آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۹۴

 • تعهد اقتصادی روحانی برای سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: در آخرین جلسه هیات دولت در سال ۹۶، حسن روحانی رئیس‌جمهوری گزارشی از موفقیت‌ها داد و دستاوردهای دولت در سال‌جاری را تشریح کرد. در همین راستا او روز گذشته گزارشی از روند ایجاد اشتغال، نرخ تورم، رشد اقتصادی، رشد تولیدات کشاورزی، رشد سرمایه‌گذاری، توسعه میدان‌های نفتی، صادرات و واردات، بهبود وضعیت در حوزه حمل‌و‌نقل، رشد بخش مسکن و دستاوردهای دولت درحوزه سیاست خارجی در سال ۹۶ ارائه کرد. روحانی با بیان اینکه سال آینده سال سرمایه‌گذاری، رشد و توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی خواهد بود، گفت: در تمام این زمینه‌ها برنامه‌هایی داریم که گزارش آن را به مردم ارائه خواهم کرد.
 • خروج واشنگتن از برجام قطعی نیست

  دنیای اقتصاد: پس از انتصاب مایک پمپئو، رئیس سابق سازمان سیا به‌جای رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر خروج این کشور از برجام شدت یافته و سرنوشت توافق هسته‌ای بیش از گذشته در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
 • ترکیب تقاضای تولیدات

  دنیای اقتصاد: بررسی متغیر‌های کلان اقتصاد ایران در سه فصل نخست سال جاری حاکی از دو مشاهده مختلف در دو حلقه مختلف تولید است. در حلقه ارزش افزوده که توزیع تولیدات بین بخش‌ها را روایت می‌کند، بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۹ ماه نخست سال جاری یک جایگزینی نسبی بین بخش خدمات و دو بخش دیگر اتفاق افتاده است. در حالی که در سه فصل ابتدایی سال گذشته ۵/ ۴۷ درصد از تولیدات در بخش خدمات صورت گرفته بود در بازه مشابه سال جاری این نسبت با یک درصد افزایش به ۵/ ۴۸ درصد رسیده است.
 • مسوولیت سنگین ایران و عمان

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهور در دیدار یوسف بن‌علوی وزیر امور خارجه عمان، مناسبات و همکاری‌های دو کشور را دوستانه، برادرانه و رو به گسترش دانست و بر ضرورت تلاش در راستای توسعه و تقویت بیش از پیش روابط تهران - مسقط تاکید کرد. حسن روحانی روز یکشنبه در این دیدار، توسعه روابط بانکی و تسهیلات برای رفت و آمد تجار دو کشور را در گسترش مناسبات و همکاری‌های تجاری و اقتصادی فی‌مابین حائز اهمیت برشمرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران مصمم به توسعه همه جانبه روابط و مناسبات و همکاری‌ها با عمان است.»
 • ارزیابی خرازی از استراتژی دفاعی ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی توانسته از مراحل بسیار خطرناکی عبور کند، گفت اگر راهبرد نداشتیم از نظر دفاعی به خودکفایی و پیشرفت نمی‌رسیدیم و نمی‌توانستیم نفوذ خود را گسترش دهیم. به گزارش سایت شورای راهبردی آنلاین، سیدکمال خرازی در گفت‌وگویی ضمن تبیین راهبردهای جمهوری اسلامی در سال ۹۷ ابراز کرد: «دشمنان ما از ابتدا می‌خواستند انقلاب را به شکست بکشانند، جنگ به راه انداختند، کودتا کردند، انواع تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار ساختند؛ اما به‌رغم همه‌ این‌ توطئه‌ها، جمهوری اسلامی ایران توانست از این مخاطرات عبور کند و نفوذش را هم گسترش دهد.»
 • دیدار بن‌سلمان با ترامپ

  فرارو: محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان، چهارشنبه آینده با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. روزنامه الحیات در گزارشی مدعی شد که این دیدار بر مسائلی مانند «نقش ایران در منطقه»، تحکیم همکاری دوجانبه ریاض و واشنگتن، بحران عربستان با قطر، وضعیت در یمن و سوریه تمرکز خواهد کرد.
 • سفیر مسکو دخالت بی‌بی‌سی فارسی را درامور داخلی ایران محکوم کرد

  ایرنا: سفیر فدراسیون روسیه در تهران گفت برنامه‌های سرویس فارسی بی‌بی‌سی مداخله آشکار در امور داخلی ایران است و ما این را محکوم می‌کنیم.
 • بریتانیا زیر ذره‌بین FATF

