علی طجوزی- نمایندگان پنج عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان در نشست روز جمعه نیویورک اعلام کردند که اعضا در حال حصول توافق برای تصویب قطعنامه تحریم علیه ایران هستند، اما همچنان مخالفت روسیه با اعمال منع سفر مقام‌های ایرانی مرتبط و درگیر با فعالیت‌های هسته‌ای ایران تداوم دارد. خبرگزاری‌ها نیز به نقل از وزیر امور خارجه روسیه، گزارش دادند که مسکو همچنان بر این موضوع تاکید می‌‌کند که ایران را به دلیل ادامه فعالیت‌های هسته‌ای‌اش نباید تنبیه کرد بلکه باید کاری کنیم که تهران به مذاکره ترغیب شود.

در همین حال سرگئی لاوروف دیروز اعلام کرد که اگر مذاکره‌کنندگان یک تصمیم مبتنی بر واقع‌نگری را اتخاذ کنند طی دو هفته آینده در شورای امنیت سازمان ملل اجماع در رابطه با ایران به وجود خواهد آمد.

وی با ابراز امیدواری که این اجماع پیش از سال جدید میلادی حاصل شود، اضافه کرد: این امر در صورتی محقق خواهد شد که پافشاری اعضا بر مواضع خاص نباشد.

وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری نووستی گفت: روسیه متقاعد شده است که وادار کردن ایران به مذاکرات و عدم مجازات آن، ربطی به مواضعی که پیش روی ما است، ندارد.

لاوروف در خصوص روند چانه‌زنی‌های ۱+۵ در شورای امنیت نیز گفت: ما در حال نزدیک‌تر شدن مواضع هستیم هر چند که مشکلات همچنان وجود دارد.

امیر جونز پری، نماینده انگلیس در سازمان ملل افزود: فکر می‌کنم که توافقی در حال حصول است و درباره همه عناصر درخواست شده توافقی در حال شکل‌گیری است.

وی در جمع خبرنگاران با ابراز امیدواری نسبت به این که تا روز سه‌شنبه توافق برای تنظیم متن نهایی پیش نویس قطعنامه صورت گیرد گفت: بنابراین رای‌گیری می‌تواند طی هفته آتی میلادی در میان ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل انجام شود.

این در حالی است که ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: هر چند که ما در حال پیشرفت هستیم اما هنوز مسائل آماده نیست.

وی افزود:‌ ما پیشرفت نسبی حاصل کرده‌ایم، اما هنوز چیزهایی هستند که باید درباره‌شان صحبت شود، بنابراین ما به پایتخت‌ها

برمی‌گردیم و نشستی دیگر روز دوشنبه صبح برگزار خواهد شد.

چورکین گفته است که با اعمال تحریم علیه ۱۱ شرکت و نهاد و همچنین ۱۲ شخصیت مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران مخالف است.

از سوی دیگر آلخاندرو وولف، نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل گفت که آمریکا تاکید دارد که منع سفر علیه مقامات ایرانی اعمال شود، ما می‌خواهیم که رای‌گیری هر چه زودتر انجام و این قطعنامه تنظیم شود.

همچنین ژان مارک دولاسابلیر، نماینده فرانسه در سازمان ملل گفت که پیشرفت‌های نسبی صورت گرفته، اما فکر کنم هفته بعد بتوانیم آن را انجام دهیم.

مجوز غنی‌سازی را آژانس به ایران داده است نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرگزاری فرانسه، گفت که اگر ایران تهدید به حمله هم شود، آمادگی دارد که به فعالیت‌های هسته‌ای حساس ادامه دهد.

علی‌اصغر سلطانیه، گفت: ما کشور بزرگی با یک‌میلیون و ۶۰۰هزار کیلومترمربع مساحت داریم و برای دستگاه‌های سانتریفیوژ این مقدار جا کافی است.

وی افزود: «دستگاه‌های سانتریفیوژ می‌توانند فعالیت کنند و در هر جا نصب شوند و می‌توانند مورد محافظت قرار گیرند.»

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین خاطرنشان کرد: «ایران فناوری و دانش غنی‌سازی را در اختیار دارد که مجوز آن را آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده است و اگر آمریکایی‌ها بگویند در تصویب قطعنامه عجله کنید و بگذارید که برای توقف ایران از حمله نظامی استفاده کنیم، مرتکب اشتباه می‌شوند».

وی افزود: «ایران یک جزیره کوچک نیست که با یک کاترینا (اشاره به توفان سهمگینی که ایالت نیواورلئان آمریکا را ویران کرد)، ناپدید شود.»

علی اصغر سلطانیه همچنین خاطرنشان کرد: «عاقلانه نیست که این وضعیت ادامه یابد، همه دستگاه‌های سانتریفیوژ (در سایت غنی‌سازی ایران در نطنز) تحت نظارت ۲۴ ساعته دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قراردارد و تقریبا هر هفته یا هر دوهفته بازرسان در آنجا هستند و همه چیز کاملا شفاف است و این روند کارهمچنان ادامه دارد.

اظهارات سلطانیه، زمانی ایراد می‌شود که چانه‌زنی‌ها در شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اعمال تحریم‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران ادامه دارد.

ایران غنی‌سازی اورانیوم را حق خود در چارچوب قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین آن را بخشی از فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای خود برای تولید برق می‌داند، اما غرب به ویژه آمریکا در تلاش است تا با جنجال‌سازی ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را زیر سوال ببرد.