گروه دیپلماسی:‌ مایکل بنت، سناتور دموکرات از ایالت کلورادو، حمایت خود را از توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد و به این ترتیب شمار حامیان این توافق در سنای آمریکا به ۳۸ نفر رسید. با این حال، بن کاردن، دیگر سناتور دموکرات از ایالت مریلند، با این توافق مخالفت کرد.


همچنین رابرت سی اسکات، نماینده دموکرات ایالت ویرجینیای آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای جداگانه، حمایت خود از برجام را اعلام کرد. بنت روز جمعه در بیانیه‌ای ضمن حمایت از توافق مدعی شد: «نخستین اهداف مورد نظر ما این است که مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای شویم و از وقوع یک جنگ دیگر در خاورمیانه اجتناب کنیم.» این سناتور آمریکایی افزوده، گرچه توافق‌نامه کنونی خالی ازنقص نیست، اما قدم مهمی در دستیابی به این اهداف مورد نظر است. همزمان با اعلام حمایت سناتور مایکل بنت، سناتور بن کاردن اعلام کرده است که با این توافق مخالفت خواهد کرد. به گزارش شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان»، بن کاردن که یهودی است سومین سناتور دموکرات محسوب می‌شود که با توافق هسته‌ای ایران مخالفت می‌کند. این عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته است: «پس از مطالعه طولانی این (توافق)، من به رد آن رای خواهم داد.» باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سنا در مجموع به 41 رای نمایندگان دموکرات نیاز دارد تا جلوی تصویب این لایحه را بگیرد و حتی اگر به این تعداد آرا دست پیدا نکند، هنوز امکان وتوی آن را خواهد داشت.


از سوی دیگر باوجودی که به احتمال خیلی زیاد باوجود مخالفت اکثریت جمهوری‌خواهان، توافق هسته‌ای با ایران در نهایت پیروز از کنگره بیرون خواهد آمد، جب بوش، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا و دونالد ترامپ، دو نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام کردند که فقط خواستار «بازنویسی برجام» هستند و قصد ندارند در صورتی که رئیس‌جمهور شدند، آن را لغو کنند.


به گزارش خبرگزاری فارس و طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جب بوش در حالی‌که یکی از منتقدان توافق هسته‌ای ایران است، اشاره کرده که بعید است در صورتی که رئیس‌جمهور آمریکا شود، برجام را کنار بگذارد. بوش اشاره‌ای به این مساله نکرد که چه تغییراتی را در توافق با ایران به وجود می‌آورد؛ اما هم‌اکنون با رقیب خود یعنی ترامپ هم نظر شده‌اند که برای از بین بردن توافق هسته‌ای ایران تلاش نمی‌کنند.