آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۱۹۴

 • روایت ولایتی از مذاکرات با حریری

  دنیای اقتصاد: ۱۰ روز پس از استعفای ناگهانی نخست‌وزیر لبنان در عربستان سعودی که به تحلیل‌های مختلف درباره آینده سیاسی سعد حریری، وضعیت لبنان و فشارها علیه ایران دامن زده است، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل روایت جدید و تازه‌ای از دیدار و مذاکره با نخست‌وزیر مستعفی لبنان بیان کرد.
 • کوچ بزرگ سپرده‌ها

  دنیای اقتصاد: آمار شهریور بانک مرکزی، کوچ سپرده‌ها از کوتاه‌مدت به بلندمدت را تایید کرد. حجم سپرده‌های کوتاه‌مدت در ماه پایانی تابستان، عقبگردی ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی را ثبت کرد. در مقابل، سپرده‌های بلندمدت نیز رشد بی‌سابقه ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی را در شهریورماه پشت‌سر گذاشت. عمده این چرخش در بازه ۱۱ روزه تعیین‌شده ازسوی بانک مرکزی برای رعایت سقف نرخ سود علی‌الحساب ۱۵ درصد اتفاق افتاده است. این دوره تنفس موجب شده بسیاری از بانک‌ها و سپرده‌گذاران برای گریز از سقف تعیین‌شده اقدام به جابه‌جایی سپرده کوتاه‌مدت به بلندمدت البته با نرخ‌های سود بیش از ۱۵ درصد کنند. به اعتقاد کارشناسان، این کوچ نادر در سپرده بانکی دو اثر به‌دنبال خواهد داشت؛ اثر مثبت و روی خوش ماجرا این است که به‌دلیل ماندگاری بیشتر سپرده‌های بلندمدت، خطر تحریک تورم کمتر شده است. سپرده‌های بلندمدت نسبت به کوتاه‌مدت قابلیت کمتری برای هجوم به بازار مصرف دارند؛ اما روی دیگر ماجرا آن است که در حال حاضر، به بخش قابل‌توجهی از سپرده‌های بانکی، سود بیش از ۱۵ درصد تعلق می‌گیرد. حجم سپرده‌های بلندمدت در پایان نیم‌سال اول به ۶۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده است که می‌تواند ظرفیت بالقوه‌ای برای کم‌اثر کردن اهداف بخشنامه رعایت سقف ۱۵ درصدی باشد.
 • سه تصمیم برای زلزله‌زدگان

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال زلزله یکشنبه شب در مناطق غربی کشور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته برای بازدید از مناطق زلزله‌زده به کرمانشاه سفر کرد. او در جریان این سفر از سه تصمیم مهم دولت برای کمک به زلزله‌زدگان خبر داد.
 • مذاکرات ضد‌ایرانی واشنگتن با اروپایی‌ها

  دنیای اقتصاد: وال‌استریت‌ژورنال به نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که واشنگتن رایزنی با متحدان اروپایی‌اش را برای اجرای راهبرد جدید دولت این کشور علیه ایران آغاز کرده است. این در شرایطی است که دولت جدید واشنگتن به رهبری دونالد ترامپ با سیاست‌هایی که تاکنون در عرصه جهانی در پیش گرفته دچار نوعی انزوا شده و متحدان اروپایی این کشور در برخی محورها از آمریکا فاصله گرفته‌اند.
 • دورنمای تغییرات در پادشاهی شن‌ها

  شتاب و گستردگی تغییرات در پادشاهی آل‌سعود که شاهزادگان، نفت، وهابیت و جامعه را در فرآیندهای نامتعارف با بافت عربستان سعودی قرار داده است، سوالات و تردیدهایی را درباره آینده نظام سیاسی این کشور مطرح کرده است. اینکه ماحصل این زایمان سخت، پادشاهی مشروطه خواهد بود یا ورود عربستان به سلطانیسم فردی را شاهد خواهیم بود، پرسشی است که به ماهیت روابط شاهزادگان با هرم قدرت، موفقیت محمد بن سلمان در عملی ساختن اصلاحات و میزان اقبال عمومی به او برمی‌گردد.
 • تاکید ظریف بر پایان دادن به بحران یمن

  فارس: محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد بر لزوم پایان دادن به بحران یمن تاکید کرد و نوشت: «وظیفه جامعه بین‌المللی این است که به نحو موثر و قاطعانه‌تری درگیر بحران یمن شده و به این جنگ احمقانه پایان بخشیده، آتش‌بس را برقرار کرده، توزیع کمک‌های انسانی را تضمین کرده و از طریق گفت‌وگو و مصالحه ملی، بدون هرگونه پیش‌شرط، صلح و آرامش را به این کشور بازگرداند.»
 • رایزنی تهران-مسکو درباره سوریه

  دنیای اقتصاد: حسین جابری‌انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت‌خارجه ایران برای رایزنی با مقامات روسیه درخصوص آخرین تحولات سوریه و همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور راهی مسکو شد.
 • انقباض درآمدهای مالیاتی

  دنیای اقتصاد: بررسی گزارش وضعیت بودجه عمومی دولت نشان می‌دهد که درآمدهای مالیاتی دولت در ۶ ماه نخست سال جاری با کاهش ۴/ ۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه بوده است. نکته قابل توجه در درآمدهای دولت از بخش مالیات‌های غیرمستقیم عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور است که تا پایان تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۷/ ۲۴ درصدی داشته است.
 • قوه قضائیه صورت‌های مالی فرشتگان را بررسی می‌کند

  رئیس کل بانک مرکزی گفت: قوه قضائیه از طرق مختلف تلاش می‌کند تا با بررسی صورت‌های مالی موسسه مالی اعتباری فرشتگان شناسایی کند که دارایی‌های ایجاد شده در چه مسیری قرار گرفته است.
 • حساب ایرانیان در امارات مسدود نشد

  رئیس اتاق مشترک ایران و امارات گفت: انسداد حساب بانکی ایرانیان در امارات صحت ندارد و حساب یک شخص به دلیل نقص مدارک مسدود شده است.
 • دستور وزیر اقتصاد برای کمک به زلزله‌زدگان

  در پی وقوع زلزله در استان‌های غربی، وزیر اقتصاد دستور پرداخت مبلغ ۷۱ میلیارد و ۱۰ میلیون تومان در سرفصل‌های مختلف تخصیص داده شده، برای کمک به آسیب‌دیدگان ایلام و کرمانشاه را صادر کرد. به گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، در پی وقوع زلزله در استان‌های ایلام و کرمانشاه، وزیر امور اقتصادی و دارایی دستور پرداخت مبلغ ۷۱ میلیارد و ۱۰ میلیون تومان در سرفصل‌های مختلف تخصیص داده شده برای کمک به آسیب‌دیدگان این دو استان را صادر کرد.
 • بیمه رایگان برای افراد دارای وسع مالی!

  خانه ملت: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه بیمه رایگان بزرگترین چالش این سازمان است، گفت: «۳۲ میلیون نفری که دارای وسع مالی هستند باید در پرداخت حق بیمه با سازمان بیمه سلامت مشارکت کنند.» طاهر موهبتی درباره مشکلات پیش‌روی سازمان بیمه سلامت گفت: «اگر از من سوال شود که بزرگ‌ترین دغدغه و چالش جدی سازمان بیمه سلامت چیست، می‌گویم ۳۲ میلیون بیمه شده‌ای که به‌صورت رایگان بیمه شده‌اند.»
 • ضرر ۳۵۰۰ میلیارد تومانی دولت از تعطیلی سفره‌خانه‌ها

  ایسنا: رئیس اتحادیه‌ قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌داران سنتی تهران با بیان اینکه نمی‌توان این صنف تاریخی- فرهنگی را از اصناف کشور حذف کرد، گفت: «با ممنوعیت عرضه قلیان، عرضه آن زیرزمینی و ۳۵ هزار نفر فقط در تهران از کار بیکار می‌شوند.»
 • ۳۲ میلیون تومان، جریمه سلاخی ۳ بز

  ایرنا: شکارچی متخلفی که سه راس کل و بز را سلاخی کرده بود، به پرداخت ۳۲ میلیون تومان محکوم شد. این فرد شکار خود را در مناطق کوهستانی بخش بلده شهرستان نور در غرب مازندران انجام داده بود.
 • همدردی مسوولان با زلزله‌زدگان در عرصه عمل و کمک با قوت ادامه یابد

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سه‌شنبه شب در جلسه‌ای با حضور رؤسای قوای سه‌گانه و تنی چند از مسئولان کشور با ابراز تأسف عمیق از حادثه بسیار تلخ زلزله کرمانشاه و با تقدیر از حضور مسوولان در مناطق زلزله‌زده و همدردی با مردم تأکید کردند: «این همدردی‌ها باید در عرصه عمل و کمک به مردم با قوت ادامه پیدا کند تا از مشکلات و رنج مردم بکاهد.»
 • روحانی سه عضو جدید شورای‌عالی آمایش سرزمین را منصوب کرد

  ایرنا: رئیس‌جمهوری بیژن نامدار زنگنه، رضا اردکانیان و محمد شریعتمداری وزیران نفت، نیرو و صنعت، معدن و تجارت را به‌عنوان اعضای شورای‌عالی آمایش سرزمین منصوب کرد.
 • کشف ۱۱۲۸ کانتینر کالای قاچاق در بندر عباس ازسوی وزارت اطلاعات

  ایرنانوشت: وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این وزارتخانه در اقدامی اطلاعاتی و امنیتی موفق شد یک هزار و ۱۲۸ کانتینر کالای قاچاق را در بندرعباس کشف کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات، در این اطلاعیه آمده است: «به‌دنبال اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره‌کل اطلاعات استان هرمزگان و با هماهنگی دستگاه قضایی، یک باند سازمان یافته قاچاق کالا شناسایی و منهدم شد که ۲۳ نفر از اعضای آن دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند. »
 • تنها راه ورود «سپنتا نیکنام» به شورای شهر یزد

  تسنیم: محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی از ارسال نامه‌ای به رئیس قوه‌قضائیه درباره سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد خبر داد. کولیوند گفت: کارگروه اصلاح قانون انتخابات شوراها در این کمیسیون تشکیل شده و انتظار داریم اجازه داده شود کار به شکل احسن و با اصلاح قانون پیش برود.
 • از محموله‌های امدادی سرقتی صورت نگرفته است

  دنیای اقتصاد: در‌حالی‌که برخی خبرها ازسرقت محموله‌های امدادی چادر و پتو در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب (گردنه پاتاق) حکایت می‌کرد، روز گذشته این خبر تکذیب شد. به گزارش فرارو به نقل از مهر، چند کامیون حمل چادر و پتو که به سمت سرپل‌ذهاب در حرکت بودند پس از مواجهه با جمعیت چند روستا که درخواست کمک داشتند، متوقف شده و محتویات یک کامیون را در محل مورد نظر پیاده می‌کنند.»همچنین به گزارش تابناک، سردار منوچهر امان‌اللهی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: هیچ سرقتی در مناطق زلزله‌زده صورت نگرفته است. وی اظهار کرد: در منطقه زلزله‌زده استان کرمانشاه امنیت حکم‌فرما است.
 • تکذیب فوت ۱۵ نفر از اعضای خانواده یک نماینده

  باشگاه خبرنگاران جوان: فرهاد تجری، نماینده قصر شیرین در واکنش به خبر یکی از رسانه‌ها مبنی‌بر فوت ۱۵ نفر از اقوام درجه یک او در زلزله کرمانشاه گفت: این خبر صحت ندارد و این تعداد از اقوام درجه یک بنده در این زلزله فوت نکرده‌اند.

بیشتر