سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران در نامه‌ای که نسخه‌ای از آن به دنیای‌اقتصاد نمابر شد، خواستار حمایت دولت از تولیدکنندگان کاغذ شد. در این نامه می‌خوانید: آزادسازی کاغذ یکی از مسائلی بود که تولیدکنندگان کاغذ و مقوا از ابتدا با نگاهی موافق و منطقی با آن برخورد کردند، حداقل انتظار از اجرایی شدن این مصوبه آن بود که پس از این، کارخانه‌های تولیدکننده خواهند توانست در جهت افزایش کیفیت کاغذ و رقابتی کردن بازار سیر تحولاتی را که در طول سالیان دراز سدراه سرمایه‌گذاری و ارتقای کیفی کاغذ بود، از میان بردارند. تولیدکنندگان کاغذ که مصوبه را «تصمیم شجاعانه» تلقی می‌کردند، با توجه به نوع نگاه حمایتی که در بند ۲ مصوبه شماره ۷۰۲۴۰/۳۰۹ مورخ ۲۸/۴/۱۳۸۵ شورای اقتصاد درباره تولیدکننده و مصرف‌کننده آمده است، بارها و بارها حمایت قاطع خود را از این اقدام اعلام کرده‌اند.

در این نامه آمده است: سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران بارها بر این موضوع تاکید کرده که باید مراقب بود تا سرانجام آزادسازی کاغذ به رهاسازی نیانجامد، رهاسازی که منجر به فروپاشی سیستم تولید در کشور شود.

یک نگاه به وضعیت کشورهای موفقی که اقتصاد را از فضای بسته دولتی به سوی بازار آزاد هدایت کرده‌اند این نکته را گوشزد می‌کند که مدیران و سیاستگذاران اقتصادی این کشور‌ها با اعتقاد به حفظ و ارتقای کمی و کیفی صنایع داخلی روند ورود به بازار آزاد را به شیوه‌ای طراحی و اجرا کردند که کمترین آسیب به بخش تولید داخلی برسد و فضای رقابتی برای صنایع داخلی حفظ و مناسب شود.

سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران نیز با اعتقاد به اینکه صرفه و صلاح کشور در پیش‌روی به سوی بازار آزاد و هدفمند کردن یارانه‌ها است، تاکید می‌کند، که چنانچه دولت نسبت به موفقیت طرح خود در زمینه آزادسازی کاغذ تمایل دارد، باید تمامی جوانب طرح‌ها را به صورت یکدست و همزمان به پیش ببرد. توجه به ثابت بودن نرخ ارز، بالا رفتن نرخ تورم سالانه، افزایش هزینه‌های تولید، فروش مدت‌دار کاغذ خارجی به واردکنندگان با کارمزد پایین، همه‌ساله میزان قابل‌توجهی از قدرت رقابت تولیدکننده داخلی را کاهش داده و به صورت خود‌کار باعث ایجاد مشکل در روند فروش داخلی می‌شود.

به حدی که امروز با توجه به وجود حدود ۲میلیون تن مواداولیه باگاس ۴۰۰هزار تن ضایعات نخل و همچنین ۸۰۰ هزار تن آخال در داخل کشور، انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در این زمینه وجود ندارد. در صورتی که اگر با امکان‌سنجی‌های زیربنایی و سیاست‌گذاری‌های میان‌مدت از این موقعیت‌های ویژه استفاده شود، در ظرف مدت کوتاهی این مواد دوریختنی حتی آلوده‌کننده محیط‌زیست به منبع درآمدی دائمی و موثر تبدیل خواهند شد و علاوه بر جلوگیری از خروج سالانه صدها میلیون دلار ارز از کشور به ایجاد هزاران شغل جدید و مولد نیز دست خواهیم یافت.

تهیه‌کنندگان این نامه تصریح کرده‌اند: صدالبته نباید فراموش کرد مجموعه‌هایی که در طول هشت سال دفاع مقدس نسبت به تولید و وابسته‌نبودن و خودکفایی کشور کوشیده‌اند تحت هر شرایطی اقدام به تولید و کارآفرینی کردند در صورتی که در این برهه از زمان به خاطر نامناسب بودن فضا برای ورود به بازار آزاد به توقف و تعطیلی کشانده شوند و مورد بی‌مهری قرار گیرند، اگر تا امروز دولت به هر دلیلی از افزایش نیافتن قیمت کاغذ به عنوان یک کالای مهم حمایت کرده است، از این پس نیز با توجه به کیان دولت برای حمایت از صنایع داخلی و حفظ اشتغال فعلی انتظار می‌رود روند حمایتی خود را از صنایع تولیدکننده ادامه داده و با تدوین قوانین مناسب و وضع مقررات منطقی امکان هرگونه آسیب‌ و زیان به تولید داخلی گرفته شود.

بدیهی است، در چنین شرایطی هر تولیدکننده داخلی که نتواند کیفیت و قیمت محصولات خود را رقابتی کند، خود به خود از چرخه رقابت حذف خواهد شد که اعتقاد دارد مسوولان نظام چنین مهلتی را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار خواهند داد.