گروه کامپیوتر- مراسم اهدای جوایز نخستین مسابقه وبلاگ‌نویسی با موضوع ایدز در محل باشگاه وبلاگ‌نویسان تهران با حضور نماینده برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) و مسوول برنامه مشترک ایدز سازمان ملل در ایران برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی باشگاه وبلاگ‌نویسان تهران، در این مراسم دکتر کنوت اوستبی (Knote otsby)، نماینده برنامه توسعه ملل متحد در ایران (UNDP) با بیان اینکه جهان به سمت ارتباطات اینترنتی در حال حرکت است، افزود: برای تحقیق کردن در هر حوزه‌ای اولین انتخاب استفاده از اینترنت و وب‌سایت‌ها است و می‌توان گفت اینترنت و به ویژه محیط‌های وب روش مناسب تقسیم اطلاعات است که هرگونه کاغذبازی و صرف زمان در آن حذف شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت اینترنت این امر مسوولیت ما را نسبت به استفاده صحیح از این رسانه تا حدود زیادی بیشتر می‌کند.

نماینده برنامه توسعه ملل متحد در ایران، با اشاره به اینکه در‌حال‌حاضر وبلاگ‌نویسی نسبت به گذشته رشد قابل توجهی در بین افراد و به ویژه جوانان پیدا کرده است، افزود: ایجاد وبلاگ‌هایی با موضوعات ایدز باعث می‌شود همه افراد متوجه این امر شوند که بیماری اچ‌آی‌وی همچنان وجود دارد و جامعه و به ویژه جوانان را در تهدید قرار داده است و باید نسبت به آن اقدام کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: در ۲۵سال گذشته بیش از ۲۵میلیون نفر در جهان از این بیماری جان خود را از دست داده‌اند و درحال حاضر بیش از ۴۵میلیون نفر در جهان به بیماری (HIV) مبتلا هستند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۰۰ نمایندگان ۱۸۹ کشور، در سازمان ملل متحد گردهم آمدند و طبق تفاهمنامه‌ای متعهد شدند که تا سال ۲۰۱۵ افزایش این بیماری در کل جهان متوقف شود، گفت: پاسخگویی به این تعهد نیازمند کمک مسوولان است و ما زمان زیادی نداریم و می‌توان یکی از مهم‌ترین دلایل ادامه داشتن این بیماری در کشورها را سکوت و انگی که در این ۲۵سال نسبت به این بیماری وجود داشت، برشمرد.

دکتر کنوت اوستبی استفاده از محیط‌های مجازی و نقش وبلاگ‌نویسان برای معرفی این بیماری را در جهت ریشه کن شدن آن موثر دانست.