آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۷۸

 • پوست‌اندازی در تیم اقتصادی

  دنیای اقتصاد: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور دیروز رسما، تغییر در تیم اقتصادی دولت را تایید کرد. اگرچه ترمیم تیم اقتصادی می‌‌تواند اقدامی مثبت تلقی شود، اما آنچه مهم‌تر از تغییر افراد است، تغییر در سیاست‌گذاری و ریل‌گذاری مدیریت اقتصاد است. به عبارت دیگر آنچه دولت را با چالش‌های اقتصادی مواجه کرده‌،‌ ناشی از پارادایم حاکم بر سیاست‌گذاری اقتصادی است.کارشناسان بر این باورند که اگر قرار است تغییری در حوزه اقتصادی صورت بگیرد، این تغییر باید از حوزه پارادایمی شروع شود.‌ پارادایم جایگزین باید به دور از سیاست های قبلی در حل مسائل باشد.سیاست‌هایی که با تسلط بخش مالی و مداخله‌های دولتی به دنبال حل مسائل بود.کارشناسان اعتقاد دارند پس از تغییر پارادایم است که می توان به افراد متناظر با آن فکر کرد. تجارب جهانی نشان می‌دهد برای انجام اصلاحات اقتصادی در کشورهای موفق، نقطه تغییر، سپردن گرانیگاه اقتصادی در دولت به صاحب‌نظرانی مطرح و مورد اجماع جریان‌های فکری است. افراد با این ویژگی، قادر هستند علاوه بر هماهنگی با دیگر بخش‌های سیاست‌گذاری، اصلاحات اقتصادی را با سرعت و قدرت بیشتری پیش ببرند. اما اگر تغییر صرفا به جابه‌جایی افراد محدود شود، فاقد نتیجه مطلوب برای دولت و اقتصاد ایران خواهد بود.
 • عامل اصلی خروج ترامپ از برجام

  دنیای اقتصاد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که از ابتدا از جمله حامیان خروج آمریکا از برجام بود، بارها از این تصمیم ترامپ حمایت کرده و نخستین فردی بود که بعد از اعلام خروج واشنگتن نسبت به این مساله واکنش نشان داد، اکنون در موضع‌گیری جدیدی مدعی شده که او، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را به بیرون رفتن از برجام «متقاعد» کرده است.
 • استارت اصلا‌ح در نظام بانکی

  دنیای اقتصاد: گزارش‌ها نشان می‌دهد مهم‌ترین موضوع مورد بحث در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار، بررسی چالش‌ها و تشریح راهکارهای اصلاح نظام بانکی بوده است. در این جلسه بحث ساماندهی بانک‌های نظامی نیز مطرح شد و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد. گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها حاکی از آن است که پیش از این سه سناریوی «ادغام دو بانک»، «ادغام تمام بانک‌ها و تشکیل یک بانک جدید» و «ادغام در یک بانک نظامی قدیمی» مطرح شده بود که نتایج نشست اخیر حاکی از آن است که احتمال انتخاب سناریوی دوم، بیشتر از دو سناریوی دیگر است.
 • تصویب یک آیین‌‌نامه اجرایی از قانون بودجه سال ۱۳۹۷

  دنیای اقتصاد‌: هیات وزیران روز گذشته، آیین‌نامه اجرایی دیگری از قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور مربوط به اختصاص بخشی از منابع شرکت‌های سودده، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت برای توسعه فناوری و ارتقای بهره‌‌وری را بررسی و به تصویب رساند.به موجب این آیین‌‌نامه، شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات یاد شده موظفند در پایان هر سه ماه معادل ۲۵ درصد از مبلغ منابع مربوط به این آیین‌‌نامه را با هدف ارتقای عملکرد شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات در زمینه توسعه و ارتقای فناوری و نوآوری، افزایش بهره‌‌وری، اصلاح ساختار، کاهش هزینه‌های تولید و توسعه بازار و نیز هدفمند و کاربردی شدن پایان نامه‌های دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا و پروژه‌‌های پسا دکترا اختصاص دهند.
 • برخورد خشن با موضوع حجاب جواب نمی‌دهد

  ایرنا: دادستان کل کشور گفت: به خدا قسم در موضوعات فرهنگی و حجاب برخورد قضایی جواب نخواهد داد، راه‌های مسالمت‌آمیز و آرام را باید در پیش گرفت، بنابراین بر این اساس از هر طرحی که در زمینه مقابله با بدحجابی موثر باشد حمایت می‌کنیم.
 • تاکید رهبری بر میان‌داری دولت در امور اقتصادی

