آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۹۱

 • آینده برجام در دو سناریو

  دنیای اقتصاد: معاون سیاسی وزارت خارجه در واکنش به تغییر وزیر خارجه آمریکا، با جدی توصیف کردن احتمال خروج آمریکا از برجام، دو سناریو را برای چنین شرایطی تشریح کرد. عراقچی تاکید کرد که اولین راه، ادامه برجام بدون آمریکا است که ایران در چنین وضعیتی در توافق هسته‌ای باقی نخواهد ماند. عراقچی در توصیف سناریوی دوم نیز گفت که اروپایی‌ها ممکن است ضمن حفظ برجام به آمریکا تعهد بدهند که بعد از پایان دوره هشت ساله توافق هسته‌ای، وارد مذاکرات جدید برای ادامه این توافق شوند که چنین موضوعی هم از نظر ایران پذیرفته نیست.
 • شکست استیضاح‌های سه‌گانه

  دنیای اقتصاد: سومین طرح استیضاح هم ناکام ماند؛ با رای موافق ۱۱۷ نماینده مجلس به ادامه کار محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی در دولت حسن روحانی، طرح سه‌گانه استیضاح‌کنندگان برای تغییر کابینه روحانی شکست خورد. حتی حربه برگزاری همزمان سه طرح استیضاح هم نتوانست به یاری استیضاح‌کنندگان بیاید و جریان‌سازی درباره آنچه می‌خواستند را شکل دهد.
 • فرود نرم آمار رشد اقتصادی

  دنیای اقتصاد: مرکز آمار ایران نخستین روایت از رشد اقتصادی فصل پاییز را ارائه کرد. براساس این آمار، رشد اقتصادی فصلی پس از ثبت رقم ۵/ ۵ درصد در بهار و ۸/ ۴ درصد در تابستان، حال در پاییز به سطح ۳ درصدی رسیده است، رقمی که می‌توان از آن به‌عنوان میانگین رشد اقتصادی ایران در دهه اخیر نام برد. به‌طور کلی نیز میزان رشد اقتصادی در ۹ ماه نخست سال‌جاری معادل با ۴/ ۴ درصد گزارش شده که این رقم بدون لحاظ بخش نفت ۷/ ۴ درصد ثبت شده است. این موضوع نشان می‌دهد که پس از اثر نفتی در رشد اقتصادی و تکمیل ظرفیت‌های خالی در سال‌جاری، حال از قدرت رشد اقتصادی کاسته شده است. به گفته کارشناسان، تداوم رشد اقتصادی در سطوح بالا نیازمند بهبود بهره‌وری و سرمایه‌گذاری در اقتصاد است.
 • موضع قاسمی نسبت به تغییرات در دولت ترامپ

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت خارجه ایران تغییرات و اخراج‌ها در دولت ترامپ را جدید ندانست و آن را موضوع داخلی این کشور خواند و گفت که سیاست‌های کلان آمریکا را رصد می‌کنیم. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز در آخرین نشست هفتگی با خبرنگاران در سال ١٣٩٦ به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد. قاسمی درباره برکناری وزیر خارجه آمریکا و تاثیر آن بر برجام عنوان کرد: «این تغییرات و تحولات اخراج‌ها و آمد و شدها در دولت ترامپ تازگی ندارد، شاهد این تغییرات بوده‌ایم، اما این یک موضوع داخلی آمریکا است و به خودشان مربوط است، آنچه برای ما مهم است سیاست‌ها و رویکردهای آمریکا است و این سیاست‌ها را رصد و در قبال آن مواضع خود را در آینده اتخاذ خواهیم کرد.»
 • تغییر سفیر انگلستان در ایران

  فارس: منابع خبری روز چهارشنبه از تغییر سفیر انگلستان در ایران خبر داده‌اند. وزارت خارجه انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد «راب مکیر» جایگزین «نیکلاس هاپتون» شده است. این اتفاق پنج روز بعد از تعرض هواداران یک فرقه تندرو به سفارت ایران در لندن صورت گرفته است. در آن حادثه، روز جمعه طرفداران فرقه شیرازی با ورود به بالکن ساختمان سفارت، پرچم ایران را شکستند. فرقه شیرازی که از آنها به‌عنوان «شیعه انگلیسی» هم یاد می‌شود، تحت تاثیر فردی به‌نام سیدصادق شیرازی است. طرفداران او از جمله «یاسر حبیب»، صاحب شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای الفدک، عموما به نشر مطالب تفرقه‌برانگیز در جهان اسلام شهرت دارند. شبکه تحت مدیریت یاسر حبیب، اقدام به پخش زنده تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن کرده است. وزارت خارجه ایران در پی این حادثه، «نیکلاس هاپتون» را احضار و مراتب اعتراض شدید ایران را به او ابلاغ کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز شنبه گفته بود «هاپتون» در آن دیدار عذرخواهی رسمی دولت انگلیس را ابلاغ کرد.
 • آوردگاه جدید ایران و عربستان

  نیما صبوری
  پیش از حمله نظامی دو روزه صدام حسین به کویت که در اوت سال ۱۹۹۰ میلادی اتفاق افتاد، عرب‌های حاشیه خلیج‌فارس در کرانه اروندرود در نواحی جنوبی عراق جشن می‌گرفتند. بسیاری از این اعراب در حوالی بصره ویلاهای شخصی داشتند و زنان عراقی اختیار می‌کردند. امروز اما با گذشت قریب به سه دهه، این افراد دوباره به این نواحی بازگشته‌اند. عربستان سعودی آخرین مراحل بازگشایی کنسولگری خود در هتل زنجیره‌ای «شرایتون» در بصره را پیش ‌می‌برد، هتلی که آوازه‌‌خوان‌ها و پیشخدمتان رقاص زرق و برق آن را دو چندان کرده‌اند.
 • صعود ۲پله‌ای شادی ایرانی‌ها

  دنیای اقتصاد: جدیدترین «گزارش جهانی خوشحالی» برای سال ۲۰۱۸ منتشر شد. در این گزارش که اولین بار در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، ۱۵۶ کشور جهان براساس سطح خوشحالی‌شان رتبه‌بندی شده‌اند. در واقع در این رتبه‌بندی از معیارهایی نظیر «امید به زندگی»، «حمایت‌ اجتماعی»، «فساد»، «آزادی» و... استفاده شده است. در گزارش امسال ایران با صعودی دو پله‌ای نسبت به گزارش سال گذشته در رده ۱۰۶ جهان ایستاده است. از لحاظ نمره نیز ایران توانست نمره خوشحالی خود را از ۶۹۲/ ۴ واحد در گزارش سال گذشته به ۷۰۷/ ۴ در گزارش امسال بهبود بخشد (نمره‌ای که بین ۱۰ (بهترین) و صفر (بدترین) ارائه شده است). در این رتبه‌بندی فنلاند با تصاحب جایگاه نخست نروژ در گزارش سال گذشته، عنوان «شادترین» کشور جهان را تصاحب کرده است (با نمره ۶۳۲/ ۷). پس از این کشور، نروژ، دانمارک، ایسلند، سوئیس، هلند، کانادا، نیوزلند، سوئد و استرالیا به ترتیب در رده‌های دوم تا دهم «شادترین» کشورهای جهان قرار گرفته‌اند. در انتهای این رتبه‌بندی نیز کشورهای بروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، سودان جنوبی، تانزانیا و یمن به ترتیب به‌عنوان «غمگین‌ترین» کشورها معرفی شده‌اند.
 • دو فوریت طرح تشکیل هیات اندیشه‌ورز خبرگان تصویب شد

  دنیای اقتصاد: دو فوریت طرح تشکیل هیات اندیشه‌ورز خبرگان در مجلس خبرگان رهبری روز گذشته تصویب شد. هیات اندیشه‌ورز به ریاست آیت‌الله جنتی فعالیت خود را آغاز کرده و قرار است امروز در دیدار با رهبر معظم انقلاب خدمت ایشان ارائه شود. به گزارش خبرگزاری فارس، رهبر معظم انقلاب در دیداری که پس از اجلاسیه مجلس خبرگان در شهریورماه سال‌جاری با اعضای خبرگان داشتند، پیشنهاد تشکیل «هیات اندیشه‌ورز خبرگان» را مطرح کردند.همچنین در جلسه روزگذشته اجلاس خبرگان حضرات آیات و حجج‌اسلام رئیسی، حسینی بوشهری، دری‌نجف‌آبادی، احمد بهشتی و محسن کازرون به‌عنوان اعضای کمیته تدوین بیانیه پایانی چهارمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شدند.همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله فاضل‌گلپایگانی عضو مجلس خبرگان رهبری از موکول شدن انتخابات کمیسیون‌های خبرگان به اجلاسیه شهریور ماه خبر داد.
 • بررسی مجدد طرح سوال از رئیس‌جمهوری

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از احتمال بررسی طرح سوال از رئیس‌جمهوری در جلسه روز یکشنبه این کمیسیون خبر داد.محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با «ایسنا» ‌اظهار کرد: ما تاکنون دو سوال از رئیس‌جمهوری را در کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار دادیم و آن را به هیات رئیسه مجلس ارجاع کردیم اما در مورد نصاب امضاکنندگان،‌ کمیسیون اقتصادی مسوولیتی ندارد.وی یادآور شد: با توجه به اینکه مجددا سوال از رئیس‌جمهوری از سوی هیات رئیسه به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده، نامه‌ای را خدمت آقای روحانی ارسال کردیم و از ایشان خواستیم نمایندگان خود را به کمیسیون اقتصادی معرفی کنند تا جلسه کمیسیون اقتصادی با حضور نمایندگان رئیس‌جمهوری برگزار شود.
 • قهرمانی بانک سرمایه در لیگ برتر والیبال

  تیم والیبال بانک سرمایه با غلبه بر خاتم اردکان عنوان قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر را به خود اختصاص داد. دومین دیدار از مرحله فینال رقابت‌های لیگ برتر عصر دیروز در سالن آیت‌الله خاتمی اردکان بین تیم‌های خاتم اردکان و بانک سرمایه برگزار شد. شاگردان مصطفی کارخانه که در بازی رفت با نتیجه ۳ بر ۲ به برتری رسیده بودند، با پیروزی دوباره در این مسابقه توانستند عنوان قهرمانی این دوره از رقابت‌ها را به‌دست بیاورند. در این بازی بانک سرمایه با نتیجه ۳ بر یک و با امتیازهای ۲۵ بر ۲۱، ۲۵ بر ۱۳، ۲۱ بر ۲۵ و ۲۵ بر ۲۰ خاتم را در حضور هواداران پرشمار و مشتاقش شکست داد و قهرمان شد.
 • تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی

  ایلنا نوشت: پیکر مرحوم آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی عضو مجلس خبرگان رهبری روز گذشته در تهران تشییع شد. آیات عبدالنبی نمازی و سیدهاشم بطحایی گلپایگانی به نمایندگی از مجلس خبرگان رهبری در مراسم تشییع مرحوم آیت‌الله شاه‌آبادی در تهران شرکت کردند. آیت‌الله شاه‌آبادی روز دوشنبه ۲۱ اسفند به‌دلیل عارضه تنفسی در تهران درگذشت.
 • نظر آیت‌الله جعفر سبحانی درمورد برخورد با زن بی‌حجاب

  انتخاب نوشت: آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید شیعیان با رد دیدگاه یکی از نویسندگان در مورد حجاب، تاکید کرد: برخورد با بی‌حجابی وظیفه حکومت اسلامی است.آیت‌الله جعفر سبحانی روز گذشته در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، اظهار کرد: اخیرا مساله‌ای به نام حجاب اجباری مطرح شده و بنده نیز دیشب مقاله‌ای را از یکی از حوزویان در این زمینه خواندم؛ نویسنده این مقاله که در قم هم منتشر شده گفته است که در اسلام، حجاب اجباری نداریم اگرچه ترک حجاب، حرام است.وی افزود: من خدمت این نویسنده می‌گویم حجاب اجباری دو معنا دارد؛ یکی معنای باطل و دیگری صحیح؛ اگر زنی بی‌حجاب در خارج از منزل، دیده شد پلیس باید با او برخورد کند و چادری بر سر او بیندازد.
 • آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی

  ایسنا نوشت: مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی تاکید کرد: در طول مراحل بازپرسی برخورد مناسب و در شأن دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران با آنها صورت می‌گیرد. او همچنین گفت: با توجه به رایزنی‌هایی که با مراجع مختلف به‌خصوص قوه قضائیه داشتیم، امیدوارم این دانشجویان قبل از پایان سال آزاد شوند. معاون فرهنگی دانشگاه تهران تاکید کرد: با همه دانشجویان بازداشتی ارتباط دارم و ملاقات‌هایی نیز با آنها داشته‌ام و هر از چند گاهی به این دانشجویان سر می‌زنم و سعی می‌کنم با آنها صحبت کنم.
 • معرفی بقایی به زندان

  پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران نوشت: حمید بقایی برای اجرای حکم صادره به زندان معرفی شد. براساس این گزارش، پس از تایید حکم دادگاه بدوی حمید بقایی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و قطعیت آن و هم‌چنین ابلاغ حکم صادره، ماموران پلیس روز سه‌شنبه (۲۲/ ۱۲/ ۱۳۹۶) نسبت به دستگیری و معرفی محکوم‌علیه جهت اجرای حکم صادره از جمله ۱۵ سال حبس و ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی اقدام کرده و به زندان معرفی شد.
 • نماینده‌ای که سرنوشت ربیعی را عوض کرد

  ایسنا نوشت: نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی فردی بود که در واپسین دقایق بررسی استیضاح ربیعی وزیر کار، سرنوشت استیضاح را عوض کرد.علی ابراهیمی در این خصوص گفت: من از ابتدا در جلسه استیضاح آقای ربیعی حضور داشتم؛ اما در دقایق پایانی اظهارات آقای وزیر بود که چند مراجعه‌کننده از شورای شهر و شهرداری حوزه انتخابیه خود داشتم و وقتی مجددا به جلسه برگشتم، داشتند آرای نمایندگان را جمع می‌کردند.وی افزود: هنگامی که من مجددا وارد جلسه شدم آخرین مرحله اخذ آرا بود.
 • پیشنهاد نام‌گذاری خیابانی به نام بازرگان

  ایسنا نوشت: احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران پیشنهاد نامگذاری خیابانی به نام مهندس مهدی بازرگان را ارائه کرد.
 • کاهش حوادث در چهارشنبه‌سوری

  ایسنا نوشت: سردار حسین اشتری فرمانده ناجا از کاهش ۳۰ درصدی وقایع چهارشنبه‌سوری در سال‌جاری خبر داد و گفت: در مجموع این مراسم بهتر از سال‌های قبل برگزار شد. در همین حال رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: تعداد کل مصدومان مرتبط با حوادث چهارشنبه‌سوری امسال که از اول اسفند ثبت شده است به سه هزار و ۴۴۶ نفر رسید که نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کمتر است. پیرحسین کولیوند در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: بیشترین میزان مصدومان حوادث چهارشنبه سوری امسال در استان تهران بود و البرز و آذربایجان غربی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری و هرمزگان نیز کمترین حادثه را در چهارشنبه‌سوری داشتند. به گفته وی، ۱۱ نفر از مصدومان چهارشنبه‌سوری امسال در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

بیشتر