گروه دیپلماسی: پس از تمدید ۴ ماهه مهلت گفت‌وگوهای هسته‎ای میان ایران و شش قدرت جهانی و توافق دو طرف مبنی بر آزاد شدن ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران طی ۶ قسط، روز گذشته عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از آزاد شدن قسط اول دارایی‎های بلوکه شده ایران بر اساس توافق تمدید شده ژنو به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار خبر داد. عراقچی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: «هماهنگی‌های لازم بین دو طرف برای واریز این مبلغ به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در حال انجام است.» معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه یادآور شد؛ این مبلغ، قسط اول از مجموع ۸/۲ میلیارد دلاری است که در چارچوب توافق اخیر ایران و گروه کشورهای ١+٥ واریز می‎شود.

براساس توافق اخیر بین ایران و گروه ۱+۵ در نشست وین- ۶ و تمدید چهار ماهه مذاکرات، قرار است ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران طی ۶ قسط به حساب بانک مرکزی واریز شود و روز جمعه دهم مرداد سررسید اولین قسط تعیین شده بود. این اقساط قرار است از اول ماه آگوست - دهم مرداد - به فاصله هر سه هفته یک‌بار، به ایران پرداخت شود. ایران و گروه ۱+۵ پس از حدود ۱۸ روز مذاکره و رایزنی‎های فشرده در وین در چارچوب ششمین دور مذاکرات مربوط به راه‌حل جامع هسته‎ای (برنامه اقدام مشترک جامع)، تصمیم گرفتند مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع را چهارماه تمدید کنند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دو طرف نتوانستند در پایان شش ماهه نخست توافق‌نامه ژنو در ۲۹ تیر(۲۰ جولای) به توافق نهایی دست یابند و این مذاکرات را تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ برابر با سوم آذر ۱۳۹۳ تمدید کردند. براساس این سند (Non- Paper) دولت آمریکا متعهد شده است با همان شرایط و ضوابط توافق ژنو که آزادسازی مبلغ ۲/۴ میلیارد دلار را در مقابل رقیق سازی و اکسیدسازی اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد مقرر ساخته بود، این بار مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از دارایی‎های مسدود شده جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را ظرف چهار ماه آزاد کند.

این مبالغ در ۴ قسط ۵۰۰ میلیون دلاری و دو قسط ۴۰۰ میلیون دلاری، در فواصل زمانی تقریباً هر سه هفته یک بار به شرح زیر پرداخت خواهد شد:

قسط اول: ۵۰۰ میلیون دلار در روز ۱۰مرداد ۱۳۹۳ (اول آگوست ۲۰۱۴)، قسط دوم: ۵۰۰ میلیون دلار در روز ۳ شهریور ۱۳۹۳ (۲۵ آگوست ۲۰۱۴)، قسط سوم: ۴۰۰ میلیون دلار در روز ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ (۱۷ سپتامبر ۲۰۱۴)،قسط چهارم ۵۰۰ میلیون دلار در روز ۱۸ مهر ۱۳۹۳ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۴)، قسط پنجم: ۵۰۰ میلیون دلار در روز ۱۲ آبان ۱۳۹۳ (۳ نوامبر ۲۰۱۴) و قسط ششم: ۴۰۰ میلیون دلار در روز ۲ آذر ۱۳۹۳ (۲۳ نوامبر ۲۰۱۴).

صالحی: روند مذاکرات با ۱+۵

جای نگرانی ندارد

از دیگر سو در شرایطی که چند هفته از پایان مهلت نخست توافق ژنو برای رسیدن به توافق جامع زمان می‎گذرد علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن ابراز خوش‌بینی نسبت به روند مذاکرات ایران و ۱+۵ می‏گوید: «مذاکرات جای نگرانی ندارد.» صالحی در گفت‌وگو با «ایسنا»، درباره همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و روند برنامه‌های ایران توضیح داد: «ملت عزیز ما مطمئن باشند که همه چیز به خوبی و براساس برنامه‌ریزی انجام شده، تحت توجهات مقام معظم رهبری و در چارچوبی که ایشان و رئیس‌جمهور محترم تعیین کرده‌اند و با انسجام پیش می‎رود.» صالحی درباره اخبار منتشر شده در رابطه با تبدیل سایت فردو به سایتی برای تحقیق و توسعه گفت: «ما چارچوبی را برای خود داریم، ضمن اینکه حاشیه‎ای هم برای این چارچوب ترسیم شده است. این مسائل در مذاکرات تعیین می‎شود و نظر دادن درباره آن هنوز زود است.»