  ایسنا: محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: در دیدار رهبری با کارگزاران نظام تاکید شد میان‌داری در امور اقتصادی با دولت است؛ هماهنگی و همکاری خوبی میان سه قوه در امور اقتصادی ایجاد شده است.نهاوندیان در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به این پرسش که بعد از دیدار رهبری با کارگزاران دولت برای محوریت قرار دادن مسائل اقتصادی چه اقداماتی انجام شده است، اظهار کرد: تدبیری که مقام معظم رهبری در تشکیل جلسات شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی از سران سه قوه و مسوولان اقتصادی اندیشیدند، ظرفیت جدیدی اضافه کرده است.
 • پیگیری‌های وزارت علوم برای تعدیل حکم دانشجویان بازداشتی

  ایسنا: منصور غلامی، وزیر علوم در حاشیه جلسه هیات دولت درباره احکام دانشجویان بازداشتی و پیگیری وزارت علوم اظهار کرد: کمیته‌ای در وزارت علوم تشکیل شده و همکارانمان هم از طریق دانشگاه‌ها و هم از طریق ستاد این موضوع را پیگیری می‌کنند و صحبت‌هایی هم شده و خود من هم صحبت‌هایی انجام دادم و امیدوارم که مسوولان امر با نگاه محبت‌آمیزتری به موضوع توجه کنند.
 • فراکسیون امید با روحانی دیدار می‌کند

  دنیای اقتصاد: اعضای هیات‌رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی هفته آینده با رئیس‌جمهوری دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.محمدرضا تابش با بیان اینکه نمایندگان می‌خواهند پیشنهادهایی برای برون‌رفت از وضعیت موجود به دولت ارائه کنند، به «ایسنا» گفت: از مدت‌ها پیش پیگیر دیدار با رئیس‌جمهوری بودیم که براساس هماهنگی‌ها این دیدار دوشنبه هفته آینده انجام می‌شود.
 • هشدار رئیس دادگاه انقلاب به اخلالگران بازار ارز

  تسنیم: رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران برای اخلالگران بازار ارز و سکه خط‌ونشان کشید و گفت: دادگاه انقلاب در رسیدگی به پرونده‌ این افراد چنان برخوردی می‌کند که درس عبرتی برای تاریخ باشد. موسی غضنفرآبادی همچنین گفت: هنوز پرونده متهمان ارزی و سکه به دادگاه انقلاب نیامده است.
 • تغییر معاون هماهنگ‌کننده سپاه

  فارس: معاونت هماهنگ‌کننده سپاه دستخوش تغییر شد و سردار حسین سلامی با حفظ سمت جانشینی فرمانده کل سپاه، سرپرستی معاونت هماهنگ‌کننده سپاه را نیز عهده‌دار شد. معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران تا پیش از این سردار جمال‌الدین آبرومند بود.
 • واکنش معاون رئیس‌جمهوری به ادعایی در مورد خاموشی‌ها

  ایسنا نوشت: معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور نسبت به ادعاهای مطرح‌شده درباره ارتباط بین خاموشی‌های اخیر و معاهده پاریس پاسخ داد.به گزارش «ایسنا» در یادداشت توییتری پرویز اسماعیلی آمده است: منتقد محترم ادعا کرده: پشت‌پرده خاموشی‌های اخیر، تعهد دولت در معاهده‌پاریس برای کاهش استفاده از سوخت فسیلی از سال ۲۰۲۰ است. برادر جان! مشکل، همان ‌پشت‌صحنه شماست. این همه ‌چراغ و لوستر برای یک ‌دروغ و ایجاد سوء‌ظن بین مردم و مسوولان؛ اسمش ‌اصلاح الگوی‌ مصرف نیست، اسراف است! اجرا، قانون می‌خواهد. مگر الحاق ایران به معاهده پاریس در مجلس تصویب و شورای نگهبان آن را تایید کرده که دولت اجرا کند؟! ضمنا اگر برق برای مردممان نداشته باشیم، صادراتش را هم قطع می‌کنیم. چه رسد به معاهده! آنچه را نمی‌دانید نگویید، گناهش نزد خدا بزرگ است.
 • نظر مصباح یزدی درباره شعار مرگ برآمریکا

  انتخاب نوشت: آیت‌الله مصباح یزدی گفت: آیا در ابتدای پیروزی انقلاب احتمال می‌دادید که کسانی رسما پیشنهاد مذاکره بی‌قید و شرط با رئیس‌جمهور آمریکا را مطرح کنند؟! در‌حالی‌که همه مردم شعار مرگ بر آمریکا را مثل تکبیر بعد از نماز، لازم می‌دانند، عده‌ای که بعضی از آنها سابقه فعالیت‌های انقلابی داشتند به خود جرات می‌دهند که بگویند در مقابل آمریکا که دشمن‌ترین دشمنانِ این نظام است، دست‌ها را بالا ببریم!
 • فتاح: حوادث دی‌ماه شورش فقرا نبود

  انتخاب نوشت: پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد گفت: در اتفاقات دی‌ماه سال گذشته که به شهرهای مختلف هم رسید، من واقعا در این باره حساس بودم. شخصا به وزیر اطلاعات و وزیر کشور و فرمانده ناجا تلفن زدم و خواستم فهرست اسامی بازداشت‌شدگان را که تعدادشان هم کم نبود، به من بدهند. فهرست را دادند و دریغ از اینکه یک مددجو در این فهرست باشد. پس واقعا شورش فقرا در کار نیست. باور ما این است که شورش فقرا در کار نیست.»
 • دلیل غرامت نگرفتن از عراق

  خبرآنلاین نوشت: سردار کوثری، جانشین قرارگاه ثارالله گفت: می‌خواهیم از عراق غرامت بگیریم؛ اما سازمان ملل متاسفانه این مساله را مثل کویت اجرایی نکرد. این نشانه دوگانه برخورد کردن اعضای شورای امنیت سازمان ملل است که نسبت به ایران به‌صورت دیگری برخورد می‌کنند؛ والا در آنجا آمد که باید خسارت هم به ایران پرداخت شود. در واقع اخذ غرامت پیگیری شده، ولی به نتیجه‌ای نرسیده است. البته عراق در زمان صدام تعداد قابل‌توجهی هواپیمای جنگی داخل ایران آورد و این هواپیماها در ایران باقی ماند که در اصل خودش غرامت خیلی قابل‌توجهی بود. از طرفی بعد سقوط صدام، مردم عراق با مردم ایران در یک جهت و یک راستا علیه استکبار جهانی حرکت کردند.
 • ۸ بار درخواست ملاقات ترامپ از روحانی

  دنیای اقتصاد: رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت در سفر قبلی روحانی به نیویورک برای مجمع عمومی سازمان ملل، ترامپ ۸ بار درخواست گفت‌وگو و ملاقات با رئیس‌جمهوری را از تیم ایرانی مطرح کرده بود. محمود واعظی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر حمایت از آشوبگران و اینکه ترامپ گفته است ایرانی‌ها برای مذاکره تماس خواهند گرفت، گفت: آمریکا از ۴۰ سال قبل همواره با نظام به دلیل اسلامی و مستقل بودنش، دشمنی داشته است.
 • احتمال معافیت دهلی از تحریم‌های ضدایرانی واشنگتن

  ایسنا: یک روزنامه هندی با اشاره به دیدار مقامات این کشور با آمریکایی‌ها در دهلی از احتمال معافیت هند از تحریم‌های نفتی واشنگتن علیه تهران خبر داد. به گزارش روزنامه Deccan Herald، آمریکا روز سه‌شنبه نشان داد که ممکن است هند را از تحریم‌های خود علیه ایران مستثنی کند و به این کشور اجازه دهد به واردات نفت خود از ایران اگرچه با حجم کمتر پس از وضع مجدد تحریم‌های واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ادامه بدهد.
 • تعیین سفرای جدید ایران دراروپا

  تسنیم: سفرای جدید جمهوری اسلامی ایران در کشورهای فنلاند، ایرلند و اوکراین تعیین شدند. تعیین سفرای جدید بنا به پیشنهاد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و تصویب حسن روحانی رئیس‌جمهوری بوده است. براساس این گزارش، خانم پروین‌فرشچی به‌عنوان سفیر جدید ایران در فنلاند انتخاب شده است.
 • برگزاری سمینار سفرا و نمایندگی‌های خارج از کشور

  دنیای اقتصاد: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه از برگزاری نخستین سمینار سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در دولت دوازدهم، هفته آینده در تهران خبر داد.
 • مذاکره «ولایتی» با «پوتین» با درخواست روحانی از رهبرانقلاب انجام شد

  دنیای اقتصاد: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام این خبر که «مذاکره ولایتی با پوتین بنا بر درخواست روحانی از رهبر انقلاب انجام شده است»، گفت: ولایتی ماموریتی از جانب رئیس‌جمهور را اجرا کرد.
 • واکنش آمریکا به شکایت ایران

  فارس: وزارت‌خارجه آمریکا در اولین واکنش به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری از این کشور، آن را «بی‌اساس» خواند و گفت که واشنگتن قویا در این دادگاه از منافع خود دفاع خواهد کرد. وزارت‌خارجه آمریکا روز چهارشنبه در واکنش به شکایت ایران از این کشور به دیوان بین‌المللی دادگستری، شکایت ایران را «بی‌اساس» خواند.
 • تکمیل کارخانه تولید روتور سانتریفیوژ

  دنیای اقتصاد: علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از تکمیل کارخانه تولید روتور (چرخانه) برای استفاده در سانتریفیوژ‌های پیشرفته خبر داد. این کارخانه می‌تواند روتورهای مورد نیاز روزانه ۶۰ سانتریفیوژ را تولید کند.

بیشتر