آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۱۲

 • انتقاد روحانی و جانسون از تصمیم ترامپ

  دنیای اقتصاد: بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلستان که برای سفری دو روزه وارد تهران شده بود، روز گذشته با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران دیدار کرد. روحانی در این دیدار تاکید کرد که مناسبات دو کشور باوجود فضای پس از برجام متناسب با ظرفیت‌های همکاری نبوده و باید برای رسیدن به نقطه مطلوب در روابط و همکاری‌های فی‌مابین، تلاش بیشتری انجام شود. جانسون نیز تاکید کرد که لندن مصمم به گسترش روابط با تهران است.همچنین روحانی و جانسون در این دیدار از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای انتقال سفارت کشورش از تل‌آویو به بیت‌المقدس انتقاد کردند.
 • پایان حبس قیمت بنزین

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری در صحن علنی بهارستان یکی از مهم‌ترین مبانی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ را «اشتغال فراگیر» اعلام کرد. اهرم اصلی این اشتغال‌زایی افزایش قیمت حامل‌های انرژی بوده که بر مبنای تبصره ۱۸ لایحه مذکور، منابع حاصل از این تغییر قیمت تماما در راستای افزایش اشتغال به کار گرفته خواهد شد. پیگیری‌های «دنیای اقتصاد» حاکی از آن است که قیمت بنزین و گازوئیل در سال بعد تا ارقام ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان افزایش خواهد یافت. از طرفی پیش‌بینی می‌شود افزایش قیمت‌های مذکور نه در سال بعد بلکه از ماه‌های پایانی سال‌جاری استارت بخورد.
 • فرمول جدید برای یارانه‌بگیران

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری، صبح دیروز نخستین لایحه بودجه‌ای را که در دولت دوازدهم تدوین شد با عنوان «لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور» به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد؛ لایحه بودجه‌ای که با منابع ۱۱۹۵ هزار میلیارد تومانی از سوی دولتی‌ها تدوین شده و حسن روحانی آن را «بودجه‌ای متفاوت از سال‌های گذشته» خوانده است. این پنجمین لایحه بودجه‌ای است که حسن روحانی در مقام ریاست‌جمهوری ایران به پارلمان ارائه می‌دهد.
 • روحانی به ترکیه می‌رود

  دنیای اقتصاد: معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری اعلام کرد که رئیس‌جمهوری برای شرکت در اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی به ترکیه سفر می‌کند.
 • طرح تحریم‌های جدید علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

  دنیای اقتصاد: چند تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس واشنگتن مبنی بر دخالت ایران در امور یمن، طرحی را برای تحریم جدید ایران به اتهام نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده‌اند.
 • نقشه مالی سال آینده

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، رئیس‌جمهوری اولین لایحه بودجه دولت دوازدهم را به مجلس تقدیم کرد. با بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، می‌توان دو نما از پیدا و پنهان نقشه مالی دولت ارائه داد. روی پیدای لایحه، تصویر کلی منابع و مصارف است. بر این اساس رقم کلی منابع و مصارف بودجه عمومی سال آینده به رقم ۳۶۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به قانون بودجه در سال‌جاری رشد ۱/ ۶ درصدی را ثبت کرده است. بنابراین با در نظر گرفتن نرخ تورم ۱۰ درصدی به‌عنوان هدف سال ۱۳۹۷، بودجه واقعی کشور انقباضی خواهد بود. از بررسی آماری لایحه بودجه دولت در سال آینده سه نکته پنهانی را می‌توان استخراج کرد. نخست آنکه در بخش درآمدها، سهم درآمدهای مالیاتی و استقراضی دولت نسبت به سال‌جاری رشد کرده؛ اما در مقابل از رشد درآمدهای نفتی در بخش منابع کاسته شده است. موضوع دوم این است که سهم هزینه‌های دولت در پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان رشد ۱۱ درصدی را تجربه کرده و این احتمال وجود دارد که افزایش حقوق سال آینده در این حد باشد. همچنین آمارها حاکی از آن است که از میزان هدف‌گذاری برای پرداخت‌های عمرانی کاسته شده تا دولت با روش جدید اهرمی کردن این پرداخت‌ها بتواند عملکرد مناسب‌تری نسبت به سال‌جاری ثبت کند.
 • قیمت‌های خرید سربازی در بودجه ۹۷

  لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ از سوی دولت به مجلس تقدیم شده است. در تبصره ۱۱ لایحه بودجه مانند سال جاری به دولت اجازه داده شده است که مشمولان غایب را با دریافت جریمه، از سربازی معاف کند.
 • راه‌های دریافت سریع‌تر خسارت از شرکت‌های بیمه

  دنیای اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «چرا بعضی ازشرکت‌ها موفق به دریافت خسارت خود از شرکت‌های بیمه نمی‌شوند؟» در روز سه‌شنبه ۲۱ آذر به مدت هشت ساعت توسط روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • صدور ۵ هزار میلیارد تومان اوراق تسویه خزانه

  خزانه‌دار کل کشور با ارسال نامه‌ای به رئیس اتاق ایران، از صدور ۵هزار میلیارد تومان اوراق تسویه خزانه از سوی این وزارتخانه به‌منظور تسویه بدهی‌ها و مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی از دولت خبر داد. پیمانکاران و اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند تقاضای خود برای استفاده از ظرفیت این اوراق را ارائه دهند.
 • ۸۰ درصد خودروهای سرقتی کشف می‌شوند

  مهر: جانشین پلیس آگاهی ناجا از کشف ۸۰ درصدی سرقت‌های خودرو در سراسر کشور خبر داد و گفت: «پلیس آگاهی برخی از سرقت‌های خودرو را در کمتر از ۲۴ ساعت کشف می‌کند اما کشف سرقت برخی خودرو‌های گران قیمت و خاص ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.» سردار مسعود منفرد با بیان اینکه باید بتوانیم تلاش خود را در کلیه جرایم مرتبط به معاونت مبارزه با سرقت افزایش دهیم، گفت: «البته طبق آمار انجام شده برخی از استان‌ها در کشف پرونده‌ها بین ۴ تا ۱۰ درصد رشد و وقوعات نیز تا ۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد که این موضوع سبب دلگرمی است.» این مقام ارشد پلیس آگاهی به ترتیب به کاهش وقوع ۴۰ و ۸ درصدی سرقت از بانک‌ها و خودرو در سراسر کشور طی هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و گفت: تمام تلاش و توان ما پیشگیری از وقوع جرم است و در صورت وقوع جرم یا سرقت، کشف به موقع در کمترین زمان ممکن هدف ما خواهد بود تا مالباختگان به اموال خود برسند.
 • هزینه ۳۶۰۰ میلیارد تومانی سوختگی در ایران

  مهر: رئیس مرکز تحقیقات سوختگی با عنوان این مطلب که وضعیت سوختگی در ایران اسفناک است، گفت: «سوختگی سالانه ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد.» محمدجواد فاطمی در نشست خبری به تشریح وضعیت سوختگی در کشور پرداخت و افزود: «میزان سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است و با کشورهای مشابه خودمان وضعیت بدتری به لحاظ سوختگی داریم.»
 • درآمد بیمه در بودجه ۹۷

  پیش‌بینی درآمدهای ملی بیمه مرکزی در بخش درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و واگذاری دارایی‌های مالی لایحه بودجه سال آینده رقم ۷/ ۳۵ میلیارد تومان است.به گزارش شبکه خبری ایبِنا، در جدول شماره ۴ درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و واگذاری دارایی‌های مالی برحسب دستگاه و جزء در سال ۱۳۹۷ لایحه بودجه کل کشور برای بیمه مرکزی رقم ۳۵۷ هزار و ۷۳۶ میلیون ریال درآمد ملی پیش‌بینی شده است. در این جدول رقمی برای درآمدهای استانی و درآمدهای اختصاصی نهاد ناظر بیمه‌ای کشور پیش‌بینی نشده است.همچنین در این جدول، درآمد ملی حاصل از اخذ عوارض از اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی شرکت‌های بیمه‌ای بابت هزینه در امور منجر به کاهش تصادفات ۲۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.
 • تجلیل مقام معظم رهبری از علیرضاکریمی

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار آقای علیرضا کریمی کشتی‌گیر سرافراز کشورمان در مسابقات جهانی کشتی زیر ۲۳ سال جهان و خانواده او، از خودگذشتگی و عزت‌آفرینی این پهلوان جوان را مورد تجلیل و تقدیر قرار دادند.
 • واکنش لاریجانی به انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس

  دنیای اقتصاد: علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نطق پیش ازدستور خود در مجلس، دستور ناشیانه ترامپ در جابه‌جایی سفارت این کشور از تل‌آویو به بیت‌المقدس را نشانه تصمیمات غیر‌عقلانی و ناپسند وی دانست و گفت: این اقدام در چارچوب طرحی سامان‌یافته از قبل با برخی کشورها در حمایت از رژیم صهیونیستی، عادی کردن روابط با این رژیم و به فراموشی سپردن ماجرای ملت فلسطین است.
 • پیام تسلیت جهانگیری برای درگذشت تعدادی از کوهنوردان

  ایسنا نوشت: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در پیامی حادثه تاسف‌برانگیز درگذشت تعدادی از کوهنوردان بر اثر سقوط بهمن در ارتفاعات اشترانکوه منطقه لرستان را به خانواده‌های محترم این عزیزان، جامعه ورزش و عموم ملت ایران تسلیت گفت.
 • لزوم سکونت استانداران در محل خدمت

  ایرنا نوشت: عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در جلسه معاونان وزارت کشور گفت: استانداران، فرمانداران و بخشداران طبق دستور رئیس‌جمهوری ملزم هستند حتما در محل خدمت خود سکونت داشته باشند و همچنین در پست‌های مدیریتی باید از زنان و جوانان بیش از گذشته استفاده کنند.
 • تشکیل گشت‌های پیشگیری از سرقت

  ایسنا نوشت: سردار محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه تهران بر لزوم توجه جدی همه دستگاه‌ها به آسیب‌های اجتماعی پایتخت تاکید کرد و از ایجاد گشت‌های جلوگیری از وقوع سرقت و برخورد با اوباش در تهران خبر داد.
 • تکذیب تشکیل دادگاه برای نازنین زاغری

  فارس نوشت: موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه انقلاب گفت: ‌به عنوان رئیس دادگاه انقلاب تهران اعلام می‌کنم که برای خانم نازنین زاغری امروز (روز یکشنبه) هیچ جلسه دادگاهی تشکیل نشده است. وی افزود: از آنجا که این افراد بسیار گستاخ هستند این احتمال وجود دارد که در آینده تخلفی از آنها سر بزند یا اینکه جرم جدید از آنها کشف بشود که نیاز به تشکیل دادگاه باشد؛ اما امروز چنین اتفاقی نیفتاده است.
 • رئیسی: از کاندیداتوری یک‌درصد هم پشیمان نیستم

  انتخاب نوشت: ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با دبیران تشکل‌های دانشجویی سراسر کشور با اشاره به ورود خود به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ورود اینجانب به عرصه انتخابات به جهت انجام یک وظیفه بود و این اتفاق نیفتاد مگر بعد از درخواست‌های متعدد مردم و نخبگان؛ بنابراین اگر به گذشته نیز برگردم، همان تصمیمی را خواهم گرفت که آن روز گرفتم. در صحت تصمیم خود ذره‌ای تردید ندارم و یک‌درصد پشیمان نیستم.
 • آخرین وضعیت دانشجویان ستاره دار

  ایلنا نوشت: محمود صادقی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه در سال‌جاری ۱۲ نفر در مقطع دکترا و ۱۵ نفر هم در مقطع ارشد، مردود شده و اجازه ادامه تحصیل ندارند، گفت: وزارت علوم همچنان در حال رایزنی با وزارت اطلاعات و سایر مراجع ذی‌ربط است تا مشکل این افراد حل شود.
 • درگیری لفظی کوهکن و پزشکیان

  فارس نوشت: مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز در مجلس روز گذشته در نشست علنی مجلس با استناد به ماده ۷۹ آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: در نشست قبلی مجلس که من حضور نداشتم آقای کوهکن نماینده مردم لنجان بحث‌هایی را مطرح کردند و گفتند که من از کرسی اداره جلسه به ایشان گفتم از صحن بیرون برود؛ ایشان همچنین در تذکر خود عنوان داشته بودند که رئیس جلسه علنی باید از ادبیات فاخر استفاده کند.
 • لزوم قطع یارانه ۳۰ میلیون نفر از یارانه بگیران

  فارس: رئیس دیوان محاسبات با اشاره به اینکه یک سوم مدیران که دریافتی آنها بالای ۴ میلیون تومان است یارانه نقدی دریافت می‌کنند، گفت: ۳۰ میلیون نفر از دهک‌های بالای درآمدی باید از دریافت یارانه حذف شوند. عادل آذر در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: طی مطالعات به عمل آمده مدیرانی داریم که با حقوق بالای ۱۸ میلیون تومان، یارانه نقدی هم دریافت می‌کنند بنابراین آنها را شناسایی کرده و تذکر داده‌ایم تا به‌صورت داوطلبانه اقدام به حذف یارانه خود کنند.

بیشتر