آرشیو روزنامه شماره ۲۸۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۲۸۶۸

 • مذاکره هسته‌ای در آلماتی پس از هشت ماه

  دنیای اقتصاد - هشت ماه پس از آخرین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در مسکو، دو طرف امروز بار دیگر برای گفت‌وگو بر سر برنامه هسته‌ای ایران دور یک میز می‌نشینند. میزبان این بار شهر «آلماتی» قزاقستان است و مذاکرات حدود ساعت ۱۳ به وقت محلی آغاز می‌شود؛ مذاکراتی که احتمال کشیده شدن آن به روز دوم وجود دارد. در آخرین موضع‌گیری طرف ایرانی هم، سعید جلیلی دیروز طی دیدارش با رییس‌جمهور قزاقستان، خواستار «پاسخ‌های سازنده، منطقی و معتبر ۱+۵ به پیشنهادهای جامع ایران در نشست مسکو» شد. ایران و ۱+۵ پس از هشت ماه دوباره دور یک میز می‌نشینند

  روز مذاکره در آلماتی

  دنیای‌اقتصاد- مرجان توحیدی: هشتم اسفند؛ ساعت ۱۳ به وقت قزاقستان، هتل رکسوس آلماتی، تداعی کننده تدارک یک میز شرقی است برای پذیرایی از گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵.

 • تصویب «تدابیر کنترل آثار تحریم» در جلسه هیات دولت

  راهکارها و تدابیر کنترل آثار تحریم بر حوزه‌های مختلف اقتصادی در جلسه هیات دولت به ریاست احمدی‌نژاد مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، هیات دولت عصر روز یکشنبه به ریاست احمدی‌نژاد تشکیل جلسه داد و مسائل و مباحث اجرایی کشور از سوی هیات وزیران مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در ابتدای جلسه، وزیر امور اقتصادی و دارایی به ارائه گزارشی در خصوص بررسی اثرات تحریم بر حوزه‌های مختلف اقتصاد کشور از جمله ارز، حوزه‌های پولی و مالی، بودجه، سرمایه‌گذاری، صادرات و واردات پرداخت و نیز تدابیر و راهکارهای لازم برای مقابله با آن مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

 • هیات وزیران طرح استخدامی را بار دیگر به مجلس فرستاد

  هیات وزیران پس از اعلام چندین ایراد قانونی از سوی رییس مجلس به طرح مهرآفرین، باردیگر ایرادات این طرح را رفع کرد و مجددا طرح را به مجلس فرستاد.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، چندی پیش بعد از ابلاغ طرح مهرآفرین از سوی رییس‌جمهور، هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین ایراداتی را به این طرح وارد کرده و رییس مجلس آن را طی نامه‌ای به رییس‌جمهور ابلاغ کرد و دولت در روزهای اخیر ضمن رفع ایرادات مجلس، مصوبه مذکور را برای بررسی مجدد، به هیات تطبیق فرستاد. براساس قوانین، هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین موظف است که تمام مصوبات داخلی هیات وزیران اعم از مبادله‌نامه‌ها، آئین‌نامه‌ها و غیره را با قوانین تطبیق و ایرادات احتمالی را به رییس مجلس اعلام کرده و رییس‌ مجلس هم آن را به دولت اعلام کند.

 • احمدی‌نژاد: سیاست ما روابط کامل با کشورهای حوزه خلیج‌فارس است

  رییس‌جمهور هر اقدامی را که به ارتقای بیش از پیش روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای حوزه خلیج‌فارس بینجامد، مثبت و سازنده توصیف کرد و گفت: سیاست قطعی ایران در منطقه، توسعه و ایجاد روابط همه‌جانبه و صددرصدی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس است. به گزارش ایسنا، محمود احمدی‌نژاد یکشنبه شب در اجلاس شورای عالی خلیج‌فارس با تاکید بر اینکه «امنیت خلیج‌فارس برای جمهوری اسلامی ایران یک موضوع مبنایی است»، گفت: به لحاظ جایگاه و منافع ملی، در طول تاریخ هیچ‌گاه هیچ دولتی در ایران به دنبال ناامن کردن خلیج‌فارس نبوده و ایران تضمین کننده امنیت خلیج‌فارس است.

 • برای امضای توافقنامه خط لوله گاز

  «آصف علی زرداری»، رییس‌جمهور پاکستان امروز برای نهایی کردن پروژه خط لوله گاز ایران-پاکستان عازم تهران می‌شود.

  به گزارش خبرگزاری فارس، طبق این توافقنامه قرار است ایران مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار را برای تکمیل این خط لوله در داخل خاک پاکستان و در قالب وام و کمک‌های فنی در اختیار اسلام‌آباد قرار دهد. یک مقام وزارت خارجه پاکستان در گفت‌وگو با روزنامه «تریبون» پاکستان، با تایید سفر ۲ روزه زرداری به تهران، بر اهمیت این پروژه برای رفع بحران انرژی پاکستان تاکید و خاطر نشان کرد که این طرح به‌رغم فشارهای شدید آمریکایی‌ها انجام می‌شود.

 • سناریوهای حداقل دستمزد ۹۲ کارگران

  دنیای اقتصاد ـ تعیین دستمزد سال ۹۲ کارگران این روزها به مهم‌ترین دغدغه جامعه کارگری کشور تبدیل شده، تا تعیین تکلیف مطالبه اصلی کارگران به واپسین هفته‌های سال کشیده شود. در این میان شورای عالی کار به منظور تعیین حداقل دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار، دومین نشست خود را تشکیل داد که در جریان آن گزارشی از وضعیت معیشتی کارگران باتوجه به روند رشد قیمت‌ها در سطح جامعه ارائه شد. در این میان باوجود ابهام در نرخ دستمزد دقیق کارگران برای سال آتی، گمانه‌زنی‌ها و پیشنهادهای متعددی در این زمینه مطرح شده است.

 • احمدی‌نژاد امروز به مجلس می‌رود

  معاون رییس‌جمهور در امور مجلس گفت: رییس‌جمهور همچون روال گذشته برای دفاع از وزیر پیشنهادی به مجلس

  می‌رود که امروز هم برای دفاع از نامی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس خواهد رفت. بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، رییس‌جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت تا از وزیر پیشنهادی خود دفاع کند. همچنین دو نماینده مخالف و دو نماینده موافق در صحن علنی مجلس هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه سخنرانی خواهند کرد. وزیر پیشنهادی هم نیم ساعت فرصت دارد تا به تشریح برنامه‌هایش بپردازد و از آن دفاع کند.

 • رییس پزشکی قانونی: به سوءاستفاده‌های اخلاقی پزشکان رسیدگی شود

  رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: متاسفانه سوءاستفاده‌های اخلاقی از بیماران در تعداد بسیار معدودی از پزشکان وجود دارد که به شأن و حیثیت جامعه پزشکی خدشه وارد می‌کنند و این وظیفه سازمان نظام پزشکی است که با برخورد جدی با این متخلفان و لغو پروانه فعالیت آنها از حیثیت پزشکان دفاع کند. احمد شجاعی که به تازگی به عنوان عضو جدید هیات مدیره نظام پزشکی تهران نیز انتخاب شده است در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، افزود: اگر پرونده شکایتی در این زمینه از سوی دادسرا به سازمان پزشکی قانونی ارجاع شود، سازمان پزشکی قانونی مورد را بررسی می‌کند و نظر خود را به دادسرا اعلام می‌کند.

 • لاریجانی در بمبئی: به گسترش روابط تجاری با هند علاقه مندیم

  رییس مجلس شورای اسلامی گفت که برخی کشورها با گسترش همکاری‌های ایران و هند مخالف هستند.

  به گزارش ایسنا علی لاریجانی که در جریان سفر خود به هند در مرکز تجارت جهانی بمبئی حضور یافته بود، اظهار کرد: ما سفر خود را از شهر بمبئی آغاز کردیم که علاقه‌مندی ایران به گسترش روابط تجاری با هند را مورد تاکید قرار دهیم و بعد از اینجا به دهلی برای بحث‌های سیاسی خواهیم رفت. وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این نشست‌های دوستانه زمینه گسترش روابط اقتصادی و صنعتی برای دو کشور را فراهم کند، خطاب به بازرگانان هندی گفت: شما باید بیشتر به ایران بیایید تا ظرفیت‌های ایران را از نزدیک ببینید.

 • طرح جدید برخی نمایندگان مجلس برای کاهش تعطیلات رسمی

  ایده حذف تعطیلی تاسوعا و ۲۹ اسفند

  رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره طرح کاهش تعطیلات رسمی کشور گفت: این طرح توسط تعدادی از نمایندگان به مجلس ارائه شده؛ اما هنوز اعلام وصول نشده و ممکن است در جلسه علنی امروز اعلام وصول شود. اللهیار ملک‌شاهی در گفت‌وگو با ایسنا درباره این طرح تصریح کرد: بر اساس این طرح ۶ تا ۹ روز از تعطیلات رسمی کشور کاسته می‌شود و استدلال طراحان این است که تعطیلات رسمی زیاد است و به اقتصاد و کارهای علمی کشور لطمه وارد می‌کند.

  وی درباره روزهای مدنظر طراحان برای حذف تعطیلی در این طرح گفت: ۲۹ اسفند روز ملی شدن صنعت نفت و روز تاسوعا نهم محرم از روزهای مدنظر برای حذف از تعطیلات کشور است.

 • ابهام در اتهامات پرونده کهریزک

  خانواده قربانیان کهریزک، شاکیان اصلی پرونده هستند

  دنیای اقتصاد- سه‌شنبه هشتم اسفند، براساس برنامه از پیش اعلام شده از سوی سخنگوی قوه‌قضائیه، دادگاه متهمان پرونده کهریزک برگزار خواهد شد؛ دادگاهی بسیار مهم که یک سال از تفهیم اتهام متهمان آن گذشته، ولی هنوز نقاط مبهم مرتبط با آن بسیار زیاد است. از جمله اینکه هنوز مشخص نیست دادگاه علنی برگزار می‌شود یا خیر. هرچند فرض اصلی در برگزاری هر دادگاهی، علنی بودن آن است، مگر اینکه قاضی طور دیگری تشخیص دهد. از سوی دیگر دو روز قبل از برگزاری دادگاه بازداشتگاه کهریزک، در کیفرخواستی که برخی رسانه‌ها به نقل از دادستانی تهران در ارتباط با پرونده کهریزک منتشر کرده‌اند عناوین «آمریت در شکنجه» و «بازداشت غیرقانونی و بدون تفهیم اتهام» را در شمار اتهامات متهمان نیاورده‌اند و اعلام کرده‌اند که برای این اتهامات قضات تعلیق شده قرارهای منع تعقیب صادره شده است.

 • احمد خاتمی: از کاندیداتوری‌هاشمی برای ریاست خبرگان بی‌اطلاعم

  آیت‌الله مهدوی کنی حتما کاندیدا می‌شود

  عضو مجلس خبرگان رهبری با اظهار بی‌اطلاعی از کاندیداتوری آیت‌الله‌هاشمی برای ریاست این دوره از مجلس خبرگان گفت: آیت‌الله مهدوی کنی حتما کاندیدای این دوره نیز خواهند بود. ایشان هم محبوب مردم و هم محبوب خبرگان است. سید احمد خاتمی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اعلام اینکه سیزدهمین اجلاس رسمی خبرگان رهبری در دوره چهارم از تاریخ ۱۵ تا ۱۷ اسفند در محل سابق مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد، گفت: عزت الله ضرغامی رییس سازمان صدا و سیما به عنوان سخنران مدعو به مدت یک ساعت در اجلاس خبرگان سخنرانی خواهد داشت و طبق آیین‌نامه ۵ نفر از اعضای مجلس خبرگان نیز در رابطه با مباحث روز اظهار نظر می‌کنند.

 • ارسال پرونده ۳ نماینده مجلس هشتم به دادگاه فساد بانکی

  سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران از ارسال پرونده سه نماینده مجلس هشتم به دادگاه خبر داد.

  قاضی افتخاری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در این باره گفت: پرونده سه نماینده مجلس هشتم که در ماجرای فساد

  ۳ هزار میلیاردی برای آنها کیفرخواست صادر شده بود، برای محاکمه به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شده است. وی افزود: این پرونده به شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران ارجاع شده و در حال رسیدگی است.

  .
 • تشکیل پرونده جدید برای فائزه‌هاشمی

  وکیل مدافع «فائزه‌هاشمی» از پایان یافتن دوران محکومیت شش ماهه موکلش در اواخر اسفند سال جاری و آزادی وی خبر داد.

  غلامعلی ریاحی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره ادامه داد: با توجه به اینکه محکومیت خانم‌هاشمی ۶ ماه بوده است و ایشان از اوایل مهرماه در حبس هستند، قاعدتا در اواخر اسفند ماه جاری و با پایان یافتن دوران محکومیت، خانم فائزه‌هاشمی آزاد خواهد شد. وی با اشاره به تشکیل پرونده‌ای جدید برای خانم فائزه‌هاشمی به ایسنا گفت: این پرونده با موضوع اخلال در نظم زندان علیه ایشان تشکیل شده که فعلا در مرحله رسیدگی قرار نگرفته و حکمی نیز صادر نشده است.

 • روایت صفارهرندی از اصلاح‌طلبانی که می‌توانند کاندیدا شوند

  وزیر سابق ارشاد گفت: اصلاح‌طلبانی که در جریان فتنه بودند با تعهد دادن نمی‌توانند به انتخابات بیایند.

  به گزارش «خبرگزاری دانشجو»، محمدحسین صفار هرندی در نشست تحلیل سیاسی اساتید معارف دانشگاه‌های کشور اظهار کرد: اصلاح‌طلبان حق دارند در این انتخابات شرکت کنند و کسی هم نمی‌تواند جلوی حضورشان را بگیرد، علی القاعده افرادی که در جریان فتنه بودند با تعهد دادن نمی‌توانند به انتخابات بیایند، اما کسانی که در فتنه حضور نداشته، اما جزو جریان فکری اصلاح‌طلبی هستند، حق حضور دارند. مقام معظم رهبری هم به آنها اعتماد دارند و حکم‌های آنها را برای حضور در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام امضا کرده و آنها را در خانواده نظام قبول دارند.

 • واکنش احمدی‌نژاد به ردصلاحیت احتمالی مشایی

  امیر محبیان اظهار کرد: آقای احمدی‌نژاد معتقد است که شورای نگهبان شواهدی علیه آقای مشایی ندارد و اگر دارد رو کند و با وجود این اگر «مصطفی معین» توانست، از حکم حکومتی بهره بگیرد ما چرا نتوانیم؟ در سیاست هم هیچ چیز ناممکن نیست. الان احتمال استفاده از حکم حکومتی در صورت رد صلاحیت مشایی از سوی شورای نگهبان، با توجه به ذهنیت جامعه و شورای نگهبان پایین است، ولی صفر نیست.

  این فعال رسانه‌ای در گفت‌وگو با ایسنا، به اقدام احتمالی احمدی‌نژاد درصورت رد صلاحیت مشایی به عنوان گزینه اول دولت اشاره کرد و گفت: برداشت آقای احمدی‌نژاد با توجه به نگاه مهندسی خاصش این است که باید طرح جایگزین داشته باشد.

 • رزمایش زمینی سپاه پایان یافت

  رزمایش بزرگ پیامبر اعظم (ص)۸ نیروی زمینی سپاه پس از دستیابی به اهدافش به کار خود پایان داد.

  به گزارش خبرگزاری فارس، مراحل عملیاتی این رزمایش از ابتدای هفته جاری در منطقه عمومی کرمان و سیرجان آغاز شد. در این رزمایش تعدادی از تجهیزات جدیدی که وارد نیروی زمینی سپاه شده از جمله تجهیزات جنگ الکترونیک، تجهیزات مخابراتی و تجهیزات سبک انفرادی با موفقیت تست شد. در آخرین مرحله از رزمایش اهداف دشمن فرضی توسط آتش توپخانه و موشک‌های تندر و توسن منهدم شد.

  .
 • «کمک جبرانی» به همه ایرانیان نرسید

  حذف حدود یک میلیون نفر از شهروندان ایرانی از دریافت «عیدانه» (یا آن طور که رییس‌جمهور می‌گوید «کمک جبرانی عید») باعث نارضایتی برخی از آنان شده است. شماری از هموطنان که به دلایل شخصی در ابتدای اجرای قانون یارانه‌ها به توصیه دولت عمل کرده و از دریافت یارانه انصراف داده‌اند، در تماس با «دنیای اقتصاد» اعلام کردند که اکنون از دریافت «عیدانه» ۸۵ هزار تومانی نیز محروم شده‌اند. این در حالی است که به اعتقاد این افراد، «عیدانه» یا «کمک‌جبرانی عید» باید مسیری خارج از پرداخت یارانه نقدی در طرح هدفمندی می‌داشت؛ چراکه دولت اعلام کرده بود که این «کمک» همه ایرانیان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 • دیدار دیپلماتیک مشایی در دفتر رییس‌جمهور

  خبرگزاری فارس نوشت: رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد صبح دیروز با فرانک بلفراگ، قائم مقام وزیر امور خارجه سوئد دیدار و گفت‌وگو کرد. این دیدار با حضور نمایندگان وزارت امورخارجه در نهاد ریاست‌جمهوری و دفتر رییس‌جمهور انجام شد. فرانک بلفراگ قائم مقام وزیر امور خارجه سوئد به همراه یک هیات بلندپایه به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایرانی در تهران به سر می‌برد و روز یکشنبه با علی‌اکبر صالحی وزیر امورخارجه نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

  .
 • سایت توکلی: انحرافی‌ها برای انتخابات شوراها برنامه دارند

  سایت خبری الف، وابسته به احمد توکلی نماینده تهران در مجلس نوشت: در گیرودار بحث‌های ریاست‌جمهوری، حلقه انحرافی نفوذی در دولت، تلاش دارد تا در صورتی که نامزدهایش نتوانند صلاحیت‌های مورد نظر قانونی را کسب نمایند از دریچه انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و انتخابات چهارم شوراها راهی برای ماندن در قدرت بیابند.

  بر اساس این گزارش، یکی از این اقدامات جلسات متعدد در دفتر عضو موثر حلقه انحرافی برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی است. در همین راستا چندی قبل «د. ش» از حوزه انتخابیه رامسر، «ش.

 • روزنامه دولت: شهرداری تهران تبلیغ «بهار» را ممنوع کرد

  روزنامه ایران، ارگان مطبوعاتی دولت در شماره دیروز خود، یکی از تیترهای خود را به «شهرداری تهران: تبلیغ بهار ممنوع» اختصاص داد و زیر عنوان فرعی «آلرژی بهار به سازمان تحت امر قالیباف رسید»، نوشت: شهرداری تهران در اقدامی عجیب دستور داد عبارت «استقبال از بهار» از تمام بیلبوردها و تبلیغات نوروزی حذف شود. روزنامه دولت این اقدام را مرتبط با انتقادها از کاربرد شعار «زنده باد بهار» توسط محمود‌احمدی‌نژاد دانسته است.

  .

بیشتر