آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۹۲

 • ربیعی چهارشنبه استیضاح می‌شود

  دنیای اقتصاد: جلسه استیضاح علی ربیعی احتمالا روز چهارشنبه هفته جاری برگزار می‌شود. بهروز نعمتی، سخنگوی هیات‌رئیسه روز گذشته با اعلام این خبر گفت که هیات‌رئیسه مجلس منتظر نامه دولت برای تعیین روز برگزاری جلسه استیضاح ربیعی است؛ ولی تاکنون به این توافق رسیده‌ایم که روز چهارشنبه برگزار شود. همزمان علی یوسف‌نژاد عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت که طبق توافق صورت‌گرفته با وزیر کار قرار است جلسه استیضاح علی ربیعی روز چهارشنبه هفدهم مردادماه در مجلس برگزار شود.
 • خط قرمز ارزی مجلس

  دنیای اقتصاد: امروز جزئیات بسته جدید ارزی در دولت نهایی خواهد شد و روز دوشنبه رئیس‌کل بانک مرکزی جزئیات آن را به اطلاع عموم خواهد رساند. دیروز جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه برگزار و سیاست‌های جدید بانک مرکزی تایید شد. اما همزمان با این اتفاقات، مجلس شورای اسلامی برای تایید بسته ارزی ۱۲ شرط گذاشت. به‌نظر شروط ۱۲ گانه مجلس، در جهت مصون کردن بسته جدید از بروز برخی خطاها اعلام شده است. بنا به تصمیم مجلس، بازار اول تنها باید مختص به کالاهای وارداتی اساسی همچون دارو، نهاده‌های بخش کشاورزی، نهاده‌های بخش دامی وامثال آن باشد و دلار دولتی در صورت مازاد، وارد بازار دوم شود تا از طریق نرخ توافقی به ریال تبدیل شود. همچنین نرخ ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و پالایشگاه‌ها در بازار دوم به‌صورت توافقی تعیین شود و نظارت بانک مرکزی بر بازار دوم از طریق عملیات بازار باز باشد. مجلس معتقد است صرافی‌ها در سیاست جدید ارزی باید محور اصلی فعالیت‌های مبادله ارز در کشور شوند و در این زمینه، صرافی‌های خصوصی بر دولتی اولویت داشته باشند. علاوه‌بر اینها، طبق شروط مجلس بانک مرکزی باید شرایط سپرده‌گذاری ارزی مردم را با سود سپرده ضمانت کند.
 • معمای سکوت عربستان

  دنیای اقتصاد: پیشنهاد دونالد ترامپ برای مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران به واکنش‌های بین‌المللی گسترده‌ای دامن زده است. با این همه عربستان تا این لحظه درباره آن سکوت کرده است. سکوتی که پرسش‌های زیادی را به دنبال داشته است. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی به بررسی دلایل این سکوت پرداخته و سه سناریو درباره دلایل این بی‌موضعی را مورد بررسی قرار داده است. مخالفت با پیشنهاد ترامپ، موافقت ضمنی با آن و همچنین شوکه شدن ریاض از موضع جدید ترامپ سه سناریویی هستند که «دنیای‌اقتصاد» آن را مورد تحلیل قرار داده است.
 • سوال از رئیس‌جمهوری فرصت یا تهدید؟

  دنیای اقتصاد: دومین طرح سوال از رئیس‌جمهوری در تاریخ پس از انقلاب این روزها در مجلس دهم، از اصلی‌ترین موضوعاتی است که در اولویت نمایندگان قرار گرفته؛ طرحی که روز چهارشنبه گذشته هیات‌رئیسه مجلس آن را اعلام وصول کرد و حالا برخی نمایندگان مطرح شدن آن را در شرایط فعلی کشور، ناصحیح می‌خوانند و برخی دیگر که از موافقان طرح هستند، از آن به‌عنوان فرصتی برای حسن روحانی یاد می‌کنند.
 • درخواست مجمع تشخیص از دولت برای ساماندهی اقتصادی کشور

  دنیای اقتصاد: جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته در غیاب آیت‌الله هاشمی شاهرودی به ریاست آیت‌الله موحدی کرمانی و با حضور اعضا تشکیل شد.
 • سه وزیر به کمیسیون امنیت ملی می‌روند

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، سید‌محمود علوی وزیر اطلاعات و محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این هفته به کمیسیون امنیت ملی می‌روند تا به پرسش‌های نمایندگان پاسخ دهند. همچنین اعضای کمیسیون شوراهای مجلس پیش‌نویس قانون انتخابات را در جلسه امروز این کمیسیون بررسی می‌کنند.
 • تجمعات کرج برآیند مطالبات اقتصادی مردم نیست

  ایسنا: سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی استاندار البرز با اشاره به تجمعات اخیر در کرج گفت: در این مدت سعی کردیم با این تجمعات مماشات کنیم و به حرف‌های آنان گوش کنیم، اما دیدیم که این مطالبات اقتصادی نیست و کاملا ساختارشکنانه است.
 • نظر بطحایی در مورد مذاکره با آمریکا

  جماران نوشت: آیت‌الله سیدهاشم بطحایی عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر ترامپ اعلام کرد می‌خواهد به تهران بیاید و با مسوولان جمهوری اسلامی ایران صحبت کند، قرآن می‌گوید «او را بپذیریم و حتی امنیتش را هم تامین کنیم چون آنها ما را نمی‌شناسند و نادان هستند». بطحایی با بیان اینکه ما پیرو قرآن هستیم، گفت: آمریکایی‌ها از فرعون بدتر نیستند. عضو مجلس خبرگان یادآور شد: آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند و به حرفی که می‌زنند پایبند نمی‌مانند اما برخی امروز در داخل کشور می‌گویند «رئیس‌جمهور آمریکا کوتاه آمده و برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران اظهار تمایل کرده است، چرا ما مذاکره را نمی‌پذیریم.» برای آنکه این بخش از جامعه نیز به ماهیت دروغین نیت آمریکایی‌ها پی ببرند و توپ هم در زمین آمریکایی‌ها بیفتد، معتقدم می‌توان به رهنمودهای قرآن توجه کرد.
 • واکنش به درخواست راهپیمایی احمدی‌نژاد و علم‌الهدی

  ایرنا نوشت: عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: قانون برای همه موافقان و مخالفان دولت یکسان است، اگر رئیس‌جمهور سابق و امام جمعه مشهد خواهان برپایی تجمع هستند، به کمیسیون درخواست دهند تا مجوز بگیرند. محمد علی تبرائی، دبیر اجرایی و عضو کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب درخصوص درخواست رئیس دولت نهم و دهم از وزارت کشور برای برگزاری راهپیمایی گفت: کمیسیون ماده ۱۰ این موضوع را بررسی و در مورد آن بحث خواهد کرد. اگر قرار باشد راهپیمایی برگزار شود باید عدالت رعایت شود و موافقان و مخالفان دولت بتوانند تجمع برگزار کنند. تبرائی درخصوص فراخوان امام جمعه مشهد جهت برگزاری تجمع و راهپیمایی تاکید کرد: وی باید از کمیسیون ماده ۱۰ مجوز بگیرد.
 • هشدار وزیر ارشاد در مورد کمبود کاغذ

  انتخاب نوشت: سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: موجودی ما در تامین کاغذ تنها دو ماه آینده است و باید بانک مرکزی برای تامین کاغذ، سفارش با نرخ ارز دولتی تضمینی را داشته باشد. در همین ارتباط سید احسان قاضی‌زاده عضو مجلس در کمیته کنترل بحران کاغذ از فراخوانده شدن مجدد وزرای صنعت و اقتصاد و رئیس بانک مرکزی به کمیسیون فرهنگی مجلس برای بررسی بحران کاغذ خبر داد.
 • عبدالفتاح سلطانی با فوت دخترش به مرخصی آمد

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال درگذشت دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی، روز گذشته با مرخصی وی موافقت شد. سعید دهقان از وکلای مدافع سلطانی به«ایسنا» درباره میزان مرخصی موکلش گفت: به گمانم این از مواردی است که تمدید می‌شود. دختر عبدالفتاح سلطانی جمعه شب در سن ۳۰ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. عبدالفتاح سلطانی در اسفند ماه ۱۳۹۰ به ۱۸ سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد. در همین حال روز گذشته شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی در پی درگذشت دختر عبدالفتاح سلطانی به وی تسلیت گفت.
 • اصلاح قانون صدور چک؛ یکی از الزامات بهبود فضای کسب و کار

  علی‌سنگبر
  یکی از ضروریات توسعه اقتصادی کشور، بهبود فضای کسب و کار است که تسهیل مبادلات اقتصادی یکی از مهم‌ترین وجوه آن است. در حال حاضر بیش از ۴۲ درصد تبادلات مالی در کشور با چک انجام می‌شود. از همین رو، چک مهم‌ترین ابزار خرید در کشور است و با توجه به کارکردش در خرید مدت‌دار، نقشی موثر در تسهیل مبادلات اقتصادی و فضای کسب و کار کشور دارد. اما با این وجود، «چک برگشتی» به پنجمین مانع فضای کسب و کار تبدیل شده است که نشان‌دهنده ضعف‌های ساختاری و قانونی چک است. بنابراین، اصلاح قوانین مرتبط با چک به‌عنوان کاربردی‌ترین ابزار معامله مدت‌دار در کشور از اهمیتی جدی برخوردار است.
 • گردش مالی ۵۰ میلیارد تومانی «انتخاب رشته»

  مدیر یک دبیرستان درباره گردش مالی بازار انتخاب رشته، گفت: ۱۰ درصد داوطلبان یعنی ۱۰۰ هزار نفر بابت انتخاب رشته هزینه می‌کنند و میانگین گردش مالی انتخاب رشته در یک هفته حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان است.به گزارش فارس، مرتضی‌کیا مدیر یک دبیرستان در پاسخ به اینکه ملاک یک انتخاب رشته کنکور چیست، اظهار کرد: ملاک اصلی انتخاب رشته خوب، علاقه است؛ در این تب و تاب چند روزه، بازار و اقتصاد کاذبی شکل می‌گیرد؛ مثلا ۵۰۰ هزار تا دو و نیم میلیون تومان می‌گیرند تا انتخاب رشته انجام دهند. این مدیر دبیرستان درباره گردش مالی بازار انتخاب رشته، گفت: ۱۰ درصد داوطلبان یعنی ۱۰۰ هزار نفر پول بابت انتخاب رشته می‌دهند و میانگین گردش مالی انتخاب رشته در این یک هفته حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان است. متاسفانه این بستری است که آموزش و پرورش ایجاد کرده و کنکور فضایی ایجاد کرده که خانواده‌ها مبالغ قابل توجهی صرف کنند.
 • خشم هندی‌ها روی گردوی آمریکایی

  هند در اقدامی تلافی‌جویانه از ۱۸ سپتامبر تعرفه‌های بالاتر روی برخی کالاهای وارداتی از آمریکا از جمله بادام و گردو اعمال خواهد کرد. به گزارش «ایسنا» دهلی‌نو که از امتناع واشنگتن از معاف کردن هند از تعرفه‌های جدید به خشم آمده است، در ژوئن تصمیم گرفت از چهارم اوت مالیات بر واردات برخی کالاهای آمریکایی شامل بادام، گردو و سیب را افزایش دهد اما بعدا تصمیم گرفت این اقدام را به تعویق بیندازد.
 • اقدام عجیب یک جایگاه سوخت

  مسوولان شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کردند: با پمپ بنزین‌های متخلف که از سوخت‌رسانی به مردم ممانعت می‌کنند، برخورد می‌شود.
 • آخرین وضعیت رابطه با عربستان

  دنیای اقتصاد: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در گفت‌وگویی تفصیلی به بررسی آخرین مواضع ایران درخصوص برجام، روابط با عربستان و همچنین گفت‌وگو با کشورهای اروپایی پرداخت.
 • پلن B تهران برای حفظ برجام

  بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در ۲۳ ژوئیه برای مذاکره با همتای خود الکساندر نواک به مسکو سفر کرد. هر دو در مورد همکاری در انجمن کشورهای صادرکننده گاز و طرح‌های روسیه برای تبدیل اوپک پلاس به یک توافق دائمی با یکدیگر بحث کردند.
 • ادامه واکنش‌ها به درخواست مذاکره آمریکا با ایران

  دنیای اقتصاد: با گذشت چند روز از درخواست‌های مکرر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران، واکنش‌های داخلی به این پیشنهاد همچنان ادامه دارد. به گزارش «ایسنا» حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در این خصوص تاکید کرد که مذاکره با آمریکا هرگز تابو نبوده اما موقع‌شناسی و اقتدار دو رکن هر مذاکره دیپلماتیک است.
 • تغییر قوانین مالی آلمان برای جلوگیری از انتقال پول ایران

  ایسنا: یک روزنامه آمریکایی گزارش داد که مقامات آلمانی با درخواست واشنگتن برای تغییر قوانین پولی خود با هدف جلوگیری از انتقال ۳۰۰ میلیون یورو از‌هامبورگ به ایران موافقت کرده و قرار است به زودی تمهیدات جدیدشان را ارائه دهند.

بیشتر