وکارها انحصار زدایی و رقابتی کردن اصناف بود، اما مجلس همچنان شرط آزمون را برای وکلا، کارشناسان رسمی دادگستری و مشاوران خانواده قرار داده است. دیروز در جریان بررسی و رفع ایرادات شورای نگهبان به این قانون، مجلس چند ایراد شورای نگهبان را برطرف کرد و به رای گذاشت اما ماده ۵ این قانون را‌ی نیاورد.
 • آغاز بررسی لایحه بودجه در هیات دولت

  ايرنا: اعضای هیات دولت به ریاست محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور را آغاز کردند و درخصوص تبصره‌های آن به بحث و تبادل نظر با یکدیگر پرداختند.
 • نشست مشترک مجلس و قوه‌قضائیه برگزار شد

  دنياي اقتصاد: نشست مشترک نمایندگان مجلس با رئیس قوه‌قضائیه و کارکنان قوه‌قضائیه برگزار شد. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه در این نشست که در محل صحن مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: امروز دولت سیزدهم نیز با تمام قوا در حال رسیدگی به مسائل کشور است و رئیس‌جمهور و اعضای کابینه هم با خیرخواهی و دلسوزی در جهت ارتقای نظام و رفع مشکلات کشور گام برمی‌دارند.
 • دومین جلسه دادگاه هواپیمای اوکراین برگزار شد

  ميزان: ادامه جلسه دادگاه رسیدگی به سانحه پرواز PS۷۵۲ اوکراین با حضور متهمان، شکات، خانواده جان‌باختگان و وکلای آنها به ریاست قاضی ابراهیم مهرانفر روز گذشته در دادگاه نظامی استان تهران برگزار شد. در جلسه نخست دادگاه، فصل اول کیفرخواست پرونده قرائت و در خلال آن اسامی شکات، خلاصه شکایت و اظهارات شاکیان ایراد شد. در این دادگاه ۱۰ متهم از رده‌های نظامی مختلف حضور دارند و دارای ۵ وکیل هستند. شکات نیز دارای ۱۹ وکیل هستند. در خلال جلسه دادگاه، برخی از شکات نسبت به نحوه جزئیات اطلاع‌رسانی صورت گرفته از جلسه نخست دادگاه، انتقاداتی را مطرح کردند.
 • هشدار وزارت بهداشت در مورد ورود اومیکرون ‌

  دنياي اقتصاد: همزمان با ورود سویه جدید کرونا به برخی کشورها، روز گذشته وزیر بهداشت نسبت به ورود جهش جدید کووید-۱۹ (اومیکرون) به کشور هشدار داد. وی گفت: کمیته علمی با حضور متخصصان، هم جهش‌های ویروس و هم وضعیت واکسیناسیون کرونا را رصد می‌کند.
 • نابودی اسرائیل بزرگ‌ترین هدف ماست

  ايسنانوشت: سردار شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با بیان اینکه همان‌طور که بارها گفتم ما حتی یک میلی‌متر هم از محو شدن رژیم اشغالگر قدس در جهان عقب‌نشینی نخواهیم کرد، یادآور شد که نابودی رژیم اشغالگر قدس بزرگ‌ترین آرمان پیش روی ماست و بزرگ‌ترین هدفی است که دنبال می‌کنیم.
 • برجام، رئیسی و بایدن

  دکتر سیدحسین موسویان مذاکره‌کننده ارشد سابق ایران
  بعد از رفتن ترامپ و روی کارآمدن دولت بایدن، شش دور مذاکرات احیای برجام بین ایران و قدرت‌‌های جهانی در دولت جناب روحانی برگزار شد که ریاست مذاکرات را جناب عراقچی بر عهده داشت و پیشرفت‌های خوبی هم در مذاکرات حاصل شد منتهی ادامه مذاکرات و تصمیم نهایی موکول به دولت جناب رئیسی شد. اکنون اولین دور مذاکرات هسته‌ای دولت جدید، ظاهرا به ریاست جناب باقری، امروز در وین آغاز خواهد شد.
 • نقش پیشران منطقه در مذاکرات برجام

  کامران کرمی روزنامه‌نگار
  مذاکرات احیای برجام امروز دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ (۲۹ نوامبر ۲۰۲۱) در هتل پله‌کوبورگ شهر وین اتریش برگزار می‌شود. هیات‌های مذاکره‌کننده با هدف دستیابی به توافق راهی وین اتریش شده‌اند تا بر موانع موجود غلبه کنند. با وجود اینکه جو رسانه‌ای حاکم بر گفت‌وگوها خوش‌بینی لازم را ندارد، اما مذاکرات این بار حمایت سطح منطقه‌ای یعنی همراهی نسبی دولت‌های عربی خلیج فارس را با خود دارد.
 • تدابیر ایران برای مقابله با «اومیکرون»

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که خبرها از شیوع سویه جدید کرونا در برخی کشورها حکایت دارد، روز گذشته رئیس‌جمهور بر جدیت و دقت در کنترل مرزهای زمینی، هوایی و دریایی تاکید کرد و گفت: کنترل تردد از مرزها، به‌ویژه مرزهای شرقی کشور، ضروری است و باید در کنار قرنطینه با دقت و حساسیت انجام شود.
 • عقب‌نشینی برجامی اعراب

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با ورود تیم ایرانی به وین برای مذاکرات احیای برجام، حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم، گفت همه مقدمات را برای رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم کرده‌ایم. مذاکرات احیای برجام قرار است از فردا (دوشنبه، ۸ آذر) در هتل پله‌کوبورگ وین - جایی که توافق هسته‌ای تیر ماه ۱۳۹۴ در آن شکل گرفت - برگزار شود. علت ورود زودهنگام تیم ایران با مدیریت علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، حضور در پیش‌نشست‌های قبل از نشست اصلی برآورد شده است. در تحولی دیگر؛ نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز گفته کشورهای حاشیه خلیج‌‌‌فارس خواهان توسعه روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ایران هستند.
 • تاکید سران قوا بر اقدامات اجرایی جهت حل مشکلات اقتصادی

  ايسنا: روسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه بر اقدامات اجرایی برای حل مشکلات اقتصادی تاکید کردند.
 • برگ برنده تایید مجلس در دستان یوسف نوری

  دنياي اقتصاد: کمیسیون آموزش مجلس صلاحیت یوسف نوری را به عنوان آخرین وزیر کابینه دولت سیزدهم تایید کرد. قرار است امروز مجلس صلاحیت نوری، گزینه پیشنهادی دولت را به عنوان وزیر آموزش‌وپرورش بررسی کند. سید نظام‌الدین موسوی، عضو هیات رئیسه مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت از حضور محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه دفاع یوسف نوری گزینه پیشنهادی وزارت آموزش‌وپرورش خبر داد. به گفته موسوی و براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، فقط رئیس‌جمهور امکان سخنرانی در جلسه رأی اعتماد از سوی دولت را دارد و با توجه به برنامه پیش‌بینی شده رئیس‌جمهور برای سفر به ترکمنستان، معاون اول در جلسه حضور خواهد داشت، اما امکان سخنرانی ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر