دو شرکت «آی‌بی‌ام» و «یاهو» با همکاری یکدیگر نرم‌افزار رایگان و جدیدی را منتشر کرده‌اند که می‌تواند برای جست‌وجوی صدها هزار فایل در شبکه‌های رایانه‌ای سازمان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. به گزارش سایت اینترنتی «نیوزفکتور»، این نرم‌‌افزار که نمونه مشابه آن پیش از این توسط شرکت «گوگل» عرضه شده، «آی‌بی‌ام آمنی فایند یاهو ادیشن» IBMOmnifindYahoo Edition نام دارد.

نرم‌افزار مذکور در رایانه مرکزی سازمان‌ها نصب شده و به کاربران شبکه رایانه‌‌ای سازمان اجازه می‌دهد در میان حداکثر ۵۰۰هزار فایل موجود در هزاران هارددیسک رایانه‌ای این شبکه، به جست‌وجوی اطلاعات موردنظر خود بپردازند.

این نرم‌افزار قادر است بیش از ۲۰۰فرمت مختلف از فایل‌های رایانه‌ای را طبقه‌بندی و فهرست کند و اطلاعات درخواستی کاربران را از میان آنها استخراج نماید. به گفته کارشناسان شرکت تحقیقات رایانه‌ای «فورستر ریسرچ»، هر چند شرکت «گوگل» تنها یک‌درصد از درآمد خود را از فروش نرم‌افزارهای ویژه جست‌وجوی اطلاعات در رایانه‌های مرکزی شبکه‌ها کسب می‌کند و ۹۹درصد از منافع گوگل از جلب آگهی‌های اینترنتی به دست می‌آید، اما هنوز هم ارائه نرم‌افزار جست‌وجوگر رایگان «آی‌بی‌ام آمنی فایند یاهو ادیشن» تهدیدی برای منافع «گوگل» محسوب می‌شود. نرم‌افزار جدید محصول مشترک «آی‌بی‌ام» و «یاهو»، هم‌اکنون از وب‌سایت اصلی شرکت «آی‌بی‌ام» به صورت رایگان قابل دانلود است.