آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۳۲۶۲

 • فرمول پرداخت وام دلاری

  دنیای اقتصاد: هیات امنای صندوق توسعه ملی با هدف برون‌رفت اقتصاد کشور از رکود تورمی اقدام به اولویت‌بندی منابع این صندوق در قالب تسهیلات ارزی و ریالی کرد. مصوبات هیات امنا را می‌توان تعیین‌کننده مسیر تزریق منابع صندوق توسعه به اقتصاد ملی توصیف کرد. هیات امنا در مصوبات خود نظام‌نامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ارزی و ریالی، فعالیت‌های واجد اولویت پرداخت تسهیلات و موارد سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی بین‌المللی را مشخص کرده است. این مصوبه، نرخ سود تسهیلات ارزی را در سه بخش تعیین کرده است.
 • رونمایی از سایت مرجع اقتصاد ایران

  پایگاه خبری «اقتصاد نیوز» یکشنبه شب گذشته با حضور جمعی از اقتصاددانان، تصمیم‌گیران و فعالان اقتصادی کشور رسما آغاز به کار کرد. این خبرگزاری که توسط مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور و عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق ایران رونمایی شد، با رویکردی تحلیلی اقتصاد ایران را مورد ارزیابی قرار داده و به‌عنوان یکی دیگر از بازوهای سازمان رسانه‌ای دنیای اقتصاد در فضای مجازی شروع به فعالیت کرده است. پایگاه خبری تحلیلی «اقتصادنیوز» افتتاح شد

  رونمایی از سایت مرجع اقتصاد ایران

  عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی به‌عنوان یکی از سخنرانان ویژه مراسم رونمایی این سایت با تشکر از دست‌اندرکاران مجموعه دنیای اقتصاد گفت:«این مجموعه با وجود همه کاستی‌های جامعه در حوزه رسانه، به خوبی توانسته است جای خود را در میان تصمیم‌گیران و فعالان اقتصادی کشور پیدا کرده و خلأ موجود در این زمینه را نیز پر کند.

 • کاهش خطرپذیری اقتصاد و تغییر الگوی تجاری

  گروه خبر: تعیین تکلیف تعامل با خارج در راس نظام و کاهش خطر‌پذیری در اقتصاد ایران دو وجه مهم اقتصاد مقاومتی توصیف شد. در ادامه همایش استادان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور، داود دانش‌جعفری وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی و مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری سخنرانی کردند.
  هر دو اقتصاددان با تبیین سیاست‌های کلی در اقتصاد ایران به ترسیم مسیر عملیاتی شدن این سند از زاویه مقاوم‌سازی اقتصاد و تعامل با جهان پرداختند.


  کاهش نقاط خطرپذیر اقتصاد ایران
  داود دانش‌جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اقتصاد مقاومتی را مجموع سیاست‌هایی معرفی کرد که به‌دنبال کاهش نوسان رشد اقتصادی و خطرپذیر اقتصاد ایران است.
 • اتهام مهدی هاشمی «اقتصادی» و «امنیتی»است

  تنها یک روز پس از دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مهدی هاشمی، سخنگوی قوه‌قضائیه اتهام این فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را علاوه‌بر «اقتصادی» بودن، «امنیتی» نیز معرفی کرد؛ غلامحسین محسنی‌اژه‌ای دیروز در نشست خبری خود با خبرنگاران، ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد که از این بیشتر نمی‌تواند چیزی بگوید. اگرچه تا پیش از این، موارد اتهامی مهدی هاشمی مشخص نبود، اما خبرگزاری فارس دو روز پیش و به‌نقل از یک منبع آگاه، اتهامات مهدی هاشمی را بیشتر اقتصادی معرفی کرد.

  سخنگوی قوه‌قضائیه همچنین با بیان اینکه بنا به تشخیص قاضی این دادگاه غیر‌علنی برگزار شده است، احتمال آنکه «محاکمات» در ادامه رسیدگی به این پرونده «با تشخیص قاضی» به‌صورت «علنی» برگزار شود را ممکن خواند.

 • هشدار یونسی نسبت به نفوذ مخالفان وحدت مسلمانان

  ایسنا: علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی نسبت به تقویت مخالفان وحدت شیعه و سنی در هشت سال گذشته و نفوذ آنها در برخی ارگان‌ها و نهادهای دولتی و حکومتی هشدار داد. او در گفت‌وگو با «ایسنا»، تاکید کرد: «مخالفان وحدت شیعه و سنی در هشت سال گذشته خیلی قوی شده‌اند و خیلی در ارگان‌ها و نهادهای دولتی و حکومتی نفوذ کرده‌اند. با اینکه امر وحدت ملی و وحدت شیعه و سنی بیش از هر مهم دیگری مورد تاکید حضرت امام و مقام معظم رهبری بوده، با این حال متاسفانه به‌شدت مورد بی‌توجهی واقع شده و آسیب دیده‌است؛ یعنی گفتمان شیعه و سنی ستیزی که برخلاف مصالح نظام جمهوری اسلامی است در منطقه و در داخل کشور رسوخ کرده است و هر روز امنیت کشورهای اسلامی و امت اسلامی را بیش از پیش تهدید می‌کند.

 • اعلام اسامی شرکت‌های لبنی استفاده‌کننده از روغن پالم

  فارس: سید‌حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت گفت: «وزارت بهداشت به هیچ کارخانه‌ لبنی مجوز استفاده از روغن پالم نداده، روغن پالم به‌دلیل سودآوری بالا در لبنیات استفاده می‌شود، این تخلفات بسیار بارز بوده است و آنها از بدترین نوع چربی صنعتی استفاده کرده‌اند به همین دلیل به‌زودی اسامی آنها اعلام می‌شود. » وزیر بهداشت در رابطه با وجود روغن پالم بیش از حد مجاز در روغن‌های خوراکی و لبنیات، گفت: «روغن پالم روغنی است که سال‌های سال است که از کشور مالزی می‌آید و به‌دلیل قیمت ارزان و سودآوری بالا بیشتر از گذشته وارد شده‌است.

 • پاسخ رئیس پلیس به شایعه حضور داعش در مرزهای غربی کشور

  تسنیم: سردار احمدی‌ مقدم فرمانده نیروی انتظامی، با تاکید بر وجود امنیت کامل در مرزهای کشور، گفت: نیروهای مسلح ایران بر مرزهای خود کاملا تسلط دارند و با هر اقدامی علیه امنیت مرزی شدیدا برخورد خواهند کرد. او در پاسخ به سوالی درباره آنچه به نزدیکی تروریست‌های داعش به مرزهای شرقی ایران شایع است، گفت: داعش کجا، مرزهای ما کجا؟؛ آنها خیلی از مرزهای ما دور هستند. البته ما تحرکات آنها را رصد می‌کنیم و کاملا هوشیار هستیم.

  .
 • قانون‌شکنی‌های دولت قبل دست‌وپای دولت را بسته است

  ایرنا: علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش زیادی از وقت دولت صرف برطرف کردن خرابکاری‌های گذشته می‌شود. وی دیروز در همایش استادان و دانشجویان ایرانی خارج از کشورگفت: «مجلس نهم در سال ۹۰ و در شرایط ویژه ای تشکیل شد. اصلاح‌طلبان آن را تحریم کردند و خیلی از آنها رد صلاحیت شدند و تیپ خاصی وارد مجلس شدند. مجلس هشتم، مجلس بهتر و قوی‌تری بود و این یکی، دو سال هم باید طی شود؛ اما دولت با مشکلات زیادی مواجه هست و قانون شکنی‌های دولت قبل دست و پای دولت را بسته است. » همچنین به گزارش «ایسنا»، وی رفع حصر را به نفع کشور دانست و گفت که اگر در ماه‌های اولیه بعد از انتخابات سال ۸۸، متهمان وقایع بعد از انتخابات به‌صورت علنی محاکمه می‌شدند، این مشکل تا حالا حل شده بود.

 • شمشیر وزارت اطلاعات به روی خودی‌ها کشیده نمی‌شود

  ایرنا: وزیر اطلاعات کشور گفت: بها دادن به مردم دستاوردهای ارزشمند و ماندگاری برای کشور دارد. «سیدمحمود علوی» دیروز در نشست شورای اداری استان سمنان افزود: اگر به مردم بها داده شود، در جامعه شاهد ناهنجاری‌های مختلف نخواهیم بود و آنها ضامن امنیت جامعه می‌شوند. وی اظهار کرد: وزارت اطلاعات شمشیری است که برای گردن دشمنان نظام اسلامی تیز شده است. وی افزود: این شمشیر به روی خودی‌ها، با هر نوع گرایش اصولگرایی و اصلاح‌طلبی کشیده نمی‌شود؛ زیرا تمام اینها فرزندان نظام جمهوری اسلامی هستند.

  .
 • جمع‌آوری مستند «من روحانی هستم» از فروشگاه‌های صدا و سیما

  فرارو نوشت: مستند «من روحانی هستم» از فروشگاه عرضه محصولات سروش جمع‌آوری شده است. این به آن معنا است که مستند یاد شده برای مدتی در این فروشگاه عرضه می‌شده است. مسوولان این فروشگاه تایید کردند که مستند «من روحانی هستم» تا چندی پیش در این فروشگاه عرضه می‌شده است. عرضه مستند «من روحانی هستم» در فروشگاه محصولات فرهنگی سروش که وابسته به صداوسیما است در حالی تایید شده که طی هفته‌های گذشته درباره رابطه موسسه سازنده این مستند، یعنی «سفیر فیلم» با صدا و سیما تشکیک جدی صورت گرفته است. مهم‌ترین شائبه‌های ایجاد شده در این رابطه به بحث استفاده مسوولان «سفیر فیلم» از فیلم‌های آرشیوی صدا و سیما مربوط می‌شود.

 • انتشار کتاب سیاست هسته‌ای احمدی‌نژاد

  خبرآنلاین نوشت: مرکز اسناد انقلاب اسلامی در جدیدترین اثر خود کتاب «سیاست هسته‌ای دولت احمدی‌نژاد و مواضع شخصیت‌ها» را منتشر کرد. این کتاب که «اعظم سلامتی» آن را تالیف کرده است، پرونده‌‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را در دولت‌های نهم و دهم و مواضع شخصیت‌ها را در محدوده زمانی ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ و محدوده‌ مکانی ایران و کشورهای آژانس انرژی اتمی‌ را بررسی کرده و شامل یک مقدمه، چهار بخش و نتیجه‌گیری است. آن‌طور که ناشر توضیح داده، این کتاب در پی پاسخ به پرسش‌هایی نظیر تاثیر رویکرد هسته‌ای محمود احمدی‌نژاد بر روند پرونده‌ هسته‌ای ایران و تفاوت‌ آن با رویکرد هسته‌ای سیدمحمد خاتمی و نیز عواملی که منجر به اتخاذ دیپلماسی فعال در روند پرونده هسته‌ای ایران از سوی احمدی‌نژاد شده، است.

 • ماهواره بدهید، گیرنده‌های دیجیتالی بگیرید

  ایرنا نوشت: سرهنگ مقصود وکیلی جانشین فرمانده سپاه بوکان دیروز در همایش عاشقان ولایت گفت: مردم این شهرستان می‌توانند با تحویل دادن ماهواره‌های خود به جای آن گیرنده‌های مبدل دیجیتالی دریافت کنند. او این اقدام را در راستای مبارزه با معضلات و آسیب‌های شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه و جلوگیری از آثار مخرب آن خواند. شهرستان بوکان با ۲۲۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و ۱۸۴ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

  .
 • تذکر هیات نظارت به چند روزنامه

  ایرنا نوشت: هیات نظارت بر مطبوعات در جلسه دیروز خود به استناد بندهای مختلف قانون مطبوعات به نشریات آرمان، کیهان، وطن امروز و امید جوان تذکر داد. در این جلسه نشریات «وطن امروز» به استناد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات، «امید جوان» به استناد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات، «کیهان» به استناد مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی، موضوع تبصره ۲ ماده ۵ قانون مطبوعات تذکر داده شد.

  بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات موضوع افترا به مقامات، نهادها، ارگان‌ها و هر یک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، اگرچه ازطریق انتشار عکس یا کاریکاتور را مطرح کرده است.

 • «قانون» رفع توقیف شد

  تسنیم نوشت: علیرضا نیکویی رئیس شورای سیاست‌گذاری روزنامه قانون گفت: این روزنامه رفع توقیف شده و به زودی منتشر می‌شود. او با بیان اینکه این مطلب به‌صورت شفاهی به ما گفته شد و ابلاغ رسمی آن هنوز انجام نشده است، گفت: «با حضور در دفتر قاضی مدیر خراسانی (قاضی پرونده روزنامه قانون) مطلع شدیم که روزنامه رفع‌توقیف شده و جزای نقدی پنج‌میلیون تومان برای آن در نظر گرفته شده است. »

  .
 • «تابناک» فیلتر شد

  فرارو نوشت: سایت خبری تحلیلی تابناک عصر دیروز فیلتر شد. این سایت به دستور مقام قضایی فیلتر شد اما تلاش‌ها برای رفع فیلتر آن در حال انجام است.

  .
 • نظر وزیرکشور درباره امر به معروف گردشگران

  ایسنا نوشت: وزیر کشور درخصوص امر به معروف گردشگران، گفت: هر فردی که وارد کشور می‌شود موظف است قوانین و مقررات کشور را رعایت کند. رحمانی فضلی در حاشیه نشست شورای اجتماعی در جمع خبرنگاران همچنین درخصوص بازداشت فعالان داخلی شبکه‌های ماهواره‌ای، بیان کرد: ستادی در این حوزه تصمیم‌گیری می‌کند و وزارت کشور نماینده‌ای در این ستاد ندارد، اما وقتی این ستاد موارد و مصادیق را منافی عفت عمومی تشخیص دهد می‌تواند با آنان برخورد کند.

  .
 • دانش‌آموزان شین‌آبادی مستمری مادام‌العمر می‌گیرند

  ایسنا: نماینده مردم پیرانشهر در مجلس ضمن تشریح آخرین وضعیت دانش‌آموزان شین‌آبادی گفت: رئیس‌جمهور در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش دستور تخصیص اعتبار مناسب برای مستمری مادام‌العمر این دانش‌آموزان را داده است که بر این اساس باید این اتفاق بیفتد. رسول خضری گفت: «با توجه به اینکه بر اساس قانون دیه زن و مرد یکسان نیست و دیه زن نصف دیه مرد است پیشنهاد شد که مابه‌التفاوت مبلغ دیه توسط دولت چه وزارت آموزش و پرورش و چه ریاست‌جمهوری به این خانواده‌ها پرداخت شود. »

  .
 • ایران‌ایر در آستانه توافق با بویینگ و ایرباس

  خوشنویسان، معاون بازرگانی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) اعلام کرد: این شرکت در طول ماه‌های گذشته جلساتی با شرکت‌های خارجی سازنده قطعات هواپیما داشته که امیدواریم به نتایج ملموسی منجر شود. وی تصریح کرد: پس از نهایی شدن مذاکرات ژنو و امکان محدودی که برای فروش قطعات هواپیما به ایران ایجاد شد، ایران‌ایر مذاکرات خود را با چند شرکت بزرگ از جمله بویینگ و ایرباس آغاز کرد که البته روندی مثبت داشته و امیدوارکننده است.

  .
 • برای حمایت از مقاومت فلسطین آماده‌ایم

  فارس: فرمانده کل سپاه با اشاره به جنگ غزه و جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی و ضرورت دفاع از مسلمانان گفت: میدان وفاداری و فداکاری ما همه جهان اسلام و مظلومین عالم است. به گزارش روابط عمومی سپاه، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: ما آمادگی داریم در ابعاد مختلف از مقاومت فلسطین حمایت کنیم. وی افزود: ما برای دفاع از مسلمانان، شیعه و سنی نمی‌شناسیم. فرمانده کل سپاه تاکید کرد: سرانجام رژیم صهیونیستی در اثر اتحاد شیعه و سنی به‌زودی فرو خواهد پاشید و ما برای آن روز آماده‌ایم.

 • هاشمی‌رفسنجانی: ۸ سال گذشته مقطعی ناهگمون در تاریخ ایران بود

  پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی: آیت الله هاشمی‌رفسنجانی در سالروز تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری حسن روحانی رئیس‌جمهوری طی یادداشتی نوشت: خدا را شکر که ملت بزرگوار ایران در پایان آن ۸ سال، روی به هوشیاری تاریخی خویش آوردند و با انتخاب فرهنگ اعتدال، جلوی ابتذال افراط و تفریط را گرفتند و به جهانیان ثابت کردند آن ۸ سال، مقطعی ناهمگون در تاریخ ایران بود و هر کشوری چنین سیاست‌های اشتباهی دارد.

  .
 • سیاست رژیم صهیونیستی نسل‌کشی است

  گروه دیپلماسی: بحران انسانی در غزه و سکوت و درماندگی سازمان ملل به‌عنوان مرجع رسیدگی به بحران‌های بین‌المللی باعث شد تا ایران به‌عنوان رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد با ابتکار خود، نشست وزرای خارجه کمیته فلسطین را با حضور نمایندگان ۵۰ کشور از قاره‌های مختلف در هتل آزادی تهران به ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار کند. این نشست یک روزه که با هدف بررسی حملات رژیم صهیونیستی به غزه تشکیل شده بود با صدور بیانیه‌‌‌ای ۱۰ محوری به کار خود پایان داد. حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران دیروز در اجلاس وزیران خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد درخصوص غزه تاکید کرد که بی‌عملی بارز شورای امنیت در فاجعه جاری در فلسطین به‌ویژه در غزه، نماد آشکار بی‌عدالتی در این شورا است و بنابراین جنبش عدم تعهد باید در فضای بی‌عملی کنونی سازمان ملل، وارد عمل شده و برای توقف روند فعلی نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در فلسطین و احقاق حقوق حقه مردم بی‌گناه فلسطین تلاش کند.

 • شاخص‌های سه‌گانه بین‌المللی شدن

  جلسه افطاری حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران با استادهای دانشگاه در ۲۸ تیر ۹۳ برگزار شد و از جمله سخنرانان این جلسه دکتر محمود سریع‌القلم، مشاور رئیس‌جمهور بود. در این جلسه علاوه بر حسن روحانی، «رضا فرجی‌دانا» وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری، «سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از استادان و محققان کشور حضور داشتند. سریع‌القلم در سخنان خود به مساله بین‌المللی شدن ایران پرداخت و گفت: «بین‎المللی شدن در ۳ واژه خلاصه می‎شود؛ کیفیت، رقابت و استاندارد. » مشروح سخنان سریع‌القلم را در زیر می‎خوانید.

 • اعلام همبستگی پارلمان بحرین با گروهک منافقین!

  تسنیم: پارلمان بحرین در نامه‌ای به یکی از سران ارشد منافقین، همبستگی خود را با این گروهک تروریستی و جنایتکار اعلام کرد. به گزارش شبکه العالم، سایت مرات البحرین تاکید کرد، «عبدالحکیم الشمری» با ارسال نامه‌ای به مریم رجوی به نیابت از پارلمان بحرین، با این گروهک اعلام همبستگی کرد. الشمری در فیلمی که مربوط به یک مراسم شام در ژوئیه ۲۰۱۴ است، از گروهک تروریستی منافقین تمجید کرده است. اقدام عجیب این نماینده بحرینی در حمایت از منافقین در شرایطی است که این گروهک تروریستی علاوه بر ارتکاب اقدامات جنایتکارانه بسیاری علیه مردم ایران، در دوران رژیم صدام در عراق نیز خیانت‎ها و جنایت‎های بسیاری را علیه مردم این کشور مرتکب شد.

 • مذاکرات بعدی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل

  در شرایطی که چند هفته از پایان آخرین دور نشست هسته‎ای ایران و گروه ۱+۵ در وین می‎گذرد، عباس عراقچی، یک عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران می‎گوید: به احتمال قوی نشست بعدی ایران و ۱+۵ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار خواهد شد. به گزارش «ایسنا» سیدعباس عراقچی بعداز ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران درباره آخرین رایزنی‌ها بر سر مذاکرات هسته‌ای گفت: «سعی می‌کنیم از فرصت حضور وزیران خارجه نیز استفاده کنیم. »عراقچی درباره برنامه‌های احتمالی پیش از برگزاری نشست توضیح داد: «یک ملاقات به احتمال قوی قبل از نشست ایران و ۱+۵ خواهیم داشت؛ اما زمان و مکان آن مشخص نیست، احتمالا در وین یا ژنو خواهد بود و بستگی به تنظیم وقتی دارد که بین دو طرف صورت می‌گیرد.

 • اردن استوارنامه سفیر جدید ایران‌را دریافت کرد

  ایسنا: وزارت امور خارجه اردن اعلام کرد که استوارنامه سفیر جدید ایران در این کشور را دریافت کرده است. در بیانیه‌ای که از سوی این وزارتخانه صادر شده، آمده است که وزارت خارجه اردن استوارنامه مجتبی فردوسی‌پور را به‌عنوان سفیر ایران در این کشور دریافت کرده است.

  .
 • چراغ سبز پذیرش ایران در پیمان همکاری‌های شانگهای

  فارس: پایگاه خبری صدای روسیه از تهیه پیش‌نویس برای پذیرش ایران و چند کشور دیگر به عنوان اعضای ثابت پیمان همکاری‎های شانگهای خبر داد. این امر یکی از نتایج بسیار مهم نشست وزرای خارجه کشورهای روسیه، چین، تاجیکستان، قزاقستان، ازبکستان و قرقیزستان بود که پنج‌شنبه هفته گذشته در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد. تصویب این اسناد در نشست بعدی پیمان شانگهای چراغ سبزی برای پذیرش چهار عضو جدید یعنی ایران، هند، پاکستان و مغولستان است.

  .

بیشتر