آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۰۵

 • فینال برجامی اروپا با آمریکا

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که مهلت ۶۰ روزه کنگره ایالات‌متحده برای تصمیم‌گیری درباره برجام رو به اتمام است، شبکه خبری «سی.‌ان‌.‌ان» گزارش داد که «جبهه‌ای متحد» شامل سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان برای دفاع از توافق هسته‌ای شکل گرفته است و نمایندگان این سه کشور با هدف دفاع از برجام و فشار بر مقامات واشنگتن به ایالات‌‌متحده سفر کرده‌اند. این مقامات اروپایی قرار است در جریان سفر به واشنگتن با «اعضای کنگره و مقامات وزارت خارجه» رایزنی کنند. گفته شده‌ که ممکن است این هیات اروپایی دیداری نیز با مقامات کاخ سفید داشته باشد.
 • رمزگشایی از روحانی روز صدم

  دنیای اقتصاد: اگر سخنان رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی اخیر به‌عنوان یک موضع سیاست‌گذارانه در نظر گرفته شود، در بخش اقتصاد می‌تواند جهت حداقل پنج حوزه را مشخص کند. رمزگشایی از سخنان دیشب روحانی نشان از آن دارد دولت به دنبال آن است که با استفاده از کمک‌های مستقیم مالی در کنار برنامه اشتغال‌زایی، پدیده فقر مطلق را در کشور به‌طور کامل ریشه‌کن کند. این برنامه اشتغال‌زایی درصورت تحقق می‌تواند نرخ بیکاری را در کشور در سال ۱۴۰۰ به کمتر از ۱۰ درصد برساند. افزون بر این به نظر، سخنان رئیس‌جمهور در رابطه با آینده پرداخت یارانه‌های نقدی به نوعی چراغ سبز به مجلس در رابطه با نحوه پیرایش جمعیت یارانه‌بگیران باشد. دولت همچنین در نظر دارد برای ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی در کشور، علاوه بر واگذاری بنگاه‌های تحت مالکیت آنها روند سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها را به سوی بازارهای مالی هدایت کند. تشریح نحوه تعامل دولت با نرخ ارز نیز نشان می‌دهد که کانال‌شکنی اخیر نرخ ارز نه تحت انگیزه‌های دولتی بلکه تحت نیروی بازار صعود کرده است. کاهش شکاف بین نرخ رشد قیمت ارز و نرخ تورم در سال ۱۳۹۶ نیز نشان می‌دهد که دولت دوازدهم احتمالا در مساله تحدید نرخ ارز، آزادی عمل بیشتری برای نیروی ناشی از عرضه و تقاضا قائل است.
 • گام اول حضور اقلیت‌ها در شوراهای شهر

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها در جلسه علنی دیروز پارلمان به کلیات طرحی رای دادند که در صورت تصویب جزئیات آن، اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند؛ طرحی که نمایندگان، یکشنبه گذشته با قید دوفوریت برای بررسی آن موافقت کرده بودند. این طرح پس از آن تدوین شد که براساس نظر فقهای شورای نگهبان، عضویت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد، تعلیق شده بود.
 • بن‌سلمان از سرنوشت صدام درس بگیرد

  دنیای اقتصاد: نشریه «هافینگتون پست» در یادداشتی در مورد سیاست‌های حاکمان جدید عربستان، نوشته است که «محمد بن‌سلمان» نباید فراموش کند که همان کسانی صدام را به زیر کشیدند که زمانی او را به جنگ با ایران تشویق می‌کردند.
 • سخنان «متفاوت» وزیر دفاع اسرائیل درباره حضور نظامی ایران در سوریه

  دنیای اقتصاد: آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع رژیم اسرائیل در اظهارنظر متفاوت راجع به حضور ایران در منطقه گفت: «ایران در نزدیکی مرز سوریه با اسرائیل یا دیگر نقاط سوریه حضور نظامی ندارد و تنها چند مشاور و کارشناس ایرانی در سوریه هستند.»
 • سفر ظریف به ایتالیا و جمهوری آذربایجان

  ایرنا: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر وزیر امور خارجه به ایتالیا و جمهوری آذربایجان خبر داد. قاسمی گفت: «محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز پنج‌شنبه برای شرکت در سومین کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای که در رم برگزار می‌شود، به ایتالیا سفر می‌کند.»
 • معاون اول رئیس‌جمهور به روسیه سفر می‌کند

  ایرنا: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری برای شرکت در اجلاس نخست‌وزیران سازمان همکاری شانگهای به روسیه سفر می‌کند.
 • ایران هیچ‌گونه حضوری در یمن ندارد

  ایسنا: علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن در یک سخنرانی متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله موشکی انصارالله یمن به فرودگاه ملک خالد ریاض را رد کرد و گفت: «ایران هیچ‌‌گونه حضوری در یمن ندارد.»
 • برگزاری نشست هماهنگی تجار ایرانی مقیم ارمنستان

  دنیای اقتصاد: نشست هماهنگی تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی مقیم ارمنستان روز چهارشنبه در سفارت کشورمان و به منظور توسعه و گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان با حضور سیدکاظم سجادی سفیر ایران در ایروان برگزار شد.
 • بررسی لایحه بودجه ۹۷ در هیات وزیران

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: هفتمین جلسه پی‌در‌پی هیات وزیران به‌منظور بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور روز گذشته به ریاست حسن روحانی، رئیس‌جمهوری برگزار شد. بودجه‌ریزی عملیاتی، استقرار یا تکمیل سیستم حسابداری قیمت تمام‌شده در تمامی دستگاه‌های اجرایی، برقراری اختیارات کامل در جابه‌جایی بین فصول اعتبارات هزینه‌ای مصوب در اجرای تفاهم‌نامه مبتنی‌بر بودجه‌ریزی عملیاتی، امکان پرداخت‌‌های غیرمستمر به کارکنان با هدف ایجاد انگیزه در آنها و ارتقای کیفی محصولات از جمله محورهای مورد تصویب در تبصره مربوط به بودجه‌ریزی عملیاتی بود. همچنین درخواست اجازه برای انتشار اوراق مالی اسلامی (ریالی - ارزی) و معافیت از پرداخت هرگونه مالیات این اوراق از دیگر تصمیمات این جلسه هیات‌وزیران بود.
 • اولین گزارش از دولت دوازدهم

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری سه‌شنبه شب در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم گزارشی را از عملکرد دولت صدروزه دولت دوازدهم ارائه کرد. گزارشی در ۴ محور اقتصادی، سیاسی، سیاست خارجی و اجتماعی.
 • سفر روحانی به سیستان و بلوچستان

  فارس: رئیس‌جمهوری در نخستین سفر استانی دولت دوازدهم؛ روز شنبه ۱۱ آذرماه برای سفری دو روزه به استان سیستان و بلوچستان سفر می‌کند.
 • هشدار لاریجانی به بانک مرکزی و وزارت‌اقتصاد

  دنیای اقتصاد: علی لاریجانی، رئیس مجلس دیروز در آغاز جلسه علنی پارلمان، با گرامیداشت دهم آذر سالروز شهادت آیت‌الله مدرس و روز مجلس گفت: شهید مدرس می‌گفت که دولت نه تاجر، نه ملاک و نه مدیر حمل‌و‌نقل خوبی است و هرچه به این کارها دست بزند موجب خسارت و ضرر است، اما با گذشت صد سال همچنان مشکل اصلی کشور ما اقتصادی است و مشکل اقتصاد هم دخالت دولت است.
 • تکذیب اختلاف بین جهانگیری و واعظی

  ایرنا نوشت: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با رد انتقادات اخیر به وی به رسانه‌ها توصیه کرد از کلی‌گویی بپرهیزند و گفت: دفتر رئیس‌جمهوری به روی تمامی گروه‌ها و جناح‌ها باز است. او روز گذشته پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره انتقاداتی به عملکرد رئیس دفتر دولت دوازدهم افزود: این مطالبی که مطرح می‌شود هیچ پایه و اساسی ندارد یعنی اینکه مطرح می‌کنند که بین بنده و آقای دکتر جهانگیری اختلاف است. هیچ اختلافی نه در این سه ماه گذشته و بلکه ۴ سال و سه ماه گذشته بین بنده و آقای دکتر جهانگیری نبوده است و بهترین رابطه را با هم داریم.رئیس دفتر رئیس‌جمهوری درباره اینکه آیا در دفتر رئیس‌جمهوری با اصلاح‌طلبان مشکل وجود دارد، تصریح کرد: دفتر رئیس‌جمهوری، دفتری است که در آن به روی همه تفکرات مختلف، احزاب، گروه‌ها و اندیشه‌ها و فراکسیون‌ها باز است. من بهترین روابط را با همه گروه‌های مختلف دارم و دلیل این است که دولت ما و دکتر روحانی دولت حزبی نیست.
 • مخالفت آیت‌الله مکارم شیرازی با حضور زنان در ورزشگاه‌ها

