آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۰۱

 • تصمیم غیر منتظره برای دلار، فروش فقط با نرخ ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: با تصمیم دولت از امروز عرضه ارز فقط با قیمت ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. این قیمت گرچه برای تمامی‌گروه‌های کالایی در نظر گرفته شده است اما تهیه آن مشروط به ارائه اسناد و مدارک لازم برای تخصیص ارز خواهد بود. ارز همراه مسافر نیز ۵۰۰ دلار و در گیت‌های فرودگاهی تحویل داده می‌شود. خرید و فروش ارز غیر از مراکز مجاز نیز جرم خواهد بود و خرید و فروش‌های غیر‌رسمی‌ ارز به خرید و فروش مواد مخدر تشبیه شده است.
 • با برجام یا بدون برجام، برای هر شرایطی آماده‌ایم

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که تنها یک ماه تا موعد تعیین‌شده از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای اعلام تصمیم نهایی‌اش درخصوص توافق‌نامه برجام باقی‌مانده است، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در سخنانی با اشاره به اینکه مبنای دولت او از ابتدا «تعامل سازنده با جهان» بود، تاکید کرد که «ایران هرگز آغازگر نقض یک پیمان و توافق» نخواهد بود.
 • مثلث نوسان‌ساز ارزی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته بازار ارز در مقایسه با روز پیشین کم‌التهاب‌تر بود. موج دوم نوسان سطوح قیمت در حالی در برخی از بازه‌های زمانی منجر به عبور متغیر ارزی از سطح ۶ هزار تومان شد که از زاویه‌های مختلفی به منشأ آن پرداخته شد. افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر را می‌توان حاصل تجمیع نیروی ناشی از عوامل ثابت در گذر زمان و شدت گرفتن آن در اثر عوامل تشدیدکننده در مقطع زمانی فعلی دانست. این عوامل ثابت و تشدیدکننده را می‌توان در سه سطح دسته‌بندی کرد؛ دسته نخست به ضعف‌های ساختاری در بازار شبه‌خیابانی ارز باز‌می‌گردد. دسته دوم مجموعه عواملی است که در اثر ضعف‌‌ در سیاست‌گذاری ایجاد شده است. نحوه مداخله بانک مرکزی در بازار ارز و بار ناشی از بودجه دولت را می‌توان نمونه‌ای از این سیاست‌‌ها دانست. دسته سوم عوامل نیز به ابزارهایی بازمی‌گردد که خلأ آنها قدرت مانور بازارساز در مهار عصیان ارزی را کاهش داده است. شکل نگرفتن روابط کارگزارانه و عدم‌توسعه ابزارهایی مانند بازار متشکل برای کشف قیمت ارز از جمله ابزارهایی است که خلأ آنها دامنه انتخاب سیاست‌گذار در حل پازل ارزی را محدود کرده است. «دنیای اقتصاد» در این گزارش تلاش کرده است ریشه‌های شکل‌گیری نوسان ارزی در ایران را در سه سطح یادشده بررسی کند.
 • انتقاد لاریجانی از امضاهای طلایی در واردات

  ایسنا: علی لاریجانی در نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی که روز گذشته با حضور وزیران صنعت و نفت برگزار شد، اظهار کرد: قانونی که در مورد حمایت از تولید داخل در مجلس به تصویب رسیده، ضعفی از نظر ضمانت اجرایی دارد و ما باید این مشکل را حل کنیم.
 • واکنش دادستان کل کشور به استعفای شهردار تهران و گران شدن ارز

  دنیای اقتصاد: محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور روز گذشته به ماجرای عدم پذیرش استعفای محمدعلی نجفی شهردار تهران از سوی شورای شهر واکنش نشان داد و به شهردار تهران پیشنهاد کرد که مجددا استعفای خود را تقدیم شورای شهر کند. او همچنین در دیدارش با معاونان و کارمندان دادستانی با اشاره به ماجرای گران شدن ارز طی روزهای گذشته در کشور خواستار توضیح دولتمردان در این خصوص شد.
 • تحلیل صفایی فراهانی از جامعه مدنی

