آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۳۴

 • تکذیب سخنان منسوب به ظریف

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سخنان منتسب به محمدجواد ظریف در جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی درباره مرگ برجام را تکذیب کرد.
 • ارزیابی خارجی از اثر تحریم

  دنیای اقتصاد: «موسسه مالی بین‌المللی» در گزارشی تصویر اقتصاد ایران در سال‌های پیش‌‌رو را با لحاظ اثر تحریم‌های آمریکا پیش‌بینی کرده است. بر مبنای این گزارش اگرچه «تولیدات نفتی» با رشد منفی ۲ درصدی در سال‌جاری و منفی ۱/ ۱ درصدی در سال ۲۰۱۹ مواجه خواهد شد، اما این کاهش تا حدودی به کمک رشد مثبت «بخش غیرنفتی» جبران خواهد شد. در نهایت رشد اقتصادی برای سال‌جاری ۱/ ۱ درصد و برای سال آینده ۵/ ۱ درصد پیش‌بینی شده است. درخصوص متغیر‌های اسمی نیز پیش‌بینی‌های IIf حکایت از تورم ۸/ ۱۶ درصدی در سال‌جاری و ۳/ ۱۵ درصدی در سال آینده دارد.
 • اعلام استراتژی آمریکا علیه ایران

  دنیای اقتصاد: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا دیروز در سخنانی که در بنیاد هریتیج ایراد کرد به تشریح استراتژی جدید این کشور در قبال ایران پرداخت. سخنرانی پمپئو در قالب سه محور بیان شد. اول اتهامات شدید و ادعا‌های بی‌اساس علیه تهران، دوم تهدید‌های شدید از جمله تهدید به اعمال «شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه ایران» و سوم آمادگی مشروط برای دستیابی به یک توافق فراگیر با ایران. پمپئو ضمن بیان انتقادات شدید به برجام، برای دستیابی به یک توافق فراگیر با ایران ۱۲ پیش‌شرط گذاشت. پیش‌شرط‌هایی که امکان محقق شدن آنها نزدیک به صفر است.
 • ائتلاف فراکسیونی؟

  دنیای اقتصاد: کمتر از یک هفته به برگزاری انتخابات هیات رئیسه سومین سال مجلس دهم باقی مانده و فعالیت‌های فراکسیونی برای اعلام نامزدهای مورد حمایت سه فراکسیون بزرگ مجلس شورای اسلامی آغاز شده است. از جلسات فراکسیون امید و مستقلین ولایی، یعنی فراکسیون اصلاح‌طلبان و فراکسیون اصولگرایان معتدل که طیف نزدیک به علی لاریجانی در مجلس دهم شناخته می‌شوند، اینچنین خبر می‌رسد که تغییرات جدی در سه جایگاه اصلی هیات رئیسه مجلس مورد نظر نیست.
 • سومین سوال از رئیس‌جمهوری به هیات‌رئیسه مجلس ارجاع شد

  دنیای اقتصاد: سومین سوال از حسن روحانی رئیس‌جمهوری درباره موسسات مالی و اعتباری مجددا به هیات‌رئیسه ارجاع شد تا نمایندگان حوزه اقتصادی دولت برای پاسخگویی به سوال‌های نمایندگان در مجلس معرفی شوند. روز گذشته نمایندگان سوال‌کننده از رئیس‌جمهوری و نمایندگان دولت در جلسه‌ای با حضور حسینعلی امیری، معاون امور مجلس رئیس‌جمهور و لعیا جنیدی، معاون امور حقوقی رئیس‌جمهور سوالات خود را مطرح کردند اما توضیحات نمایندگان دولت نمایندگان سوال‌کننده را قانع نکرد و در نهایت سوال به‌ هیات‌رئیسه مجلس ارجاع داده شد.
 • آینده پروژه چابهار پس از خروج ترامپ از برجام

  خروج دولت دونالد ترامپ از توافق اتمی و احتمال بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، پروژه چابهار را که هدف بخشی از آن کمک به بازسازی اقتصاد افغانستان بود به‌خطر انداخته است.
 • قانون مسدودکننده، پیام قاطع اتحادیه اروپا به ترامپ است

  یک تحلیلگر ارشد روابط بین‌الملل در مطلبی با اشاره به بازگرداندن قانون مسدودکننده از سوی اتحادیه اروپا برای محافظت از منافع شرکت‌های خود نوشت: «این اقدام یک پیام قاطع سیاسی را مبنی بر اینکه اروپا حاضر به دفاع از منافع شرکت‌های خود و نیز نفوذ بر نحوه اجرای تحریم‌های آمریکا است، منعکس خواهد کرد.»
 • سبقت مزارع بادی بریتانیا از نیروگاه‌های هسته‌ای!

  کالج سلطنتی لندن در هفتمین گزارش «چشم‌انداز الکتریکی» خود اعلام کرد که مزارع بادی در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۸ بیش از نیروگاه‌های هسته‌ای بریتانیا برق تولید کرده‌اند.
 • سازمان مالیاتی مدیر دوتابعیتی ندارد

  مدیرکل روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: برخلاف خبر انتشار یافته در برخی رسانه‌های جمعی، در این سازمان مدیر دوتابعیتی نداریم. به گزارش «ایبِنا» به نقل از روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور، غلامرضا قبله‌ای با اشاره به انتشار خبری مبنی بر وجود مدیر دوتابعیتی در این سازمان از سوی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان امور مالیاتی کشور مدیر دوتابعیتی ندارد و مشخص نیست اعلام چنین خبری بر چه مبنایی و بر اساس چه مستنداتی مطرح و انتشار عمومی یافته است. وی اظهار امیدواری کرد پیش از اعلام چنین اخباری که باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود، لازم است بررسی‎های کارشناسی اولیه انجام گرفته و سپس براساس اطلاعات متقن و صحیح، نسبت به خبررسانی چنین موضوعاتی اقدام شود. مدیرکل روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار کرد: با توجه به ادعای وجود مدیر دوتابعیتی در این سازمان، خواستار اعلام فوری اسم و مشخصات این مدیر دوتابعیتی در جراید کشور هستیم.
 • از مشکلات عبور خواهیم کرد

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری یکشنبه شب در دیدار با خانواده دولت با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون با فراز و نشیب‌ها و مشکلات فراوانی در داخل کشور و منطقه روبه‌رو بوده‌ایم، از اعضای دولت و خانواده‌های آنان به‌خاطر تلاش در مسیر اداره امور کشور تقدیر و تشکر کرد.
 • هیچ‌گونه تصمیمی مبنی‌بر پیوستن ایران به FATF اتخاذ نشده است

  ایسنا: مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی با صدور اطلاعیه‌ای اظهارات منتسب به دریابان شمخانی در جلسه غیر‌علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی را تکذیب کرد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در جلسه غیر‌علنی روز یکشنبه، سی‌ام اردیبهشت که با هدف بررسی ابعاد مختلف لوایح چهارگانه مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم برگزار شد، تاکید کرده‌اند که نحوه مواجهه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با این لوایح واجد هیچ‌گونه جنبه و الزام امنیتی نبوده و صرفا به تشخیص آنها مربوط است.
 • برخورد قاطع قوه‌قضائیه با افزایش نامتعارف قیمت‌ها

  فارس: آیت‌الله آملی‌لاریجانی، رئیس قوه‌قضائیه، در جلسه مسوولان عالی قضایی با تاکید بر برخورد قاطع و قانونی سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه قضایی با افزایش نامتعارف قیمت کالاها گفت: به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد که عده‌ای سودجو از برخی مشکلات اقتصادی موجود سوء‌استفاده کنند و این فضا را بستری برای سودجویی خود قرار دهند. رئیس قوه‌قضائیه افزود: جمهوری اسلامی می‌تواند بر مشکلات اقتصادی فائق آید و دولت نیز در این زمینه تلاش می‌کند، اما سازمان تعزیرات حکومتی و قوه‌قضائیه قطعا در مقابل عده‌ای سودجو که قصد سوء‌استفاده از برخی شرایط را دارند، از حقوق مردم دفاع خواهند کرد و در شرایطی که کشور با رکود و پاره‌ای چالش‌های اقتصادی دیگر مواجه است، مجال سوءاستفاده عده‌ای سودجو را نخواهند داد.
 • ورود کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به موضوع «دوتابعیتی‌ها»

  دنیای اقتصاد: سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از ورود این کمیسیون به موضوع مسوولان دوتابعیتی خبر داد. ولی داداشی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه جمعی از نمایندگان با امضای نامه‌ای از علی لاریجانی، رئیس قوه‌مقننه درخواست داشتند کمیته‌ای در این کمیسیون برای بررسی وضعیت مسوولان دوتابعیتی تشکیل شود، گفت: این نامه به هیات‌رئیسه پارلمان واصل شده است.
 • تایید تصمیم فروش اقامتگاه رضاخان در موریس

  ایسنا نوشت: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه درباره اخباری مبنی‌بر اینکه ایران تصمیم گرفته اقامتگاه رضاخان در جزیره موریس را بفروشد و آیا مشخص شده است که پول حاصل از این فروش در چه زمینه‌ای خرج خواهد شد، تصریح کرد: اقامتگاهی در جزیره موریس وجود دارد که پهلوی اول در آن شش ماه اقامت داشت.
 • شکایت سیف از برخی نمایندگان مجلس

  تسنیم نوشت: حسین مقصودی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اخیرا ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی از تعدادی از نمایندگان به دادسرای کارکنان دولت شکایت کرده است، گفت: شکایت وی از سوی این دادسرا به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع شده است. وی با بیان اینکه اخیرا رئیس‌کل بانک مرکزی برای ادای توضیحاتی درباره نوسانات نرخ ارز به مجلس آمده بود و برخی از نمایندگان مانع ارائه توضیحات وی شده بودند، ادامه داد: ولی‌الله سیف در شکایت خود از نمایندگان اعلام داشته که آنها (این نمایندگان) قصد داشتند وی را مورد ضرب و شتم قرار دهند.
 • تشریح وضعیت بقایی و مرتضوی

  فارس نوشت: اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها درباره برخی اظهارنظرها مبنی‌بر اینکه از بقایی عکس‌هایی در زندان منتشر شده است، گفت: عکسی دیده نشده و اگر احتیاج به مراحل درمانی باشد اعزام خواهند شد، اما در حال حاضر زندان هستند. وی درباره حضور مرتضوی در زندان گفت: مرتضوی هم در زندان است و مشکلی ندارد. در خبری دیگر به گزارش «ایسنا» مصطفی محبی مدیرکل زندان‌های استان تهران درخصوص آخرین وضعیت حمید بقایی گفت: این فرد روز گذشته زیر سرم بوده است و هرگاه هر کدام از زندانیان نیاز پزشکی داشته باشند از ظرفیت بهداری زندان یا مراکز درمانی خارج از زندان استفاده می‌شود. او همچنین گفت که بازداشتگاه کهریزک تعطیل شده است.
 • تکذیب شهادت مستشاران ایرانی در فرودگاه حماه

  ایسنا نوشت: یک منبع نظامی سوری خبر شهادت مستشاران ایرانی در انفجار فرودگاه نظامی حماه را تکذیب کرد. وی افزود: این خبر صحت ندارد و ما در فرودگاه نظامی حماه مستشار نظامی نداریم، همچنین در این فرودگاه هیچ‌گونه تجهیزات نظامی ایرانی یا غیرایرانی وجود ندارد. براساس این گزارش، برخی رسانه‌ها مدعی شده بودند که در انفجار جمعه گذشته فرودگاه نظامی حماه سوریه بیش از ۵۰ مستشار ایرانی به شهادت رسیده‌اند.
 • آخرین وضعیت ممنوع‌الخروجی همسر سید امامی

  ایسنا نوشت: پیام درفشان، وکیل‌ مدافع کاووس سیدامامی با اشاره به ممنوع‌الخروجی همسر کاووس سیدامامی یکی از متهمان پرونده فعالان محیط زیستی گفت: صبح دیروز به دادسرای امنیت مراجعه کردم تا درباره حکم ممنوع‌الخروجی خانم مریم ممبینی اطلاع بگیرم و دلیل صدور این حکم را جویا شوم که بر این اساس در شعبه یک بازپرسی درخواست دادیم و بعد از پیگیری‌هایمان متوجه شدیم نه‌تنها در پرونده نامی از خانم ممبینی آورده نشده؛ بلکه دستور و مدرکی در رابطه با ممنوع‌الخروجی وی نیز وجود ندارد. وکیل‌مدافع سیدامامی درخصوص وضعیت همسر کاووس سیدامامی گفت: در حال حاضر ایشان به‌دلیل نامساعد بودن حالشان در بیمارستان به سر می‌برند.
 • پاسخ دانشگاه تهران به زیبا کلام

  الف نوشت: به‌دنبال خبری مبنی‌بر بازنشستگی اجباری صادق زیباکلام از دانشگاه تهران، دانشگاه تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این دانشگاه در سال گذشته برای این عضو هیات علمی خود هیچ‌گونه حکم بازنشستگی صادر نکرده است و ایشان کماکان در دانشگاه تهران در کسوت استادی حضور و فعالیت دارند و حقوق خود را در فروردین‌ماه امسال از دانشگاه تهران دریافت کرده‌اند.
 • اخبار ضدو نقیض در مورد فعالیت اتوبوس‌های ایدز

  ایسنا نوشت: محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره مباحث مطرح مبنی‌بر توقف فعالیت اتوبوس‌های ایدز، گفت: اتوبوس‌های ایدز کماکان به فعالیت خود در شهرستان‌های مختلف کشور ادامه می‌دهند. او همچنین با بیان اینکه تاکنون بیش از ۸۰۰ نفر به علت مصرف قارچ‌های سمی دچار مسمومیت شده‌اند، گفت: ۱۱ نفر به‌دلیل مسمومیت با قارچ فوت کردند و حدود ۲۲۰ تا ۲۳۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند. سه نفر هم پیوند کبد شده‌اند.

بیشتر