شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۴۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۳۴۶۵

 • تکذیب دوباره حذف یارانه‌ها

  گروه خبر: سخنگوی دولت روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت یک بار دیگر تاکید کرد براساس تکلیف بودجه سال ۹۴ تا الان هیچ یارانه‌بگیری از دریافت یارانه‌ها حذف نشده است. حذف یارانه نقدی اقشار پردرآمد یکی از مهم‌ترین موضوعات مهم روزهای گذشته بود، تا جایی که سخنگوی دولت روز سه‌شنبه نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در نشست خبری‌اش با خبرنگاران اخبار مربوط به حذف بخشی از یارانه‌بگیران را تکذیب کرد. با این حال محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت دیروز نیز در حاشیه جلسه هیات دولت به پرسش‌ها در این خصوص پاسخ داد.

 • فرصت‌جویی در بازار ایران

  دنیای اقتصاد: یورومانیتور، یکی از معتبرترین شرکت‌های تحلیل بازار با بررسی داده‌های جمعیتی و بودجه خانوار ایران تهدیدها و فرصت‌های پیش روی سرمایه‌گذاران خارجی برای اقتصاد ایران را برشمرد. در این گزارش محیط دشوار کسب‌و‌کار، وابستگی به درآمد نفت، کوچک بودن بخش خصوصی و ناامنی در منطقه به‌عنوان تهدیدات و جمعیت جوان و منابع طبیعی به‌عنوان فرصت‌های اقتصاد ایران شمرده شده‌اند. در نتیجه‌گیری این تحلیل ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران برای شتاب به سوی بازار ایران از آنها خواسته شده است که تحولات ایران را رصد کنند.

 • آغاز نگارش متن توافق جامع

  تمرکز مذاکرات بر موضوع تحریم‌ها است
 • داستان ناتمام پرونده بورسیه‌ها

  گروه خبر: پس از آنکه محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در اولین روز اردیبهشت‌ماه امسال با ارسال نامه‌ای به وزیر علوم، اعلام کرد که پرونده بورسیه‌ها در مجلس بسته شده است، این موضوع با واکنش‌های تندی از داخل مجلس روبه‌رو شد. دو تن از نمایندگان مجلس که از سوی محمدعلی نجفی سرپرست وقت وزارت علوم به عضویت در کمیته پیگیری بورسیه‌های غیرقانونی این وزارتخانه درآمدند رسما اعلام کردند که دست‌های پنهان به دنبال مسکوت گذاشتن پرونده اعطای بورسیه‌های غیرقانونی در دولت قبل هستند. جواد هروی، رئیس کمیته آموزش عالی مجلس و مهدی دواتگری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره نامه رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مبنی بر بسته‌شدن پرونده بورسیه‌ها در مجلس هشدار دادند.

 • تلاش نمایندگان برای استانی شدن انتخابات آینده مجلس

  گروه خبر: نمایندگان مجلس دیروز، کلیات طرحی را به تصویب رساندند که بر اساس آن «حوزه‌های انتخابیه» در «انتخابات مجلس شورای اسلامی»، «استانی» می‌شود؛ موضوعی که از رای نمایندگان مجلس به فوریت آن در آذرماه سال گذشته برآورد می‌شد. این اولین بار نیست که طرح استانی شدن انتخابات مجلس در نهاد قانون‌گذاری ایران مطرح می‌شود؛ اولین بار طرحی با این مضمون در مجلس پنجم مطرح شد، اما تاکنون نتوانسته بود اقبال مجلسی‌ها را به دست آورد. حال اما به‌نظر می‌رسد نمایندگان مجلس نهم برآنند تا طرح «استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی» را که در ابتدای کار، به امضای ۱۶۹ نفر از نمایندگان رسیده و علاوه‌‌بر این، کلیات آن نیز با ۱۴۹ رای موافق مواجه شد، در انتخابات پیش روی مجلس به اجرا درآید.

 • امیدواریم تجربه انتخابات ۹۲ تکرار نشود

  گروه خبر: دبیرکل جامعه روحانیت مبارز روز گذشته در دیدار با اعضای حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر اینکه همدلی و همزبانی بین اصولگرایان یک ضرورت است، تاکید کرد: «اگر اصولگرایان کندروی و تندروی را کنترل کنند و به خرد جمعی عمل کنند و در کارهای مهم و اساسی اصل مشورت را فراموش نکنند، موفق خواهند شد. » به گزارش «ایسنا»، آیت‌الله موحدی کرمانی، با اظهار خوشحالی از نشست‌های احزاب اصولگرایی افزود: «دستاوردهای این نشست‌ها امیدبخش است. امیدواریم تجربه انتخابات سال ۹۲ هرگز تکرار نشود. » او اضافه کرد: «همگرایی و وحدت بین اضلاع اصولگرایی یک اصل است.

 • تایید طرح حمایت از آمران به معروف در شورای نگهبان

  فارس: شورای نگهبان طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را با توجه به اصلاحات انجام شده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست. طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر که با اصلاحاتی در جلسه مورخ بیست و سوم فروردین‌ماه ۱۳۹۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، در جلسه مورخ ۰۲/ ۰۲/ ۱۳۹۴ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

  .
 • استعلام درباره دریافت‌کنندگان پول از رحیمی

  ایلنا: رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی گفت که کمیسیون متبوعش منتظر پاسخ استعلام‌ها در مورد دریافت‌کنندگان پول از رحیمی است. محمدعلی پورمختار، با تاکید بر اینکه ما به‌ جد پیگیر شکایت تعدادی از نمایندگان در مورد دریافت‌کنندگان وجه از محمدرضا رحیمی هستیم، افزود: «رسیدگی به شکایت برخی نمایندگان برای اعلام اسامی ۱۷۰ نفر از کاندیداهای مجلس شورای اسلامی که از محمدرضا رحیمی پول گرفته‌اند، همچنان به قوت خود باقی است و کمیسیون اصل نود منتظر پاسخ استعلام‌های انجام شده از قوه‌قضائیه برای ارائه گزارش در این‌باره است.

 • پرونده سگ‌کشی با اسید در مجلس

  گروه خبر: پس از کشتار سگ‌ها با تزریق اسید در یکی از شهرک‌های صنعتی شیراز و اعتراضات گسترده در فضای مجازی، حالا این موضوع به مجلس هم کشیده شده است. علاوه‌بر آنکه معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هفته گذشته قول پیگیری این سازمان درباره ماجرا را به تجمع‌کنندگان معترض به اتفاق مذکور داد، دیروز نیز سید احمدرضا دستغیب، نماینده شیراز در صحن علنی مجلس با تذکری به وزیر کشور، خواستار بررسی و ارائه گزارش مستند در رابطه با اقدامات بی‌رحمانه کارکنان یکی از ارگان‌های خدماتی شیراز نسبت به حیوانات شد.

 • پرونده حق‌التدریسی‌ها در قوه‌قضائیه

  ایسنا: ۱۲۷ نفر از ۲۰۱ نماینده حاضر در جلسه علنی مجلس با گزارش کمیسیون آموزش و پرورش در خصوص اجرای قانون الحاق دو تبصره به ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با تصویب این گزارش آن را به قوه‌قضائیه ارسال کردند. به درخواست ۱۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص استنکاف وزارت آموزش و پرورش از اجرای قانون الحاق دو تبصره به ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش گزارشی را آماده و به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع داده بودند که دیروز در دستور جلسه علنی مجلس قرار گرفت و پس از تصویب به قوه‌قضائیه ارسال شد.

 • درخواست پلاکاردی از روحانی

  ایسنا نوشت: نمایندگان مردم هرمزگان از رئیس‌جمهوری خواستند تا مصوبه انتزاع ۵ روستای شهرستان پارسیان را لغو کند. دیروز در جلسه علنی مجلس، همزمان با نطق احمد جباری، نماینده مردم بندرلنگه، جمعی از نمایندگان هم‌استانی این نماینده با نگه داشتن پلاکارد بزرگی در مقابل جایگاه هیات‌رئیسه خطاب به رئیس‌جمهوری، تاکید کردند: «حضرتعالی در سفر اسفندماه ۱۳۹۲ به استان هرمزگان اعلام کردید دولت مصوبه انتزاع ۵ روستای شهرستان پارسیان را به سمتی می‌برد که کسی دل‌نگران و ناراحت نباشد. از شما می‌خواهیم که این مصوبه را لغو کنید.

 • نظر رهبر انقلاب درباره مرضیه افخم

  تابناک نوشت: در حاشیه مراسم رونمایی از خاطرات سیدمحمد صدر،‌هادی سلیمان‌پور، رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه در سخنانی اظهار کرد: «سال گذشته و در جریان برگزاری سمینار ملی سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشور دیداری میان سفرا و مقام معظم رهبری برگزار شد. » هادی سلیمان پور افزود: «بر اساس یک رسم، قبل از حضور رهبر معظم انقلاب در میان سفرا، شورای مدیران وزارت امور خارجه در حیاط پشت حسینیه امام خمینی(ره) به پیشواز رهبر معظم انقلاب رفتند که در آن دیدار دو اتفاق جالب افتاد. » او تاکید کرد: «نخست اینکه حضرت آقا، خانم مرضیه افخم را با اسم خطاب و با گرمی با ایشان احوالپرسی کردند و ابراز داشتند از اینکه بانویی با حجاب کامل در محافل خبری، دیپلماتیک وارد شده است، ابراز رضایت دارند و در ادامه نیز با چهره‌ای باز به استقبال و احوالپرسی خاص با آقای صدر پرداختند و از آقای ظریف پرسیدند که آقای صدر به وزارت خارجه بازگشته است؟ که آقای ظریف پاسخ مثبت دادند و ایشان نیز با مهربانی فرمودند که بسیار اتفاق خوبی است.

 • اخراج دختر دانش‌آموز از مدرسه به دلیل پیوند کلیه

  ایرنا نوشت: عضو هیات امنای انجمن بیماران کلیوی کشور از اخراج ناباورانه و غیرقانونی یک کودک پیوند کلیه از مدرسه به‌شدت انتقاد کرد و خواستار رسیدگی فوری مسوولان مربوطه به این ماجرا شد. داریوش آرمان دیروز چهارشنبه به «ایرنا» گفت: «دختر هشت ساله‌ای به نام شکیلا رخشانی پس از تحمل دو سال درد و رنج دیالیز به تازگی با حمایت‌های انجمن بیماران کلیوی پیوند کلیه شده است. این در حالی است که پزشک معالج او اعلام کرده که دوران نقاهت شکیلا تمام شده است و این دانش‌آموز برای ادامه زندگی معمولی هیچ مشکلی ندارد.

 • بازگشت رفسنجانی به ‌سیما

  خبرآنلاین نوشت: با «پخش بخشی از سخنرانی آیت‌الله اکبر هاشمی رفنسجانی در مراسم سالگرد بانوی انقلاب و همسر امام خمینی (ره)، به غیبت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در تلویزیون طی چند سال اخیر پایان داده شد. » همایش بزرگداشت بانوی انقلاب خدیجه ثقفی همسر امام راحل با حضور و سخنرانی حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری و آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز یکشنبه ۲۳ فروردین‌ماه در سالن اجلاس سران برگزار شد، اما این سالگرد با پوشش رسانه خاصی همراه نبود. همین اتفاق باعث شد تا هاشمی حین سخنرانی در این مراسم بزرگداشت، از رسانه ملی سخن به میان بیاورد و این موضوع را مطرح کند که انتظار می‌رفته تا این همایش را زنده پوشش دهد.

 • مذاکرات هسته‌ای در کاکپیت هواپیما

  ایرنا نوشت: خلبانان و کادر پروازی هواپیمای حامل رئیس‌جمهوری و هیات همراه به جاکارتای اندونزی نیز با ظریف مذاکره هسته‌ای داشتند. پرویز اسماعیلی، معاون اطلاع رسانی و ارتباطات دفتر رئیس‌جمهوری در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت: «در مسیر ۹ ساعته تهران تا جاکارتا و در کاکپیت (اتاقک خلبان) هواپیما، خلبانان فرهیخته و با طراوت فرصتی یافتند تا با ظریف وزیر امور خارجه که برای خدا قوت گویی به میان آنها رفته بود، دقایقی در خصوص مسائل کشور، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌و‌گو کنند. »

  .
 • تهدید دوباره رئیس‌جمهوری به طرح سوال

  ایسنا نوشت: محمدعلی مقیمی، نماینده بهشهر در تذکر شفاهی خود در جلسه علنی دیروز در مجلس از احتمال طرح سوال از رئیس‌جمهوری در صورت عدم انتشار فکت‌شیت ایرانی خبر داد و خطاب به رئیس‌جمهوری، گفت: «پیرو اوامر حضرت آقا مبنی بر اینکه چیز محرمانه‌ای نداریم انتشار فکت‌شیت ایرانی با قید فوریت برای جلوگیری از دغدغه و نگرانی‌های مردم باید مورد توجه قرار گیرد به ویژه اینکه اخیرا رئیس‌جمهوری روسیه هم فکت‌شیت آمریکا را مورد تایید قرار داده است. » مقیمی گفت: «در صورت تاخیر در اجرای اوامر حضرت آقا مجبوریم از ظرفیت‌های دیگر قانونی‌مان استفاده کنیم و طرح سوال از رئیس‌جمهوری را در دستور کار قرار دهیم.

 • دلایل سقوط آنتونوف اعلام می‌شود

  مهر نوشت: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از جمع بندی اطلاعات مربوط به سانحه سقوط آنتونوف در هفته آینده خبر داد و گفت: کارشناسان روسی هفته آینده برای بررسی سانحه به ایران می‌آیند. علیرضا جهانگیریان در جمع خبرنگاران درباره آخرین جزئیات بررسی سانحه سقوط هواپیمای آنتونوف، اظهار کرد: «کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری در حال جمع‌بندی نتایج و اطلاعات مربوط به حادثه است و در چند هفته آینده جلسه‌ای در این خصوص برگزار می‌کند. »

  .
 • گرد و خاک، مدارس مهاباد را تعطیل کرد

  ایرنا نوشت: تندباد و بروز پدیده گرد و غبار در مهاباد، موجب تعطیلی مدارس مقطع ابتدایی این شهرستان در نوبت بعد از ظهر دیروز شد.

  .
 • ایران؛ فرصت استثنایی

  چارلز رابرتسون من به ۷۰ کشور مختلف دنیا سفر کرده‌ام؛ اما کشور ایران برایم بسیار جالب بود. من اقتصاددان ارشد در یک بانک سرمایه‌گذاری هستم. تا کنون ۱۱ تریلیون دلار برای بازار‌های نوظهور و پیشرو سرمایه‌گذاری شده و شغل من یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری است. برای سرمایه‌گذاری درباره کشور‌های آرژانتین، زیمبابوه، برزیل، چین، هند و روسیه تحقیق کرده‌ام؛ اما برای دهه آینده، این ایران است که فرصتی استثنایی برای سرمایه‌گذاری خواهد داشت. چارلز رابرتسون*

  من به ۷۰ کشور مختلف دنیا سفر کرده‌ام اما ایران برایم بسیار جالب بود.

 • بازگشت خارجی‌ها به کشتیرانی ایران را با شرایط قبل تحریم نمی‌پذیریم

  تسنیم: مدیرعامل کشتیرانی ایران، اتکا به ناوگان داخلی را باعث ایستادگی ایران در برابر تحریم‎ها دانست و گفت: اگر قرار به بازگشت خارجی‌ها پس از لغو تحریم‌ها باشد، این امر باید در قالب مشارکت و همکاری با موسسات رده‎بندی و بیمه‎های داخلی صورت گیرد. محمدحسین داجمر با بیان اینکه ۹۰ درصد تجارت خارجی کشور در بخش صادرات و واردات، از طریق دریا انجام می‎شود، افزود: باید کاری کنیم تا در بخش حمل‎ونقل دریایی وابستگی چندانی به دیگر کشورها نداشته باشیم، سابقه ۳۶ساله پس از انقلاب اسلامی و روحیه استقلال‎طلبی کشور ما در برابر بیگانگان، این باور را به وجود آورده که باید در حوزه‎های استراتژیک دستمان روی زانوی خودمان باشد که حمل‎ونقل دریایی یکی از همین حوزه‎ها است.

 • مجلس هفته آینده لایحه خروج از رکود را به دولت ابلاغ می‌کند

  تسنیم: رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس شورای اسلامی از ابلاغ لایحه خروج از رکود به دولت در هفته آینده خبر داد. حمیدرضا فولادگر با اعلام اینکه امروز بررسی لایحه خروج از رکود در دستور کار شورای نگهبان قرار گرفته است، اظهار کرد: پیش از این شورای نگهبان دو ایراد شرعی و قانونی به لایحه گرفته بود که در جلسه روز گذشته مجلس این ایرادات رفع شد و مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت. وی با اشاره به اینکه پس از تصویب شورای نگهبان این لایحه به ریاست مجلس برای ابلاغ به دولت ارسال می‌شود، افزود: دولت باید بلافاصله پس از دریافت این لایحه آن را به بخش‌های مربوطه ابلاغ کند.

 • استفاده از منابع هدفمندی برای مسکن اجتماعی

  ایرنا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سیاست‌های رفاهی دولت یازدهم فصل ممیز آن با دیگر دولت هاست، گفت: دولت تدبیر و امید در سیاست‌های رفاهی اقدامات موثری را در زمینه بیمه همگانی و زدودن فقر غذایی انجام داده است. علی ربیعی همزمان با روز دوم اردیبهشت، سالروز اجرای طرح بیمه همگانی و در مراسم رونمایی از طرح یکسان‌سازی خدمات و ضوابط سازمان‌های بیمه با شعار یکسان‌سازی رویه‌های سازمان‌های بیمه‌گر پایه (همدلی و همزبانی سازمان‌های بیمه‌گر پایه)، هدف از ادغام سازمان‌های بیمه‌گر را ارائه خدمات یکسان به مردم عنوان کرد.

 • برنامه‌های دولت برای استخدام زنان

  اقتصاد نیوز: معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به سیاست‌ها و برنامه‌های دولت برای استخدام زنان به موضوع سهم ناچیز زنان در استخدام‌های اخیر دولت اشاره و عنوان کرد که رئیس سازمان برنامه وعده داده به این موضوع رسیدگی کند. سوسن باستانی در مورد برنامه‌های دولت برای استخدام زنان با اشاره به دو برابر بودن نرخ بیکاری زنان نسبت به مردان عنوان کرد: همین‌ مساله برنامه‌ریزی دولت در مورد اشتغال زنان را ضروری می‌کند. در این برنامه‌ریزی دو نکته مدنظر است؛ یکی هم‌افزایی بین دستگاه‌ها و دیگری تعادل بین کار و خانه؛ یعنی سعی شد در تمام برنامه‌هایی که مد نظر بوده این موارد مورد توجه قرار گیرد.

 • طرح ایران برای مبارزه با تروریسم

  گروه خبر: اجلاس سران آسیا - آفریقا فرصتی دوباره برای رئیس‌جمهوری ایران بود تا در آستانه آغاز مذاکرات هسته‌ای در وین برای نگارش متن توافق هسته‌ای یک باردیگر بر موضع تهران مبنی بر اینکه توافق نهایی باید تضمین‌کننده حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و نیز متضمن لغو همه تحریم‌های اقتصادی باشد تاکید کند.

  نقشه راه ایران برای ریشه‌کنی تروریسم در اجلاس سران آسیا - آفریقا

  طرح چهار ماده‌ای «روحانی» برای ریشه‌کنی تروریسم

  توافق نهایی باید متضمن لغو همه تحریم‌های اقتصادی باشد

  حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران همچنین در این اجلاس بر عزم ایران برای تعامل سازنده با کشورها و آمادگی جمهوری اسلامی برای مشارکت و همکاری با همسایگان، از جمله همسایگان عرب خود تاکید کرد.

 • ایرانی‌ها باید بخشی از راه‌حل در یمن باشند

  گروه دیپلماسی: حملات هوایی عربستان و ائتلاف عربی به یمن، تحت عنوان «توفان قاطعیت» به ظاهر پایان یافته است. عملیاتی که برای بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور فراری یمن و همچنین تضعیف جنبش انصارالله صورت گرفت، اما به گمان ناظران منطقه‌ای، دستاورد ملموسی برای سعودی‌ها به دنبال نداشته است. پیش‌تر حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه پیش‌بینی کرده بود که تا ساعات آینده شاهد توقف حملات سعودی‌ها باشیم. تحلیلگران، دیپلماسی فعال تهران و همچنین میانجیگری برخی دولت‌های عربی همچون الجزایر و به‌خصوص عمان را در توقف این حملات موثر می‌دانند.

 • دیدار جهانگیری با وزیر بازرگانی پاکستان

  پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول ریاست جمهوری: معاون اول رئیس‌جمهوری گفت تهران و اسلام آباد باید برای حل مسائل مرزها تلاش کنند و مرزهای ما باید در زمینه امنیت، صلح و دوستی در دنیا زبانزد باشد. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ظهر دیروز در دیدار «خرم دستگیر خان» وزیر بازرگانی پاکستان افزود: «ایران و پاکستان به‌عنوان دو کشور تاثیرگذار در منطقه و جهان اسلام مطرح هستند. » او با تاکید بر اهمیت برقراری امنیت در مرزهای دو کشور گفت: «گسترش مناسبات با کشورهای همسایه از سیاست‌های جدی ایران است و در این میان، پاکستان با توجه به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و دینی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

 • ایران و روسیه به اتحاد نظامی نیازی ندارند

  ایرنا: سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بر عزم کشورش برای توسعه همکاری‌های نظامی با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد. لاوروف روز چهارشنبه در گفت‌وگو با رادیو روسی اسپوتنیک، در پاسخ به پرسش شنوندگان این رسانه‌ها گفت: «روسیه به توسعه همکاری‌های فنی- نظامی با ایران علاقه‌مند است. » او در مورد تصمیم اخیر ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری این کشور برای فروش تسلیحات اس-۳۰۰ به ایران گفت: «روسیه نمی‌خواهد که علیه ایران به‌طور غیرقانونی نیروی نظامی به‌کار گرفته شود. » او یادآورشد: «تحویل تسلیحات اس-۳۰۰ به ایران حق روسیه است و مسکو در این مورد هیچ معیار و قانونی را نقض نمی‌کند.

 • نشست سه‌جانبه ایران، عراق و سوریه

  ایسنا: معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران اهداف برگزاری نشست سه جانبه با عراق و سوریه را تشریح کرد. حسین امیرعبداللهیان در آغاز نشست سه‌جانبه معاونان وزیران خارجه ایران، عراق و سوریه افزود: «سه کشور در سال‌های پیش اقدامات سازنده و مثبتی در مسیر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و تقویت روند سیاسی در منطقه انجام دادند. » معاون وزیر امور خارجه گفت: «در این نشست درباره تقویت روند سیاسی در کشورهای منطقه و نیز اقدامات موثر در مبارزه با تروریسم،‌ افراط‌گرایی و جریان تکفیری که متاسفانه کشورهای دوست، مسلمان و راهبردی مانند عراق، سوریه و یمن را درگیر معضل و پدیده شوم تروریسم کرده است، گفت‌وگو شد.

بیشتر