آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۶۷

 • تغییر ساعات کار ادارات در تهران

  دنیای اقتصاد: ساعات کار ادارات پایتخت با هدف مدیریت مصرف برق تا پایان تیر تغییر کرد. براساس بخشنامه استانداری تهران، ساعت کار تمامی دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی و تمامی نهادهای عمومی غیردولتی و شهرداری‌های استان در بازه زمانی ۶صبح تا ۱۴ تعریف شده است؛ البته مراکز خدمات‌رسان مستثنی شده‌اند. ازسوی دیگر براساس اعلام وزارت نیرو با تدوین جدول احتمالی خاموشی‌ها در مناطق مختلف کشور، قرار است از امروز هرگونه قطعی برق به مردم اطلاع‌رسانی شود.
 • تضمین منافع ایران، شرط ادامه برجام

  دنیای اقتصاد: وین روز گذشته میزبان حسن روحانی بود. رئیس‌جمهوری در دومین ایستگاه از سفر اروپایی‌اش عصر روز سه‌شنبه سوئیس را به مقصد اتریش ترک کرد تا با مقامات این کشور نیز درباره آینده برجام دیدار و گفت‌وگو کند. از همین رو رئیس‌جمهوری در یک نشست خبری مشترک با «الکساندر فان دربلن»، همتای اتریشی‌اش تاکید کرد: در صورتی که ایران بتواند از منافع برجام به‌خوبی استفاده کند، از آن حراست خواهد کرد و اگر بقیه امضاکنندگان توافق بتوانند منافع ایران را تضمین کنند، ایران برجام بدون آمریکا را ادامه خواهد داد. او همچنین گفت: امیدواریم همانگونه که همه کشورها در اراده سیاسی، قاطع و مستحکم هستند در اراده تجاری و اقتصادی هم به همان نسبت مستحکم باشند و مشکلاتی اگر پیش‌رو است، بتوانیم با کمک یکدیگر رفع و حل کنیم.
 • احتمال ارائه بسته پیشنهادی اروپا

  دنیای اقتصاد: همزمان با تشدید تلاش‌های واشنگتن برای تحت فشار قرار دادن ایران در حوزه نفتی و همکاری‌های فشرده عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی با آمریکا در این راستا، اتحادیه اروپا در سوی دیگر میدان درحال رایزنی‌های فشرده برای ارائه بسته تضمینی به ایران با هدف باقی ماندن تهران در توافق هسته‌ای است. در این رابطه قرار است روز جمعه در وین وزیران خارجه پنج کشور باقی‌مانده در برجام گردهم بیایند و رایزنی‌های مهمی را انجام دهند.
 • ترامپ به‌دنبال معامله بزرگ با ایران است

  دنیای اقتصاد: تارنمای تحلیلی‌خبری «دنشنال» به نقل از کارشناس ارشد اندیشکده «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» نوشت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به‌دنبال معامله بزرگ با ایران است. به گزارش دولت بهار، «مایکل سینگ» می‌گوید: «به‌نظر می‌رسد که دولت آمریکا همان استراتژی را که درخصوص کره‌شمالی اجرا می‌کند نسبت به ایران نیز در پیش گرفته که اعمال حداکثر فشار اقتصادی در یک برنامه بسیار فشرده به همراه فرصت‌های علنی دیپلماتیک است که هدف آن مشخصا دستیابی به یک معامله بزرگ است نه صرفا یک توافق هسته‌ای.»
 • محکومیت حملات هوایی به شهروندان یمنی از سوی ایران

  دنیای اقتصاد: ایران تداوم حملات هوایی به غیرنظامیان و شهروندان یمنی را به شدت محکوم کرد. سخنگوی وزارت امورخارجه ایران تداوم حملات هوایی به غیرنظامیان و شهروندان یمنی را به شدت محکوم کرد و گفت: متجاوزان با جنایت جدیدشان برگی دیگر به پرونده جنایات جنگی خود افزودند.
 • تکذیب خبر العربیه درباره احضار سفیر ایران در موریتانی

  فارس: یک شبکه خبری سعودی مدعی احضار سفیر ایران در موریتانی شد، اما خبرگزاری موریتانی و سفیر جمهوری اسلامی ایران، این خبرسازی را رد کردند. شبکه العربیه سه‌شنبه‌شب، در خبری مدعی شد، «محمد عمرانی» سفیر ایران در نواکشوت به وزارت خارجه موریتانی احضار شده است. این رسانه سعودی ادعا کرد که علت این احضار، اعتراض به نوع پوشش رسانه‌ای ایران از محتوای خبر دیدار اخیر «محمد عمرانی» با «اسماعیل ولد احمد شیخ» وزیر خارجه جدید موریتانی است.
 • تحلیل ریچارد نفیو از بازگشت تحریم‌های نفتی ایران

  دنیای اقتصاد: «ریچارد نفیو» معتقد است که به علت عدم اجماع بین‌المللی توانایی آمریکا برای اجرای تحریم‌ها و بستن نقاط گریز ایران کمتر خواهد بود. عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا و کارشناس امور تحریم‌ها در وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در پاسخ به ارزیابی‌اش از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، گفت: «تاثیر به دو روش ارزیابی می‌شود: داشتن اثر و منجر شدن به تغییر سیاست در ایران. در مورد روش اول من تردید دارم که تحریم‌های مجدد بتواند به اندازه تحریم‌هایی که قبلا تحمیل شده بود موثر باشد. دلیل آن هم فقدان اجماع بین‌المللی در مورد تحریم‌های جدید است.»
 • جام‌جهانی تهدیدی برای بهره‌وری

  دنیای اقتصاد: تماشای مسابقات جام جهانی در طول ساعات کاری روز سبب کاهش بهره‌وری کارکنان می‌شود. وبلاگ صندوق بین‌المللی پول در گزارشی به نقل از وبسایت «استتیستیکا» گزارش داد برگزاری جام جهانی میزان بهره‌وری کارکنان جهان را متاثر می‌سازد. براساس این گزارش در جریان مسابقات جام جهانی امسال، در کشورهای آمریکایی و اروپایی، کارکنان سازمان‌ها در طول یک ماه بیش از ۳۰ ساعت از زمان کاری خود را صرف تماشای فوتبال می‌کنند.
 • تهیه ۲ بودجه اضطراری براساس درآمدهای حاصل از صادرات

  ایرنا: رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: ۲ بودجه اضطراری براساس درآمدهای حاصل از صادرات تهیه شده که در جلسه‌شنبه آینده (۱۶ تیر) شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ارائه می‌شود.
 • تکذیب نامه رئیس‌جمهوری در مورد لوایح چهارگانه

  فارس: معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در مورد نامه رئیس‌جمهور به آیت‌الله جنتی درباره تصویب لوایح چهارگانه ذیل FATF گفت: این نامه را من در جریان بودم، ولی راجع به FATF نبود. حسینعلی امیری درادامه گفت: آن نامه در شورای‌عالی اقتصادی که با حضور روسای قوا برگزار شده بود، تصمیمات و پیشنهادهایی شده بود که برخی از آن مربوط به لوایح چهارگانه بود. رئیس‌جمهور تصمیم شورای‌عالی را به شورای نگهبان اعلام کردند، این نامه طبقه‌بندی شده بود و تعجب می‌کنم چطور از رسانه‌ها سردرآورد. روز سه‌شنبه جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس مدعی شده بود که رئیس‌جمهوری در نامه‌ای به دبیر شورای نگهبان خواستار تصویب لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی با قید فوریت شده است.
 • لاریجانی: راهکارهای مجلس درباره مسائل اقتصادی قابل‌اجرا است

  دنیای اقتصاد: علی لاریجانی، رئیس مجلس در آغاز جلسه علنی دیروز پارلمان در تشریح جلسه غیرعلنی یک‌ساعته مجلس که با حضور محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی برای بررسی مسائل اقتصادی کشور برگزار شد، با بیان اینکه کمیته‌ها در کمیسیون‌ها پیشنهادهایی در زمینه مسائل اقتصادی تدوین کرده‌اند که این پیشنهادها در چارچوب قوانین قابل اجرا است، گفت: با دولت در این باره گفت‌و‌گو می‌کنیم تا این پیشنهادها را مورد توجه قرار دهد.
 • تشکر سردار سلیمانی از رئیس‌جمهوری

  ایسنا نوشت: سرلشکر سلیمانی در پیامی مواضع اخیر رئیس‌جمهوری در قبال آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها را ستودنی و مایه مباهات و افتخار دانست.
 • رد ادعای یک‌نماینده ازسوی مقامات دولت اوباما

  دنیای اقتصاد: شماری از مقام‌های دولت پیشین آمریکا روز سه‌شنبه اظهارات «مجتبی ذوالنور» نماینده جبهه پایداری را که مدعی اعطای حق شهروندی به ۲۵۰۰ ایرانی طی مذاکرات برجام شده بود، رد کردند. هفته گذشته مجتبی ذوالنور، نماینده جبهه پایداری در مجلس در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد مدعی شد که اوباما در جریان مذاکرات هسته‌ای به ٢٥٠٠ ایرانی تابعیت آمریکا داده است.
 • تحلیل باهنر از ناآرامی‌های اخیر درکشور

  دنیای اقتصاد: محمدرضا باهنر، نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با روزنامه آرمان گفت: بنده به‌عنوان فردی که هفت دوره به‌عنوان نماینده در مجلس حضور داشته‌ام امروز به این نتیجه رسیده‌ام که با یک مجلس نمی‌توان کشور را اداره کرد و ما به دو مجلس نیاز داریم. به همین دلیل نیز قانون اساسی باید اصلاح شود و دو مجلس سنا و شورای اسلامی در کنار هم تشکیل شود.
 • تکذیب دیدار واعظی با قالیباف

  ایرنا نوشت: یک منبع آگاه در دفتر رئیس‌جمهوری خبر یک پایگاه خبری درباره دیدار محمود واعظی و محمدباقر قالیباف را تکذیب کرد. یک پایگاه خبری نزدیک به اصولگرایان مدعی این دیدار شده بود.
 • تذکر درباره محدودیت‌های مولوی عبدالحمید

  فارس نوشت: بیش از ۲۰ نفر از نمایندگان در تذکری به وزرای کشور و اطلاعات خواستار رفع اعمال محدودیت در سفرهای مولوی عبدالحمید آن هم در شرایط خاص امروز کشور شدند.
 • دستگیری مردی با ۲ تن سکه در تهران

  ایسنا نوشت: سردارحسین رحیمی، رئیس پلیس تهران از دستگیری مردی با ۲ تن سکه در تهران خبر داد. رحیمی در یک نشست خبری گفت: فردی معروف به «سلطان سکه» که سال ۹۶ حدود ۲ تن سکه را از سطح بازار جمع کرده بود، دو شب پیش در عملیات پلیس دستگیر شد.وی با بیان اینکه این فرد ۵۸ سال سن دارد، گفت: این فرد به نوچه‌های خود دستور داده بود در بازار تهران به راه افتاده و بدون توجه به قیمت روز سکه، تمام سکه‌های موجود را بخرند تا در روزهای آینده خودش تعیین‌کننده نرخ سکه باشد.

بیشتر