آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۵۴

 • تفاوت برخورد با برجام و قطعنامه ۵۹۸

  دنیای اقتصاد: اسحاق جهانگیری شنبه شب در جلسه شورای‌عالی اداری استان فارس، دردفاع ازبرجام با اشاره به اینکه دو قرارداد بین‌المللی در دوران انقلاب امضا شده است، گفت: حتی یک نفر درباره قرارداد ۵۹۸ و نکات منفی آن صحبت نکرد اما درباره برجام به‌جای اتکا به نقاط مثبت آن مدام انتقاد می‌کنند و دشمنان نیز همین موضوع را نظاره‌گر هستند.
 • بستر سواری مجانی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی وجود ذی‌نفعان اقتصادی و قدرت بالای ذی‌نفعان نامشروعی که به سواری گرفتن مجانی از اقتصاد معتاد شده‌اند، به‌عنوان مانعی در مسیر اصلاحات معرفی کرده است. سواری مجانی، واژه‌ای است که فرد یا گروهی، مطلوبیت خود را به‌گونه‌ای حداکثر می‌کند که هزینه‌ای بابت آن نپرداخته و هزینه‌های خود را به دیگران تحمیل می‌کند.
 • «نه» بی‌سابقه مجلس به بودجه

  زینب موسوی
  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی، به کلیات لایحه بودجه رای منفی دادند. به این ترتیب اعضای کمیسیون تلفیق ۷۲ ساعت فرصت دارند تا اصلاحات مد نظر نمایندگان را اعمال کنند تا لایحه بودجه دوباره در صحن مورد بررسی قرار گیرد. «ضعف کمیسیون تلفیق و دولت در اقناع اکثریت نمایندگان»، «نارضایتی بخشی از نمایندگان از توزیع اعتبارات استانی»، «همراهی نکردن برخی نمایندگان به دلیل تفاوت‌ها در مواضع سیاسی» و همچنین «ابهامات فنی» از مهم‌ترین دلایل رای منفی نمایندگان به کلیات بودجه عنوان شده است.
 • بروجردی: قویا از تمامیت ارضی سوریه و عراق دفاع می‌کنیم

  ایسنا: علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در سخنانی با تاکید بر اینکه تلاش دولت آمریکا برای ارائه چهره منفی از ایران، آب در هاون کوبیدن است، گفت: «آمریکایی‌ها به‌دنبال پروژه تجزیه سوریه هستند که امیدواریم این توطئه همچون توطئه عراق در اقلیم کردستان با شکست مواجه شود.»
 • برجام مورد استقبال جامعه بین‌المللی است

  فارس: رهبر حزب کارگر انگلیس در گفت‌وگو با شبکه خبری بی‌بی‌سی عنوان کرد که توافق هسته‌ای ایران، توافق خوبی است اما در ادامه گفت ایران باید به حقوق بشر احترام بگذارد. جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون انگلیس به شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت که توافق هسته‌ای ایران خوب و مورد استقبال جامعه بین‌المللی است. رهبر حزب کارگر انگلیس در ادامه مدعی شد: «شرایط حقوق‌بشر در ایران خوب نیست و در یک سفر با جک استراو وزیر خارجه پیشین انگلیس به ایران، درباره مساله اتمی و مساله حقوق‌بشر صحبت کرده است.» وی در ادامه خطاب به دولت ایران گفت: «من از شما می‌خواهم که بخشی از جامعه بین‌الملل باشید. من از شما می‌خواهم به حقوق‌بشر احترام بگذارید. من از شما می‌خواهم بخشی از شورای حقوق بشر سازمان ملل باشید و به آن احترام بگذارید.»
 • دیدار ظریف با نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق

  ایرنا: یان کوبیش، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق بعدازظهر روز یکشنبه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت‌امورخارجه، در این دیدار درباره آخرین تحولات عراق، اهمیت استقرار ثبات و امنیت در این کشور، ضرورت تداوم مقابله با بقایای عناصر داعش و همچنین برگزاری انتخابات پارلمانی و لزوم مشارکت کلیه گروه‌ها و احزاب سیاسی این کشور گفت‌وگو و تبادل‌نظر شد.
 • حضور وزیر خارجه در مراسم تشییع دیپلمات باسابقه

  ایسنا: محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، صبح دیروز با حضور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم تشییع مهدی محتشمی که مسوولیت قائم‌مقامی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بین‌الملل را برعهده داشت، شرکت کرد. در مراسم تشییع این دیپلمات تعدادی دیگر از مقامات ایران از جمله بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه و محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری نیز حضور داشتند.
 • فرمول رشد اعتماد عمومی

  میثم مظاهری
  در جلسه بررسی بودجه ۱۳۹۷ در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ممنوعیت افزایش حقوق کارمندان با حقوق بالای پنج میلیون تومان در سال ۱۳۹۷ تصویب شد. این مصوبه در شرایطی به‌دست آمد که اعتراضات خیابانی اخیر نشان از بی‌اعتمادی به دولت (به مفهوم عام) داشت. شاید یکی از اهداف کمیسیون تلفیق برای این مصوبه بازگرداندن اعتماد عمومی به دولت باشد. حال باید پرسید که ریشه بی‌اعتمادی مردم (یا حداقل بخشی) به دولت از چه نشات می‌گیرد؟ و آیا اجرای چنین قانونی می‌تواند بی‌اعتمادی از دست‌‌رفته را بازگرداند یا اقدامات دیگری نیز باید انجام شود؟
 • توسعه فین‌تک‌ها و لزوم نظارت بانکی نوین

  سیدمحمدرضا رضوی عراقی دانشجوی دکترای حسابداری دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
  با نگاهی به تکنولوژی عصر حاضر در قلمرو زندگی فردی و تعمق در اثرات مثبت و منفی آن، روند تغییرات رو به رشد زندگی انسان بیش از پیش ملموس می‌شود، چراکه در دنیای امروز تکنولوژی جایگاه انکارناپذیری در حیات انسان یافته است.
 • ارزش بیت‌کوین در سال آینده

  جیت سینگ یکی از تحلیلگران اقتصادی در حوزه روش‌های سرمایه‌گذاری در حاشیه نشست اقتصادی داووس گفته است که به‌رغم اینکه ارزش فعلی بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۵۰۰ میلیارد یورو است، نوسانات موجود در این ارز مجازی اتفاقی طبیعی است.
 • ارتقای رتبه ریسک اعتباری حاصل کار تیمی

  علی اشرف افخمی
  چند روز پیش بر اساس اعلام رسمی کمیته رتبه‌بندی ریسک کشورهای دنیا در OECD، رتبه ریسک اعتباری ایران یک پله ارتقا یافت و از رتبه ۶ به ۵ رسید. رتبه ایران که در سال ۲۰۱۶ از ۷ به ۶ رسیده بود با توجه به اقدامات حرفه‌ای فشرده صورت گرفته، در آخرین جلسه اتحادیه «برن» در ژانویه ۲۰۱۸، به رتبه ۵ ارتقا یافت که نشان از اعتبار بین‌المللی نظام مالی کشور، بهبود وضعیت مالی و اعتباری ایران در بازارهای مالی بین‌المللی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در ایران است که به جرأت می‌توان آن را از دستاوردهای مهم برجام برشمرد در واقع ارتقای دو پله‌ای ریسک اعتباری در ایران طی دو سالی که از عمر برجام می‌گذرد از مهم‌ترین و بهترین اخبار ناشی از برجام تلقی می‌شود که نمی‌توان به آسانی از کنار آن گذشت.
 • آسیب گاو مقدس به صنعت ۸۳ میلیارد دلاری لبنیات هند

  گسترش حمایت از حقوق گاوها به‌عنوان حیوانات مقدس که اکنون از حمایت دولت نارندرا مودی نیز برخوردار است، موجب وارد آمدن آسیب جدی به صنعت ۸۳ میلیارد دلاری لبنیات هند شده است.
 • لغو سفر رئیس‌جمهوری به کرمان

  ایرنا: مدیرکل روابط‌عمومی استانداری کرمان از لغو سفر رئیس‌جمهوری به این استان به‌دلیل شرایط نامساعد جوی خبر داد و گفت: بنا به اعلام دفتر ریاست‌جمهوری این سفر در آینده نزدیک انجام خواهد شد. نقی عظیمی‌زاده افزود: تاریخ سفر بعدی رئیس‌جمهوری به استان کرمان به‌زودی اعلام خواهد شد. قرار بود حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز به همراه تعدادی از وزیران به شهرهای کرمان و سیرجان سفر و بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح صنعتی را افتتاح کند.
 • جزئیات عملیات مقابله با تروریست‌ها در غرب کشور

  ایسنا: وزیر کشور درباره عملیات مشترک سپاه و وزارت اطلاعات برای برخورد با تیم عملیاتی در غرب کشور گفت: روز شنبه یک تیم عملیاتی در کمین سپاه و وزارت اطلاعات قرار گرفت و ۱۶ نفر از آنها مجبور به تسلیم شدند. عبدالرضا رحمانی‌فضلی در حاشیه پنجمین جلسه مشترک شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور اظهار کرد: مرتب گزارش‌هایی در مورد ورود تیم‌های عملیاتی به کشور داشتیم که با اشراف نیروهای اطلاعاتی و نظامی توانسته‌ایم به‌موقع و سریع با آنها برخورد کنیم. وی افزود: ۱۶ نفر از این نیروها در درگیری مجبور به تسلیم شدند، یک نفر از آنها به هلاکت رسید و سه نفر از نیروهای ما از جمله یک پاسدار و دو بسیجی به شهادت رسیدند.
 • توضیح نوبخت درباره حذف ۵۹ موسسه بودجه‌بگیر فرهنگی

  ایسنا: سخنگوی دولت با اشاره به حذف ۵۹ موسسه بودجه‌بگیر فرهنگی از لایحه بودجه سال آینده، در عین حال تاکید کرد که کمک دولت به بخش فرهنگ حذف نمی‌شود. محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه علنی مجلس گفت: برخی از این نهادها از جدول ۱۷ به جدول ۷ کوچ کردند که اصلا ماهانه‌بگیر هستند و در واقع حقوق‌بگیر دولت می‌شوند.
 • مدارس و دانشگاه‌های تهران و البرز تعطیل شدند

  دنیای اقتصاد: به دنبال بارش سنگین برف درکشور، روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در تماس تلفنی با وزیر راه، شهردار تهران و استانداران البرز و قم بر لزوم به‌کارگیری همه امکانات و ماشین‌آلات برای برف‌روبی از جاده‌ها و معابر تاکید کرد.همزمان سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دستور داد تا نیروهای مسلح برای کمک به روند امدادرسانی در مناطق برف‌گیر، با تمام توان وارد میدان شوند.
 • آخرین وضعیت پرونده بازداشت شدگان حوادث اخیر

  میزان نوشت: دادستان کل کشور درباره آخرین وضعیت پرونده اغتشاشگران اخیر گفت: پرونده تعدادی از آنها منتهی به صدور کیفرخواست شده و آماده ارسال به دادگاه است.
 • اطلاعیه ارتش درباره ناوشکن دماوند

  تسنیم نوشت: ارتش اطلاعیه جدیدی درباره آخرین وضعیت ناوشکن دماوند صادر کرد. امیر سرتیپ دوم تقی‌خانی، سخنگوی ارتش گفت: ناوشکن دماوند که به هنگام ورود به بندر بر اثر شرایط نامساعد جوی و دریای طوفانی پس از برخورد با موج‌شکن در دریای خزر دچار سانحه شده بود، با وجود استمرار وضعیت جوی نامساعد، کارشناسان متخصص بلافاصله به منظور بررسی وضعیت به محل اعزام و متوجه آسیب جدی در سطح بدنه زیر آب و لزوم باز شدن قطعات و انتقال آن به کارخانه برای احیای مجدد شدند.
 • نظر باهنر درباره عامل اصلی حوادث اخیر

  ایسنا نوشت: محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: عامل اصلی اغتشاشات اخیر تریبون‌های رسمی بودند. رسانه ملی از دولت انتقاد می‌کرد و نمایندگان هم از تریبون مجلس گله و اعتراض می‌کردند.

بیشتر