آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۲۹

 • تدوین بودجه اضطراری

  دنیای‌اقتصاد: محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت از تدوین بودجه اضطراری برای مقابله با اقدامات ترامپ در قبال ایران خبر داد. او روز گذشته در نشست خبری هفتگی‌اش با خبرنگاران در پاسخ به این سوال «دنیای‌اقتصاد» مبنی‌بر اینکه با توجه به خروج آمریکا از برجام و احتمال بازگشت تحریم‌های نفتی و از طرفی سهم بودجه از درآمدهای نفتی آیا دولت اقدام به تدوین بودجه سایه برای چنین شرایطی کرده است، گفت: بودجه سایه و بودجه اضطراری را از مهر سال گذشته که ترامپ روی کار آمد تدوین کردیم. یکی را به مجلس دادیم که تصویب شد. بودجه اضطراری را هم داریم و تا جایی که امکان داشته باشد از مکانیزم تخصیص با توجه به اختیاراتی که داریم متناسب با بودجه فعلی عمل خواهیم کرد. نوبخت همچنین تاکید کرد: اگر نیاز به مصوبه جدید باشد آن را از مجلس اخذ خواهیم کرد.
 • گام اول شفافیت دستمزدها

  دنیای اقتصاد: اولین گام شفافیت دستمزدها در مقام عمل برداشته شد. خزانه‌داری کل کشور میزان حقوق واریزی به دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی در اولین ماه سال جاری را منتشر کرد. براساس این گزارش، میزان حقوق نهادهای عمومی مانند کمیته امداد امام خمینی و بنیاد شهید و امور ایثارگران رقم بالایی بوده که نیاز این نهادها به چابک‌سازی اداری را نشان می‌دهد. همچنین مجموع حقوق در نهادی مانند ریاست‌جمهوری از بسیاری از وزارتخانه‌ها بالاتر بوده که قضاوت دقیق‌تر درباره آن، به اطلاع از تعداد پرسنل نیاز دارد.
 • تبادل بسته‌ها میان ایران و اروپا

  دنیای اقتصاد: وزیر خارجه ایران در سومین ایستگاه از سفر برجامی خود در بروکسل، با هدف کسب تضمین‌های لازم از اروپا به‌دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، در دیدار با فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر ضرورت اجرای کامل برجام توسط همه طرف‌های باقیمانده و بهره‌مندی ایران از منافع برجام و اینکه این بهره‌مندی‌ها تضمین شود، تاکید کرد.
 • نفرت جهان اسلام از آمریکا

  دنیای اقتصاد: واکنش‌ها به کشتار مردم فلسطین در پی اعتراض آنان به افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس، همچنان ادامه دارد. در راستای این واکنش‌های انتقادی اسحاق جهانگیری دیروز در مراسم افتتاح نخستین کارخانه تولید سلول‌های انسانی یا بنیادین در غرب آسیا با عنوان «سل تک فارمد»، شرایط کنونی منطقه را عجیب و غریب توصیف کرد و گفت: بعد از۷۰ سال اشغال سرزمین فلسطین به مقطعی رسیدیم که عده‌ای تصور می‌کردند که می‌توان با مذاکره جلوی خونریزی و اشغال بیشتر را گرفت.
 • تعیین تکالیف دستگاه‌های مجری قانون مبارزه با پولشویی

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز و در ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی تکالیف دستگاه‌های مجری این قانون را مشخص کردند. براساس ماده ۷ این لایحه، اشخاص، نهادها و دستگاه‌های مشمول این قانون برحسب نوع فعالیت و ساختار سازمانی خود مکلف به رعایت مواردی همچون «احراز هویت و شناسایی مراجعان، مالکان واقعی»، «ارائه اطلاعات، گزارش‌ها، اسناد و مدارک لازم به مرکز اطلاعات مالی» و ... شدند.از سوی دیگر نمایندگان با تصویب ماده ۵ این لایحه، ۹ دستگاه را مکلف کردند هر نوع اطلاعاتی که به تصویب هیات‌وزیران می‌رسد درصورت درخواست مرکز اطلاعات مالی در اختیار این مرکز قرار بگیرد.
 • گام مجلس برای محکم کاری قانون افزایش حقوق کارمندان

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه اختلاف دولت و مجلس بر سر میزان افزایش حقوق کارکنان دولت بر اساس قانون بودجه سال ۹۷ بالا گرفت، نمایندگان مجلس دیروز با دوفوریت طرح استفساریه افزایش حقوق ۲۰ درصد کارمندان را به تصویب رساندند؛ استفساریه‌ای که برداشت مجلسی‌ها از آنچه در تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ به تصویب رسید را تایید کرد. در این استفساریه، نمایندگان پرسیده‌اند که «آیا منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور این است که طبقات پایین‌تر از افزایش بیشتری برخوردارند و میزان افزایش پایین‌ترین طبقه ۲۰ درصد و بالاترین طبقه یک درصد است؟» اداره قوانین مجلس نیز در پاسخ به این استفساریه، برداشت نمایندگان را تایید کرده است.
 • انتقاد عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آیت‌الله جنتی

  ایلنا نوشت: آیت‌الله علی‌اکبر مسعودی خمینی از بنیانگذاران جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به بیانیه اخیر آیت‌الله احمد جنتی که به بهانه خروج آمریکا از برجام و علیه آقای روحانی رئیس‌جمهور منتشر شد، اظهار کرد: در ابتدا باید گفت که مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام، با نظر مقام معظم رهبری صورت گرفت. او همچنین بیانیه اخیر آیت‌الله جنتی را یک اطلاعیه بسیار بی‌پایه دانست که موجب سوءاستفاده دشمنان اسلام و انقلاب می‌شود.
 • زمان دریافت غرامت شهدای مسجدالحرام از عربستان

  ایسنا نوشت: سیدعلی قاضی‌عسکر، نماینده ولی‌فقیه در امور حج از احتمال دریافت غرامت شهدای مسجدالحرام از عربستان تا دو ماه دیگر خبر داد. قاضی‌عسکر با بیان اینکه حمله به سفارت عربستان کار اشتباهی بود و متاسفانه مسیر این پیگیری‌ها را طولانی کرد، گفت: عربستان پرداخت غرامت شهدای مسجدالحرام را آغاز کرده است.
 • آزادی معلمان بازداشت شده

  ایلنا نوشت: فرحناز مینایی‌پور، مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش در واکنش به برخورد امنیتی با زنان معلم در تجمع اخیر از آزادی ۷-۶ نفر از معلمان بازداشت شده در این تجمع به جز یک نفر خبر داد و گفت: از میان بازداشت شدگان یک نفر خانم بوده است.
 • نقش مشایی در مناظره‌های سال ۸۸

  خبرآنلاین نوشت: حمیدرضا موسوی، از مسوولان ستادهای انتخاباتی احمدی‌نژاد در گفت‌وگویی با اشاره به مناظره‌های احمدی‌نژاد و کروبی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ گفت که طراح سوال‌ها خود آقای مشایی بود. وی افزود: در اتاق فکری که داشتیم، می‌دانستیم که نقطه‌ضعف طرف مقابل، آقای هاشمی است؛ چون گفته می‌شد که منابع مالی طیف مقابل را آقای هاشمی تامین می‌کند. این یک استراتژی‌ بود که آقای مشایی و آقای جوانفکر به همراه آقای شریف‌زاده و آقای داوری که الان زندان هستند، بیشتر بر آن تاکید می‌کردند؛ یعنی همه اینها پایه‌گذار این شیوه مناظره بودند که به آقای موسوی و کروبی سرکوفت بزنند؛ چون آتوهایی داشتند. به ستادها هم القا شد که در مناظره‌های دانشگاهی و خیابانی هم سمت‌وسو را به سمت مثلا خانم رهنورد یا بنیاد شهید و ماجرای تحصن مجلس ششم دوران آقای کروبی و... ببرند.به گزارش روزنامه شرق او با بیان اینکه پشت همه اینها تیم آقای مشایی بود، گفت: احمدی‌نژاد در مناظره‌ها هم مجری بود و هم ایده‌پرداز.
 • پیش‌بینی زیبا‌کلام از انتخابات ۱۴۰۰

  انتخاب نوشت: صادق زیبا‌کلام، استاد دانشگاه در گفت‌وگو با نامه‌نیوز گفت: خیلی از کسانی که سال ۹۴ در انتخابات مجلس شرکت کردند و به تکرار می‎کنم آقای خاتمی لبیک گفتند، دیگر پای صندوق رای انتخابات سال ۹۸ حاضر نمی‌شوند. ۲ بار که سهل است حتی اگر آقای خاتمی ۲۰ مرتبه هم بگوید تکرار می‌کنم آن اتفاق ۹۴ نخواهد افتاد؛ چون میزان سرخوردگی از فراکسیون امید مجلس اگر بیشتر از آقای روحانی نباشد کمتر نیست. او همچنین گفت: دولت احمدی‌نژاد تکرار نمی‌شود اما کسر قابل‌توجهی از ۲۴ میلیونی که به روحانی رای دادند، در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ شرکت نخواهند کرد، در عوض آن ۱۶ میلیون نفری که به آقای رئیسی رای دادند به حسب تکلیف شرعی همچنان در انتخابات شرکت می‌کنند و حتی ۴-۳میلیون از آرای روحانی نیز به آن سبد اضافه می‌شود؛ بنابراین در سال ۱۴۰۰ نامزد جریان اصولگرا با ۲۰ میلیون رای پیروز انتخابات خواهد شد.
 • خیز اردوغان برای سکان پولی

  دنیای اقتصاد: روند سریالی تضعیف لیر ترکیه با ثبت یک رکورد جدید در بازار استانبول ادامه یافت. سه‌شنبه، نرخ برابری دلار آمریکا به لیر برای نخستین بار به کف ۴۶/ ۴ رسید. نوبت کاهشی اخیر باز هم به اظهارات «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه مربوط بود. اردوغان دوشنبه در حاشیه سفر خود به لندن، درباره با آینده سیاست پولی ترکیه با تجدید دوره ریاست جمهوری‌اش سخنرانی کرد.
 • بهره‌برداری از نخستین کارخانه تولید سلول‌های انسانی

  دنیای اقتصاد: نخستین کارخانه تولید سلول‌های انسانی یا بنیادین در غرب آسیا با عنوان «سل تک فارمد» با حضور اسحاق جهانگیری به بهره‌برداری رسید. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، جهانگیری قبل از آغاز مراسم بهره‌برداری از این دستاورد علمی از خط تولید و کشت سلول‌های بنیادین در این واحد فناورانه پیشرفته بازدید کرد. این مجموعه با همکاری بنیاد برکت و پژوهشگاه رویان و با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال در زمینی به مساحت هزار و ۳۰۰ متر مربع راه‌اندازی شده است.
 • کاهش عرضه در «کله‌پاچه»

  خبر آنلاین: حسین رواسی، رئیس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله‌پاچه و سیرابی گفت: به‌دنبال کاهش کشتار گوسفند، واردات گوشت و صادرات گوسفند و نیز تامین کله‌پاچه به مشکل خورده است و واحد‌های صنفی با مشکل مواجه شده‌اند. وی با بیان اینکه سال گذشته از واحد‌های صنفی خواستیم هر دست کله‌پاچه را با قیمت ۵۵ هزار تومان در ماه رمضان بفروشند و افزایش قیمت ندهند، افزود: سازمان حمایت به اتحادیه اعلام کرد که در قیمت‌گذاری دخالت نکنیم و اجازه دهیم واحد‌ها به‌صورت رقابتی نرخ را تعیین کنند.
 • رکورد سرعت اینترنت همراه در کشور شکست

  گروه بنگاه‌ها: پروژه‌های بزرگ همراه اول با سرمایه‌گذاری ۲۳۲۵ میلیارد تومان، ازسوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بهره‌برداری رسید. به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، در مراسم افتتاح و رونمایی از پروژه‌های جدید همراه اول محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمید فرهنگ مدیرعامل و اعضای هیات مدیره همراه اول، حسین فلاح جوشقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت مخابرات ایران و جمعی از مدیران و مسؤولان صنعت ارتباطات کشور حضور داشتند.
 • روسیه و تامین منافع حداکثری

  احمد وخشیت دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه ملل روسیه
  «سرگئی ریابکوف» صبح سه‌شنبه ۱۵ مه در جمع کارشناسان خاورمیانه باشگاه والدای روسیه به تحلیل سیاست‌های روسیه در قبال خروج آمریکا از برجام پرداخت. یکی از محوری‌ترین موضوعات مورد بحث در این نشست موضوع روابط با اسرائیل بود؛ من نیز که در این نشست حضور داشتم. چند دقیقه‌ای بیشتر از خروجم از باشگاه والدای نگذشته بود که متوجه شدم بازتاب سخنان سرگئی ریابکوف در رسانه‎های ایرانی سبب شده است برخی از تحلیلگران و کاربران شبکه‌های اجتماعی بار دیگر به روسیه بتازند. اما در این میان توجه به چند نکته ضرورت دارد:
 • بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه

  ایسنا: جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به‌عنوان ضامنان رعایت رژیم آتش‌بس در جمهوری عربی سوریه پس از پایان نهمین نشست آستانه بیانیه‌ای را منتشر کردند.
 • تهران و آنکارا به دنبال برگزاری نشست سران اسلامی

  دنیای اقتصاد: وزیران امور خارجه ایران و ترکیه درباره بروز شرایط بحرانی در فلسطین به‌ویژه قتل‌عام غیرانسانی فلسطینیان از سوی صهیونیست‌ها گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. به گزارش «ایسنا» در این تماس تلفنی طرفین همچنین موضوع برگزاری نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی جهت تصمیم‌گیری مشترک جهان اسلام درخصوص شرایط حساس کنونی را مورد تاکید قرار دادند.
 • روحانی استوارنامه ۵ سفیر را دریافت کرد

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری ایران روز گذشته در مراسم دریافت استوارنامه سفرای جدید لبنان، لتونی، استونی، نپال و نیوزیلند شرکت کرد. حسن روحانی هنگام دریافت استوارنامه «حسن عباس» سفیر جدید لبنان در تهران، با اشاره به اهمیت حفظ امنیت و ثبات لبنان به‌عنوان یک کشور بسیار مهم خاورمیانه گفت: جمهوری اسلامی ایران به حمایت‌های خود از دولت و ملت لبنان برای مقاومت در برابر گروه‌های تروریستی و اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی ادامه خواهد داد. روحانی در دیدار با «پتریس کارلیس آلفرتس» سفیر جدید آکردیته لتونی با اشاره به روابط دوستانه دو کشور، اظهار امیدواری کرد با تلاش مسوولان شاهد توسعه مناسبات اقتصادی، فرهنگی و علمی ایران و لتونی باشیم. او هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید آکردیته استونی، با اشاره به روابط دوستانه و صمیمانه ایران و استونی گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده توسعه همه‌جانبه مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین با استونی است.

بیشتر