عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، با قابل بررسی دانستن پیشنهاد وزیر کار مبنی بر افزایش حقوق کارگران مبتنی بر نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت، انجام این پیشنهاد در سال آتی را منوط به گنجاندن آن در لایحه بودجه ۸۶ دانست. حسن نوعی‌اقدم، با استقبال از پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی به «ایسنا»، گفت: کلیات درخواست آقای جهرمی قابل بررسی است و با قانون مغایرتی ندارد.

نماینده اردبیل با تایید واقعیت‌های منجر به مطرح شدن ایده وزیر کار، گفت: پیشنهاد وزیر کار یک واقعیت است، اما در حیطه مسوولیت لایحه نظام هماهنگ پرداخت نیست. این ایده مبحثی جدید و مجزا است ولی در عین حال واقعیتی است که باید مورد توجه مسوولان قرار گیرد. درخصوص کم و کیف این پیشنهاد باید ابتدا اندیشید و بعد در فکر نحوه اجرایی کردن آن بود.

این عضو کمیسیون اقتصادی در عین حال از نهایی شدن لایحه نظام هماهنگ پرداخت در جلسه روز یکشنبه (امروز) کمیسیون مشترک خبرداد و گفت: در این جلسه درباره جداول فصول ۱۰ و ۱۲ لایحه نظام هماهنگ رای‌گیری نهایی انجام و به این ترتیب رسیدگی به لایحه در مجلس به پایان رسیده و جهت بررسی کلی به شورای نگهبان ارسال می‌شود، در حال حاضر البته شورای نگهبان رسیدگی به لایحه را آغاز و تاکنون چند ماده را هم بررسی کرده است، ولی با نهایی شدن فصول دیگر در مجلس، رسیدگی به لایحه تسریع می‌شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس، با بیان این‌که اگر دولت واقعا در اندیشه هماهنگ کردن حقوق و مزایای مشمولان قانون کار، تامین اجتماعی و نیروهای کشوری و لشگری است، این ایده را باید در قالب لایحه‌ای جدید تعریف کند تا زمینه بررسی و تصویب آن در مجلس مهیا شود. وی گفت: همان‌گونه که مجلس در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تا سقف ۲۰۰هزار تومان در قالب بودجه ۸۵ اقدام کرد، دولت نیز به همین صورت می‌تواند در قالب لایحه بودجه ۸۶ در خصوص کارکنان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی لایحه‌ای جدید داشته باشد. این کار هیچ مغایرتی با قانون ندارد.

عضو هیات رییسه مجلس، با تاکید بر این‌که پیشنهاد فوق را نمی‌توان به سرعت در لایحه نظام هماهنگ پرداخت گنجاند، تصریح کرد: وزارت کار باید در قالب لایحه‌ای مجزا پیشنهادها و راهکارهایش را ارائه کند. حتی نمی‌توانیم منتظر و معطل ارائه لایحه وزارت کار باقی بمانیم تا لایحه پیشنهادی را با لایحه نظام هماهنگ منطبق کنیم زیرا رسیدگی به لایحه نظام هماهنگ تقریبا تمام شده است.