آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۱۸۲

 • خروج تولید از خواب زمستانی

  دنیای اقتصاد: بررسی گزارش‌های بانک مرکزی حاکی از آن است که در بهار سال‌جاری، تولید از خواب زمستانی برخاسته و چرخ صنایع اصلی به حرکت آمده است. اگرچه آمار رشد اقتصادی در سال گذشته نیز، بازگشت رونق اقتصادی را تایید می‌کرد، اما محور این رونق اقتصادی، رشد تولیدات نفتی بوده که این محوریت در بهار امسال به صنعت تغییر یافته است. براساس گزارش‌های بانک مرکزی در بهار سال‌جاری، «رشد عملکرد فروش در اکثر صنایع منتخب بورسی» و «افزایش شاخص کارگاه‌های بزرگ صنعتی» دو شاهد، برای تایید این ادعا است.
 • چارت نهایی وزارت خارجه به‌زودی مصوب می‌شود

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید تغییرات ساختاری و اساسی در وزارت خارجه جدی است و روند خود را دنبال می‌کند و چارت نهایی این وزارتخانه به‌زودی مصوب خواهد شد.
 • امکان ورود مجمع تشخیص به ماجرای «نیکنام»

  دنیای اقتصاد: محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته بر امکان حل مساله «سپنتا نیکنام» در مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد.
 • تحریم‌ها برگردد، خروج از برجام قطعی خواهد بود

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا فشارهایش را برای ناکارآمد کردن برجام و بازگرداندن تحریم‌ها تشدید کرده و حتی در حوزه تحریم‌های غیرهسته‌ای نیز بسیار فعال شده است، سردار سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در سخنانی با اشاره به اینکه تصمیم جمهوری اسلامی ایران این است که محدودیت‌هایی را در موضوع هسته‌ای بپذیرد تا تحریم‌های مرتبط با این حوزه برداشته شود، تاکید کرد که اگر این تحریم‌ها به بهانه‌های دیگری برگردد تصمیم نظام آن خواهد بود که ماندن در برجام معنایی نخواهد داشت.
 • عراقچی چهارشنبه به مجلس می‌رود

  ایسنا: نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از حضور عباس عراقچی معاون وزیر خارجه برای ارائه توضیحاتی درباره برجام در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس خبر داد.
 • پوتین فردا به تهران می‌آید

  ایسنا: در آستانه سفر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به ایران، کاخ کرملین ضمن تایید این خبر گفت که پوتین روز چهارشنبه، وارد تهران می‌شود.
 • دیدارهای هیات‌های ایرانی سوری و روسی در آستانه

  ایرنا: حسین جابری‌انصاری، رئیس هیات ایرانی مذاکرات صلح سوریه گفت که در دیدار با هیات سوری، این هیات خواهان رسیدگی به نقض توافقات انجام شده در مذاکرات قبلی شد که در مذاکرات نهایی امروز(سه‌شنبه) با حضور کشورهای ضامن صلح، این موارد را مطرح خواهیم کرد.
 • تدارک خزانه‌داری آمریکا برای اجرای قانون تحریم‌ها علیه ایران

  فارس: دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد مقررات خود را به‌منظور اجرای قوانین این کشور برای اعمال تحریم‌ها علیه اشخاص مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تغییر می‌دهد.
 • ۵ برتری نظامی ایران در برابر عربستان

  دنیای اقتصاد: یک مجله آمریکایی در تحلیلی به تشریح پنج برتری نظامی ایران در برابر عربستان سعودی، در صورت وقوع درگیری میان دو کشور پرداخته است.
 • چهار تصمیم علیه فساد شبکه‌ای

  دنیای اقتصاد: دولت با ۴ مصوبه، میدان را برای فساد شبکه‌ای تنگ کرد. اولین اقدام هیات‌وزیران، تصویب آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم بود تا مرحله اجرایی این قانون به تعجیل بیفتد. اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم قدم دومی بود که در جهت همخوانی بیشتر با استانداردهای بین‌‌‌المللی صورت گرفت. دولت در گام بعدی، قانون مبارزه با پولشویی را با هدف مهار فساد شبکه‌ای و افزایش قدرت بازدارندگی اصلاح کرد. عضویت دولت در کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم نیز چهارمین تصمیم ضدفساد دولت بود.
 • نوسان قیمتی در دو گروه خوراکی

  دنیای اقتصاد: براساس آخرین گزارش بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به ۵ آبان ماه سال جاری، گوشت مرغ و تخم مرغ با تورم ۱/ ۱۵ درصدی بیشترین تورم هفتگی را ثبت کرده‌اند.
 • آمارهای رسمی یعنی سرمایه اجتماعی داخلی و بین‌المللی

  امید علی پارسا رئیس مرکز آمار ایران
  در قرن بیستم، آمارهای رسمی در جوامع به مثابه «کالای عمومی (Public goods)» در مقابل «کالای خصوصی (Private goods)» قلمداد می‌شدند که مانند هر کالای عمومی دیگری، عموم جامعه به‌طور همزمان از آنها استفاده می‌کنند و استفاده یک فرد مانع استفاده همزمان افراد دیگر نمی‌شود و دیگران را نمی‌توان از مصرف آن منع کرد.
 • ملخ و کرم؛ غذای آینده انسان‌‌ها

  تسنیم: معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: «با توجه به محدودیت تامین غذا برای جوامع انسانی در سال‌های آینده باید به سمت پرورش دام‌های نیکرو مانند زنبور، کرم ابریشم و انواع حشرات مثل ملخ برای تغذیه دام و حتی انسان رفت.»
 • ماهیان خزر آلوده نیستند

  مهر: معاون وزیر جهادکشاورزی ضمن رد آلودگی آبزیان دریای خزر گفت: «امروزه این محصولات به کشورهای اروپایی صادر می‌شود و در آزمایشگاه مرجع اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار می‌گیرد.»
 • بانک‌ها به سمت تسهیلات خرد بروند

  رئیس‌کل بانک مرکزی خواستار سوق خدمات بانک‌ها به سمت مصرف‌کنندگان خرد شد. ولی‌الله سیف توصیه کرد که بانک‌ها به جای تمرکز بر تسهیلات کلان برای واحدهای تولیدی، مصرف‌کنندگان آنها را تجهیز کنند تا قدرت خرید محصولات بالا برود.
 • نخستین شرط وزیر علوم پس از رسیدن به وزارتخانه

  دنیای اقتصاد: کرسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سرانجام پس از گذشت ۷۱ روز از آغاز به کار کابینه دوازدهم، دیروز به‌صورت رسمی به منصور غلامی سپرده شد؛ گزینه‌ای که با سنگ تمام دو روز پیش اصولگرایان پارلمان، با وجود اعتراض بخشی از دانشگاهیان و نمایندگان اصلاح‌طلب، به وزارت علوم دولت دوم حسن روحانی رسید.
 • تشکر رئیس‌جمهوری از رای اعتماد نمایندگان به دو وزیر

  ایرنا: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری یکشنبه شب در جلسه هیات دولت ضمن تشکر از رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به غلامی و اردکانیان به‌عنوان وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و نیرو، به نقش مهم دانشگاه‌ها در تربیت مدیران سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و علمی اشاره و تصریح کرد؛ انتظار است که دانشگاه‌ها حضور موثرتری در حل مسائل و معضلات مهم کشور ایفا کنند.
 • نشست سران سه قوه برگزار شد

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و صادق آملی لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه شب گذشته میهمان علی لاریجانی رئیس مجلس بودند. نشست سران سه قوه این بار به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد. جلسه پیشین سران سه قوه ۸ مردادماه سال‌جاری به میزبانی حسن روحانی رئیس‌جمهوری برگزار شده بود.
 • محدودیت مرزی ایران با کردستان عراق به‌زودی برطرف می‌شود

  ایسنا: سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: محدودیت مرزی بین ایران و اقلیم کردستان عراق به‌زودی و طی چند روز آینده برطرف می‌شود. وی افزود: اگر طرح تجزیه کردستان عراق انجام می‌شد عراق دچار جنگ و خونریزی طولانی‌مدتی می‌شد که در آن صورت کشورهای همجوار هم از این واقعه متاثر می‌‌شدند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: حزب دموکرات عراق و بارزانی اقدامات زیادی را در کردستان انجام دادند که در صورت تحقق، غائله‌ای در این منطقه شکل می‌داد که در نهایت آنچه انتظار داشتند، انجام نشد.
 • عدم آمادگی دولت عراق برای بازگشایی مرز خسروی

  ایلنا: معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور از عدم آمادگی دولت عراق برای بازگشایی مرز خسروی خبر داد.
 • جزئیات تخلفات مالی بقایی

  خانه ملت: نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در گفت‌وگو با خانه ملت جزئیاتی از پرونده تخلفات حمید بقایی معاون رئیس‌جمهوردر دولت دهم را مطرح کرد. او گفت: قسمت مالی پرونده مربوط به آقای بقایی به دادگاه رفته است.
 • متهمان پرونده دکل نفتی سوم آذر محاکمه می‌شوند

  تسنیم: متهمان پرونده دکل گمشده نفتی معروف به دکل «فورچونا»، سوم آذرماه امسال در شعبه ۱۰۶۳ مجتمع امور اقتصادی به ریاست قاضی فضلعلی برگزار می‌شود. سیدمحمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع یکی از متهمان این پرونده گفت که مطالعه پرونده ازسوی قاضی به پایان رسیده و پرونده برای مطالعه در اختیار وکلا قرار گرفته است. این وکیل دادگستری افزود: این پرونده شامل ۲۱ جلد و ۲۰۰ صفحه کیفرخواست برای متهمان است. به گفته علیزاده طباطبایی، دادگاه برای ۵ متهم کیفرخواست صادر کرده و هم اکنون نیز تمامی متهمان با قرار وثیقه در آزادی به سر می‌برند.
 • توضیح سخنگوی وزارت خارجه در مورد فعالیت دری اصفهانی

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امور خارجه درباره فعالیت‌های عبدالرسول دری اصفهانی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که چندی پیش به اتهام جاسوسی به زندان محکوم شد، توضیحاتی ارائه کرد.
 • واکنش ضرغامی به حواشی بزرگداشت کوروش

  خبرآنلاین نوشت: عزت‌الله ضرغامی، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفت: نباید اجازه بدهیم بزرگداشت کوروش و ادای احترام در مقبره این اسطوره ایرانی باعث سوءاستفاده دشمنان شود. او به اهمیت کوروش در تاریخ ایران اشاره کرد و افزود: یکی از توطئه‌های جدید دشمن سوءاستفاده از کوروش است و این در حالی است که کوروش از افتخارات ملی ایران بوده و بنا بر شواهد تاریخی همان ذوالقرنین بوده و نباید اجازه بدهیم بزرگداشت کوروش و ادای احترام در مقبره این اسطوره ایرانی باعث سوءاستفاده دشمنان شود.
 • نقض حکم اعدام محمدعلی طاهری

  تسنیم نوشت: شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور حکم اعدام محمدعلی طاهری سرکرده گروه موسوم به عرفان حلقه را دوباره نقض کرد. سیدمحمود علیزاده طباطبایی وکیل محمدعلی طاهری با اعلام این خبر گفت که پرونده طاهری پس از نقض حکم اعدام ازسوی دیوان عالی کشور به شعبه هم عرض دادگاه انقلاب ارجاع شده اما شعبه هم‌عرض هنوز تعیین نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر