آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۴۵

 • عقب‌نشینی ژنـرال ضدایـرانی

  دنیای اقتصاد: ژنرال جیمز متیس، فرمانده ارشد دولت باراک اوباما در خاورمیانه، در آن دوره از حامیان سرسخت حمله نظامی به ایران بود؛ اما اکنون که او وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ است نشریه پلیتیکو از ملایم‌تر شدن مواضع او در قبال ایران خبر داده است.
 • افت سرعت پول تورمی

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که رشد نقدینگی در آبان‌ماه سال‌جاری به سطح ۶/ ۲۲ درصد رسیده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴/ ۵ واحد درصد کمتر بوده است. دیگر آمارهای بانک مرکزی نیز حاکی از آن است که از شدت رشد عوامل موثر در پایه پولی کاسته شده است. خالص بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی از عوامل موثر در رشد پایه پولی است.
 • برنامه دفاع موشکی ایران قابل مذاکره نیست

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امور‌خارجه ایران ادعای روزنامه انگلیسی فایننشال‌تایمز مبنی بر پذیرش ورود به «گفت‌وگویی فشرده و جدی» در موضوع برنامه موشکی و مسائل منطقه‌ای توسط مقامات ایرانی در نشست اخیر در بروکسل را شدیدا تکذیب کرد و چنین ادعایی را بی‌اساس دانست. نشریه «فایننشال‌تایمز» روز سه‌شنبه با اشاره به اظهارات وزارت‌خارجه آلمان مبنی بر توافق برای گفت‌وگو درباره برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، نوشت: «هشدارهای ترامپ اروپا را به تشدید فشار به ایران وادار کرده است.»
 • معرفی معاونان جدید ظریف

  دنیای اقتصاد: پس از نزدیک به یک سال زمزمه تغییرات ساختاری در وزارت امورخارجه، روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیرخارجه طی مراسمی معاونان جدید خود را بر اساس ساختار جدید معرفی کرد.
 • بازداشت مامور سابق سیا

  نیویورک تایمز: یک مامور سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در آمریکا به اتهام نگهداری غیرقانونی اطلاعات طبقه‌بندی‌شده بازداشت شده است. وزارت دادگستری آمریکا گفته است جری چون شینگ لی که تابعیت آمریکا را دارد روز دوشنبه در فرودگاه جان اف. کندی نیویورک بازداشت شد. او بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۷ برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) کار می‌کرد. پرونده این فرد احتمالا به تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) بر می‌گردد که از سال ۲۰۱۲ آغاز شد و مربوط به از کار افتادن شبکه جاسوسی سازمان سیا در چین بود.
 • دیدار روسای مجلس لبنان و عمان با روحانی

  دنیای اقتصاد: روسای مجلس عمان و لبنان که برای شرکت در سیزدهمین نشست کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در ایران به‌سر می‌برند، روز گذشته با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران دیدار کردند. روحانی در دیدار رئیس مجلس عمان با تاکید بر اینکه دشمنان نمی‌خواهند کشورهای اسلامی در کنار هم وحدت و یکپارچگی داشته باشند، تاکید کرد: «اراده جدی جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط برادرانه و همه جانبه با کشورهای اسلامی از جمله عمان است.»
 • ناگفته‌های غفوری‌فرد از انتخابات ۷۶ و ۸۸

  دنیای اقتصاد: حسن غفوری‌فرد، نماینده مردم تهران در مجلس هفتم، در گفت‌وگو با عصر ایران درخصوص تغییر و تحول جناح‌های سیاسی در کشور گفت: در اوایل انقلاب آنچه مطرح بود همان اصل انقلاب بود و موضوع دیگری مطرح نبود. در آن زمان می‌توان گفت که سه دسته وجود داشتند؛ اول دسته‌ای که با تمام وجود در انقلاب شرکت کرده بودند و زندان و شکنجه و تبعید دیده بودند و خانواده شهید بودند. این افراد چه در بین علما مانند آیت‌الله رفسنجانی و یا شهید بهشتی و یا در بین مردم مانند شهید مهدی عراقی حضور داشتند. گروه دوم افرادی بودند که خیلی کاری به انقلاب نداشتند و می‌خواستند زندگی کنند به هر حال انقلاب ما خیلی سریع به نتیجه رسید و ما هم انتظار نداشتیم به این سرعت به نتیجه برسد.
 • دولت نباید در توسعه فضای مجازی از جهان عقب بماند

  دنیای اقتصاد: هیات دولت در جلسه روز گذشته خود به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهور، گزارش مرکز ملی فضای مجازی درخصوص «اقتصاد مجازی» را بررسی کرد. به گزارش «ایلنا» رئیس‌جمهور در این جلسه با بیان اینکه فهم دقیق از تاثیرگذاری گسترده فضای مجازی در اقتصاد، فرهنگ، توسعه کسب‌و‌کار و اشتغال، دگرگونی زندگی مردم و آینده این تاثیرگذاری بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: این فضا با سرعت فوق‌العاده زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را دربرمی‌گیرد و مفاهیم اشتغال را به‌ویژه در حوزه خدمات به شدت تغییر می‌دهد.
 • مجازات سخت‌گیرانه در انتظار ناامن‌کنندگان جامعه

