وزیر نفت عراق اعلام کرد این کشور قصد دارد با ایران و کویت درباره نحوه برداشت از میادین نفتی مشترک مرزی دو کشور مذاکره کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کویت تایمز، حسین الشهرستانی، وزیر نفت عراق در حاشیه اجلاس اوپک اظهار داشت که مقامات عراقی اواخر ماه دسامبر جاری با مقامات ایرانی و سپس با مقامات کویتی درباره قراردادهای تولید مشترک از میادین مرزی مذاکره خواهند کرد.شهرستانی افزود: مقامات عراقی و ایرانی تا پایان سال‌جاری میلادی در یک نشست دوجانبه به بررسی اطلاعات مربوط به میادین مرزی نفت خواهند پرداخت و سپس یک شرکت را برای ارزیابی ذخایر مربوط به هر کشور تعیین خواهند کرد.

وی همچنین اعلام کرد که عراق قصد دارد یک‌میلیارد دلار از وام بانک همکاری‌های بین‌المللی ژاپن را در پالایشگاه بصره سرمایه‌گذاری کند و بخشی از آن را برای ساخت یک خط لوله جدید در میادین نفتی عراق در خلیج‌فارس مورد استفاده قرار خواهد داد.

شهرستانی از تدوین قوانین جدید برای قراردادهای نفت و گاز عراق تا ابتدای سال ۲۰۰۷ خبر داد که براساس آن امضای نخستین قرارداد ملی نفت در عراق از زمان سرنگونی صدام حسین امکان‌پذیر خواهد شد.

وزیر نفت عراق همچنین اظهار داشت که تمامی قراردادهای نفتی که در زمان صدام حسین منعقد شده، باید مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد.