به گفته وزیر نیرو، رشد متوسط مصرف برق برای هشت ماه گذشته در کل کشور به طور متوسط ۲/۹درصد بوده است که این امر به دلیل نرخ ارزان آن در کشور است. سید پرویز فتاح، وزیر نیرو، به ایسنا گفت: راهکار اصلی، اصلاح تعرفه است. در این چهار سال، قیمت همه چیز بالا رفته و فقط قیمت برق ثابت مانده است. راهکار بعدی نیز اصلاح فرهنگ مصرف برق و توسعه لامپ‌های کم مصرف خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: هم اینک برای ساخت تعداد زیادی از نیروگاه‌ها توسط بخش خصوصی در حال مذاکره هستیم و برای استفاده از مشارکت این بخش در احداث سدها، شبکه‌ها و حتی بهره‌برداری از آنها در حال تهیه طرح‌هایی هستیم. قدم‌هایی برداشته شده ولی فکر می‌کنیم که عقب هستیم و باید با سرعت بیشتری انجام شود.

وزیر نیرو با اشاره به سدهای در حال ساخت در خوزستان، اظهار داشت: سد گتوند در مرحله نخست با ظرفیت ۱۵۰۰مگاوات برای سال ۸۸ هدف‌گیری شده است. برای توسعه سد مسجد سلیمان نیز در نظر داریم براساس قولی که گرفته‌ایم تا سال آینده دو واحد ۵۰۰‌‌مگاواتی وارد مدار شوند و دو واحد نیز تا انتهای سال آینده وارد مدار می‌شود که در مجموع هزار مگاوات جدید انرژی برق‌آبی سد مسجد سلیمان وارد مدار تولید خواهد شد. وی ادامه داد: هشت واحد سد کارون۳ وارد مدار شده است و توان تولید با ظرفیت ۲هزار مگاوات را دارد. سدکارون۴ نیز با توان هزار مگاوات در حال ساخت است. در حال حاضر برای ایجاد نیروگاه‌های حرارتی در خوزستان، برنامه ساخت نیروگاه ۵۰۰مگاواتی توسط بخش‌خصوصی را داریم که مقدمات کار انجام شده است و امیدواریم تا انتهای سال مقدمات کار انجام و از ابتدای سال ۸۶ عملیات اجرایی آن آغاز شود. فتاح با بیان اینکه باید ظرفیت سدها را به دو برابر افزایش داد تا سیلاب‌ها به صورت کامل کنترل شوند، عنوان کرد: این که بگوییم سد کارون۱، سد شهید عباس‌پور و سدکارون۳ که از طرح‌های بزرگ به شمار می‌روند، نمی‌توانند سیلاب‌ها را مهار کنند، حرف نادرستی است، زیرا این سدها به اندازه ظرفیتشان سیلاب‌ها را کنترل می‌کنند و زمانی سرریز می‌کنند که از حد توان و ظرفیتشان بالاتر رود. در این خصوص باید در طول رودخانه کارون سدهای زنجیره‌ای را افزایش دهیم که این امر در حال انجام است. وی گفت: در حال حاضر مخزن سد گتوند با چهار‌میلیارد مترمکعب و مخزن کارون چهار با دو‌میلیارد مترمکعب ظرفیت در حال ایجاد است و می‌خواهیم این ظرفیت را به دو برابر افزایش دهیم. برای این منظور باید مدیریت مخزن و سیلاب را انجام دهیم و رژیم رودخانه را درست پیش‌بینی کنیم. در حال حاضر مشکل لایروبی رودخانه وجود دارد که برای سال جاری ۱۳‌میلیارد تومان برای لایروبی در نظر گرفته شده است. فتاح اظهارداشت: هم‌اکنون که قیمت نفت و گاز چند برابر شده است، به نظر می‌رسد استفاده از انرژی‌های نو همچون باد و خورشید اقتصادی شده‌اند. در همین رابطه هفته گذشته دو قرارداد ایجاد نیروگاه بادی را مبادله کردیم که ظرفیت هر کدام ۱۰۰مگاوات است که یکی در بینالود و دیگری در نقطه دیگری از کشور ساخته می‌شود.

وی درباره انتقال آب از سرشاخه‌های کارون گفت: فعلا پروژه خاصی را انجام نمی‌دهیم و این که تصمیم بگیریم در کجا استفاده شود، مصلحت‌اندیشی نظام خواهد بود و وزارت نیرو نیز مجری این تدابیر است، یعنی اگر به ما امر را ابلاغ کنند همان تدبیر را انجام می‌دهیم.