آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۱۴

 • ۴ عامل موفقیت ایران در خاورمیانه

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: ایران بزرگ‌ترین برنده تحولات سال‌های اخیر خاورمیانه است که به اصطلاح «بهار عربی» نامیده می‌شود. پس از اینکه روسیه توانست با موفقیت به اهداف خود در سوریه دست یابد، ایران پیروزی‌های بزرگ خود را در ۴ کشور عربی عراق، لبنان، سوریه و یمن جشن گرفت.
 • اولین کارت زرد برای زنگنه

  دنیای اقتصاد: سومین کارت زرد مجلسی‌ها به کابینه دوازدهم دیروز به وزیر نفت رسید؛ بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت که دیروز برای پاسخ به سوال نمایندگان مجلس به بهارستان رفت، نتوانست با دفاع خود از اجرای طرح برندینگ جایگاه‌های سوخت که درباره حضور شرکت‌های توزیع‌کننده بنزین و گاز غیردولتی در اداره جایگاه‌های عرضه سوخت مطرح است، نمایندگان را قانع کند.
 • نیـمه نـامـرئی موسسات اعتباری غیرمجاز

  دنیای اقتصاد: ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری در بانک مرکزی، درخصوص مواردی نظیر «موانع یکسان‌سازی ارزی»، «وضعیت موسسه ثامن» و «افزایش ارتباط با بانک‌ها بین‌المللی» توضیحاتی ارائه کرد. سوالاتی که سیف را مخاطب قرار دادند بیشتر به حوزه ارزی کشور و یکسان‌سازی نرخ ارز مرتبط بود که او ضمن تاکید بر فراهم شدن برخی از زیرساخت‌های یکسان‌سازی نرخ ارز به تاثیر ارتباطات بین‌المللی بانکی در مورد این موضوع اشاره کرد و از مشخص نبودن زمان یکسان‌سازی نرخ ارز خبر داد. علاوه براین، سیف در ادامه صحبت‌های خود از افزایش برقراری رابطه کارگزاری با ۲۴۵ بانک‌ بین‌المللی خبر داد. رئیس شورای پول و اعتبار در پاسخ به سوالات خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت موسسه ثامن خاطر نشان کرد که هیچ تزلزل و نگرانی جدی درباره موسسه ثامن وجود ندارد و افزود این موسسه به همراه موسسه کوثر در حال ادغام با بانک مهر اقتصاد است، اما زمان این ادغام مشخص نیست. رئیس کل بانک مرکزی پس از مراسم بزرگداشت هفته پژوهش نیز مصاحبه‌ای انجام داد که در آن به تفصیل در مورد دلیل به‌وجود آمدن موسسات غیر مجاز، دلایل بحران‌های ایجاد شده توسط آنها و اقدامات بانک مرکزی در راستای حذف این موسسات از نظام بانکی کشور صحبت کرد. از محتوای صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی می‌توان دریافت موسسات غیر مجازی مانند فرشتگان دردسر‌های زیادی برای مقام ناظر و مجموعه سیاست‌گذاری به وجود آورده‌اند که تنها جزئی از آن آشکار شده و نیمه نامرئی از این مشکلات قابل مشاهده نیست.
 • تحلیل واشنگتن‌تایمز از آینده «برجام»

  دنیای اقتصاد: ضرب‌الاجل ترامپ به کنگره برای اصلاح برجام روز سه‌شنبه به پایان رسید، با این حال کنگره اقدامی برای ایجاد تغییرات مطلوب ترامپ در برجام انجام نداد. این در شرایطی است که مدتی پیش ترامپ از صدور تاییدیه برجام خودداری کرد و با این اقدام ترامپ سرنوشت برجام به دست کنگره افتاد. اکنون با انتهای این ضرب‌الاجل و عدم اقدام کنگره، مجددا سرنوشت برجام به‌دست ترامپ افتاده است. پس از عدم تایید برجام توسط رئیس‌جمهوری آمریکا، یک ضرب‌الاجل غیررسمی ۶۰ روزه برای کنگره تعیین شد تا در برجام بازنگری کند.
 • آنتونیو گوترش: ایران به‌طور کامل به توافق هسته‌ای پایبند بوده است