  انتخاب نوشت: آیت‌الله مکارم شیرازی روز گذشته در ابتدای درس خارج خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به مساله حضور زنان در ورزشگاه‌ها تصریح کرد: این طرح در دولت قبل نیز مطرح شد؛ اما هم رهبری و هم مراجع مخالفت کردند و باز هم متاسفانه برخی با وجود اطلاع از این کار به‌دنبال تصویب آیین‌نامه هستند.او با اظهار کرد: مگر مشکل کشور ما ورود زنان به ورزشگاه است؟ مشکل مردم گرانی نان و بیکاری جوانان تحصیلکرده و اشتغال و مشکل بانک است که مردم را بیچاره کرده است.او با بیان اینکه خواه‌ناخواه این مساله مفاسدی در پی دارد، عنوان کرد: دولت به جای نوشتن آیین‌نامه برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها، برای گران نشدن نان و رفع مشکلات بیکاری و معیشتی مردم آیین‌نامه بنویسد. او تاکید کرد: طرح مجدد این مساله، رفتن راه انحرافی است.
 • ادعای بلغارستان درباره هواپیمای حامل مقامات بلغار

  فارس نوشت: وزیر خارجه بلغارستان مدعی شد ایران به هواپیمای حامل نخست‌وزیر بلغارستان و پادشاه سابق این کشور که قصد داشتند با عبور از قلمرو هوایی ایران وارد عربستان شوند مجوز عبور نداده و این هواپیما مجبور شده از عراق به مسیر خود ادامه دهد. به نوشته وبگاه «میدل ایست آنلاین» وزیر خارجه بلغارستان گفته است که به‌دنبال وقوع این حادثه، سفیر ایران برای ادای توضیحات به وزارت خارجه بلغارستان فراخوانده شده است. او مدعی شده است که ایران در ابتدا و قبل از برخاستن این هواپیما مجوز پرواز را صادر کرده بود. این هواپیما حامل «سایمون ساکسه کوبرگ» پادشاه سابق بلغارستان، «بویکو بوریسوف» نخست‌وزیر «زاهریوا»، وزیر خارجه و چهار وزیر دیگر این کشور بود. این نخستین سفر یک نخست‌وزیر بلغارستان به عربستان بعد از پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا و برقراری روابط بین دو طرف در بیست سال گذشته است.
 • واکنش کواکبیان به نامه احمدی‌نژاد به رهبری

  ایسنا نوشت: مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه علنی روز گذشته مجلس، با اشاره به نامه رئیس دولت نهم و دهم به مقام معظم رهبری گفت: شأن مجلس باید توسط هیات‌رئیسه و رئیس و نمایندگان مردم حفظ شود؛ اما امروز هیچ یک از نمایندگان در پاسخ به نامه رئیس دولت نهم و دهم به مقام معظم رهبری واکنشی نشان ندادند.
 • دیدارفرماندهان سپاه و ارتش

  فارس نوشت: در دیدار امیر سرلشکر موسوی با سردار سرلشکر جعفری بر توسعه هم افزایی بین ارتش و سپاه و ارتقای تولید قدرت در عرصه های زمینی، دریایی، هوایی و موشکی تأکید شد.همزمان با ایام گرامیداشت هفته بسیج و در پی پیروزی های جبهه مقاومت اسلامی، صبح دیروز امیر سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در ستاد فرماندهی کل سپاه با سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار طرفین با ابراز خرسندی از پیروزی های شکوهمند و راهبردی جبهه مقاومت اسلامی بر تروریسم تکفیری و برچیده شدن بساط خلافت خودخوانده داعش، پیرامون ارتقای هم‌افزایی و هماهنگی های ارتش و سپاه در راستای راهبردهای دفاعی کشور تبادل نظر و بر توسعه قدرت در عرصه های زمینی، دریایی، هوایی و موشکی تأکید کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر