با شمارش ۲۰۰۰ صندوق در تهران

هاشمی در صدر منتخبان خبرگان

براساس شمارش حدود ۲۰۰۰ صندوق در شهر تهران، نتایج اولیه انتخابات مجلس خبرگان در استان تهران مشخص شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نتایج شمارش حدود ۲۰۰۰ صندوق شهر تهران که تا ظهر دیروز شنبه پایان یافته به این شرح است:

۱‌ - اکبر هاشمی رفسنجانی، ۲ - محمد امامی کاشانی ، ۳ - علی مشکینی، ۴ - احمد جنتی، ۵ - محمد یزدی، ۶ -مصباح یزدی،

۷ -حسن روحانی، ۸ -دری نجف‌آبادی، حائز اکثریت آرا شده‌اند.

همچنین رضا استادی، غلامرضا مصباحی مقدم، عزیز خوشوقت، و غلامرضا رضوانی نفرات بعدی هستند. تجمیع آرای شمارش شده شهرستان‌های استان تهران همچنان ادامه دارد. شمارش آرای شهر تهران هنوز پایان نیافته است.

معاون اجرایی و امور انتخاباتی شورای نگهبان نیز با ذکر اینکه حدود ۲۶میلیون رای در انتخابات خبرگان اخذ شده است به خبرنگار ایسنا گفت: « به طور تقریبی می‌توانیم بگوییم در انتخابات خبرگان تاکنون لیست جامعتین نسبت به سایر گروه‌ها پیشی گرفته است». ۲‌میلیون و ۲۳۵‌هزار رای در انتخابات شورا

مردم تهران در انتخابات چهارمین دوره مجلس خبرگان در حدود ۲۱۷۴۰۰۰ رای برای انتخاب ۱۶ نماینده خبرگان به صندوق‌ها ریختند. همچنین در انتخابات ۲۴ آذر، مردم تهران برای انتخاب دو نماینده باقیمانده از شهر تهران در مجلس هفتم، ۲‌میلیون و نود و دو‌هزار و دویست رای به صندوق‌های اخذ رای ریختند.

گزارش خبرنگار فارس حاکی است بیشترین رای ماخوذه از مردم تهران برای انتخاب پانزده نفر عضو شورای سوم شهر تهران است که روز گذشته در حدود ۲‌میلیون و ۲۳۵‌هزار رای توسط مردم این حوزه انتخابیه به صندوق‌ها ریخته شد که در مجموع ۶‌میلیون و ۴۹۹‌هزار و دویست رای به صندوق‌های اخذ رای ریخته شد.

وزیر کشور:

تمایل شخصی من توفیق جریان اصولگرا است

وزیر کشور گفت که به لحاظ اعتقادات و گرایش‌‏های آرمانی به جریان اصولگرا تعلق دارد و تمایلات شخصی وی توفیق بیشتر این جریان است. به گزارش «ایلنا»، مصطفی پورمحمدی در جمع خبرنگاران در ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این سوال که آیا برای شما نتیجه انتخابات مهم است، گفت: «بنده دو هویت دارم، یک هویت مربوط به وزیر کشور بودن بنده است که در این هویت برای بنده مهم مشارکت حداکثری مردم توام با آرامش انتخابات و صیانت از آرای مردم است.

این وظیفه قانونی بنده است و به لحاظ این هویت برای من فرقی نمی‌‏کند که چه کسی و چه گروهی رای آورد، اما به لحاظ اعتقادات و گرایش‌های آرمانی بنده به جریان اصولگرا تعلق دارم و تمایلات شخصی بنده توفیق بیشتر این جریان است. رای من نیز به جریان اصولگرا است».

واکنش رسانه‌‏های خارجی به انتخابات ایران

انتخابات مجلس خبرگان و شورای شهر بازتاب‌‏های بسیاری در رسانه‌‏های خارجی داشت.

به گزارش ایلنا، خبرگزاری «رویتر» نتیجه انتخابات مجلس خبرگان و شورای شهر را اولین آزمون محبوبیت محمود احمدی‌‏نژاد، رییس‌‏جمهور ایران دانست و گزارش داد: «حتی اگر این انتخابات تاثیر مستقیمی بر سیاست دولت ایران نداشته باشد، نشان می‌‏دهد آیا رقبای اصلاح‌‏طلب احمدی‌‏نژاد به سیاست‌‏های وی آسیب رسانده‌‏اند یا خیر.»«خبرگزاری فرانسه» نیز انتخابات را اولین آزمون مقبولیت احمدی‌‏نژاد توصیف کرد و گزارش داد: «انتخابات شورای شهر نشانه واضحی است از اینکه آیا متحدان محافظه‌‏کار احمدی‌‏نژاد تسلط خود بر قدرت را افزایش داده‌‏اند یا آیا اصلاح‌‏طلبان در شرف بازگشت هستند.»روزنامه «نیویورک‌‏تایمز» نیز با اذعان به حضور چشمگیر مردم ایران در انتخابات روز جمعه، نوشت: « تحلیلگران بر این باورند که این امر خبر خوبی برای اصلاح‌‏طلبان خواهد بود.»

شاکیان پس از اعلام رسمی نتیجه شکایت کنند

اطلاعیه شماره ۳۲ ستاد انتخابات کشور صادر شد. در این اطلاعیه آمده است: بر اساس قوانین و مقررات مربوط به انتخابات مجلس خبرگان رهبری، شوراهای اسلامی کشور و مجلس شورای اسلامی، کسانی که از نحوه برگزاری انتخابات شکایت داشته باشند می‌توانند تا دو روز پس از اعلام رسمی نتیجه انتخابات شکایت خود را به هیات اجرایی حوزه انتخابیه مربوطه تسلیم کنند تا مورد رسیدگی قرار گیرد. شکایاتی قابل رسیدگی خواهند بود که مشخصات شاکی یا شاکیان شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شغل، آدرس محل کار یا سکوت و اصل امضای شاکی و همراه با دلایل و مدارک باشد.

رکورد رقم مشارکت مردم

در انتخابات خبرگان شکسته شد

در ۲۴ آذر ۱۳۸۵ مردم با حضور ۲۶میلیونی در انتخابات خبرگان چهارم، بیشترین مشارکت مردمی را در باره این مجلس رقم زدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجموع آمار حضور مردم در چندین دوره برگزاری انتخابات خبرگان نشان می‌دهد که ملت ایران با حضور ۲۶میلیونی در انتخابات چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری بیشترین مشارکت عمومی را به نمایش گذاشتند.

تعطیلی مدارس و سردرگمی دانش‌آموزان

اعلام بی‌موقع تعطیلی مدارس در ساعات پایانی شامگاه جمعه ۲۴ آذر ماه، موجب سردرگمی شمار زیادی از دانش‌آموزان و اولیای آنها در روز شنبه در پشت درهای بسته مدارس شد.

برخی دانش‌آموزان و اولیای آنها از تعطیلی مدارس بی‌اطلاع بودند و با رفتن به مدرسه با درهای بسته روبه‌رو شدند.

بسیاری از دانش‌آموزان و اولیای آنها روزجمعه در مورد تعطیلی یا دایر بودن مدارس در بلاتکلیفی بودند تا اینکه از دایر بودن مدارس مطمئن شدند. طی پیگیری‌های مداوم آنها، سرپرست آموزش و پرورش تهران عصر جمعه در نهایت اعلام کرد که مدارس تهران اعم از مقاطع ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی دولتی و غیرانتفاعی شنبه ۲۵ آذر ماه جاری دایر است. علی‌اصغر یزدانی، عصر جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا مرکز استان تهران با اشاره به اینکه برخی مدارس شهر تهران حوزه انتخاباتی بودند، افزود: بعد از اتمام انتخابات و آغاز شمارش آرا علتی برای تعطیلی مدارس وجود ندارد. با وجود اعلام این خبر و آسوده شدن خیال بسیاری از دانش‌آموزان و اولیا و حتی معلمان در‌خصوص دایر بودن مدارس، در ساعات پایانی جمعه شب از سوی سرپرست این سازمان خبر دیگری در مورد تعطیلی مدارس شهر تهران اعلام شد. از ساعت ۲۳ جمعه از سوی وزارت آموزش و پرورش خبر تعطیلی مدارس شهر تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات از شبکه‌های مختلف تلویزیونی در حالی پخش شد که بسیاری از دانش‌آموزان، اولیا و فرهنگیان در جریان چنین خبری نبودند.