  خبرآنلاین نوشت: محسن صفایی‌فراهانی، فعال سیاسی با اشاره به حوادث دی‌ماه سال گذشته گفت: مردمی که معترض هستند کجا حرفشان را بزنند؟ در سندیکا یا احزاب؟ معلم‌ها یا کارگران شرکت واحد که سندیکا دارند، آیا اجازه داده می‌شود که اعتراضات مدنی خود را مطرح کنند؟ وقتی راه‌های مختلف را می‌بندند همان اتفاقات دی‌ماه می‌افتد. او در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه باید مردم را به رعایت قانون و رأفت و دوستی دعوت کرد تا جامعه در آرامش تلاش بیشتری کند و جامعه را باید از خشونت دور کرد، گفت: به جای اینکه با دختری که می‌خواهد برود فوتبال تماشا کند، برخورد عقلانی کنند، برخورد خشن می‌شود. یا در مورد حجاب؛ طرح حجاب ۴۰ سال است قانونی شده است، اگر موفق است چرا اینقدر می‌گویید و چرا هنوز همه جا تابلو هست که خانم بدحجاب را راه نمی‌دهیم؟ اگر ناموفق است دلیلش را بررسی کنند. او همچنین گفت: اگر جامعه مدنی شکل بگیرد مردم جایگاه ارائه نظرات و اعتراضات خود را دارند، دلیلی بر خشونت و زد و خورد نیست. مردم خود حافظ سیستم انضباطی کشور می‌شوند.
 • تصویب تعدادی از آیین‌نامه‌های اجرایی بودجه

  ایسنا: هیات‌وزیران در جلسه عصر یکشنبه (۱۹ فروردین) به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری، به بررسی و تصویب تعدادی از آیین‌نامه‌های اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور پرداخت. هیات دولت در ادامه جلسه، به بررسی گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور درخصوص قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور و تغییرات آن نسبت به لایحه مصوب هیات وزیران پرداخت.
 • کوچ داوطلبانه به جای فیلترینگ

  دنیای اقتصاد: جلسه مهم دیروز مجلسی‌ها با وزیر ارتباطات و دبیر شورای‌عالی فضای مجازی حاوی یک پیام بود؛ آنکه هدف‌گذاری درباره تلگرام به نحوی است که کاربران به‌صورت داوطلبانه از این پیام‌رسان خارجی به پیام‌رسان‌های ایرانی مهاجرت کنند. بنابر تاکید ابوالحسن فیروزآبادی، ایران به‌دنبال آن است که این جایگزینی داوطلبانه صورت گیرد نه به‌صورت اجباری. همچنین آذری‌جهرمی در این جلسه از تدوین لایحه‌ای در زمینه حفظ حریم خصوصی و صیانت حقوق شهروندی در فضای مجازی خبر داد و تاکید کرد که پیام‌رسان‌های داخلی امنیت دارند.
 • سه مشکل تجار ایرانی در آفریقا

  کامران کرمی-خبرنگار اعزامی «دنیای اقتصاد» به غرب آفریقا: داکار پایتخت جمهوری سنگال که بخش عمده‌ای از تمرکز هیات بلندپایه تجاری ایران در آفریقا را به خود اختصاص داده است، بامداد دوشنبه پذیرای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بود. ظریف که بخش عمده‌ای از سفرهای خود را با رویکرد اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری تنظیم کرده است، در بدو ورود به فرودگاه داکار، هدف از این تور منطقه‌ای را شناسایی ظرفیت‌های موجود و افزایش تبادلات اقتصادی و فرهنگی دانست.
 • تعرض به امنیت و حریم مردم در پیام‌رسان‌های داخلی «حرام شرعی» است

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر روز دوشنبه در دیدار جمعی از مسوولان و مدیران نظام با تبریک اعیاد و ماه رجب، این ایام مبارک را فرصت‌هایی برجسته برای عبادت و توسل خواندند و افزودند: کلید حل مشکلات، «دعا، یاد خدا و اصلاح دل‌ها» است و ماه رجب عید کسانی است که قصد اصلاح قلوب خود را دارند.
 • تهران و مسکو در مسیر روابط راهبردی قرار دارند

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در دیدار ویا چسلاو والودین، رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه با تاکید بر اینکه تهران و مسکو در مسیر روابط کاملا راهبردی قرار دارند، گفت: «روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و روسیه در سال‌های اخیر در طول دهه‌های گذشته کاملا ممتاز بوده و امروز روابط بسیار صمیمانه و گسترده‌ای بین دو کشور برقرار شده است.»
 • چرا همدیگر را قبول نداریم؟

  محمود سریع‌القلم استاد دانشگاه شهید بهشتی
  دلیل اول: به نظر می‌رسد افراد از طریق تجربه، یاد می‌گیرند که برای بسیاری از کارهای مثبتی که انجام می‌دهند، جواب مناسبی دریافت نمی‌کنند، آنها در نوجوانی و جوانی به تدریج می‌آموزند که کارهای زیر، خیلی فایده و عاقبتی ندارند:
 • در پی کاهش نرخ ارز نباشیم!

  بهروز ملکی
  نرخ ارز از موضوعات بحث‌برانگیز اقتصاد کشور است تا جایی که علاوه بر جنبه اقتصادی، دارای جنبه سیاسی و حتی ارزشی شده است. با توجه به دست پر دولت‌ها از دلارهای نفتی، تمایل دولت‌ها در تثبیت نرخ دلار، کارکرد اصلی نظام بازار برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای ارز را مختل می‌کند و نه‌تنها موجب ایجاد عدم تعادل می‌شود، بلکه با ارسال علامت‌های اشتباه، توسعه بازار در میان‌مدت و بلندمدت را نیز مخدوش می‌کند.
 • عوارض جدید خروج از کشور ابلاغ شد

  سازمان امور مالیاتی کشور بنا به بودجه امسال، عوارض خروج از کشور موضوع ماده ۴۵ قانون مالیات ارزش افزوده برای هر مسافر از تمامی مرزهای کشور را برای بار اول ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال ابلاغ کرد.به گزارش خبرگزاری فارس، سید کامل تقوی‌نژاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه‌‌ای موضوع عوارض خروج از کشور را بر اساس قانون بودجه ۹۷ کل کشور ابلاغ کرد.در این ابلاغیه که به مدیرعامل بانک ملی ایران خطاب شده، آمده است: نظر به اینکه موجب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، وجوه خروج از کشور موضوع ماده ۴۵ قانون مالیات ارزش افزوده برای هر مسافر از تمامی مرزهای کشور برای بار اول ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال، بار دوم ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال و برای بار سوم به بعد ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال و برای هر مسافر حج تمتع و حج عمره برای بار اول یک میلیون و ۱۰۰ هزار ریال، بار دوم یک میلیون و ۶۵۰ هزار ریال و بار سوم به بعد ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال و عتبات عالیات از مرزهای هوایی ۳۷۵ هزار ریال و از مرزهای زمینی ودریایی ۱۲۵ هزار ریال تعیین شده است؛ بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید در اسرع وقت در اجرای قانون مذکور مراتب را به شعب آن بانک برای دریافت وجوه خروج از کشور براساس مبالغ جدید در سال ۱۳۹۷ اعلام کنند.
 • خرید تکلیفی کالای ایرانی در شرکت‌های صندوق بازنشستگی

  مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت‌های تابعه این صندوق را ملزم به خریدکالای ایرانی کرد.به گزارش خبرگزاری مهر، جمشید تقی‌زاده گفت: استفاده از محصولات داخلی و خرید کالای ایرانی به‌عنوان یکی از شاخصه‌های مهم الگوی مصرف، شناخته می‌شود که زمینه و بستر رونق تولیدات داخلی را فراهم می‌آورد و منجر به استقلال اقتصادی، قطع وابستگی به خارج و ارتقای تکنولوژی و در نهایت فقرزدایی و توسعه می‌شود. تقی زاده تاکید کرد: ترویج مصرف کالای ایرانی یکی از مولفه‌های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است.
 • کشف شیره تریاک از داخل تیوب لوازم آرایشی

  تسنیم: ماموران گمرک ایران از داخل تیوب لوازم آرایشی شیره تریاک کشف کردند. ماموران گمرک امانات پستی استان البرز پس از رصد اطلاعات و مشکوک شدن به یک بسته حاوی کالای لوازم آرایشی با بازرسی دقیق آن، موفق به کشف مواد مخدر از نوع شیره تریاک از داخل محتویات تیوب‌ها شدند. این شیره تریاک‌ها به شیوه ماهرانه‌ای و کاملا با بسته بندی کارخانه‌ای و استاندارد داخل تیوب‌ها تزریق و به صورتی کاملا حرفه‌ای پلمب شده بود که با هوشیاری ماموران گمرک کشف شد.الکترونیکی شدن گمرک و راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی و مجهز شدن گمرک به ابزارهای کنترلی ایکس‌ری و سگ‌های موادیاب موجب شده تا قاچاقچیان در رسیدن به اهداف خود ناکام بمانند. پیش از این قاچاقچیان برای جابه‌جایی انواع مواد مخدر، بذر مخدر فرآوری شده، قرص روان گردان، شاهدانه و انواع دیگر مواد مخدر از طریق پست اقدام کرده بودند که با هوشیاری ماموران گمرک ایران شناسایی و کشف شدند.
 • طلب ۱۳ هزار میلیاردی وزارت بهداشت از بیمه‌ها

  مهر: سخنگوی وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت ۱۳ هزار و ۸۹۹ میلیارد تومان از ۴ سازمان بیمه‌گر طلب دارد. دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری افزود: ۲۰۶ هزار و ۹۲۹ مورد، ماموریت اورژانس ۱۱۵ داشته‌ایم که ۱۰۳ هزار و ۲۶۸ انتقال بیمار و مصدوم صورت گرفته است.او با تاکید بر اینکه تعطیلات طولانی مدت نوروزی به سلامت مردم آسیب وارد می‌کند، گفت: تعطیلات طولانی مدت نوروزی می‌تواند میزان سوانح ترافیکی و تصادفات را بیشتر کند و در نتیجه تعداد مصدومان ترافیکی افزایش می‌یابند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر