آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۹۶

 • گلوگاه بعدی دهه شصتی‌ها

  دنیای اقتصاد: اگرچه مسوولان دولتی معتقدند ورود دهه شصتی‌ها به بازار کار باعث افزایش افراد جویای کار و ایجاد چالش‌هایی در اشتغال‌زایی شده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد این آخرین ایستگاه چالش‌آفرین این گروه نبوده و گلوگاه بعدی دهه شصتی‌ها، سن بازنشستگی خواهد بود. یک پژوهش، با بررسی وضعیت سنی در ایران، چالش‌های سالمندی ایران را در ۳۰ سال آینده بررسی کرده است؛ روندی که می‌تواند در هزینه‌های بهداشت، بازار کار، درآمدهای مالیاتی و هزینه‌های بودجه اثرگذار باشد.
 • رقابت پیام‌رسان‌ها به جای فیلترینگ

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته به برخی اخبار مبنی‌بر فیلتر احتمالی تلگرام در سال جدید واکنش نشان داد و گفت: داشتن پیام‌رسان‌های ایرانی، توانمند، امن و ارزان که بتوانند مشکل و نیازهای مردم را حل کنند، بی‌تردید باعث افتخار همگان خواهد بود. او همچنین گفت: هدف از ایجاد و تقویت نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌های داخلی فیلتر یا مسدود کردن دسترسی‌ها نباید باشد؛ بلکه باید با هدف رفع انحصار در پیام‌رسان‌ها انجام شود.
 • برنده خروج آمریکا از برجام

  دنیای اقتصاد: دنیس راس، دیپلمات سرشناس آمریکایی و تحلیلگر اندیشکده واشنگتن که از موسسان لابی صهیونیستی «آیپک» به شمار می‌رود، در یادداشتی در روزنامه «واشنگتن‌پست»، به ترامپ درباره خروج از برجام هشدار داد. راس که فرستاده ویژه بیل کلینتون در امور صلح خاورمیانه، مشاور ویژه اوباما در امور غرب آسیا و همچنین بنیان‌گذار کمپین ضد ایرانی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» به‌شمار می‌رود، در این یادداشت هشدار داد که خروج از برجام، اشکالات این توافق را برطرف نخواهد کرد و تنها به انزوای آمریکا و پیروزی ایران در این مناقشه منجر خواهد شد.
 • تعیین تکلیف دستمزد ۹۷ تا پایان فروردین

  مهر: معاون وزیر کار با اشاره به تعیین تکلیف دستمزد «سایر سطوح مزدی» و بسته شدن پرونده دستمزد ۹۷ حداکثر تا پایان فروردین، از ابلاغ بخشنامه مزد پیش از ۳۱ فروردین خبر داد.
 • ارتقای کیفیت سیستم مالیاتی

  معاون وزیر اقتصاد با اشاره به بهره‌گیری از فناوری‌ها و شیوه‌های مدرن در مالیات‌ستانی، بر ارتقای کیفیت سیستم مالیاتی کشور تاکید کرد. به گزارش «ایبِنا» حسین میرشجاعیان گفت: مالیات از دیرباز مهم‌ترین روش تامین مالی دولت‌ها بوده و نقش بی‌بدیل آن بر کسی پوشیده نیست.
 • تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

  ایرنا: سید‌کامل تقوی‌نژاد در بخشنامه‌ای اعلام کرد که با توجه به مصادف بودن مهلت ارائه اظهارنامه دوره چهارم (فصل زمستان) سال ۱۳۹۶ با تعطیلات نوروز مودیان می‌توانند اظهارنامه دوره چهارم مالیاتی (فصل زمستان) سال ۱۳۹۶ را تا پایان روز جمعه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۷ ارائه کنند.
 • دو انتصاب جدید

  ایبنا: در ادامه انتصابات جدید بانک مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی دو حکم جدید برای انتصاب مدیر اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی و مشاور رئیس کل ابلاغ کرد. با حکم ولی‌اله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، حمید قنبری به سمت مدیر اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی منصوب شد. وی پیش از این معاون اداره تامین اعتبارات بانک مرکزی بود. علاوه براین، غلامعلی کامیاب با حکم ولی‌اله سیف به عنوان مشاور رئیس کل بانک مرکزی منصوب شد. در حکم غلامعلی کامیاب آمده است: به موجب این حکم جنابعالی به سمت مشاور رئیس کل منصوب می‌شوید. امید است با اتکال خداوند متعادل و استفاده از تجربیات ارزنده خود در انجام وظایف محوله و پیشبرد اهداف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موفق باشید. غلامعلی کامیاب پیش از این معاون بین‌الملل بانک مرکزی بود که با حکم ولی اله سیف حسین یعقوبی جایگزین وی شد.
 • فروش بیش از ۱۰میلیارد تومان کتاب در طرح «عیدانه»

  کتابفروشی‌های عضو طرح عیدانه کتاب تاکنون توانستند بیش از ۴۸۰ هزار نسخه کتاب به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۶۹۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان به فروش برسانند.
 • سهم دلار در ذخایر ارزی دنیا آب رفت

  به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که سهم دلار در ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۷ میلادی به کمترین رقم در ۴ سال اخیر رسید؛ این در حالی است که سهم دیگر ارزهای اصلی جهان در ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی رشد پیدا کرده است.
 • آلودگی هوا؛ چهارمین عامل خطر در دنیا

  ایسنا: بر اساس گزارش موسسه بین‌المللی تحقیقات سرطان ARC وابسته به سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۳ آلودگی هوا و ذرات معلق هوا به‌عنوان ترکیبات سرطان‌زای درجه یک برای انسان طبقه‌بندی شده‌اند. همچنین بر اساس گزارش بار بیماری‌های جهانی(۲۰۱۳)، آلودگی‌ هوا چهارمین عامل خطر برای مرگ در دنیا و همچنین هفتمین عامل خطر در ایران است. کلانشهر تهران با توجه به شرایط توپوگرافی و اقلیم‌ آن و همچنین تردد نزدیک به ۵ میلیون وسیله نقلیه و استقرار تعداد زیادی واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک در آن یکی از هشت شهر بزرگ کشور است که آلودگی هوا در آن به یکی از مشکلات بزرگ فراروی مردم و مسوولان این شهر تبدیل شده است و در صورت نبود برنامه‌ریزی صحیح و اتخاذ راهکارهای کارشناسانه، می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری بر سلامت شهروندان و محیط زیست شهر به جای گذارد. مهم‌ترین نکته در امر مدیریت کیفیت هوا اندازه‌گیری دقیق انواع آلاینده‌های هوا بر اساس استانداردهای بین‌المللی، منشایابی و تدوین راهکارهای مناسب برای کاهش آنها است.
 • خیز بزرگ اجرای طرح اشتغال فراگیر

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خیز بزرگ اجرای طرح اشتغال فراگیر از اردیبهشت سال ۹۷ خبر داد و گفت: نتایج این طرح در سال پیش رو به خوبی قابل رویت خواهد بود.به گزارش خبرگزاری تسنیم، ‌علی ربیعی با بیان اینکه ایجاد اشتغال اولویت اصلی دولت در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بوده و این روند در سال جاری نیز تداوم خواهد داشت، اظهار کرد: هرچند نتیجه اشتغال‌افزایی رفع بیکاری است، ولی اشتغال و بیکاری دو مقوله جدا از هم هستند.وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت به رغم تمامی تلاش‌ها هنوز نتوانسته بر پدیده بیکاری غلبه کند، اما در زمینه ایجاد اشتغال به نسبت موفق عمل کرده است. وی در ادامه ضمن اشاره به اجرای طرح‌های مرتبط با بحث اشتغال از قبیل رشد فراگیر اشتغال و آموزش در محیط واقعی کار افزود: امید می‌رود با توجه به برنامه‌ریزی و ایجاد بسترسازی‌های لازم سال پیش‌رو، سال پر رونقی در بحث اشتغال‌افزایی در کشور باشد.
 • مهلت اعتراض خاوری به پایان رسید

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه یکی از پرونده‌های رسیدگی شده در یک سال گذشته پرونده محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی بود، گفت: حکم این پرونده قبلا صادر شده و مهلت اعتراض هم به پایان رسیده است. غلامحسین اسماعیلی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری میزان تصریح کرد: با توجه به اینکه خاوری خارج از کشور است اعتراضی نسبت به واخواهی این حکم واصل نشده و دراین مرحله پرونده برای اقدامات اجرا به دادسرا ارسال شده است.
 • روحانی تهران را به مقصد آنکارا ترک کرد

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته به دعوت رسمی همتای ترکیه‌ای خود برای حضور در دور دوم مذاکرات سه‌جانبه تهران، مسکو و آنکارا درباره سوریه، تهران را به مقصد آنکارا ترک کرد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و چند تن از اعضای کابینه، رئیس‌جمهوری را در این سفر همراهی می‌کنند.
 • وفاق ملی؛ لازمه حل مشکلات کشور

  ایرنا: معاون اول رئیس‌جمهوری با برخی وزرا، معاونین رئیس‌جمهور، مدیران و مسوولان کشور دیدار کرد. اسحاق جهانگیری در این دیدارهای نوروزی که دیروز برگزار شد، با تبریک سال جدید، انسجام داخلی و وفاق ملی را لازمه حل مشکلات کشور برشمرد و گفت: کشور از ظرفیت‌های فراوانی برخوردار است و اگر انسجام داخلی و تفاهم بر سر مسائل وجود داشته باشد، چالش‌های پیش‌رو قابل حل خواهد بود. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین بر ضرورت تلاش جدی‌تر و عزم راسخ برای حل مشکلات مردم تاکید کرد و افزود: باید در سال‌جاری تلاش خود را دوچندان کنیم تا مشکلات معیشتی مردم و دغدغه‌های موجود را مرتفع سازیم.
 • برنامه‌های استانداری تهران برای حمایت از کالای ایرانی

  ایسنا: استاندار تهران از تمهیدات استانداری جهت جلوگیری از ورود کالای قاچاق به استان و تحقق شعار سال خیلی جدی‌تر از قبل خبر داد. محمدحسین مقیمی با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۷ به‌عنوان سال حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری به بیان برنامه‌های مجموعه استانداری تهران برای تحقق این شعار پرداخت و اظهار کرد:‌ استانداری به‌عنوان نهاد هماهنگ‌کننده دستگاه‌های اجرای تلاش خواهد کرد دستگاه‌های دولتی استان را در جهت حمایت و کمک به بخش خصوصی و تولید‌کنندگان تشویق کند.
 • آخرین وضعیت پرونده سپنتا نیکنام

  اعتماد آنلاین: علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز با درخواست دیدارم با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای حل مشکل سپنتا نیکنام موافقت نشده است. مطهری که اسفند ماه سال گذشته اعلام کرده بود برای تعیین تکلیف طرح حضور اقلیت‌ها در شوراها با‌ هاشمی شاهرودی مذاکره می‌کند افزود : «البته ظاهرا آقای شاهرودی کسالتی داشتند، به‌خاطر همین مساله هنوز نتوانستم با ایشان ملاقاتی داشته باشم و امروز هم این مساله را پیگیری می‌کنم.» طرح حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر بعد از دو بار رفت‌وآمد به شورای نگهبان با اصرار نمایندگان مجلس به‌عنوان طرح اختلافی برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد اما هنوز در دستور بررسی صحن علنی مجمع قرار نگرفته است. این در حالی است که شب گذشته سپنتا نیکنام در توییتر خود خبر داد که مهلت قانونی او برای حضور در شورای شهر رو به پایان است. او در این توییت نوشت: «مهر ماه سال گذشته درخواست مرخصی کردم ۲۲ مهرماه اولین جلسه‌ای از شورای شهر یزد بوده که من در آن حضور نداشتم چند روز بیشتر تا پایان زمان قانون ۶ ماه عدم حضور باقی نمانده. واقعا عزمی برای حل مشکل هست؟ بودن یا نبودن، مساله چیست؟»
 • حمله موشکی حوثی‌ها به نفتکش عربستان

  رویترز: نیروهای حوثی در یمن یک نفتکش عربستان سعودی را در دریای سرخ هدف قرار دادند. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری سعودی این حمله را تایید کرده است.
 • نامه حضرتی به روحانی درباره رفع حصر

  ایسنا نوشت: الیاس حضرتی، عضو فراکسیون امید مجلس در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهوری، با بیان اینکه تصمیم‌گیری در زمینه حصر با اذن مقامات عالی کشور به شورای‌عالی امنیت ملی واگذار شده است، از رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس شورای‌عالی امنیت ملی خواست به وظیفه قانونی خود در قبال رفع حصر از کروبی، موسوی و رهنورد عمل کند.
 • تحلیل روزنامه جمهوری اسلامی از پدیده احمدی‌نژاد

  انتخاب نوشت: روزنامه جمهوری اسلامی در مقاله‌ای نوشته است: پدیده احمدی‌نژاد و جریان انحرافی یکی از آسیب‌های منحصر به فرد در چهل سال گذشته از تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که دقت، تامل و تحقیق در آن از جهاتی می‌تواند مایه عبرت برای همه ما و آیندگان باشد. این اتفاق تلخ و شکننده یکی از اشتباهات بزرگ و جبران‌ناپذیر نظام اسلامی بود که دیگر نباید تکرار بشود.
 • روایت هادی غفاری از گفت‌وگویش با آیت‌الله جنتی

  خبرآنلاین نوشت: هادی غفاری در گفت‌وگو با نامه‌نیوز گفت: من نظام را قبول دارم و حاضرم برای بقای نظام دفاع کنم؛ اما برای عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها کاملا متاسفم. بهترین فرزندان انقلاب را به ادله غیرمنطقی رد صلاحیت کردند؛ آنها ممکن بود بچه‌های حرف گوش‌نکنی باشند اما دلسوز بودند. غفاری در بخش دیگری از این گفت‌وگو گفت: زمان انتخابات مجلس پنجم به‌دلیل عدم التزام عملی به اسلام، عدم اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی، عدم اعتقاد به قانون اساسی و سوءشهرت در حوزه انتخابیه رد صلاحیت شدم. به آقای جنتی گفتم با شما به چهار گوشه تهران می‌رویم و می‌ایستیم تا تاکسی بگیریم. ببینیم مردم مرا سوار می‌کنند یا شما را سوار می‌کنند. مطمئن باشید مردم شما را سوار نمی‌کنند. نگاه به عده‌ای که دور شما هستند و جایگاه حکومتی شما نکنید. مردم مرا قبول دارند.» آقای جنتی گفت اعتراضتان را بنویسید و بگویید. گفتم نه اعتراض می‌کنم، نه می‌نویسم، نه می‌گویم، ان‌شاءالله شب اول قبر به هم می‌رسیم. گفت نه، بنویسید و بدهید. گفتم نمی‌نویسم. وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو گفت: آقای رفسنجانی را به قربانگاه احمدی‌نژاد بردند و زیر پای احمدی‌نژاد قربانی کردند. رفسنجانی‌ای که شناسنامه انقلاب بود.
 • هشدار هاشمی‌طبا در مورد آینده کشور

  خبرآنلاین نوشت: سیدمصطفی هاشمی‌طبا یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: فکر می‌کنم اولویت‌های کشور را به نوعی دیگری باید نگریست؛ چون خطرات شدیدی آینده کشور را تهدید می‌کند از قبیل آنکه ایران دارد ماهیت سرزمینی و وجودی خودش را از دست می‌دهد. بنابراین اولویت‌بندی‌هی حکومت در چنین وضعیتی خیلی اهمیت دارد.
 • پرتصادف‌ترین استان‌های کشور

  ایرنا نوشت: سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهور ناجا گفت: علل بیش از ۸۵ درصد تصادفات در ایام اجرای طرح نوروزی، سرعت و سبقت غیر‌مجاز، عدم توجه به جلو، خستگی و خواب آلودگی است. وی استان‌های البرز، تهران، قزوین، مازندران، گیلان، قم، فارس، گلستان، مرکزی و خراسان رضوی را پر تردد‌ترین استان‌های کشور در نوروز امسال ذکر کرد و افزود: استان‌های فارس، کرمان، اصفهان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و خراسان رضوی نیز پر تصادف‌ترین استان‌های کشور بودند.
 • مرگ ۱۱ تن در آتش‌سوزی قهوه‌خانه اهواز

  انتخاب نوشت: در آتش‌سوزی سنگین بامداد روز گذشته در یک قهوه‌خانه در کوی علوی شهر اهواز ۱۱ نفر جان باخته و پنج نفر دیگر مصدوم شدند. شنیده‌ها حکایت از دستگیری عامل این آتش‌سوزی توسط نیروی انتظامی دارد. در همین حال به گزارش میزان، کارآگاهان پلیس آگاهی شهر اهواز روز گذشته پسر ۱۷ ساله‌ای به نام «م.م» را به‌عنوان مظنون اصلی جنایت دستگیر کردند. به گفته رئیس پلیس شهر اهواز متهم دستگیر شده سرانجام به ارتکاب جنایت اعتراف کرد و در بازجویی‌ها مدعی شد قهوه‌خانه متعلق به شوهرخاله‌اش است و به‌دلیل اختلافات خانوادگی، قصد انتقام از متهم را داشته است.
 • برجام نه تغییرپذیر است و نه قابل مذاکره مجدد

  فارس: غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه برجام نه قابل‌تغییر است و نه قابل مذاکره مجدد، گفت: «تداوم و اعتبار برجام به اجرای کامل، موثر و بی‌قید و شرط آن توسط سایر طرف‌ها بستگی دارد.» خوشرو با اشاره به اینکه ایران به تعهداتش در برجام عمل کرده، گفت که تداوم و اعتبار برجام به اجرای کامل، موثر و بی‌قید و شرط آن توسط سایر طرف‌ها بستگی دارد.
 • ظریف درگذشت همسر سابق نلسون ماندلا را تسلیت گفت

  ایسنا: وزیر امورخارجه در پیامی درگذشت وینی ماندلا، همسر سابق و هم‌رزم نلسون ماندلا را به دولت و ملت آفریقای‌جنوبی به‌ویژه دوستداران و علاقه‌مندان به فکر و اندیشه ماندلا، تسلیت گفت و با آنها ابراز همدردی کرد. محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در این پیام با اشاره به سوابق طولانی مبارزاتی وینی ماندلا به‌ویژه حدود ۴ دهه همراهی و پایمردی این بانوی مبارز در به‌ثمر نشاندن مبارزات ضدآپارتاید و ضدتبعیض‌نژادی مردم آفریقای‌جنوبی به رهبری نلسون ماندلا، بیان کرد: «فقدان خانم وینی ماندلا نه‌تنها برای مردم آفریقای‌جنوبی و قاره آفریقا، بلکه برای تمام آنانی که در سراسر جهان فکر و اندیشه‌های ماندلا، الهام بخش آنها در مبارزات استقلال‌طلبانه و ضدتبعیض نژادی بوده است، ضایعه‌ای تاسف‌بار است.»
 • ادعای وزیر خارجه بحرین درباره یک بانک ایرانی

  ایسنا: خالد بن‌احمد آل‌خلیفه، وزیر امورخارجه بحرین در ادعایی بی‌اساس یک بانک ایرانی را متهم به حمایت مالی از تروریسم در چند کشور عربی کرد. به گزارش پایگاه خبری الیوم‌السابع، خالد بن‌احمد آل‌خلیفه وزیر امورخارجه بحرین که به امارات‌متحده‌عربی سفر کرده است، در ادامه ادعاهای خود گفت که این بانک از نهادها و سازمان‌هایی حمایت مالی کرده است که در فعالیت‌های تروریستی دست دارند و دولت بحرین به‌زودی تمامی اطلاعات در این زمینه را فاش خواهد کرد.
 • سفر ظریف به آنکارا برای حضور در نشست سران

  ایسنا: وزیر امورخارجه در صدر یک هیات سیاسی به آنکارا سفر کرد. محمدجواد ظریف قرار است در نشست سه‌جانبه‌ای با حضور همتایان روس و ترکیه‌ای خود درباره آخرین تحولات سوریه و روند آستانه و پیش از برگزاری نشست سران سه کشور به گفت‌وگو بنشیند. وزرای خارجه ۳ کشور ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۶ نیز برای اولین بار در آستانه پایتخت قزاقستان و در چارچوب رایزنی‌ها به منظور حل بحران سوریه در نشستی سه‌جانبه به رایزنی پرداختند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر