آرشیو روزنامه شماره ۳۱۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۳۱۳۳

 • توافق ایران و آژانس برای هفت اقدام عملی دیگر

  کمالوندی: از همکاری‎های ایران قدردانی شد
 • بازگشت رونق به اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد - بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود، اقتصاد ایران را مورد ارزیابی قرار داد و برای سال‌جاری میلادی رشدی معادل یک درصد را پیش‌بینی کرد. این نهاد معتبر بین‌المللی در شرایطی پیش‌بینی کرده رشد اقتصادی ایران تا ۱۱ ماه آینده پس از ۲ سال مثبت خواهد شد و رونق به اقتصاد ایران باز خواهد گشت. مرکز آمار ایران به عنوان مرجع رسمی اعلام رشد اقتصادی نیز برای سال ۹۱، این نرخ را برای سال گذشته منفی ۶/۵ درصد اعلام کرده که برای امسال پیش‌بینی‌ها حاکی از رسیدن رشد اقتصادی کشور به حدود صفر و افزایش سه واحدی آن در سال آینده است.

 • افزایش ۷ درصدی منابع عمومی دولت

  حذف بودجه موسسات خاص رای نیاورد
 • رسیدن به توافق جامع در ۶ ماه بلندپروازانه، اما شدنی است

  گروه دیپلماسی- کارل بیلت، وزیر خارجه سوئد که به تازگی به ایران سفر کرده‌است، از امیدواری به حل مساله‌ هسته‌ای بین ایران و غرب سخن گفت. وزیر خارجه سوئد در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی در پاسخ به این پرسش که در ملاقات‌هایتان (در ایران) احساس کردید فضا برای رسیدن به یک توافق جامع مناسب است، گفت: «فکر می‌کنم فضایی پر از انتظارات به وجود آمده، هم در زمینه ارتباط با کشورهای دیگر و هم در زمینه تحولات داخل خود ایران. » بیلت افزود: «شکی در این نیست. انتخاب آقای روحانی جوی پر از امید به وجود آورده؛ ولی در عین حال نیروهایی هم هستند که در مقابل این تحولات مقاومت می‌کنند.

 • توافق ژنو تفاسیر مختلفی دارد

  یوسف مولایی با اشاره به اینکه سند توافق ژنو را نمی‌توان در قالب‌های حقوقی- سنتی مورد بررسی قرار داد تاکید کرد: موضع اخیر روس‌ها درباره نقض توافق ژنو می‌تواند بر قدرت چانه‌زنی ایران در مذاکرات بیفزاید. یوسف مولایی، استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد موضع روس‌ها در مورد نقض توافق ژنو توسط آمریکا گفت: «با توجه به دریافت‌ها، برداشت‌ها و خوانش‌های مختلف موجود از سند برنامه اقدام مشترک، خیلی نمی‌توان با بحث‌های حقوقی به تعبیر و تفسیر این سند پرداخت. این سند، یک سند منحصربه‌فرد است و حتی امضا هم نشده است.

 • افزایش ۲۴ درصدی هزینه خانوارهای شهری در سال گذشته

  گروه خبر- مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی را اعلام کرد. بر اساس اعلام این نهاد معتبر، میانگین هزینه خانوار شهری در سال ۹۱، ۱۶ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان بوده است که از این مقدار ۱/۲۷ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۹/۷۲ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی است. متوسط هزینه سالانه خانوار شهری در مقایسه با رقم مشابه در سال ۱۳۹۰، ۲۳/۸ درصد افزایش یافته است. هزینه‌های خوراکی و دخانی خانوار در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، معادل ۳۶/۱ درصد و هزینه‌های غیرخوراکی معادل ۱۹/۸ درصد افزایش یافته است.

 • سه دستور کار جلسه آینده تعیین مزد کارگران

  معاون روابط کار وزارت کار با ارائه برخی پیشنهادهای مزدی به نمایندگان کارگران و کارفرمایان به‌منظور بررسی تا نشست بعدی شورای‌عالی کار گفت: اشتغال با پول دادن درست نمی‌شود و باید جذب سرمایه‌گذاری صورت گیرد. به گزارش خبرگزاری مهر، سید حسن هفده تن در نشست تعیین حداقل دستمزد سال ۹۳ کارگران و مشمولان قانون کار که با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان برگزار شد، پس از شنیدن سخنان نمایندگان کارگران و کارفرمایان گفت: مطالعات سه دهه گذشته بانک مرکزی حاکی از آن است که افزایش مزد تاثیری بر افزایش نرخ تورم نداشته و درباره مدیریت بنگاه‌ها نیز بخش قابل‌توجهی از موفقیت واحدهای تولیدی در گرو کارآمدی مدیریت بنگاه‌ها است.

 • فساد اقتصادی و رانت‌جویی دشمن اقتصاد سالم و تولید

  وزیر امور اقتصادی و دارایی از فساد اقتصادی و رانت‌جویی به‌عنوان دشمن اقتصاد سالم و تولید نام برد و گفت: «فضا را به نفع تولید تغییر دهیم. » به گزارش خبرگزاری مهر، علی طیب‌نیا که در جمع مدیران و کارکنان حراست سازمان‌های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی سخن می‌گفت، ضمن تشریح تبعات و اثرات فساد اداری و مالی بر اقتصاد و به‌ویژه بخش تولید کشور خواستار برخورد جدی، هوشمندانه و علمی حراست‌ها با این پدیده شد. وی گفت: «در مجموعه سازمان‌ها و دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی دستگاه‌هایی چون گمرک، سازمان امور مالیاتی، بانک‌ها و بیمه‌ها قرار دارند که جزو نهادهایی هستند که همواره در معرض خطر فساد قرار دارند.

 • حمایت سپاه از دستگاه دیپلماسی

  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از اقدامات اخیر دستگاه دیپلماسی حمایت کرد. به گزارش خبرگزاری فارس در بخشی از این بیانیه آمده است: تردیدی نیست که دستگاه دیپلماسی رسمی کشور در چارچوب تاکتیک نرمش قهرمانانه و پافشاری بر اصول، مبانی و ارزش‌های انقلاب و حفظ منافع و مصالح ملی در روند مذاکرات هسته‌ای با ۱+۵ از حقوق هسته‌ای و راهبردی ملت ایران صیانت کرده و به مدد استحکام درونی و اقتدار ملی کشور به انتظار آحاد ایرانیان در پاسخ صریح، شفاف و قاطع به یاوه‌گویی‌های جبهه معاندین پایان خواهد بخشید.

 • تذکر ۲۴ نماینده به حسن روحانی برای حمایت نکردن از رزمایش موشکی

  ایرنا - ۲۴ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهوری به دلیل «حمایت نکردن» وی از برگزاری رزمایش‌های نظامی و موشکی تذکر کتبی دادند. در تذکر کتبی این ۲۴ نماینده که در جلسه علنی روز گذشته مجلس قرائت شد، آمده است: «آنچه امنیت کشور را حفظ می‌کند، نشان دادن اقتدار ملی و دفاعی است، اما متاسفانه برای اولین بار طی ۱۰ سال گذشته مجوز برگزاری رزمایش بزرگ سالانه موشکی نیروهای مسلح در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی متوقف شده و دستورات لازم جهت تخصیص اعتبارات به منظور پشتیبانی طرح‌های اضطراری نیروهای مسلح صادر نشده است.

 • غرب بهانه‌گیری نکند در یک جلسه تمام مسائل حل می‌شود

  ایرنا - آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: «اگر غرب بهانه‌گیری نکند، در یک جلسه تمام مسائل حل می‌شود. » هاشمی که دیروز در دیدار جمعی از دانشجویان به نقشه‌های استعماری برای میدان دادن به گروه‌های تندرو در ایران پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد، «تهدید و ارعاب» را «سلاح تندروها» دانست و گفت: «تندروها نمی‌توانند در فضای اعتدال نفس بکشند و همیشه می‌خواهند فضا را غبارآلود کنند. »

  .
 • پخش مجدد ۲۴ شبکه ایران روی ماهواره

  خبرگزاری مهر به نقل از محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پخش مجدد ۲۴ شبکه تلویزیونی ایران روی ماهواره‌های اینتل ست و یوتل ست خبر داد. واعظی گفت: «فضایی که دولت جدید در عرصه بین‌الملل به‌وجود آورده است به مسائل مختلف بین‌المللی کمک می‌کند و در این زمینه نیز با نشست‌های صورت‌گرفته با مسوولان ماهواره‌های یوتل ست و اینتل ست در خارج از کشور توانسته‌ایم ادعای قبلی این ماهواره‌ها را مبنی‌بر ارسال پارازیت از ایران رفع کنیم. »

  .
 • باج می‌خواهند تا بدهی بابک زنجانی را بدهند

  عزت‌اله یوسفیان‌ملا روز شنبه گذشته به سایت خبری تدبیر گفت: «همه کشورهایی که زنجانی در آنها حساب داشته به این ثروت نفتی ایران چشم طمع دارند. مثلا در مالزی پیشنهاد دادند که حاضریم بخشی از پول‌های زنجانی را به ایران بدهیم؛ به شرطی که مبلغی هم به ما بدهید. در واقع باج می‌خواهند تا پول ایران را به ایران پس بدهند. پرونده بابک زنجانی کاری کرد که همه سودجوها راه افتادند و دنبال سهم‌خواهی هستند. » یوسفیان ملا در همین باره تاکید کرد: «اموال داخلی بابک زنجانی پاسخگوی حتی دو دهم بدهی‌اش نیست. »

  .
 • اعزام ناو‌های جنگی ایران به سواحل آمریکا

  باشگاه خبرنگاران جوان - شبکه ای‌بی‌سی‌نیوز آمریکا به نقل از «ناخدا یکم عرشه افشین حداد» فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از اعزام کشتی‌های جنگی ایران به نزدیکی سواحل آمریکا خبر داد. ناخدا یکم عرشه افشین حداد فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز شنبه اعلام کرد: تهران برای اولین بار کشتی‌های جنگی خود را به نزدیکی مرزهای آمریکا اعزام کرده است. شبکه خبری «ای‌بی‌سی‌نیوز» آمریکا به نقل از ناخدا حداد گزارش داد، ناوگان ایرانی به‌زودی و برای اولین بار به مرزهای آمریکا نزدیک خواهد شد و این اقدام تهران پاسخی به استقرار کشتی‌های جنگی آمریکا در منطقه است.

بیشتر