  ایسنا: معاون اول قوه‌قضائیه در نخستین همایش ملی ناجا و تمدن نوین اسلامی گفت: این حرف که نظام و دولت جمهوری اسلامی کاری به جهنم و بهشت مردم ندارد و نمی‌خواهد کسی را به زور به بهشت ببرد، کاملا غلط است. نظام و جامعه اسلامی وظیفه دارد که بستر را برای رشد همه فضایل اخلاقی در جامعه مهیا کند.
 • گزارش مجلس از وضعیت بخش تولید

  دنیای اقتصاد: نادر قاضی‌پور، سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، در جلسه علنی دیروز مجلس، مشروح گزارش کمیسیون متبوعش را درباره بخش تولید با رویکرد اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدمات در تامین نیازهای کشور قرائت کرد.
 • واکنش آیت‌الله مکارم به سخنان اخیر روحانی

  انتخاب نوشت: آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به سخنان اخیر رئیس‌جمهور درباره جواز انتقاد از معصومین علیهم السلام گفت: در این هفته گفت‌و‌گو‌های زیادی درباره سخن یکی از مسوولان مطرح شد که بعدا بخشی از سخنان وی تکذیب شد. در این مورد نامه‌های بسیاری به دفتر رسید که شما چرا سکوت کرده‌اید و سخنی نمی‌گویید. آیت‌الله مکارم شیرازی همچنین گفت: اگر یک‌بار دیگر این فضای مجازی سبب اغتشاش شود مردم شما را نخواهند بخشید.
 • درخواست مطهری برای گزارش تفحص از شهرداری تهران

  ایسنا نوشت: علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به تذکر کواکبیان از کمیسیون عمران خواست گزارش تفحص از شهرداری تهران را به مجلس ارائه کند. مصطفی کواکبیان در تذکری در جلسه علنی دیروز مجلس خطاب به هیات‌رئیسه مجلس گفت: کمیسیون عمران سه ماه است که گزارش تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را به هیات‌رئیسه نمی‌دهد، اخیرا شهردار جدید افشاگری‌هایی کرده که ما در تحقیق و تفحص می‌خواستیم به آن رسیدگی کنیم. بنابراین اجازه دهید این موضوع در دستور کار قرار گیرد.
 • آخرین وضعیت پرونده بقایی

  تسنیم نوشت: مهران عبدالله‌پور وکیل مدافع حمید بقایی معاون اجرایی رئیس‌جمهور پیشین می‌گوید موکلش در تمام اتهامات مطرح شده در کیفرخواست صادره از سوی دادستانی، محکوم و دادگاه در هر عنوان اتهامی، اشد مجازات را در نظر گرفته است.
 • شهادت دری نجف‌آبادی به مبرا بودن هاشمی از قتل‌های زنجیره‌ای

  انتخاب نوشت: آیت‌‌الله قربانعلی دری‌نجف‌‌آبادی، وزیر اطلاعات دولت اصلاحات در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای گفت: بنده شهادت می‌دهم که آقای هاشمی مبرا بود و در این قضیه وزیر اطلاعات را هم دور زدند. این کارها بسیار غلط بود و من تاکنون هم این‌طور نگفته بودم. او در بخش دیگری از گفت‌وگویش گفت: به وزارت هم ارتباطی نداشت، ۵-۴ نفر بیرون نشسته و برای خود تصمیمی گرفتند؛ اما این موضوع سیاسی شد و پیگیری آن باید طبق مقررات انجام می‌گرفت و هیچ حرفی در این نیست.
 • روند پیگیری رفع حصر قابل‌قبول است

  ایسنا نوشت: محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «محدودیت‌های محصوران نسبت به ۶ ماه قبل خیلی کمتر شده است»، گفت:‌ این روند قابل قبول است و باید کمک کنیم این روند بدون اینکه سیاسی شود ادامه یابد؛ چراکه احساس می‌کنیم که به سمت حل موضوع پیش می‌رویم.
 • وزیر دادگستری: زیر صد نفر هنوز در بازداشت هستند

  دنیای اقتصاد: علیرضا آوایی، وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه بازداشت کردن افراد برای ما هیچ لذتی ندارد و برای هیچ حکومتی خوب نیست، اظهار کرد: به گفته مسوولان امنیتی تعداد کسانی که در جریان اتفاقات اخیر بازداشت شده و تاکنون آزاد نشده‌اند و کماکان در بازداشت به سر می‌برند زیر صد نفر است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر