آرشیو روزنامه شماره ۴۱۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۱۵۸

 • شانس بالای ۵۰ درصد پابرجا ماندن برجام

  دنیای اقتصاد: همزمان با نزدیک شدن به زمان اعلام سومین گزارش کاخ سفید به کنگره درخصوص پایبندی یا عدم پایبندی ایران به تعهداتش بر اساس برجام، گمانه‌زنی‌ها در این رابطه افزایش پیدا کرده است. همچنان‌که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، گفت که توافق هسته‌ای ایران، هنوز از «شانس بالای ۵۰ درصد» برای پابرجا ماندن به‌‌رغم تهدیدهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برخوردار است.
 • خروج از تله بخشی‌نگری؟

  دنیای اقتصاد: با انتصاب مسعود نیلی و محمد نهاوندیان به‌عنوان کارشناسان پولی و بانکی شورای پول و اعتبار ترکیب جدید شورای مرجع پول و اعتبار کشور به‌روز‌رسانی شد. افزایش وزن متخصصان اقتصادی در ترکیب جدید شورای پول و اعتبار از یکسو و جایگزینی وزرای سیاست‌گذار با وزرای طرفدار نگاه تقاضامحور در تعویض‌های دولتی پیش‌تر صورت گرفته به افزایش هارمونی شورای تصمیم‌ساز پولی و بانکی کمک خواهد کرد. ترکیب جدید نشان‌دهنده تقویت نگاه کلی‌نگر در مقابل تضعیف نگاه بخشی‌نگر در شورای پول و اعتبار است. تغییری که در صورت کاهش پارازیت ناشی از نیروهای بیرونی می‌تواند هماهنگی بین تصمیمات اتخاذشده در این شورا را با سیاست‌های کلان اقتصادی افزایش دهد. بررسی تجربیات جهانی نیز نشان می‌دهد کشورهایی نظیر پاکستان با کاهش وابستگی شورای پول و اعتبار به دولت، افزایش استقلال بانک مرکزی و تقویت نقش محققان اقتصادی در تصمیمات شورای سیاست‌گذار پولی و بانکی توانسته‌اند مکانیزم تصمیم‌سازی پولی و اعتباری خود را با اهداف کلانی چون تورم و رشد اقتصادی هماهنگ کنند. علاوه‌بر این بررسی تجربه جهانی نشان می‌دهد در مواردی که بانک‌های مرکزی چند حوزه از وظایف را برعهده دارد، متناسب با حوزه وظایف بانک‌ مرکزی ترکیب متفاوتی از سیاست‌گذاران اقتصادی وظیفه تصمیم‌سازی در حوزه‌های مختلف را بر عهده می‌گیرند.
 • جابه‌جایی در دو رکن وزارت کشور

  دنیای اقتصاد: وزیر کشور، قائم‌مقام خود در این وزارتخانه را معرفی کرد. عبدالرضا رحمانی‌فضلی دیروز در مراسم تکریم و معارفه استاندار فعلی و پیشین تهران، نام سیدحسین هاشمی، استاندار سابق تهران که دیروز برای تودیع و تکریم در این مراسم حاضر شده بود را به‌عنوان قائم‌مقام وزارت کشور اعلام کرد. حالا با این انتخاب، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در دو پست مهم قائم‌مقامی وزارت کشور و استانداری تهران، نسبت به آنچه در دولت یازدهم برگزیده بود، یک جابه‌جایی انجام داده است.
 • دیدار رئیس ستاد ارتش ترکیه با روحانی

  دنیای اقتصاد: همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در عراق، این روزها منجر به همگرایی بیشتر کشورهای منطقه از جمله ایران و ترکیه شده است و همچنین در این خصوص شاهد افزایش رایزنی‌ها میان مقامات دو کشور هستیم. در همین راستا روز گذشته ژنرال خلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس‌‌جمهوری در این دیدار، ایران و ترکیه را لنگر ثبات در منطقه دانست و با تاکید بر اینکه مبارزه با تروریسم و حفظ مرزهای جغرافیایی مهم‌ترین اهداف برای همکاری مشترک در جهت تحکیم ثبات و امنیت منطقه است، از گسترش و تقویت همکاری‌های دفاعی تهران – آنکارا استقبال کرد. حسن روحانی گفت:‌ امروز مناسبات سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی دو کشور در سطح خوبی قرار دارد و باید تلاش کنیم تا همکاری‌های نظامی و دفاعی فی‌مابین نیز همتراز با آن توسعه یافته و تقویت شود.روحانی با تاکید بر ضرورت تلاش در راستای تقویت دولت‌های مرکزی در عراق و سوریه، برای یکپارچگی سرزمینی، مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه و عدم هرگونه تغییر در مرزهای جغرافیایی افزود: هر گونه بر هم خوردن ثبات در مرزهای جغرافیایی به گسترش ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه خواهد انجامید.
 • اندیشکده کاتو: خروج ترامپ از توافق هسته‌ای خطرناک است

  دنیای اقتصاد: اندیشکده کاتو در گزارشی با اشاره به مقاومت جهانی در برابر طرح رئیس‌جمهور آمریکا برای نابود کردن برجام نوشت: «مردم آمریکا باید بدانند که دونالد ترامپ در صورت عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با وجود مخالفت جامعه بین‌الملل، اعضای کابینه‌اش و حتی هم‌حزبی‌هایش دست به چنین کار خطرناک و غیرمسوولانه‌ای زده است.» به گزارش «ایسنا» در ادامه این گزارش با عنوان «مقاومت شدید با طرح ترامپ برای نابودی توافق هسته‌ای» آمده است: «دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نشان داده است که قصد ندارد اواسط ماه اکتبر پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تایید کند؛ اگر تاثیرات به‌شدت منفی و مختلف تمایل ترامپ برای اعلام اینکه توافق را نقض می‌کند، کنار بگذاریم، اولین مشکل رئیس‌جمهور این است که ایران در واقع، توافق هسته‌ای را نقض نمی‌کند.» براساس این گزارش، همان‌طور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگر طرف‌های توافق شامل روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان تایید می‌کنند، ایران به تمام تعهدات خود در برجام به‌طور کامل عمل می‌کند. اما در هفته‌های اخیر مخالفت‌های زیادی با طرح ترامپ صورت گرفته است. پس از سخنرانی وی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، گزارش‌ها حاکی از آن است که رهبران جهان و دیپلمات‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا و اعضای دولت وی را در دیدارهای متعدد تحت فشار قرار داده‌اند تا طرح خود برای نابود کردن برجام را بازبینی کند. متحدان بارها به‌طور علنی از ترامپ انتقاد کرده‌اند.
 • جایزه نوبل پزشکی به سه پژوهشگر آمریکایی تعلق گرفت

  دنیای اقتصاد: فصل جدید جوایز نوبل با اعطای جایزه نوبل پزشکی آغاز شد. این جایزه به سه پژوهشگر آمریکایی، به‌خاطر تحقیقات آنان درباره عملکرد و کنترل «ساعت درونی» تعلق گرفت. این جایزه در سال گذشته به یک ژاپنی تعلق گرفته بود. روز دوشنبه (دوم اکتبر/ ۱۰ مهر) جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی سال ۲۰۱۷ به جفری هال، مایکل رُسباش و مایکل یانگ، سه پژوهشگر آمریکایی، به‌خاطر تحقیقات آنان درباره عملکرد و کنترل «ساعت درونی» تعلق گرفت. این خبر را انستیتوی کارولینسکا، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی اروپا در شهر استکهلم سوئد منتشر کرده است. برنده نوبل پزشکی سال ۲۰۱۶ یوشینوری اسومی، دانشمند ژاپنی بود که به‌خاطر تحقیقات در زمینه «مکانیسم خودخواری (اتوفاژی)» برنده این جایزه شده بود. اوج جوایز نوبل، جایزه نوبل صلح است که برنده آن در روز جمعه آینده (۷ اکتبر) اعلام خواهد شد.
 • علی عبدالله صالح: حتی یک ایرانی در یمن وجود ندارد

  ایسنا: علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن در یک سخنرانی گفت: عربستان بیرون از مرزهای یمن با ایران تسویه حساب کند.به گزارش روسیا الیوم، علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن در یک سخنرانی گفت: ریاض بیرون از مرزهای یمن با تهران تسویه حساب کند، چرا سعودی‌ها در خاک یمن با ایران تسویه حساب می‌کنند و کودکان یمنی را می‌کشند، بروید و بیرون از مرزهای یمن با ایران بجنگید. وی افزود: در خاک یمن حتی یک ایرانی وجود ندارد؛ یک ایرانی را به ما نشان دهید که آن را اسیر کرده‌اید یا کشته‌اید و ما مسوولیت آن را به عهده می‌گیریم، یک موشک به ما نشان دهید که ساخت ایران باشد، اظهارات شما نفاق است، نفاق است، نفاق است. براساس این گزارش، ائتلاف عربی به رهبری عربستان ایران را به حمایت از حوثی‌ها و نیروهای عبدالله صالح متهم می‌کند و مدعی است که یکی از اهداف عملیات نظامی در یمن مقابله با نفوذ ایران در یمن است.
 • ایران حملات تروریستی در فرانسه و کانادا را محکوم کرد

  ایسنا: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حملات تروریستی را در «مارسی» فرانسه و «ادمونتون» کانادا که چند کشته و مجروح برجای گذاشت، محکوم و با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد. بهرام قاسمی تاکید کرد: «درحالی‌که متاسفانه برخی از کشورها به تجارت تروریسم و دادن آدرس‌های غلط سرگرم هستند، بار دیگر چهره کریه خشونت، ترور و قساوت با هدف قرار دادن مردم بی‌گناه و بی‌دفاع جنایات دیگری آفرید.» او افزود: «لازم است جامعه بشری و همه کشورها در جنبشی فراگیر برای خشکاندن ریشه‌های فکری، حمایت مالی و تامین نیروی انسانی تروریسم به‌عنوان یکی از جدی‌ترین مصائب بشری در قرن حاضر به مبارزه‌ای عملی و موثر با این پدیده نفرت‌آفرین برخیزند.»
 • دستور تازه ترامپ علیه تقاضای وام‌های خارجی ایران

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در یک دستورالعمل تازه، نمایندگان آمریکا در صندوق بین‌المللی پول و بانک‌های توسعه بین‌المللی را موظف کرده که علیه درخواست‌های وام دولت ایران رای دهند و تمام توان خود را به‌کار گیرند تا جمهوری اسلامی نتواند از منابع مالی آن نهادها استفاده کند. این تصمیم در شرایطی است که دهه‌ها است که ایران از این نهادهای مالی وام دریافت نکرده است.
 • چهار محور سفر منطقه‌ای وزیر خارجه ایران به عمان

  دنیای اقتصاد: وزیر خارجه ایران در آغاز سفر دو روزه خود به عمان و قطر، صبح دیروز در شرایطی با استقبال رسمی یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان وارد مسقط شد که امروز (سه‌شنبه) به دوحه سفر می‌کند.
 • مزد رابط ناشنوا، ساعتی ۵۰ هزار تومان

  ایسنا: مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق معلولان با اشاره به کمبودهای ناشنوایان در کشور گفت: « در حال حاضر هر رابط ناشنوا حداقل ساعتی ۵۰ هزار تومان دستمزد دارد؛ اما دولت حتی ریالی را به‌عنوان حق رابط ناشنوا به دانشجویان ناشنوا پرداخت نمی‌کند.» علی همت محمودنژاد افزود: «یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ناشنوایان در کشور نبود رابطه ناشنواست. برای مثال یک دانشجوی ناشنوا در میان سایر دانشجویان این کلاس وقتی فقط لب زدن‌های استاد خود را می‌تواند ببیند چگونه موفق خواهد شد؟» او گفت: «دسترسی ناشنوایان کشور تا حدی کم و محدود است که متاسفانه بر اساس مطالعاتی که داشته‌ام حتی به تعداد انگشتان یک دست در ایران فرد ناشنوایی که موفق به اخذ مدرک دکترا یا حتی فوق لیسانس شده باشد، نداریم.»
 • دلایل گرانی قیمت بلیت اتوبوس در اربعین

  ایلنا: معاون وزیر راه و شهرسازی از احتمال افزایش دو برابری قیمت بلیت اتوبوس در ایام اربعین برای مقاصد شهرهای مرزی با عراق خبر داد.
 • توضیحی درباره عطر کشنده

  ایسنا: رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره به مطالبی در اخبار رسمی و غیر رسمی درخصوص عطری به‌نام «ریلکس» که پس از مصرف باعث مرگ مصرف‌کننده می‌شود، گفت: «برای اطمینان دادن به مردم و جلوگیری از نگرانی مردم موارد مشکوک را مورد بررسی دقیق قرار داده و در صورت وجود حتی قاچاق آن، از سطح عرضه جمع‌آوری خواهد شد.»
 • بار مالی جدید بر دوش بانک‌ها

  براساس مصوبه هیات دولت، دستگاه‌های اجرایی در حالی مکلف به معرفی طرح‌های نیمه‌تمام خود ظرف مدت یک ماه شدند که ۵۵ درصد از منابع طرح‌ها، از سوی سیستم بانکی تامین خواهد شد.
 • بازگشت آبروی رفته چک

  مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: «با اجرای طرح نظام بانکی برای ارائه چک‌های یکپارچه، رفتار دارندگان دسته‌چک اصلاح می‌شود و مردم با ارسال کد ۱۶رقمی هر برگ‌چک به سامانه، صلاحیت دارنده را کنترل می‌کنند.»
 • چرخش سپرده‌ها به نفع بلندمدت

  دنیای اقتصاد: پس از گذشت حدود یک ماه از اجرای نرخ سود ۱۵ درصدی، ترکیب سپرده‌گذاری دچار دگرگونی شد. به گفته رئیس کل بانک مرکزی، پیش از اجرای این طرح، سپرده‌های کوتاه مدت دست بالا را در ترکیب سپرده‌های شبکه بانکی داشتند. اما با اجرای طرح کاهش نرخ سود، سهم سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی از کل سپرده‌های بخش غیردولتی شبکه بانکی از ۹/ ۳۵درصد به ۲۵ درصد کاهش یافته است. در عوض سپرده‌های یک ساله، سهم خود را در بازار پول بازیابی کردند و از ۵/ ۳۴ درصد سهم به حدود ۴۵ درصد ارتقا یافتند. آمار ارائه شده توسط ولی‌الله سیف نشان می‌دهد که از سیالیت منابع بانک‌ها در همین مدت کاسته شد. کاهش سیالیت منابع بانکی در نهایت خطر بروز تلاطم در بازارهای دارایی چون سکه و ارز را نیز کاهش خواهد داد.
 • فوت ۷ هزار نفر در حوادث رانندگی در ۵ ماه

  ایسنا نوشت: در پنج ماهه نخست سال جاری، ۶۹۵۶ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۷۰۸۵ نفر بود ۸/ ۱ درصد کاهش یافته است. در پنج ماه نخست امسال استان‌های فارس با ۶۵۴، تهران با ۵۳۴ و خراسان رضوی با ۵۱۶ فوتی بیشترین و استان‌های ایلام با ۵۴، کهگیلویه و بویراحمد و اردبیل هر کدام با ۷۳ و البرز با ۸۵ فوتی کمترین آمار تلفات حوادث رانندگی را داشته‌اند.
 • دستگیری برخی متهمان خانه ویلایی مشهد

  ایسنا نوشت: به‌دنبال تجاوز گروهی به یک زن در یک خانه ویلایی در اطراف شهر مشهد، قاضی غلامعلی صادقی - دادستان مرکز خراسان رضوی - با صدور دستوراتی، خواستار پیگیری سریع ماجرا و دستگیری متهمان شد. در همین حال قاضی شعبه ۴۰۹ مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد با تایید دستگیری تعدادی از متهمان این پرونده گفت: هنوز عملیات پلیسی با صدور دستورات ویژه قضایی برای دستگیری دیگر افراد فراری ادامه دارد. قاضی دشتبان افزود: این افراد با عناوین اتهامی آدم‌ربایی، قدرت‌نمایی با چاقو، تهدید، حبس غیرقانونی، ایراد صدمه بدنی و شرب خمر روبه‌رو هستند اما رسیدگی به اتهام تجاوز به عنف گروهی در صلاحیت دادگاه کیفری یک است که اقدامات لازم در این زمینه صورت می‌گیرد.
 • ادعای اخیر قاتل «ستایش»

  ایسنا نوشت: وکیل‌مدافع اولیای دم ستایش قریشی از ادعای جدید متهم پرونده پس از قطعی شدن حکم خبر داد. عسگر قاسمی آقباش با اشاره به ادعای اخیر قاتل ستایش قریشی مبنی‌بر اینکه وی بعد از ارتکاب قتل همدست داشته و شخص دیگری پس از قتل، اقدامات مجرمانه‌ای را نسبت به مقتوله انجام داده است، گفت: به فرض صحت این ادعا، این موضوع در حکم صادره از سوی دادگاه برای امیرحسین تاثیری ندارد.
 • سنگ‌اندازی‌ برای افزایش حداقل سن ازدواج دختران

  ایلنا نوشت: پروانه سلحشوری، نماینده مجلس، درباره موضوع افزایش حداقل سن ازدواج کودکان گفت: از یک طرف ازدواج کودکان برای عده‌ای اشکال است و از طرفی دیگر، برای عده‌ای یک امر واجب تلقی می‌شود و این باور و عقیده را دارند که ازدواج دختری که به سن شرعی رسیده است، مشکلی ندارد. وی افزود: کمیسیون فرهنگی سفری به قم داشتند که طی این سفر درخواست افزایش سن ازدواج کودکان را به علما اعلام کردند. در این سفر استفتایی از آیت‌الله مکارم شیرازی گرفته شد که ایشان در آن مساله سن عقلی را مطرح کرد، بر این مبنا که در صورتی که فرد به مرحله بلوغ جسمی برسد، اما بلوغ فکری نداشته باشد، ازدواج آن فرد باطل است. سلحشوری گفت: فراکسیون یک سال است که به‌دنبال این موضوع است، اما متاسفانه سنگ‌اندازی‌هایی صورت گرفته که اتفاقا از طرف علما نبوده است و علیه ما اظهاراتی در این راستا مطرح شد که بسیار عجیب بود.
 • دستگیری ۲۵ متهم درگیری دره‌شهر

  ایسنا نوشت: حشمت‌الله شریفی دادستان عمومی و انقلاب ایلام از دستگیری ۲۵ نفر به‌عنوان متهم در پرونده درگیری اخیر دره‌شهر خبر داد و گفت: پرونده هنوز در مرجع انتظامی است و تحقیقات با نظارت بازپرس ادامه دارد. دادستان ایلام تاکید کرد: طبق گزارش‌ها حال مامور انتظامی که در این درگیری دچار آسیب چشمی شده بود رو به بهبود است. یکشنبه شب در درگیری بین دو طایفه از دو روستای شهرستان دره‌شهر که به شلیک با سلاح گرم کشیده شد، رئیس کلانتری سروان حمید زینی‌وند بر اثر شدت جراحات به شهادت رسید و یکی از سربازان نیروی انتظامی این شهرستان نیز زخمی شد.
 • احتمال حضور احمدی‌نژاد در دادگاه بقایی

  باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در دولت‌های نهم و دهم درباره حضور احمدی‌نژاد در دادگاه حمید بقایی گفت: طبیعتا دادگاه بقایی باید به‌صورت علنی برگزار شود و این درخواستی است که بقایی مطرح کرده است و در این صورت به احتمال زیاد احمدی‌نژاد در این دادگاه حضور پیدا خواهد کرد. وی با اشاره به هدف احمدی‌نژاد برای حضور در دادگاه حمید بقایی افزود: طبیعی است که احمدی‌نژاد در دادگاهی که [احتمالا] اتهامات بی‌پایه‌ و اساسی به بقایی نسبت داده خواهد شد، حضور پیدا کند و هدف وی مانند هر شخص دیگری برای حضور در یک دادگاه علنی، کسب اطلاع از روند دادگاه است.
 • هیچ موردی از قمه‌زنی گزارش نشده است

  ایسنا نوشت: ناصر عتباتی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل گفت: با تمهیدات و صحبت‌های انجام شده از سوی علما و روحانیون و مراجع ذی‌ربط از جمله دادستانی در ایام دهه اول محرم و روزهای تاسوعا و عاشورا هیچ مورد خاص و چشمگیری از قمه‌زنی در دسته‌جات عزاداری در سطح استان اردبیل گزارش و مشاهده نشد.
 • دیدگاه‌ بهزاد نبوی درباره انتخابات ۱۴۰۰

  ایسنا نوشت: بهزاد نبوی، نماینده سابق مجلس در دیدار با اعضای انجمن اندیشه و قلم بیان کرد اصلاح‌طلبان باید از همین امروز برای انتخابات ۱۴۰۰، خود را آماده کرده و گزینه‌های مختلف را ارزیابی کنند، البته بدانند شانس تایید گزینه‌های ایده‌آلشان بسیار ناچیز است و باید واقع‌گرا باشند.
 • دفتر اتاق تهران در لندن افتتاح شد

  دنیای اقتصاد: دفتر نمایندگی اتاق تهران در لندن در حضور رئیس اتاق بازرگانی تهران و رئیس اتاق انگلیس و ایران افتتاح و آغاز به کار کرد.
 • ورود کمیسیون امنیت ملی مجلس به موضوع امنیت اقتصادی

  مهر: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، از ورود این کمیسیون به موضوع قاچاق کالا و امنیت اقتصادی خبر داد. علاءالدین بروجردی با اشاره به ارائه آمارهای عجیب درباره واردات کالاهای قاچاق به کشور گفت: من در این آمار که میزان کالاهای رسمی وارداتی به کشور ١٠ درصد باشد تردید دارم؛ این به آن معناست که ٩٠ درصد کالاها به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود.
 • امیر ساعدی فرمانده منطقه پدافند هوایی تهران شد

  مهر: امیر سرتیپ دوم ساعدی به فرماندهی منطقه پدافند هوایی تهران منصوب شد. امیر سرتیپ دوم بیژن ساعدی به فرماندهی منطقه پدافند هوایی تهران منصوب شد. امیر ساعدی پیش از این فرمانده منطقه پدافند هوایی غرب کشور بود. همچنین سرهنگ محمدرضا صادقی‌زاد به سمت فرماندهی منطقه پدافند هوایی غرب کشور منصوب شد.
 • انتقاد صفوی از جهت‌گیری سیاست خارجی به منطقه‌ای خاص

  مهر: سرلشکر صفوی، مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه داشتن سیاست خارجه جامع‌نگر چهارمین درس ما از انقلاب و دفاع مقدس است، گفت: نباید جهت‌گیری سیاست خارجه به سمت یک منطقه خاص باشد؛ بلکه جهت‌گیری سیاست خارجی ما باید به سمت همه دنیا منهای آنچه خط قرمز مااست باشد تا بتوانیم با روسیه، چین، هند و... کار کنیم.
 • برگزاری رزمایش ولایت ۹۶ در پایان سال

  ایلنا: امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: از ابتدای سال تا بهمن‌ماه، ۲۵ رزمایش تخصصی داریم و رزمایش ولایت ۹۶ هم در پایان سال برگزار می‌شود. فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره دیپلماسی دریایی هم گفت: ما با کشورهای مختلف مستمرا در حال رفت و آمد هستیم و در اردیبهشت‌ماه سال آینده نیز میزبان حداقل ۵۰ رتبه بالای نظامی از کشورهای مختلف در ایران خواهیم بود.
 • صدور احکام شهرداران جدید ۴ شهر

  ایرنا: وزیر کشور احکام شهرداران جدید شهرهای یاسوج، رشت، کاشان و ایلام را صادر کرد. براساس این گزارش، عبدالرضا رحمانی فضلی در احکامی جداگانه نستهن مقدم به‌عنوان شهردار جدید یاسوج، سعید ابریشمی‌راد به‌عنوان شهردار جدید کاشان، مسعود نصرتی قزوینی نژاد به‌عنوان شهردار جدید رشت و طالب صادقیان را به‌عنوان شهردار جدید ایلام در استان ایلام منصوب کرد.
 • مرحله سوم رزمایش «حیدر کرار» در مرزهای غربی کشور

  دنیای افتصاد: مرحله سوم رزمایش «حیدر کرار» ارتش جمهوری اسلامی ایران با نام «اقتدار» روز گذشته در مرزهای غربی کشور کلید خورد. این مرحله در مرزهای غربی کشور و «مرز پرویزخان» یکی از مهمترین دروازه‌های ارتباطی ایران و عراق در حال انجام است. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، این رزمایش به درخواست ارتش عراق از ایران به‌صورت مشترک برگزار شده است. به گزارش میزان، در جریان این رزمایش فرمانده نیروی زمینی ارتش و فرماندهان ارشد این نیرو حضور دارند؛ همچنین یگان‌های مختلف نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مانند واکنش سریع، متحرک هجومی و انبوهی از یگان‌های زرهی در حال انجام رزمایشند و البته رزم‌آوران ارتش عراق نیز در کنار ایرانیان حضور دارند. ارتش در این مرحله از رزمایش «حیدر کرار» قدرت یگان‌های زرهی، توپخانه‌ای، موشکی و پهپادها، بالگردها و نیروهای متحرک و هجومی خود را می‌سنجد. امروز نیز مرحله‌ای دیگر از این رزمایش آغاز می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر