جایزه‌ای دیگر برای «چهارشنبه‌سوری»

جمعه شب یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «کرالا»ی هند، جایزه بهترین کارگردانی را به اصغر فرهادی کارگردان «چهارشنبه‌سوری» اهدا کرد. به گزارش ایسنا، علاوه بر اهدای تندیس ویژه این جشنواره به اصغر فرهادی، جایزه نقدی ۳۰۰‌هزار روپیه نیز اهدا شد. اصغر فرهادی، خود در این مراسم حضور نداشت. بنا بر این گزارش، طی چند ماه اخیر در حضورهای بین‌المللی، چهارشنبه‌سوری به‌ عنوان بهترین فیلم جشنواره شیکاگو و بهترین فیلمنامه از سه‌قاره‌نانت انتخاب شده است. فرهادی، در سال گذشته نیز در هندوستان و در جشنواره‌ بین‌المللی آن برای «شهرزیبا» طاووس طلایی گرفت. «به رنگ ارغوان» در بلاتکلیفی!

موضوع حضور فیلم سینمایی «به رنگ ارغوان» ساخته «ابراهیم حاتمی‌کیا»، پس از سه سال دوری از پرده اکران عمومی در جشنواره فیلم پلیس و فیلم فجر شدت گرفت. به گزارش ایلنا، گویا مسوولان جشنواره فیلم پلیس و فیلم فجر در تلاش هستند تا موانع نمایش عمومی این فیلم را برطرف کنند، اما هنوز مسوولان این جشنواره‌‏ها و «سید‌جمال ساداتیان»، تهیه‌کننده این فیلم درباره اکران عمومی «به رنگ ارغوان» نظر قطعی نداده‌‏اند.براساس این گزارش، با توجه به اهداف جشنواره فیلم پلیس، نمایش این فیلم در این جشنواره موضوعیت دارد و مسوولان آن برای حضور «به رنگ ارغوان» تلاش می‌‏کنند.«ناصر شفق»، دبیر دومین جشنواره فیلم پلیس در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، در رابطه با حضور این فیلم گفت: کاملا در جریان نیستم، اما شنیده‌‏ام که «به رنگ ارغوان» در جشنواره فیلم پلیس حضور خواهد داشت.

عیادت مدیرکل دفتر موسیقی و شعر از ناصر عبداللهی

مدیرکل دفتر موسیقی و شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عیادت ناصر عبداللهی رفت. دکتر محمدحسین احمدی، با حضور در بخش آی.سی.یو بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد از نزدیک در جریان وضعیت و درمان ناصر عبداللهی خواننده قرار گرفت و با پزشکان معالج و خانواده او دیدار و گفت‌وگو کرد. بنا بر این گزارش، مدیرکل دفتر موسیقی و شعر در این دیدار ضمن آرزوی بهبودی برای این هنرمند از او و سایر هنرمندان کشور به عنوان چشم و چراغ فرهنگ و هنر ایران نام برد و افزود: ما با جدیت پیگیر وضعیت درمان عبداللهی هستیم و از هرگونه مساعدت، همکاری و حمایت معنوی و مادی برای بهبود وضعیت عمومی این هنرمند موسیقی کشور دریغ نخواهیم کرد. ناصر عبداللهی، که چند هفته‌ای در کما بسر می‌برد، از بندرعباس به بخش ICU بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد تهران منتقل شده است.

اجرای نمایش «بدرود امپراتور» در بهمن‌ماه

اجرای نمایش «بدرود امپراتور» نوشته محمد ابراهیمیان با کارگردانی علی‌ پویان به بهمن ماه سال جاری تغییر یافت. این نمایش که بر اساس نمایشنامه «جان گابریل بورگمن»، اثر هنریک ایبسن نوشته‌ شده است، قرار بود از امروزدر تالار چهارسو اجرا شود اما به دلیل اجرای همزمان آن با نمایش «نوای اسرارآمیز» به کارگردانی سهراب سلیمی، اجرای این نمایش به بهمن ماه تغییر یافت. این نمایش ابتدا قرار بود، به صورت دو اجرایی با «مرگ فروشنده اجرا شود، ولی به دلیل نوع طراحی صحنه کار «مرگ فروشنده» به تالار قشقایی منتقل شد.

تعویق دوباره مراسم اهدای جایزه هوشنگ گلشیری

برگزاری مراسم اهدای ششمین دوره جایزه هوشنگ گلشیری باز هم به‌تعویق افتاد. فرزانه طاهری، با اعلام این خبر، در توضیح بیشتر گفت: مقداری از برنامه‌هایمان عقبیم. امسال تا نمایشگاه کتاب صبر کردیم که ببینیم چطور به کتاب‌ها مجوز نشر می‌دهند و آیا تعداد در حدی خواهد بود که رقابت معقولی شکل بگیرد، بنابراین بررسی آثار را دیرتر شروع کردیم. ضمن اینکه دو داور مرحله نهایی جایزه در خارج از کشور سکونت دارند و رساندن کتاب‌ها به آنان زمان می‌خواست.

وی دیگر دلیل تعویق برگزاری مراسم این جایزه را که پیشتر اول دی‌ماه اعلام شده بود، موفق نشدن در گرفتن سالن عنوان کرد و گفت: هر جایی برای اعلام مخالفت و موافقت، مدت زیادی ما را معطل کردند.

او همچنین ابراز امیدواری کرد، معطلی صدور مجوز نشر کتاب و همچنین گرفتن سالن کمتر باشد، تا جایزه گلشیری هم بتواند مثل سال‌های قبل در آذرماه برگزار شود.

در ابتدا اعلام شده بود، جایزه امسال ۲۴ آذرماه برگزار می‌شود، که بعدا برگزاری انتخابات، دلیل تعویق آن به اول دی‌ماه عنوان شد.