  FATF سیستم مالی بریتانیا را به دلیل احتمال رد پای پولشویی و تامین مالی تروریسم تحت بازرسی قرار می‌دهد.به گزارش «ایبِنا» به نقل از بانکینگ تِک، گروه ویژه اقدام مال(FATF) سیستم مالی بریتانیا را به دلیل احتمال وجود رد پای پولشویی و تامین مالی تروریسم تحت بازرسی قرار می‌دهد. این در حالی است که به گفته برخی از کارشناسان این مساله حتی اگر هم به ندرت اتفاق بیفتد به شدت روی شهرت این منطقه تاثیر منفی می‌گذارد. آخرین باری که این گروه بین‌المللی اقدام به بازبینی سیستم مالی بریتانیا کرده بود، به ژوئن سال ۲۰۰۷ میلادی بر می‌گردد.
 • صعود ارزش چک به قله جدید

  دنیای‌اقتصاد: ارزش چک‌های مبادله‌ شده در سطح کشور قله جدیدی را در بهمن‌ماه فتح کرد. براساس گزارش بانک مرکزی مبلغ کل چک‌های مبادله شده در سطح کشور برای نخستین بار از مرز ۷۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد. این اتفاق در حالی افتاد که تعداد چک‌های مبادله شده در ماه گذشته روندی کاهشی داشت. این تضاد موجب شد تا ارزش سرانه چک‌ها قادر به لمس اعدادی باشد که تاکنون در دسترس نبود. ارزش سرانه هر چک مبادله‌ای و وصولی به بالای ۷ میلیون تومان رسیده و ارزش هر چک برگشتی با رشد ۳/ ۱ میلیون تومانی در بهمن‌ماه، از مرز ۱۰ میلیون تومان عبور کرد. رشد ارزشی چک‌های برگشتی در ماه گذشته موجب شد تا نسبت مبلغی چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌ای در قیاس به دی‌ماه افزایش یابد.
 • پنجره‌های شکسته صنعت بیمه کشور

  رسول رحمتی نودهی مریم حاجی قربانی
  در زمینه نظارت مباحث گوناگونی از زمان پیدایش و رواج صنعت بیمه کشورمان مطرح شده که عمدتا شامل نظارت‌های داخلی (بازرسی و حسابرس‌های داخلی) و نیز نهاد ناظر (بیمه مرکزی جمهوری اسلامی) و نیز قبول الزامات کنترلی از سایر سازمان‌ها و نهادهای موثر در این صنعت (بورس، قوانین داخلی و بین‌المللی) بوده است؛ اما در این مبحث تاکید بر لزوم برخورد جدی و قاطعانه با تخلفات هر چند اندک در صنعت بیمه به منظور پیشگیری از تخلفات بزرگ‌تر و حفظ اعتماد عمومی به صنعت بیمه کشورمان براساس نظریه «پنجره شکسته» است. زیرا عدم توجه سبب می شود، بزرگ‌ترین دارایی این صنعت که همانا «اعتماد و اطمینان» بوده، خدشه‌دار شده و خدمات ارزنده‌ای که این صنعت ارائه می‌دهد، نادیده انگاشته شود یا به‌صورت غیرمنصفانه زیر سوال برود.
 • کشف ۳ هزار لاک‌پشت و مارآبی در بازار عید

  ایسنا: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور از کشف ۳ هزار لاک‌پشت و مارآبی در روزهای نزدیک به سال نو خبر داد و گفت: یگان محیط زیست کشور برای جلوگیری از خرید و فروش این گونه‌ها تفاهم‌نامه‌ای با نیروی انتظامی امضا کرده است.
 • معدوم‌کردن ۱۴۰ تن مواد غذایی فاسد در سال ۹۶

  ایسنا: رئیس سامانه بهداشت ۱۹۰ وزارت بهداشت از معدوم‌سازی بیش از ۱۴۰ تن انواع مواد غذایی فاسد، غیرقابل مصرف و تاریخ‌مصرف گذشته در سال ۱۳۹۶ خبر داد. محراب آقازاده با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶، بیش از دو میلیون بار با تلفن شکایت‌های مردمی سامانه بهداشت ۱۹۰ تماس گرفتند، ادامه داد: از این میان بیش از ۷۶ هزار مورد شکایت و گزارش در زمینه تخلفات بهداشتی ثبت شده است.
 • جهانگیری: شورای‌عالی امنیت در حال حل کردن مساله حصر است

  دنیای اقتصاد: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای طرح گفت‌وگوی ملی و زمینه‌چینی برای رفع حصر گفت: دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی اقدامات خوبی در زمینه رفع حصر انجام داده است و ان‌شاءالله برای سال آینده این اتفاق رخ خواهد داد.
 • روحانی قانون بودجه را ابلاغ کرد

  اقتصاد‌نیوز: قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور از سوی حسن روحانی رئیس‌جمهوری به سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد. منابع این بودجه ۱۲۱۷ تریلیون تومان است. کلیات لایحه بودجه ۹۷ برای نخستین بار در طول تاریخ پارلمان ایران از سوی مجلس رد شده بود. با وجود این، پس از اعمال تغییرات در این لایحه و تصویب کلیات و جزئیات آن توسط مجلس، روز دوشنبه این قانون با تایید شورای نگهبان توسط علی لاریجانی رئیس مجلس به دولت و دیروز هم توسط روحانی به سازمان برنامه ابلاغ شد.
 • سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه شد

  فارس: سردار یدالله جوانی با حکم حاجی‌صادقی نماینده ولی‌فقیه در سپاه به‌عنوان معاون سیاسی سپاه منصوب شد. پیش از این سردار رسول سنایی‌راد عهده‌دار معاونت سیاسی سپاه بود. سردار جوانی علاوه‌بر تدریس در دانشگاه، مشاور نماینده ولی‌فقیه در سپاه نیز بود و در سال‌های ۷۸ تا ۹۰ هم معاونت سیاسی سپاه را عهده دار بوده است. همچنین به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالله حاجی‌صادقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور حکمی سردار سرتیپ دوم پاسدار سید‌قاسم قریشی را به سمت «معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه» منصوب کرد. پیش از این، سردار سرتیپ پاسدار محمدحسین سپهر، معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران بود.
 • لغو برنامه‌های وزیر خارجه به‌دلیل کسالت

  دنیای اقتصاد: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه از لغو تمامی برنامه‌های محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در روزهای شنبه و یکشنبه به‌دلیل کسالت وی خبر داد.
 • اتهامات مشایی متعدد است

  دنیای اقتصاد: غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضائیه گفت: رحیم مشایی اتهامات متعددی دارد و بر این اساس روز گذشته دستگیر شده و تحقیق در این زمینه ادامه دارد. او افزود: برخی اتهامات وی آشکار و برخی موارد اتهامی منتسب و نیازمند تحقیقات لازم است.
 • دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

  الف نوشت: احمد توکلی، نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با روزنامه شرق، از دستور ویژه به حسین فدایی ریاست دفتر بازرسی ویژه رهبری برای بازرسی از نهادهایی که به‌طور مستقیم زیر نظر مقام معظم رهبری هستند خبر داد، وی افزود: آقای فدایی هم از‌جمله چهره‌های وفادار به رهبری و نظام است و در مبارزه با فساد هم شخصیت سختگیری است؛ به‌همین‌دلیل رهبری از او خواسته‌‌اند تا وارد این موضوع شوند و حسابرسی در سیستم را تقویت کنند. وی در پاسخ به این سوال که چرا ‌در دوره آقای ناطق این اتفاق رخ نداد، گفت: آقای ناطق‌نوری انسان شفاف و دست‌پاکی است؛ اما حساسیت آقای فدایی بیشتر است. ضمن اینکه در دوره آقای ناطق، امکان بازرسی از این نهادها به ایشان داده نشده بود؛ درحالی‌که با آمدن آقای فدایی، این مسوولیت گسترده شده و نهادهای زیر نظر رهبری هم در شمول بازرسی ویژه قرار گرفته است. در واقع رهبری با توجه به اینکه فساد گسترش یافته، مصلحت دانستند که این اتفاق رخ دهد.
 • واکنش احمدی‌نژاد به بازداشت مشایی

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال بازداشت اسفندیار رحیم‌مشایی روز گذشته وکیل او در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: موکلم احتمالا به‌دلیل اقدام اخیر درخصوص آتش زدن حکم آقای بقایی دستگیر شده است.
 • روایت عطریانفر از محدود شدن نقش جهانگیری در دولت

  مهر نوشت: محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت: موقعیت جهانگیری نسبت به دولت قبل محدود شده است. انتظار ما این بود که آقای روحانی به‌طور کلی مسوولیت اقتصادی کابینه را واگذار کند. البته کارشان هم راحت‌تر می‌شد و می‌توانست از آقای جهانگیری مسوولیت بیشتری طلب کند.»
 • فرزند صادق شیرازی آزاد شد

  ایسنا نوشت: رئیس دادگاه ویژه روحانیت از آزادی سید‌حسین شیرازی فرزند سید‌صادق شیرازی از زندان خبر داد. محمدجعفر منتظری با بیان اینکه قرار بازداشت وی به قرار وثیقه تبدیل شده است، گفت: با تبدیل این قرار، ضرورتی به ادامه بازداشت وی نبود.

بیشتر