  دنیای اقتصاد: همزمان با پایان یافتن موعد تعیین شده برای کنگره آمریکا با هدف تصمیم‌گیری در رابطه با برجام و بی‌عملی کنگره در این خصوص، بار دیگر سرنوشت توافق‌ هسته‌ای در اختیار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار گرفت.
 • نظر سازمان ملل درباره ارتباط ایران با موشک‌های شلیک شده به عربستان

  ایسنا: سازمان ملل اعلام کرد که پس از بررسی اجزای باقی‌مانده از موشک‌های شلیک شده از سوی حوثی‌ها به عربستان، تایید نمی‌کند که این موشک‌ها ساخت ایران بوده است.در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است: «مقامات سازمان ملل که اجزای باقی‌مانده از موشک‌های شلیک شده از سوی حوثی‌ها به عربستان را بررسی کرده‌اند، تایید نمی‌کنند که موشک‌ها ساخت ایران بوده اما کماکان به تحلیل این اطلاعات ادامه می‌دهند.» عربستان سعودی و آمریکا ادعا می‌کنند که ایران موشک‌ها را به حوثی‌های یمن داده است و آنها نیز موشک‌ها را در چهار نوامبر ۲۰۱۷ به پایتخت ریاض شلیک کرده‌اند.
 • فردای نامطمئن صندوق‌های بازنشستگی

  مجتبی معظمی دانشجوی دکترای مدیریت از سازمان مدیریت صنعتی
  درحال حاضر ۱۸ صندوق بازنشستگی با جمعیتی حدود ۱۳ میلیون نفر شاغل و مستمری‌بگیر در کشور مشغول فعالیت هستند که هر یک به لحاظ تعداد مستمری‌بگیران یا میزان شاغلان، دارای ویژگی‌ها و شرایط خاص خود بوده لیکن به‌صورت کلی با توجه به ساختار تقریبا دولتی، تمامی آنها دچار مشکلات کمابیش یکسانی هستند که برخی از ناحیه مدیریت مشکل دار و نگاه بخشی نگر و روزمره و نه نگاه کلان و با برنامه و دورنگر به آنها وارد می‌شود.
 • ادامه افشا علیه لیست اختلاسی

  ایلنا: رئیس هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید گفت: «افرادی که بانک دی را غارت کردند در بانک سرمایه‌ هم اختلاس کردند.» امیر خجسته، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: « این بهترین تحقیق و تفحصی بود که در مجلس صورت گرفت و جواب داد.
 • درآمد ۳۵ میلیارد تومانی دانشگاه آزاد از تجمیع کنکورها

  مهر: رئیس سازمان سنجش کشور اعلام کرد که دانشگاه آزاد از تجمیع کنکورها ۳۵ میلیارد تومان درآمد عایدش شده است. ابراهیم خدایی در پاسخ به موضوعی که دکتر فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد درباره پشت پرده کنکور و مافیای درآمد آن مطرح کرده است، گفت: «اعتقاد دارم با بحث تجمیع کنکور، دانشگاه آزاد بیشتر منتفع و بهره‌مند شده است.
 • مشوق‌های دولت برای بخش‌خصوصی

  مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با دو شیوه واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی و مشارکت این بخش در تکمیل طرح‌های نیمه تمام، می‌توان گره کمبود منابع طرح‌های نیمه تمام را باز کرد.
 • یکسری مدیر بی‌انگیزه آویزان کشور شده‌اند

  دنیای اقتصاد: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته در دومین روز از سفرش به استان خوزستان، با اشاره به اینکه محدودیت‌های منابع دولت جدی است، گفت: حتما مردم کشور از گرانی اذیت می‌شوند و به دلیل کم شدن قدرت خرید، رفاه آنها آسیب دیده است. او همچنین گفت: وضعیت بیکاری یکی از مشکلاتی است که تعداد زیادی از جمعیت کشور را آزار می‌دهد و این مساله مختص یک استان نیست. او دوشنبه شب در جلسه شورای اداری خوزستان تاکید کرد: مجموعه‌ای از مسائل در کشور پیش روی ما است، به خصوص در بعد اقتصادی که باید کارهای مهمی انجام شود.
 • سفر روحانی به ترکیه

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته برای حضور در اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی به ترکیه سفر کرد. اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی صبح امروز کار خود را در استانبول آغاز کرد.
 • وزیر اطلاعات: داعش اسلحه خود را زمین نگذاشته است

  ایسنا: وزیر اطلاعات گفت: افراط‌گرایی مذهبی در هر دین و مذهبی که وجود داشته باشد به حرکت‌های نامعقول و ناهنجار از جمله تروریسم می‌انجامد.سیدمحمود علوی طی سخنانی در سمینار تروریسم، افراط‌گرایی و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا در بخشی از سخنان خود ضمن تشریح علل ایجاد گروه‌های تروریستی تصریح کرد: داعش امروز زمین را از دست داده، ولی همچنان وجود دارد و اسلحه خود را روی زمین نگذاشته است و به‌دنبال تصاحب زمین در مناطقی چون افغانستان، پاکستان، آسیای میانه یا هر نقطه دیگری که بتوانند، هستند تا ایده خلافت را احیا کنند.وی گفت: حاکمیت جریان‌های تروریستی پایان یافته است ولی وجود آنها پایان نیافته است. وی افزود: سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای اسلامی در مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه به تجربه گرانقدری دست پیدا کردند و به همگرایی خوبی نائل شدند. سازمان‌های تروریستی جاذبیت خود را در بین جوانان از دست داده‌اند و نفس‌های پایانی را می‌کشند و در همین چارچوب مشاهده می‌کنیم که دچار انشعاب و درگیری با یکدیگر شده‌اند.
 • ابلاغ بخشنامه «برخورد با ورود مهمات غیرمجاز به کشور»

  ایسنا: بخشنامه «برخورد با ورود سلاح و مهمات غیر‌مجاز به کشور» روز گذشته از سوی آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه به واحدهای قضایی سراسر کشور ابلاغ شد. در بخشی از این بخشنامه آمده است: قضات محترم دادسراهای عمومی و انقلاب سراسر کشور در رابطه با گزارش‌های راجع به قاچاق سلاح و مهمات، نگهداری و استفاده از سلاح و مهمات غیر‌مجاز و به‌منظور کشف و جمع‌آوری سلاح و مهمات غیر‌مجاز، نسبت به صدور دستورات قضایی قاطع، تعقیب متهمان، صدور قرارهای تأمین کیفری متناسب و اجرای فوری احکام کیفری اهتمام بیشتری را معمول دارند.
 • انتخاب نمایندگان کمیسیون بودجه برای عضویت در کمیسیون تلفیق

  دنیای اقتصاد: اعضای کمیسیون برنامه و بودجه ۹ عضو خود در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ را انتخاب کردند.به گزارش «ایسنا» در جلسه عصر دیروز کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نمایندگان این کمیسیون برای عضویت در کمیسیون تلفیق برنامه ششم به این شرح انتخاب شدند: تاج‌گردون، مرادی، جعفرزاده، فرشادان‌، هزار جریبی، لاهوتی، فیضی، حسن‌پور و یوسفیان ملا. این افراد به‌عنوان اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ از طرف کمیسیون برنامه و ‌بودجه انتخاب و به هیات رئیسه مجلس معرفی شدند.
 • پاسخ‌های‌مطهری به پرسش‌های‌دانشجویان

  انتخاب نوشت: علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس در برنامه روز دانشجو که با حضور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، گفت: روز به روز اختیارات مجلس در حال محدود شدن است. ما باید کاری کنیم که مجلس به نقش واقعی خود بازگردد. نماینده تهران در پاسخ به این سوال که چرا به کابینه‌ای رای دادید که مورد نظر مردم نبود، گفت: کابینه مورد نظر ما هم نبود، وقتی آقای روحانی انتخاب شد یک چرخشی کرد که محسوس بود که فکر می‌کنم ایشان می‌خواستند مخالفان را آرام کنند. وی با اشاره به عملکرد مجلس دهم یادآور شد: مجلس کارهای خوبی در زمینه کمک به محرومان انجام داده‌ است، مثلا مستمری‌بگیران امروز از افزایش مستمری خود خشنود هستند، اما این را در نظر بگیرید که وضعیت مالی کشور خوب نیست. ما از سال ۹۲ با یک کاهش قیمت نفت روبه‌رو شدیم و روی کار آمدن ترامپ و ترساندن او از ایران مزید بر علت است.
 • تصادف اتوبوس راهیان نور

