آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۱۶۴

 • نوبـل ۲۰۱۷ برای رفتارشناس اقتصادی

  دنیای اقتصاد: دیروز، دوشنبه، آکادمی سلطنتی علوم سوئد، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ را معرفی کرد. بنا به اعلام این آکادمی، ریچارد تیلر استاد رشته علوم رفتاری و اقتصاد دانشگاه شیکاگو به دلیل مطالعاتش در زمینه اقتصاد رفتاری برنده نوبل اقتصاد امسال شده است. اقتصاد رفتاری رشته‌ای است که با مطالعه رفتار فردی و عوامل روانشناختی، بازارها و عوامل اقتصادی را مورد تحلیل قرار می‌دهد.
 • معمای برجام پس از تصمیم ترامپ

  دنیای اقتصاد: حمید بیگلری، از چهره‌های سرشناس اقتصادی در آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به چهار پرسش درباره برجام پاسخ داده است. او در این گفت‌وگو ریشه‌شناسی رفتار ترامپ، آینده تحریم‌ها بعد از تصمیم احتمالی ترامپ علیه برجام و روندهای اقتصادی حاکم بر این توافق را تحلیل کرده است. به گفته او، گرچه احتمال بازگشت تحریم‌ها اندک است، اما تهدید ترامپ برای ایران می‌تواند یک فرصت باشد.
 • تسامح دستگاه قضایی حدی دارد

  دنیای اقتصاد: رئیس قوه‌قضائیه با بیان اینکه رسیدگی‌های قضایی و به تبع آن احضار و تحقیق از وظایف ذاتی و اصلی دستگاه قضا است، به کسانی که به هر بهانه‌ای به قوه‌قضائیه توهین می‌کنند یا اتهام می‌زنند هشدار داد: تسامح دستگاه قضایی برای حفظ فضای آرام جامعه، حدی دارد و اگر اظهارات بی‌مبنا علیه قوه‌قضائیه ادامه یابد ناچاریم طبق قانون با مرتکبان برخورد کنیم؛ زیرا اتهام‌زنی، توهین و سنگ‌اندازی علیه قوه‌قضائیه جرم است.
 • پاسخ قاطع به اقدامات ضدایرانی

  دنیای اقتصاد: در آستانه سومین گزارش رئیس‌جمهوری آمریکا به کنگره مبنی بر پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای که به مخالفت‌ها در این خصوص دامن زده است، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پاسخ به اقدامات ضدایرانی آمریکا را قاطع، کوبنده و سخت عنوان کرد.
 • آینده برجام از منظر نظریه سیستمی

  دکتر امیر هوشنگ میرکوشش عضو هیات علمی دانشگاه آزاد
  در تبیین مناسبات تهران- مسکو، نباید از یک طرف نگاه بدبینانه و یکسویه داشت؛ چراکه بسیاری از موضوعاتی که روسیه امروز با میل و اراده جدی به ایران پیشنهاد می‌کند در بردارنده نفع متقابل است و به همان نسبت که مسکو از آن منتفع می‌شود، ایران نیز از آثار و عواید آن بهره می‌برد و از طرف دیگر باید از منظری واقع‌گرایانه توجه کرد که برای کشورها در نهایت منافع ملی تعیین‌کننده رفتارهای هر دولت است.
 • پرهیز از دخالت نظامی در اقلیم کردستان عراق

  دنیای اقتصاد: یکی از نمایندگان ائتلاف دولت قانون از نشست‌ سه‌جانبه قریب‌الوقوع روسای جمهور ایران و ترکیه و نخست‌وزیر عراق و محورهای آن خبر داد.
 • دادن پیام اشتباه به ایران خطرناک است

  دنیای اقتصاد: انتظار می‌رود دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته آینده حکم خود را مبنی بر تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به قرارداد هسته‌ای که از سوی دولت باراک اوباما بسته شده بود، اعلام کند. واشنگتن‌پست روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ترامپ بنا دارد برجام را تایید نکند.
 • هیچ گزینه‌ای برای معاونت دیپلماسی اقتصادی قطعی نشده است

  دنیای اقتصاد: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه در سخنانی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» مبنی بر اینکه آخرین تغییرات در معاونت دیپلماسی اقتصادی چیست و‌ آیا براساس خبرهایی که منتشر می‌شود علی ماجدی به‌عنوان گزینه نهایی مدنظر خواهد بود یا خیر، با رد برخی از گمانه‌زنی‌ها در مورد افرادی که احتمالا مسوولیت معاونت دیپلماسی اقتصادی و همچنین معاونت سیاسی وزارت خارجه را برعهده خواهند داشت، گفت: «هیچ گزینه‌ای در مورد هیچ سمت و جایگاهی هنوز قطعی نشده و آنچه در این زمینه مطرح می‌شود بیشتر گمانه‌زنی است و باید در مورد این انتصابات صبور باشیم.»
 • تجارت ایران و ترکیه با «لیر» و «ریال»

  در ادامه روند رو به رشد همکاری بانکی ایران و ترکیه، روز گذشته، بانک مرکزی از دو رویداد مهم، در روابط بانکی این دو کشور خبر داد. خبر نخست درباره پیش‌نویس تفاهم پیمان پولی دوجانبه ایران و ترکیه است.
 • بخشی از زکات وام قرض‌الحسنه می‌شود

  رهبر معظم انقلاب اسلامی با اختصاص بخشی از زکات جمع‌آوری شده به وام قرض‌الحسنه برای رفع مشکلات نیازمندان موافقت کردند.
 • کسری بودجه سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۶

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: «در جلسه با مسوولان سازمان تامین اجتماعی کسری بودجه این سازمان در سال جاری، حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان برآورد شد.»محمدرضا تابش در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: «درجلسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس آخرین وضعیت تادیه بدهی دولت به صندوق‌های تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری با حضور مسوولان ذی‌ربط مورد بررسی قرار گرفت.»عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: «در طرف مصارف در سال ۹۶ نیز ۱۸ هزارو ۹۰۰ میلیارد تومان صرف درمان افراد خواهد شد. در مبحث مستمری، ۳۵ هزارو ۲۰۰ میلیارد تومان بابت مستمری و ۱۳ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان بابت بیمه از کارافتادگی و ۲ هزار میلیارد تومان بابت تعهدات کوتاه مدت باید پرداخت شود. همچنین حدود ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه‌های اداری برای این سال پیش‌بینی شده است.»
 • آخرین تکاپوها برای معرفی دو وزیر

  دنیای اقتصاد: پنجاه روز از زمانی که مجلس دهمی‌ها به ۱۶ وزیر پیشنهادی حسن روحانی رای اعتماد دادند، می‌گذرد و همچنان جای دو وزیر در کابینه دوازدهم خالی است. جایگاهی که به وزیران نیرو و علوم اختصاص دارد. هرچند حسن روحانی از زمان عدم رای اعتماد مجلسی‌ها به وزیران پیشنهادی‌‌‌اش، ۳ ماه می‌تواند وزارتخانه‌های بی‌وزیر را با سرپرست اداره کند، اما خبرها نشان می‌دهد که آخرین تکاپوها برای اعلام نهایی وزیران پیشنهادی علوم و نیرو در حال انجام است.
 • فضای مجازی نیازمند مدیریت اورژانسی است

  دنیای اقتصاد: محمدجواد منتظری دادستان کل کشور خواستار مدیریت فضای مجازی به‌صورت اورژانسی شد. وی روز گذشته در دوره تربیت مربی بررسی جرائم رایانه‌ای و آیین دادرسی آن که به همت معاونت منابع انسانی قوه قضائیه برگزار شد، گفت: وقتی یک بیمار حال بدی دارد با اورژانس تماس می‌گیرند که او را زودتر به بیمارستان رسانده تا او را مداوا کنند. فضای مجازی ما هم امروز همین حال را دارد و نیازمند درمان اورژانسی است و اگر به‌صورت فوری و اورژانسی به درمان آن نپردازیم ما را می‌کشد، متاسفانه مسوولان و دولتمردان ما از بالاترین مقام تا مقامات پایینی به فکر درمان اورژانسی آن نیستند.
 • توسعه اشتغال از اولویت‌های دولت است

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: رئیس‌جمهوری تاکید کرد که توسعه اشتغال و افزایش نشاط جامعه برای کار و فعالیت از اولویت‌های دولت دوازدهم است. حسن روحانی در جلسه هیات وزیران پس از رای اعتماد اعضای دولت به عبدالکریم گراوند به‌عنوان استاندار بوشهر گفت: استان بوشهر به لحاظ مرزی بودن و برخورداری از ظرفیت صنعتی، گردشگری، دریایی و انرژی، از جمله استان‌های استراتژیک و مهم بوده و توسعه اشتغال و افزایش نشاط جامعه برای کار و فعالیت از اولویت‌های دولت دوازدهم است. در ادامه جلسه، کلیات آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و ادامه بررسی آن به جلسه آینده موکول شد.
 • نخست‌وزیر ارمنستان در تهران

  دنیای اقتصاد: نخست‌وزیر ارمنستان روز گذشته در صدر یک هیات بلندپایه وارد تهران شد. «کارن کاراپتیان» که به دعوت معاون اول رئیس‌جمهوری برای دیداری دو روزه به تهران سفر کرده است در فرودگاه مورد استقبال ستار محمودی سرپرست وزارت نیرو قرار گرفت.
 • پیام فرمانده کل سپاه به ترامپ

  ایرنا: فرمانده کل سپاه پاسداران ایران گفت: جهت‌گیری دیپلماتیک و دفاعی جمهوری اسلامی ایران یکسان است هرچند ممکن است بیان آنها با هم تفاوت داشته باشد. سرلشکر محمدعلی جعفری دیروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در اعلام مواضع علیه دشمنان و دشمنی‌های دشمنان علیه ایران هماهنگی در همه بخش‌های کشور وجود دارد. خطاب به رئیس‌جمهوری آمریکا پیام داد: «آقای ترامپ مطمئن باشند که ما با وزارت امور خارجه و دولت‌مان یکی هستیم و دل‌هایمان یکی است.»
 • دستگیری چند تروریست در ایام محرم

  خانه ملت: وزیر اطلاعات، از دستگیری چند تروریست که قصد انجام اقدامات ضد‌امنیتی در ایام محرم را داشتند، خبر داد.محمود علوی افزود: تعداد اندکی افراد توسط وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شده‌اند و به‌رغم اینکه توطئه و اقدامات ضدامنیتی داشتند به لطف خدا، دعای مردم و برکت ایام عاشورا خنثی شد.وزیر اطلاعات با بیان اینکه این افراد در استان‌های مختلف قصد انجام اقدامات ضد‌امنیتی داشته‌اند، تصریح کرد: تعداد آنها زیاد نبوده است و فعالیت‌هایشان نیز به‌صورت تیمی نبوده و بیشتر نفرات پراکنده بوده‌اند.
 • سفر هیات پارلمانی انگلیس به تهران

  تسنیم: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از سفر هیات پارلمانی انگلیس به تهران ظرف ۳ هفته آینده خبر داد.
 • توقف صدور روادید آمریکا از ترکیه

  مهر: صدور روادید تحصیلی آمریکا برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی از مبدأ ترکیه متوقف شد. در پی اقدام دستگاه قضایی ترکیه در بازداشت یکی از کارمندان سرکنسولگری واشنگتن در استانبول به جرم جاسوسی، سفارت آمریکا در ترکیه یکشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای از توقف صدور ویزا برای غیرمهاجرها در سفارتخانه‌ و کنسولگری‌های این کشور در ترکیه خبر داد. ترکیه نیز متقابلا صدور ویزا برای آمریکایی‌ها را متوقف کرد.
 • نظر سخنگوی وزارت خارجه در مورد دری‌اصفهانی

  انتخاب نوشت: بهرام قاسمی، سخنگوی وزرات خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درمورد حکم ۵ سال زندان یکی از اعضای تیم هسته‌ای گفت: فکر می‌کنم دری‌اصفهانی عضو ستاد برجام نیست و او از سوی ارگان دیگری به وزارت خارجه معرفی شده بود. اعضای ستاد برجام عموما از اعضای وزارت خارجه هستند و آقای دری‌اصفهانی عضو وزارت خارجه نبود ولی با توجه به معرفی‌اش از سوی ارگان دیگری به وزارت خارجه به‌عنوان متخصص امور بانکی در مواقعی در کنار دوستان در مذاکرات اقتصادی و کارشناسی فعالیت می‌کردند.
 • تشکر احمدی‌نژاد از رهبر انقلاب

  ایسنا نوشت: محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای خطاب به رهبر انقلاب، از ایشان برای ارسال پیام تسلیت به مناسبت در‌گذشت برادرش قدردانی کرد.
 • تبرئه حسین موسویان از یک اتهام

  ایسنا نوشت: حسین موسویان - دیپلمات پیشین - از اتهام مطروحه در یک پرونده اقتصادی تبرئه شد. پرونده مذکور در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی و حسین موسویان از اتهام مطروحه در این پرونده تبرئه شد و اکنون پرونده با اعتراض مرجع قضایی به دیوان عالی کشور ارسال شده است.
 • «آری به برجام» بر دیوار سفارت آلمان

  الف نوشت: سفیر آلمان در تهران با اشاره به پوسترهای «آری به برجام» هدف از نصب آنها بر دیوار سفارت این کشور در تهران را، اعلام تلاش آلمان برای حفظ و اجرای برجام دانست.
 • انتقاد نمایندگان استان تهران از عملکرد صداوسیما

  دنیای اقتصاد: نشست هم‌اندیشی مسائل و مشکلات استان تهران و سازمان صداوسیما با حضور جمعی از اعضای مجمع نمایندگان تهران و برخی مدیران ارشد سازمان صداوسیما روز گذشته در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شد. به گزارش خبرگزاری فارس، در این نشست محمود صادقی خواستار رعایت آزادی بیان در صداوسیما با رعایت موازین شرعی شد. همچنین به گزارش خبرآنلاین، صادقی گفت: مقصر تماشای برنامه‌های بی‌بی‌سی از سوی مردم مدیران سازمان صداوسیما هستند که با برنامه‌سازی‌های یک‌سویه موجب رجوع مردم به این شبکه می‌شوند. پروانه سلحشوری نیز در این نشست گفت: صداوسیما روز به روز مخاطبان بیشتری را از دست می‌دهد و بنده از اینکه سازمان ملی صداوسیما، سازمان میلی صداوسیما خطاب می‌شود، ناراحت هستم. پروانه مافی نیز در این نشست گفت: صداوسیما نباید تابع تفکر و سلیقه خاصی باشد. در همین حال حمید شاه‌آبادی، معاون صدای رسانه گفت: این سازمان در ارائه برنامه‌های خود عملکرد فراجناحی خود را به منصه ظهور گذاشته است و ما قطعا برای این صحبت‌ها ادله داریم.
 • دادگاه سعید مرتضوی بدون حضور او

  ایرنا نوشت: مجتبی نظری، وکیل سازمان تامین اجتماعی گفت: دادگاه سعید مرتضوی، مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی روز گذشته در شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر بدون حضور وی و به‌صورت غیرعلنی برگزار شد. وی افزود: دادگاه به دلیل بیماری سعید مرتضوی بدون حضور وی برگزار شد، چون وکیل وی اعلام کرد که مرتضوی قادر به حرکت نیست. وی تصریح کرد: همچنین وکیل مرتضوی گواهی پزشکی برای وی به دادگاه ارائه داد و پس از آن جلسه دادگاه برقرار شد و وکیلش نیز از مرتضوی دفاع کرد.نظری ادامه داد: سعید مرتضوی در رابطه با تحصیل مال نامشروع و تصدی غیرقانونی با حکم دادگاه بدوی، به حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم شده بود که سال گذشته با اعتراض ما و سعید مرتضوی، پرونده به دیوان عالی ارسال شد و در نهایت با نظر دیوان به شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر برای بررسی ارسال شد.
 • ترجیح جمنا معاون اولى قالیباف بود

  خانه ملت نوشت: سیدمحمد حسینی، عضو شورای مرکزی جمنا گفت: پیشنهاد جمنا این بود که آقای قالیباف به‌عنوان معاون اول مطرح شود چون عده‌اى اعتقاد داشتند آقای قالیباف یک مدیر اجرایی توانمند است و اگر برخی انتقاداتی دارند که آقای رئیسی در کار‌های اجرایی نبوده با این ترکیب این انتقادات برطرف می‌شود و آقای رئیسی و قالیباف می‌توانند مکمل خوبی برای هم باشند. عضو شورای مرکزی جمنا افزود: از طرف دیگر اعلام این ایده می‌توانست انگیزه ستاد‌های قالیباف را برای همکارى با ستادهای رئیسی بیشتر کند اما به هر دلیلی ستاد رئیسی یا خود ایشان به این جمع‌بندی نرسیدند که معاون اولی قالیباف را اعلام کنند.
 • اتمام حجت وزارت‌بهداشت درباره اخلال در درمان

  ایسنا نوشت: ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه اخلال در درمان به بهانه کاهش درآمد با اخلاق پزشکی و تعهد قاطبه جامعه پزشکی مغایرت دارد، گفت: اخلال در درمان مردم موجب توهین به جامعه پزشکی است. هیچ‌یک از دستگاه‌های اجرایی در این زمینه مماشات نمی‌کنند. وی افزود:تعرفه چند رشته‌ای که امروز محل بحث است ۱۲ ماه مورد کار کارشناسی قرار گرفته و هشت ماه درباره آن مذاکره شده است. ادامه این مسائل به ضرر مردم، بیماران و کسانی است که این اقدامات را انجام می‌دهند. پیگیری‌ها باید از مسیر قانونی صورت گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر