ایسنا- رییس‌جمهوری ایران در گفت‌وگو با مجله تایم به تشریح شرایط ایران برای گفت‌وگو با آمریکا پرداخت. به گفته احمدی‌نژاد، ایران خواهان بازی سیاسی نیست و نمی‌خواهد زمان هدر برود.

متن کامل گفت‌وگوی محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور کشورمان با مجله تایم به این شرح است: چرا نامه‌ اخیرتان را برای مردم آمریکا نوشتید؟

شما آن نامه‌ را خوانده‌اید؟ نامه‌ من اهداف و منظور‌های متفاوتی داشت. بسیاری از شهروندان آمریکا در پیام‌ها و نامه‌هایی که ارسال کردند، خواستار آن بودند که من دیدگاهم را به طور مستقیم مطرح کنم. بسیاری از آنها گفتند که دولت آمریکا به آنها اجازه نمی‌دهد نظرات من را به طور کامل و بدون تحریف دریافت کنند‌، بنابراین من به طور مستقیم با آنها صحبت کردم.

رفتار دولت آمریکایی به شکل بدی به موقعیت آمریکا در جهان صدمه زده است. هیچ کشوری در دنیا به آمریکا به عنوان یک دوست نگاه نمی‌کند‌، زمانی که به نام آمریکا اشاره می‌شود معمولا مردم به یاد جنگ، تهاجم و خون‌ریزی می‌افتند و این چیز خوبی نیست‌، به عبارت دیگر مردم آمریکا بهای چیزی را می‌پردازند که به آن باور ندارند.

آیا این یک تمرین روابط عمومی برای بهبود چهره‌تان بود یا اینکه شما واقعا گفت‌وگو با آمریکا را خواستارید؟

ما حساب مردم آمریکا را از دولت آمریکا جدا می‌کنیم. با دولت آمریکا مساله متفاوت است. من نامه‌ای برای آقای بوش فرستادم‌، واقعا از او خواستم در رفتارش تجدیدنظر کند، اما ظاهرا آن هیچ تاثیری نداشته است.

کمیسیون بیکر - همیلتون توصیه کرده است آمریکا با شما گفت‌وگو کند‌، اگر دولت بوش به سراغ شما بیاید آیا حاضرید الان با رییس‌جمهور بوش صحبت کنید؟

ما معتقدیم تصمیم‌گیران در آمریکا باید دیدگاه‌شان را تغییر دهند‌، آنچه آنها به آن فکر می‌کنند فقط منافع خودشان است‌، آنها برای مردم منطقه هیچ ارزشی قایل نیستند. آنها باید باور کنند مردم عراق هم انسان هستند. آنها می‌توانند خودشان امورشان را اداره کنند‌، آنها هیچ نیازی به نگهبان ندارند. اگر دیدگاه مدیریت آمریکایی تغییر کند، آنگاه راه‌هایی برای حل این مشکل پیدا می‌شود.

بنابراین آیا شما با آمریکا صحبت می‌کنید یا خیر؟

ما می‌خواهیم این مشکل را حل کنیم‌، ما نمی‌خواهیم زمان را هدر بدهیم. ما خواهان یک بازی سیاسی نیستیم‌، آنچه می‌خواهیم بازگرداندن حقوق ملت عراق به خودشان است. اگر دولت آمریکا رفتارش را تغییر دهد شرایط تغییر خواهد کرد‌، بنابراین این گفت‌وگو می‌تواند انجام گیرد.

به تازگی کنفرانسی برگزار کردید که هولوکاست را زیر سوال برد‌، چرا به جای آن یک کنفرانس صلح برگزار نکردید؟ می‌توانستید اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها را دعوت کنید تا به جای آنچه ۶۰ سال قبل رخ داده است، درباره صلح صحبت کنند؟

در واقع این کنفرانس در راستای صلح بود‌، زیرا در ۶۰ سال گذشته ملت فلسطین با استفاده از هولوکاست به عنوان یک بهانه سرکوب شده‌اند. اگر مساله هولوکاست روشن شود این مساله حل خواهد شد.

چگونه؟

زمانی که این مساله روشن شود و مشخص شود که هولوکاست هیچ ربطی به مردم فلسطین ندارد، آن گاه ما می‌توانیم برای کشورهای غربی و اروپایی دو پیشنهاد داشته باشیم‌، اولین راه‌حل آن است که همان‌طور که در گذشته این رژیم را برپا کردید خودتان آن را از میان بردارید. شما به خوبی می‌دانید که هولوکاست هیچ ربطی به مردم فلسطین ندارد‌، آن فقط بهانه‌ای برای خلق این رژیم بوده است و این بهانه‌ خوبی نبود. فقط از حمایت آن دست بردارید. پول مردم‌تان را برای کمک به این رژیم به کار نگیرید. این بهترین راه‌حل است. اگر آنها راه‌حل اول را نپذیرفتند آنگاه باید به ملت فلسطین اجازه دهید تصمیم‌شان را درباره آینده‌شان بگیرند‌، هرکسی که یک شهروند فلسطینی باشد‌، چه مسیحی باشد و چه یهود و چه مسلمان باید به همراه یکدیگر و در یک همه پرسی کاملا آزاد تصمیم‌گیری کند. نیازی به جنگ نیست. نیازی به تهدید و بمب اتمی هم نیست.

اسراییل هیچ یک از این دو را نخواهد پذیرفت.

اگر دولت آمریکا و انگلیس آن را حمایت و به آن کمک کنند آنها استفاده از قدرت و نفوذشان را متوقف خواهند کرد و خواهند پذیرفت.

بدون جنگ؟

بله، چرا که نه؟ همه می‌دانند که رژیم صهیونیستی ابزاری در دست‌های دولت‌های آمریکا و انگلیس است.

به نظر می‌رسد که نخست وزیر اولمرت اذعان کرده است که اسراییل تسلیحات هسته‌ای دارد آیا این امر نیاز یا قصد ایران برای داشتن تسلیحات هسته‌ای را تغییر خواهد داد؟

عصر بمب و اتم و سلاح به پایان رسیده است. با مردم باید با منطق حرف زد. آنهایی که در هیروشیما از بمب هسته‌ای استفاده کردند کجا هستند؟ این عصر به پایان رسیده است. این ادبیات متعلق به ۶۰ سال قبل است‌، اکنون زمان گفت‌وگو، منطق و عدالت است و مردم ما و ملت ما منطق و وجدانی بسیار روشن دارند.

اگر تحریم‌ها برای تداوم برنامه‌ هسته‌ای ایران اعمال شود آیا شما تلافی خواهید کرد؟

دوستی با مردم ایران بهتر از مقابله با ما است. تجربه نشان داده است که ما قابلیت دفاع از خودمان را داریم و از هر شرایطی استفاده می‌کنیم. مردم ایران مردم فوق‌العاده باهوشی هستند. آنها می‌دانند که چطور از سخت‌ترین تهدیدها بهترین استفاده را بکنند و بدخواهان را متاسف کنند.

بنابراین ایران چه خواهد کرد؟

عجله نکنید. ما بر این باوریم که آمریکا نمی‌تواند هیچ کاری علیه ما انجام دهد.