  پانا نوشت: ۴ نفر از دانش‌آموزان دختر شهرستان نظرآباد استان البرز در اتوبوس راهیان نور جان باختند.سانحه تصادف اردوی راهیان نور در محور سوسنگرد رخ داده است.
 • حذف کنکور در دستور کار وزارت علوم

  ایسنا نوشت: وزیر علوم گفت: حذف کنکور در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد. منصور غلامی با بیان اینکه در بسیاری از رشته‌ها می‌توان انتخاب دانشجویان براساس سوابق تحصیلی را ملاک قرار داد گفت: برای رشته‌های پرطرفدار که با محدودیت پذیرش مواجه هستند نیز از طریق آزمون سراسری سهمی برای پذیرش در نظر گرفته خواهد شد.
 • رفتار احمدی‎نژاد در مجمع تشخیص

  خبرآنلاین نوشت: علی احمدی، رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره رفتار احمدی‌نژاد در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قبل از شروع دوره جدید، غالبا مشی آقای احمدی‌نژاد در جلسات مجمع سکوت بود یا حضور و بروز فعالی در مباحث صحن مجمع تشخیص مصلحت نداشت، به جلسات می‌آمد و به مباحث گوش می‌داد، اما نه در کمیسیون‌ها و نه در صحن مجمع فعال نبود. اما در دوره جدید با ریاست آقای شاهرودی، در صحن مجمع بیشتر به مباحث ورود می‌کند و فعالیت بیشتری در کمیسیون‌ها دارد.
 • درخواست از ایران برای آزادی زندانیان بریتانیایی

  ایسنا نوشت: وزیر امورخارجه انگلیس پس از بازگشت از سفر خود به ایران با ارزشمند خواندن این سفر، گفت که از مقامات ایرانی خواسته به دلایل انسان‌دوستانه زندانیان بریتانیایی را آزاد کنند. به نقل از خبرگزاری رویترز، بوریس جانسون روز دوشنبه درباره سفرش به ایران به پارلمان کشورش توضیحاتی ارائه داد. جانسون اظهار کرد: من در ایران با استناد به دلایل بشر دوستانه خواستار آزادی زندانیان بریتانیایی بازداشت شده شدم. این موضوع پیچیده‌ای است و افراد و نهادهای متفاوت جداگانه‌ای در ایران دخیل هستند. من نمی‌خواهم در این باره امید کاذب ایجاد کنم. وی اما در ادامه گفت: این دیدار ارزش خود را داشت و هنوز زود است که درباره این موضوع اطمینان بدهیم.نازنین زاغری از سال ۹۵ و کمال فروغی ۷۷ ساله از سال ۹۰ در ایران به اتهام جاسوسی در زندان به سر می‌برند.
 • ممنوع‌الخروجی فائزه و محسن‌هاشمی

  ایلنا نوشت: محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری گفت: براساس ماده ۱۶ قانون گذرنامه فائزه و یاسر‌هاشمی و پسر فائزه و محسن‌هاشمی ممنوع‌الخروج هستند.وی افزود: این ممنوع‌الخروجی به معنی این نیست که این افراد اتهامی دارند؛ زیرا ماده ۱۶ قانون گذرنامه مقرر می‌دارد اگر قاضی مصلحت بداند می‌تواند افراد را از خروج از کشور منع کند.
 • چراغ سبز مجلس به نامزدی اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها

  دنیای اقتصاد: با رای موافق دیروز مجلسی‌ها به جزئیات طرح «اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران»، تنها یک گام تا نامزدی بدون مانع اقلیت‌های دینی در انتخابات شورای شهر و روستا باقی مانده است؛ در صورت تایید ماده ۱ این طرح از سوی شورای نگهبان، اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند. بر این اساس اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر