آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۸۷

 • نه مجدد مجلس به تجزیه صمت

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان مجلس دیروز با دو فوریت و یک فوریت طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه «صنعت و معدن» و «توسعه و بازرگانی» مخالفت کردند. علی لاریجانی پس از دو بار رای‌گیری درباره فوریت‌های این طرح گفت: «معلوم است که مجلس در این شرایط با تغییر تشکیلات موافق نیست. دولت مسیر دیگری را طی کند؛ این بار دوم است که مجلس شورای اسلامی نظر خود را اعلام می‌کند.» پس از رای منفی مجلس به تفکیک صمت، خبرگزاری فارس گزارش داد که دولت از ارسال لایحه تفکیک وزارت کار به مجلس منصرف شده‌است.
 • دایره اختیار رئیس‌کل جدید

  دنیای اقتصاد: رئیس جدید بانک مرکزی درحالی سکان‌داری پولی کشور در ساختمان لاجوردی میرداماد را آغاز کرد که اقتصاد ایران شرایط پرالتهابی را سپری می‌کند. در حال حاضر «نوسان‌زدایی از بازار دارایی»، «اصلاح روند کل‌های پولی» و «اصلاح نظام بانکی کشور» سه چالش مهمی است که نیاز به اتخاذ تصمیمات درست در کوتاه‌مدت و بلندمدت را ناگزیر کرده است. تاخیر در اجرای این الزامات می‌تواند اقتصاد ایران را با مساله پیچیده‌تری روبه‌رو کند. «دنیای اقتصاد» در این گزارش به بررسی دست‌اندازهای مسیر سکاندار پولی کشور پرداخته است.
 • پشت‌پرده اصرار ترکیه به نادیده گرفتن تحریم‌ها

  سعیده‌سادات فهری
  شاید «ترکیه» را بتوان نخستین کشوری دانست که در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، واکنش جدی از خود نشان داده است. در این رابطه چندین بار مقامات بلندپایه ترکیه از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور و مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه این کشور اعلام کردند که از تحریم‌های آمریکا پیروی نخواهند کرد.
 • ۱۰ تا ۱۵ سال حبس، مجازات خرید، فروش و قاچاق اعضای کودکان

  دنیای اقتصاد: جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز گذشته به ریاست علی لاریجانی به ادامه بررسی جزئیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اختصاص داشت.
 • ابلاغ ۳ قانون مصوب مجلس ازسوی رئیس‌جمهوری

  ایسنا: حسن روحانی رئیس‌جمهوری، دو قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد. بر این اساس در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس‌جمهوری «قانون اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی» را جهت اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی و «قانون تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی سال ۱۳۹۶ کل کشور» را به سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد. همچنین رئیس‌جمهوری «قانون اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران» را جهت اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد.
 • احتمال اعلام وصول سوال از رئیس‌جمهوری تا هفته آینده

  دنیای‌اقتصاد: عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که در صورت داشتن نصاب لازم برای سوال از رئیس‌جمهوری، این موضوع هفته آینده در مجلس اعلام وصول خواهد شد.
 • کدخدایی: آیت‌الله جنتی در شورای نگهبان حق وتو ندارد

  خبرآنلاین: عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت: آیت‌الله جنتی به‌عنوان یک فرد و یک عضو رای می‌دهند. چه در مصوباتی که ازسوی مجلس می‌آید و چه در بررسی صلاحیت‌ها ممکن است نظری داشته باشند، اما اعضا نظری مخالف نظر ایشان دهند، رای‌گیری می‌کنند و هر نظری که رای بیشتری داشت، انجام می‌شود. کدخدایی همچنین گفت: آیت‌الله جنتی در رای‌گیری‌های اعضای شورای‌نگهبان حق وتو ندارند، حق ویژه‌ای هم ندارند.
 • روایت برنامه سفرهای خارجی رئیس‌جمهوری

  دنیای اقتصاد: بهمن حسین‌پور، معاونت مراسم و تشریفات دفتر رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با «ایسنا» اعلام کرد که در سفر احتمالی حسن روحانی رئیس‌جمهوری به نیویورک تعداد هیات اصلی همراه رئیس‌جمهوری ۷ نفر خواهد بود. او در این گفت‌وگو بیان کرد در سفر به نیویورک در راستای اجرای اصل عمل متقابل، همه هزینه‌ها برعهده خودمان است و آمریکا تنها مسوولیت حفاظت هیات ایرانی را بر عهده دارد.
 • توضیح باهنر در مورد عکس منتشر شده از جلسه رای‌گیری سپنتا نیکنام

  دنیای اقتصاد: محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با نشریه مثلث با اشاره به تصاویر منتشرشده از جلسه اخیر مجمع تشخیص در مورد رای‌گیری برای بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد گفت: در این جلسه خیلی‌ها به نفع نظریه شورای نگهبان صحبت کردند. آیت‌الله مدرسی‌یزدی مفصل در این مورد صحبت کردند، اما آقای جنتی نه یک کلمه موافق و نه مخالف صحبت نکردند. اینکه آقای جنتی تمام توانش را به کار بست تا رای آورده نشود درست نیست. وی افزود: سخنگوی شورای نگهبان، آقای دکتر کدخدایی دفاع کردند که برخی دوستان دیگر هم در مقام موافق و مخالف بحث کردند. این جوری که رسانه‌ها راه انداختند آیت‌الله خیلی عصبانی بودند درست نیست.
 • بازداشت شهرام جزایری در مرز ترکیه

  خبرآنلاین نوشت: ماموران گمرک بازرگان شنبه شب شهرام جزایری را از داخل یک دستگاه تریلر خروجی از کشور که حامل بار ترانزیتی بود، دستگیر کردند. به گزارش گمرک ایران، این تریلر ترکیه‌ای حامل بار عدس بود و از مبدا یعنی ترکمنستان، عدس را بارگیری کرده و قرار بود از کشورمان خارج شود، اما ماموران گمرک با رصد اطلاعات محموله و به کمک دستگاه‌های کنترلی ایکس ری کامیونی، اقدام به اسکن محموله کردند که در این اسکن مشخص شد دو نفر داخل بار تریلر مخفی شده‌اند. پس از بازداشت این دو فرد، یکی از آنها توسط نهادهای امنیتی شناسایی و اعلام شد که فرد بازداشتی شهرام جزایری است.
 • نو‌سازی ۱۹۹ هزار وسیله نقلیه

  بیش از ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ وسیله نقلیه با استفاده از فاینانس خارجی و منابع صندوق توسعه ملی در فاصله سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ نوسازی و با وسائط نقلیه فرسوده جایگزین خواهند شد.
 • کشف بیش از ۳ تن موادمخدر طی یک‌ماه در فارس

  ایسنا‌: فرمانده انتظامی استان فارس اعلام کرد که در تیرماه امسال بیش از ۳ تن انواع مواد افیونی در این استان کشف شده است. به نقل از سایت پلیس فارس، سردار احمدعلی گودرزی یکشنبه ۷ مرداد اعلام کرد که در تیرماه امسال ۳ هزار و ۱۷۸ کیلوگرم انواع مواد مخدر در نقاط مختلف استان فارس کشف شده است.
 • امرارمعاش ۶۵۰ هزار معلول با ۱۵۰ هزار تومان

  فارس: حسین نحوی نژاد گفت: ضعف اصلی ما کمبود بودجه است برای مثال مستمری معلولان شدید، به تازگی با افزایش ۵/ ۳ برابری از ۵۳ هزار تومان به حدود ۱۵۰ هزار تومان رسیده است که این میزان مستمری با هزینه‌های جاری کشور و نرخ تورم اصلا همخوانی ندارد.
 • ایران و آمریکا در مسیر تنش‌زدایی؟

  دنیای اقتصاد: همزمان با بالاگرفتن تهدیدات لفظی متقابل ایران و آمریکا، سه روزنامه عربی در تحلیل‌هایی همسو از این انتقال پیام رمزگشایی کردند. روزنامه لبنانی الاخبار نوشت که وزیر دفاع آمریکا فشارهای کشورش بر ایران را تنها به منظور تغییر سیاست خارجی تهران توصیف کرد که این امر بیشتر شبیه به دعوت ایران به گفت‌وگو است. همزمان روزنامه العرب چاپ لندن نیز با تحلیل سفر روز جمعه یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان به واشنگتن، دیدار بن‌علوی با جیمز متیس را در ارتباط با میانجی‌گری این کشور و کاهش تنش میان ایران و آمریکا دانسته است. از سوی دیگر، رای‌الیوم نیز تحلیل کرده است که محور افشا نشده مذاکرات پوتین - ترامپ گفت‌وگوی مستقیم ایران و آمریکا بوده است.
 • واکنش اردن به تشکیل ناتوی عربی علیه ایران

  دنیای اقتصاد: یک منبع آگاه در دولت اردن اعلام کرد که این کشور هنوز هیچ تصمیمی درباره مشارکت در ناتوی عربی اتخاذ نکرده است. به گزارش «ایسنا» به نقل از روسیاالیوم، یک منبع آگاه اردنی در واکنش به اخبار منتشر شده درباره تلاش آمریکا برای تشکیل یک ناتوی عربی علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: آمریکا به برخی کشورهای منطقه از جمله اردن طراحی را پیشنهاد داد که اکنون در مورد آن بحث و گفت‌وگو می‌شود.
 • اتهام جدید انور قرقاش به ایران

  ایسنا: وزیر مشاور امارات در امورخارجه مدعی شد که تهدیدات ایران در رابطه با تنگه هرمز با حملات انصارالله یمن در دریای سرخ مرتبط است. انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امورخارجه در صفحه توییتر خود مدعی شد: با توجه به علم ژئوپلیتیک غیرممکن است که این موضوع را نفهمیم که تهدیدات ایران در رابطه با تنگه هرمز با تجاوز حوثی‌ها(انصارالله یمن) علیه کشتیرانی در دریای سرخ مرتبط است. او مدعی شد که این مساله رابطه میان توجیه‌کننده و تابع است. ما خطر حوثی‌ها(انصارالله یمن) را درک کردیم و با آنها مقابله کردیم. انور قرقاش پیش از این نیز در کنفرانسی در لندن مدعی شد که حمله شبه‌نظامیان حوثی- ایرانی (انصارالله یمن) به دو نفتکش عربستانی در دریای سرخ یک اقدام بی‌سابقه است که نتایج و تاثیرات آن فرامنطقه‌ای خواهد بود، این اقدام کاملا غیرمسوولانه است و به نظر من نشان‌دهنده ضرورت پایان دادن به سیطره انصارالله به حکومت صنعا است.
 • شرمن: ترامپ نمی‌داند ایران در برابر تهدیدات تسلیم نخواهد شد

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر امورخارجه پیشین آمریکا با انتقاد از سیاست‌های رئیس‌جمهور کشورش گفت: آنچه ترامپ نمی‌داند این است که ایران فرهنگ مقاومت دارد و در برابر تهدیدات تسلیم نخواهد شد.
 • دیدار جابری‌انصاری با نماینده ویژه مکرون در امور سوریه

  فارس: نماینده ویژه رئیس‌جمهور فرانسه در امور سوریه در دیدار با دستیار ارشد وزیر خارجه ایران از آمادگی پاریس برای همکاری با تهران به منظور حل‌وفصل سیاسی بحران سوریه خبر داد. فرانسوا سنمو، سفیر فرانسه در ایران که در پایان ماموریت خود در تهران به‌عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور فرانسه در امور سوریه منصوب شده است، روز شنبه ششم مرداد در محل وزارت امورخارجه با حسین جابری‌انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار و گفت‌وگو کرد. جابری‌انصاری در این دیدار ضمن تبریک انتصاب سنمو به‌عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور فرانسه در امور سوریه و اشاره به ظرفیت‌های بالقوه روابط ایران و فرانسه در حوزه‌های مختلف دو و چندجانبه، بر آمادگی ایران برای تقویت رایزنی‌ها و همکاری‌های دو کشور در زمینه پایان بحران‌های منطقه‌ای به‌ویژه بحران سوریه تاکید کرد.
 • ادعای افغانستان در رابطه با حمایت ایران از طالبان

  دنیای اقتصاد: کرام‌الدین رضازاده، نماینده پارلمان افغانستان مدعی شد که نیروهای طالبان در درگیری‌های ولایت غور در افغانستان سلاح ایرانی به‌کار گرفته‌اند. به گزارش «ایسنا» به نقل از سایت خبری لومانیوز، نشریه تایمز چاپ لندن نیز پیش از این در گزارش ادعایی خود نوشت: مقامات افغانستان و طالبان می‌گویند که صدها جنگجوی طالبان درحال آموزش پیشرفته نظامی در خاک ایران هستند. هم اکنون بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ عضو طالبان در مراحل مختلف سرگرم آموزش نظامی هستند. بنا بر ادعای تایمز، یک منبع آگاه گفته است که مذاکرات میان آنها در بهار سال‌جاری (میلادی) زمانی که رئیس‌جمهور آمریکا درحال بررسی خروج از توافق هسته‌ای بود، آغاز شد. این ادعا در شرایطی مطرح شده است که وزیر خارجه ایران پیش از این در برابر چنین ادعاهایی تاکید کرده است: ما کسانی نبودیم که از صدام حمایت کردیم. ما از طالبان، داعش و جبهه‌النصره حمایت نکردیم.
 • ترامپ بلوف می‌زند؟

  دنیای اقتصاد: کمی قبل از نیمه شب یکشنبه، پرزیدنت دونالد ترامپ در یک پیام توییتری با حروف بزرگ به تهدید علیه ایران پرداخت: «به رئیس‌جمهوری ایران: دیگر هرگز ایالات‌متحده را تهدید نکن یا مستوجب عواقبی خواهی شد که در طول تاریخ تاکنون کمتر کسی با آن روبه‌رو شده ‌است. ما دیگر کشوری نیستیم که حرف‌های دیوانه‌وار تو در مورد خشونت و مرگ را تحمل کنیم. مراقب باش.»

بیشتر