آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۰۰

 • پاسخ سعودی‌ها به پیشنهاد مذاکره ایران

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگویی تفصیلی با شبکه «بی‌بی‌سی» عربی به واکاوی انتخاب‌های اشتباه سعودی‌ها و بدعهدی‌های آمریکا در برجام و پیامدهای احتمالی چنین مسائلی پرداخت. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درخصوص مسائل منطقه‌ای با اشاره به اینکه ایران همواره بر ضرورت راهکار سیاسی اعتقاد داشته‌، اعلام کرد که انتخاب‌های عربستان همیشه اشتباه بوده است.
 • کیش بهره و دلار به اردوغان

  دنیای اقتصاد: در‌حالی‌که اقتصاد ترکیه پس از اصلاحات اقتصادی از سال‌های ۲۰۰۱ میلادی به بعد روند رو‌به‌رشدی را سپری کرده است، با این‌وجود به‌نظر می‌رسد مداخله رئیس‌جمهور ترکیه در امور اقتصادی نه‌تنها می‌تواند منجر به پایان این دوران شکوفایی شود، بلکه یک عقبگرد اقتصادی برای این کشور در پی خواهد داشت. اگرچه اقتصاد ترکیه در ادامه روند ۸ ساله ثبت رشد اقتصادی مثبت توانست بیشترین رشد اقتصادی را در بین کشورهای عضو گروه ۲۰ تجربه کند، مدل رشد اقتصادی مبتنی‌بر اختیارات و دخالت‌های اردوغان در سیاست‌گذاری پولی و ارزی ترکیه در کنار تغییرات سیاسی و تهدیدات منطقه‌ای، چشم‌انداز آتی اقتصاد ترکیه را تیره و تار کرده است؛ پرده‌تاری که صعود نرخ تورم جزو اولین نشانه‌های آن است. به عقیده کارشناسان، تاکید اردوغان بر تداوم سیاست‌های انبساطی بیش از ظرفیت واقعی اقتصاد، وضعیتی موسوم به «برافروختگی اقتصادی» را در ترکیه به‌وجود آورده است. در نبود ظرفیت برای افزایش بهره‌وری متناسب با تقاضا، بخش عمده افزایش تقاضا به صورت صعود قیمت‌ها نمود پیدا خواهد کرد. افزون بر این تجربه نشان داده است که پرده‌پایانی «برافروختگی اقتصادی» یک دوره رکودی است. دورانی که هیچ سنخیتی با تجربه دهه پیشین ترکیه ندارد. «دنیای اقتصاد» در این گزارش اثر سیاست‌های اردوغان بر اقتصاد ترکیه را بررسی کرده است.
 • ارجاع تفحص از صندوق فرهنگیان به قوه‌قضائیه

  دنیای اقتصاد: سرانجام پس از گذشت ۲۷ ماه از روزی که ۱۱ نفر از نمایندگان مجلس، تقاضای تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را مطرح کرده بودند، روز گذشته گزارش نهایی پارلمان از «تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان» در جلسه علنی مجلس قرائت شد؛ گزارشی که یکی از نکات قابل توجه آن، دوگانگی در انتشار نام شرکت‌ها به‌عنوان بدهکاران عمده بانکی است. در این گزارش نام برخی شرکت‌های بدهکار به‌صورت کامل و نام برخی دیگر به‌صورت اختصاری آمده است. در این گزارش لیست بدهکاران عمده بانکی در ۳۱ مورد و چهار گروه مشخص شده که در هر چهار گروه نیز برخی شرکت‌ها با نام کامل و برخی دیگر با نام اختصاری معرفی شده‌اند.
 • هدف بن‌سلمان از سخن گفتن در مورد جنگ با ایران در ۱۰ سال آینده چیست؟

  دنیای اقتصاد: پروفسور جیمز گلوین، استاد تاریخ دانشگاه کالیفرنیا و متخصص تاریخ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خاورمیانه مدرن در مصاحبه با اسپوتنیک، به بررسی گفت‌وگوهای اخیر محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی پرداخته است. به گزارش «انتخاب»، گلوین در این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که آیا اظهارات محمد بن‌سلمان ولیعهد جدید عربستان سعودی حرفی نو و جدید دارد، گفت: «اظهارات محمد بن‌سلمان در مصاحبه‌اش دارای مطالب نو و جدید بوده است.
 • روایت یورونیوز از مشاجرات پشت پرده مکرون و بن‌سلمان بر سر ایران

  دنیای اقتصاد: یورونیوز عربی در گزارشی به تحلیل روابط پاریس و ریاض پرداخت و نوشت: «زمانی که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه برای مذاکراتی با محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی در ماه نوامبر به ریاض سفری کوتاه داشت، ظاهرا رئیس‌جمهوری فرانسه و ولیعهد سعودی به یکدیگر لبخند می‌زدند؛ اما پشت درهای بسته بحث و مناقشه‌ای سخت بین این دو در مورد ایران در گرفت.»
 • گزینه‌های ایران در صورت خروج آمریکا از برجام

  تابناک: درحالی‌که موعد تصمیم‌گیری دونالد ترامپ برای ماندن یا خروج از برجام فرامی‌رسد، با تغییر و تحولات اساسی در کاخ سفید و جایگزینی تندروهای ضد ایران در پست‌های کلیدی دولت آمریکا، ابرهای تیره بر فراز توافق هسته‌ای ایران بیشتر و بیشتر می‌شود. ایران در مواجهه با احتمال بالای عمل به وعده‌های انتخاباتی ترامپ مبنی بر پاره کردن برجام، دیپلماسی خود را تا آخرین حد ممکن فعال کرده است. ایران تا حد زیادی امیدوار به کاهش آسیب‌های این خروج آمریکا و همچنین تلاش برای نجات توافق با همراهی دیگر امضاکنندگان آن است.
 • ادعای رئیس‌جمهور آمریکا درباره نفوذ ایران در لبنان

  ایسنا: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ادعایی بی‌اساس و خصمانه گفت که لبنان با چالش‌های بی‌شمار از جمله نفوذ ایران و حزب‌الله مواجه است. به گزارش خبرگزاری رسمی کویت(کونا)، رئیس‌جمهور آمریکا پس از برگزاری کنفرانس بین‌المللی حمایت از لبنان در پاریس بیانیه‌ای منتشر و در آن ادعا کرد: «من از تمام کسانی که در این کنفرانس شرکت کردند، قدردانی می‌کنم. لبنان کشوری است که با چالش‌های بی‌شماری شامل ورود بی‌سابقه پناهجویان و نفوذ مخرب ایران و حزب‌الله روبه‌رو است.»
 • حقوق معوق کارگران چه زمانی پرداخت می‌شود؟

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تعویق چند ماهه در پرداخت حقوق کارگران برخی واحدها و کارخانه‌ها، از همکاری با وزیر صنعت برای شناسایی این واحدها و پرداخت حقوق‌ معوق آنها خبرداد.
 • افزایش امتیازات به معنی افزایش حقوق نیست

  رئیس سازمان اداری و استخدامی گفت: هر هفته از سوی دستگاه‌ها درخواست افزایش فوق‌العاده حقوق داریم و افزایش امتیازات شغلی به معنای افزایش حقوق نیست.
 • کشف ۵۰ تن قاچاق به کمک سگ

  گمرک: ماموران گمرک به کمک تیم سگ‌های موادیاب و کالایاب در سال ۱۳۹۶، موفق به کشف یک هزار و ۴۸۵ مورد قاچاق مواد مخدر و غیرمخدر به وزن ۵۰ هزار کیلوگرم شدند. تیم سگ‌های موادیاب و کالایاب گمرک (سمگا) که متشکل از مربیان حرفه‌ای و سگ‌های موادیاب است، با استقرار در برخی گمرکات همچنین توانسته‌اند به تشریفات سرعت بخشیده و باعث تسهیل بازرسی شوند. بر اساس این گزارش تیم‌های سمگا موفق شدند در سال ۱۳۹۶ با روزانه حدود ۵ عملیات کشف، تعداد یک هزار و ۴۸۵ عملیات کشف مواد مخدر و غیرمخدر به وزن ۵۰ هزار کیلوگرم را به نام خود ثبت کنند که ۱۰ مورد از محموله‌های قاچاق، شامل شامپوی تریاک بود.این کشفیات طی ۱۹۰ هزار و ۲۳۶ فقره بازرسی از محموله‌های ورودی، خروجی و پست کشف شده که عملیات بازرسی در صادرات ۲۰ هزار و ۴۰۷ فقره و در واردات ۱۷ هزار و ۹۳۴ مورد گزارش شده است.همچنین تعداد کشفیات مواد مخدر ۱۷۰ فقره به وزن ۱۲۰۰ کیلوگرم بوده که در مقایسه با سال گذشته ۱۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 • عمق فامیل‌بازی در شستا

  تسنیم: رئیس هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی خبر داد که شخصی در گذشته صد نفر از همشهریانش را به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شستا آورده بود. اکبر ترکان گفت: «برخلاف آن چیزی که درون شستا حاکم است عده‌ای فکر می‌کنند اموال آن بی‌صاحب است، بعضی سیاسیون هم می‌گویند باید به آن تعرض کنیم. آنها بستگان خود را به شستا تحمیل کردند.
 • گوجه سبز ارزان خواهد شد

  ایسنا: در حالیکه خبر فروش گوجه‌سبز ۲۲۰ هزار تومانی هم منتشر شده است، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، این قیمت را رد کرد و گفت: بازار چغاله‌بادام کنترل شده و مردم قدری صبر کنند گوجه‌سبز هم ارزان می‌شود.
 • تابع رئیس‌جمهوری و مصوبات شورای‌عالی فضای مجازی هستیم

  دنیای اقتصاد: سیدابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای‌عالی فضای مجازی در گفت‌وگو با جماران درخصوص تلگرام گفت: ما تابع آقای رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی و مصوبات شورا هستیم. یکی از دستورالعمل‌های ایشان رفع انحصار از تلگرام است. برنامه‌های ما نیز در رفع انحصار، توجیه مردم است. استارت این مساله را زده‌ایم و انتظار داریم که گفتمان‌سازی آن در جامعه توسط نخبگان و رسانه‌ها انجام شود. از طرف دیگر تشویق کنیم تا پیام‌رسان‌های بومی توسعه پیدا کنند.
 • علت افزایش حملات دشمنان احساس خطر آنان از قدرت فزاینده ایران است

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر دیروز در دیدار جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح، ضمن تبریک اعیاد به‌ویژه ماه رجب، گفتند: ماههای رجب، شعبان و رمضان، به‌دلیل ایام متبرک خود برای بندگان صالح خدا عید هستند و باید از این ماه‌های پربرکت بیشترین بهره معنوی را برد.
 • تضعیف‌کنندگان ولایت فقیه خائنان به نظام هستند

  مهر: آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، در دیدار نوروزی مدیران و کارکنان این شورا، با اشاره به اینکه دشمن خارجی و داخلی همواره درصدد تضعیف ولایت فقیه است، گفت: برخی هرچه در توان دارند به کار می‌بندند تا ولایت فقیه را تضعیف کنند. این قدرت اگر تضعیف شود ستون پرقدرت انقلاب می‌خوابد و چیزی نمی‌تواند جای آن را پر کند. ولایت فقیه خیمه انقلاب را حفظ کرده است و تضعیف‌کنندگان ولایت فقیه خائنان به کشور، نظام و مردم هستند. وی با اعلام اینکه دولت استفاده از کالاهای ایرانی را از خود شروع کند، اظهار کرد: دولت از اجناس خارجی که مشابه داخلی دارد استفاده نکند و جلوی ورود آن به کشور را هم بگیرد تا تولید داخل رونق بگیرد. آیت‌الله جنتی افزود: مردم باید از دولت، وزرا و مسوولان طلبکاری کنند و بگویند چرا تولید خوابیده است، چرا این همه بیکاری وجود دارد؟ اگر سرمایه‌ها به کار بیفتد بیکاری هم برطرف می‌شود. کسانی هستند که می‌توانند جلوی قاچاق را بگیرند، اما به ایشان مجال داده نمی‌شود.
 • بررسی افزایش نرخ ارز در کمیسیون اقتصادی مجلس

  دنیای اقتصاد: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون اقتصادی امروز موضوع افزایش نرخ ارز را با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی رسیدگی می‌کند. به گزارش «ایرنا» لاریجانی این مطلب را در پاسخ به تذکر نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه درمورد افزایش نرخ ارز بیان کرد.
 • نظر آیت‌الله یزدی درباره قهوه‌خانه‌ها در قم

  خبرآنلاین نوشت: آیت‌الله یزدی، رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، روز گذشته در دیدار استاندار قم و مدیران این استان که در سالن اجتماعات جامعه مدرسین قم برگزار شد، با بیان اینکه افتتاح قهوه‌خانه در قسمتی از شهر به‌دلیل مشکلات فرهنگی و اجتماعی، نگرانی‌هایی برای دلسوزان استان به‌وجود آورده است، اظهار کرد: کسی منکر شادی مردم نیست، اما نباید این شادی به ناهنجاری و رقص و پایکوبی تبدیل شود به همین دلیل این مساله و نظارت بر اماکنی مانند قهوه‌خانه‌ها نیازمند توجه بیشتری است.
 • پیشنهاد آشنا برای ارزان شدن ارز

  ایسنا نوشت: حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور نوشت: ارز ارزان می‌شود، اما نه با مماشات با محتکران جسور اسکناس و قاچاقچیان قهار اربیل و استانبول.
 • توضیحات محسن هاشمی درباره دیدارش با رهبری

  ایسنا نوشت: محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در مورد شایعات منتشر شده مبنی‌بر دیدار وی با رهبر معظم انقلاب گفت: دیدار بنده با رهبر معظم انقلاب در سال گذشته در رابطه با آثار و خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صورت گرفته و ما نظرات و دیدگاه‌های ایشان را جویا شدیم تا مانند زمان حیات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که انتشار آثار و خاطراتش با مشورت مقام معظم رهبری بوده است، این روند ادامه یابد. وی با بیان اینکه ایشان نیز ضمن ابراز لطف و یاد خاطرات گذشته فرمودند که به پاس رفاقت ۶۰ ساله هر نیمه شب قبل از نماز صبح برای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نماز و دعای خیر دارند، اظهار کرد: از فعالان رسانه‌ای و مجازی می‌خواهم که از شایعه‌پردازی و انتشار اخبار بی‌اساس درباره این موضوع خودداری کنند.
 • جهانگیری قصد شهردار شدن ندارد

  ایلنا نوشت: حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی تاکید کرد: اسحاق جهانگیری قصدی برای شهردار شدن ندارد. او درباره شایعه استعفای جهانگیری گفت: استعفای آقای جهانگیری از دولت مطرح نیست. من با ایشان حرف زدم و چنین چیزی وجود ندارد. گلایه‌ای هم وجود ندارد و مشکلی هم نیست.
 • پاسخ وزارت خارجه به ادعای همسر زاغری

  فارس نوشت: به‌دنبال ادعای اخیر ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری مبنی‌بر اینکه مقام‌های قضایی ایران، در پیام‌هایی به او گفته‌اند که علت اصلی زندانی‌‌ شدن همسرش، بدهی بریتانیا به ایران است، روز گذشته بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه گفت: هر آنچه درخصوص نوع اتهامات خانم زاغری و ارتباط دادن آن به برخی از مسائل روابط فیمابین ایران و انگلستان مطرح می‌شود، گمانه‌زنی‌های بی‌اساسی است که صحت ندارد. وی ادامه داد: این موضوع به مسائل و اختلافات مالی که در برخی حوزه‌ها بین ایران و انگلستان وجود دارد، نیز ارتباط پیدا نمی‌کند.
 • نظر الله‌کرم در مورد فرد مناسب برای ریاست‌جمهوری

  خبرآنلاین نوشت: حسین الله‌کرم، فعال سیاسی گفت: «ایران ناگزیر به انجام وظایف منطقه‌ای‌اش است، در غیر این صورت تجزیه خواهد شد بنابر این مردم به این نتیجه رسیده‌اند که باید فردی استراتژیک را انتخاب کنند و فردی استراتژیک با سابقه نظامی‌گری برای قرار گرفتن در جایگاه ریاست‌جمهوری شایسته‌تر است.» او در ادامه با بیان اینکه یک فرد نظامی استراتژیک برای این کار شایسته‌تر است، گفت: دو مولفه ژئوپلیتیک و ژئو استراتژیک را باید درنظر گرفت. تنگه هرمز، سه جزیره تنب کوچک، بزرگ و ابوموسی، واقع شدن بین اقیانوس هند و روسیه و پل ارتباطی بین شرق و غرب واقعیت‌های ژئوپلیتیک ایران هستند. این جایگاه برجسته باید به دست فرد استراتژیک اداره شود و کسی با تخصص نظامی و امنیتی بیشتر از دیگران می‌تواند به‌عنوان محور مدیریت استراتژیک نقش آفرین باشد.
 • حمله مسلحانه به یک مرکز مذهبی در اهواز

  عصر ایران نوشت: شنبه شب مرکز علمی فرهنگی امام حسین(ع) اهواز مورد حمله مسلحانه قرار گرفت. عباس کعبی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این حمله مسلحانه منافقان به مرکز علمی فرهنگی امام حسین(ع) اهواز اظهار کرد: خوشبختانه این حمله مسلحانه خسارت جانی نداشته، اما خسارت‌های مالی در پی داشته است.
 • تکذیب اعطای تابعیت ژاپنی به اتباع ایرانی

  عصر ایران نوشت: یکی از مسوولان سفارت ژاپن در تهران اخبار منتشر شده در برخی سایت‌ها مبنی‌بر اعطای تابعیت موقت ۲ ساله به اتباع ایرانی توسط دولت ژاپن را تکذیب کرد و گفت که این خبر به هیچ وجه صحت ندارد. طی روزهای اخیر خبری در برخی سایت‌ها منتشر شد مبنی‌بر اینکه به‌دنبال بحرانی شدن کاهش شدید جمعیت ژاپن و منفی شدن مستمر نرخ رشد جمعیت در این کشور آسیایی، وزارت کشور ژاپن قصد دارد با همکاری وزارت خارجه، اقدام به اعطای تابعیت موقت ۲ ساله به برخی از اتباع دیگر کشورها کند.
 • صدور دستور جلب یک حیوان آزار

  فارس نوشت: به‌دنبال انتشار فیلمی در فضای مجازی که در آن فردی اقدام به آزار سگی در یک خودرو می‌کند، فرمانده یگان سازمان محیط‌زیست از دستور صدور جلب این حیوان آزار خبر داد، گفت: در روزهای آتی خبر دستگیری وی به‌صورت رسمی اعلام می‌شود. سرهنگ جمشید محبت‌خانی گفت: این فرد هنوز دستگیر نشده اما از سوی رئیس پلیس فتای استان خوزستان شناسایی شده است. وی افزود: از آنجا که این پرونده شاکی خصوصی نداشت، یگان حافظت محیط‌زیست استان خوزستان شاکی این پرونده شده است.
 • آتش‌سوزی در برج ترامپ

  رویترز: آتش‌سوزی در یکی از آپارتمان‌های طبقه پنجاهم برج ترامپ در نیویورک، روز شنبه، منجر به مرگ یک تن شد. در پی این حادثه، شعله‌های آتش از پنجره‌های آسمانخراش ترامپ به بیرون زبانه می‌کشید که دود غلیظی نیز به همراه داشت. دانیل نیگرو، رئیس آتش‌نشانی نیویورک گفت علت وقوع این حادثه هنوز مشخص نیست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر