آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۷۷

 • موافقت اروپایی‌ها با بازنویسی برجام؟

  دنیای اقتصاد: روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» مدعی شده است که اروپایی‌ها با «سه اصلاح و تغییر» در توافق هسته‌ای موسوم به برجام موافقت‌ کرده‌اند. این در شرایطی است که کمتر از یک هفته پیش، اسناد جدیدی از وزارت خارجه آمریکا انتشار یافت مبنی بر اینکه سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان صرفا به بهبود بخشیدن برجام متعهد می‌شوند و در مقابل دونالد ترامپ، در اردیبهشت آینده از طریق تمدید تعلیق تحریم‌ها، برجام را زنده نگه ‌می‌دارد.
 • رمز تورم‌زدایی از اقتصاد

  دنیای اقتصاد: مسوولان و اقتصاددانان در هفتمین همایش «سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید» رمز عبور اقتصاد از تورم مزمن را تشریح کردند. در این همایش، کارشناسان با بررسی تجارب کشورهای موفق دنیا در مهار تورم بالا، رمز تورم‌زدایی از اقتصاد را اجرایی شدن استقلال بانک مرکزی عنوان کردند. اقتصاددانان بر این باورند که اجرایی شدن استقلال بانک مرکزی به معنی واقعی کلمه باعث می‌شود که تورم‌های ۲ رقمی از اقتصاد کشور رخت بربندد و در ادامه بستر مناسب برای نیل به تورم زیر ۵ درصد مهیا شود. مسیر ترسیم‌شده ازسوی کارشناسان حاکی از آن است که تمام تجارب موفق، دو اتفاق مشترک را به‌عنوان زیرساخت استقلال سیاست‌گذار پولی تجربه کرده‌اند؛ نخست اعمال قیودی بر رفتار مالی دولت و دوم اعمال محدودیت بر رفتار بانک‌ها و موسسات اعتباری. در کنار این دو قید، در کشورهای نفتی، نیاز به قید سومی درباره چگونگی عملکرد صندوق‌های ثروت ملی به‌منظور قاعده‌مند کردن درآمدهای نفتی وجود دارد. در نتیجه استقلال بانک مرکزی و به‌دنبال آن تورم‌زدایی از اقتصاد ایران، با تامین هر سه ضلع این مثلث ممکن خواهد شد. در همایش روز گذشته «دنیای اقتصاد» علاوه‌بر ارائه روش تورم‌زدایی از اقتصاد، شیوه اصلاح ساختار بانک مرکزی در جهت بهبود استقلال بانک مرکزی و دغدغه‌های فعالان بانکی کشور نیز مطرح شد.
 • تاکید دوباره جهانگیری بر گفت‌وگوی ملی

  دنیای اقتصاد: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته بر لزوم گفت‌وگوی ملی بین گروه‌ها و اقشار مختلف ملت و دولت و نخبگان تاکید کرد و گفت: متاسفانه گفت‌وگو از دستور کار ما حذف شده و به تعارض روی آورده‌ایم که فشار سنگینی را به جامعه وارد می‌کند.
 • راه‌حل بحران یمن و آغاز بهبود روابط عربستان و ایران

  سیدحسین موسویان پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون
  جنگ سعودی کشور یمن را در بدبختی غرق کرده، موجب از دست رفتن جان هزاران و آوارگی میلیون‌ها انسان شده و این کشور را در معرض فاجعه مصیبت‌بار بیماری مسری وبا قرار داده است. با این وجود در میان بحران‌های متعدد در خاورمیانه، شانس صلح در یمن بیشتر است. در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، معاون وزیر خارجه ایران و چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، انگلیس و ایتالیا درمورد یمن گفت‌وگو کردند.
 • بلاتکلیفی آمریکا بر سر برجام

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه درباره رفتار آمریکا در قبال برجام تاکید کرد ترامپ و هیات حاکمه آمریکا هنوز نتوانسته‌اند در این‌خصوص به جمع‌بندی لازم برسند و صداهای مختلف، گوناگون و متنوعی از درون آمریکا شنیده می‌شود. بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران با اشاره به اینکه هدف غایی و نهایی آمریکا، ایجاد فضای روانی خاصی است که ایران را از مزایا و منافع برجام محروم کند، گفت: «تصور می‌کنم جمع‌بندی قطعی در آمریکا برای خروج از برجام وجود ندارد.»
 • بیمه‌های عمر، منابع ارزشمندی برای بازار سرمایه هستند

  دکتر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی در سی امین صبحانه کاری بازار سرمایه با محوریت «نقش بیمه در توسعه بازار سرمایه» بر نقش بیمه‌های عمر در عمق بخشیدن به بازار سرمایه تاکید کرد.
 • میانبر بهبود اوضاع بانکی

  در بخش نخست از نیمه پایانی هفتمین همایش «سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید» پنلی با حضور کارشناسان بانکی کشور برگزار شد. در ابتدای این برنامه «غلامحسین شافعی» رئیس اتاق بازرگانی، ‌صنایع، معادن و کشاورزی ایران به ارائه مختصاتی از وضعیت موجود پرداخت. به عقیده شافعی در حال حاضر یکی از مهم‌ترین سوالات موجود این است که چرا برنامه‌ها و سیاست‌ها نتوانسته‌اند بسترساز توسعه اقتصادی باشند.
 • ارجاع دومین سوال از رئیس‌جمهور به کمیسیون اقتصادی

  دنیای اقتصاد: دومین طرح سوال از حسن روحانی نیز به کمیسیون اقتصادی مجلس رسید؛ طرحی که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از امضای ۱۰۰ نماینده پای این سوال خبر داده و گفته است که این سوال از سوی هیات‌رئیسه مجلس به کمیسیون اقتصاد ارجاع و اعلام وصول شد. محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در تشریح محورهای دومین سوال نمایندگان از رئیس‌جمهور گفت: تعلل دولت در مبارزه جدی با قاچاق کالا و ارز، ادامه تحریم‌های بانکی به‌رغم تعهدات جمهوری اسلامی ایران، بیکاری، رکود اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی و نوسانات بازار ارز محورهای اصلی سوال از رئیس‌جمهور هستند.
 • کارگران در حوادث انقلاب و دفاع مقدس با بصیرت و غیرت در صحنه بودند

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره ۱۴ هزار شهید جامعه کارگری کشور که در تاریخ ۱۶ بهمن ۹۶ برگزار شده بود، صبح امروز در محل این همایش منتشر شد.
 • سفر روحانی به هرمزگان

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: جلسه هماهنگی سفر کاروان دولت تدبیر و امید به استان هرمزگان به ریاست رئیس‌جمهور، روز گذشته تشکیل شد. رئیس‌جمهوری قرار است چهارشنبه نهم اسفندماه به استان هرمزگان سفر کند.
 • هشدار رئیس قوه‌قضائیه به برهم زنندگان امنیت کشور

  دنیای اقتصاد: رئیس قوه‌قضائیه امنیت را خط قرمز نظام جمهوری اسلامی و مردم دانست و با تاکید بر اقدام قانونی، قاطع و فوری دستگاه قضایی در برخورد با حوادث اخیر در تهران، به آشوبگران هشدار داد که امنیت کشور به هیچ عنوان محل مدارا و تسامح نیست.
 • افزایش عوارض خروج از کشور در سال ۹۷

  ایسنا: سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ گفت که عوارض خروج از کشور برای سفرهای غیرزیارتی در سال آینده افزایش می‌یابد. علی‌اصغر یوسف‌نژاد گفت: طبق پیشنهاد دولت در لایحه بودجه که به تصویب مجلس رسید، دولت در سال از محل عوارض خروج از کشور ۱۲۰۰ میلیارد تومان درآمد خواهد داشت. او افزود: مجلس این پیشنهاد دولت را که باعث افزایش مبلغ عوارض خروج از کشور می‌شود تصویب کرده، اما برای سفرهای عتبات عالیات (زیارتی) این رقم را ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان (سفر هوایی) و ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان (سفر زمینی) در نظر گرفته که مشابه رقم سال‌جاری است. مجلس همچنین در مصوبه خود زائران اربعین را از پرداخت عوارض خروج معاف کرده است. او همچنین تاکید کرد که رقم خاصی به‌عنوان مبلغ عوارض خروج در لایحه بودجه سال ۹۷ گنجانده نشده است.
 • ابلاع منشور گفت‌وگوی سیاسی به استانداران

  ایرنا: معاون سیاسی وزیر کشور از پایان بررسی و نگارش پیش‌نویس لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی - دفاعی دولت خبر داد و گفت: این لایحه که بیش از ۱۰۰ ماده و بند دارد به‌زودی در هیات دولت مطرح و بررسی آن آغاز خواهد شد. او همچنین از ابلاغ منشور گفت‌وگوی سیاسی به استانداران خبر داد. معاون وزیر کشور گفت: این منشور مشتمل بر یک مقدمه و ۹ ماده است.
 • توضیح سخنگوی وزارت خارجه درباره محکومیت زاغری

  ایلنا نوشت: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه گفت: محکومیت نازنین زاغری هیچ ربطی به وزارت امور خارجه و روابط دوجانبه ایران و انگلیس ندارد. قاسمی با بیان اینکه نازنین زاغری دوتابعیتی است، ولی ایران مساله دوتابعیتی را قبول ندارد، تصریح کرد: خانم زاغری به خاطر دوتابعیتی بودن و روابط تهران و لندن در زندان نیست. اینکه همسرشان گفتند که خانم زاغری قربانی روابط ایران و انگلیس و پرداخت غرامت به تهران است، سخن نادرست و ناشی از شناخت نادرست از ایران است.
 • واکنش نجفی به تذکر قاضی سراج

  خبرآنلاین نوشت: شهردار تهران به تذکر قاضی سراج درباره سازمان بازرسی شهری واکنش نشان داد. ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور چندی پیش به شهرداری در مورد تشکیل سازمان بازرسی در زیر مجموعه خود اعتراض کرده بود.
 • احمدی‌نژاد قصد استعفا از مجمع را ندارد

  اعتماد آنلاین نوشت: علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای رئیس دولت‌های نهم و دهم می‌گوید غیبت محمود احمدی‌نژاد در جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اتفاق معمولی بود. او تاکید دارد محمود احمدی‌نژاد قصد استعفا از مجمع تشخیص را ندارد.
 • مهاجرت ازقم به نجف زیاد نیست

  انتخاب نوشت: محمدتقی رهبر، عضو جامعه روحانیت مبارز درباره برخی سخنان پیرامون مهاجرت برخی طلبه‌ها از حوزه علمیه قم به نجف تاکید کرد: مهاجرت به نجف به آن صورت نیست؛ در حال حاضر در حوزه ده‌ها هزار طلبه و حوزوی مشغول به تحصیل هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر