دنیای‌اقتصاد- همزمان با آغاز واگذاری‌های جدید، قیمت موبایل دولتی برای اولین‌بار در بازار آزاد ایران با سقوط از مرز ۴۰۰هزار تومان به پایین‌ترین قیمت تاریخی خود رسید.

سیم‌کارت صفر اپراتور دولتی با کد هفت از دیروز در بازار خرید و فروش عرضه شد و حداکثر با ۱۰هزار تومان اختلاف با بهای دولتی یعنی ۳۷۰هزار تومان خریداری و تا ۳۸۰هزار تومان به فروش رسید.این در حالی است که در اولین واگذاری‌های موبایل در ایران این اختلاف بعضا به چهار تا پنج برابر قیمت عرضه شده نیز می‌رسید.هم‌اکنون بالاترین قیمت شماره‌های معمولی موبایل در بازار غیررسمی مربوط به سیم‌کارت‌های صفر با کد رقم ۲ است که حدود ۵۹۰هزار تومان خریداری و به قیمت ۶۱۰هزار تومان عرضه می‌شود. با شروع واگذاری سیم‌کارت‌های دولتی

قیمت سیم‌کارت‌های اپراتور اول کاهش یافت

گروه کامپیوتر- در حالی که کمتر از یک ماه به وعده وزارت ارتباطات مبنی بر واگذاری تمامی سیم‌کارت‌های تلفن‌همراه ثبت‌نام شده در سال گذشته باقی مانده است، طبق گفته وزیر ارتباطات هنوز مشخص نیست که بتوان تمامی واگذاری‌ها را انجام داد.

به گزارش خبرنگار ما در بهمن‌ماه سال‌جاری وزارت ارتباطات قصد ثبت‌نام مجدد سیم‌کارت تلفن‌همراه را دارد و این در حالی است که طبق وعده خود در صورت واگذاری تمامی سیم‌کارت‌های ثبت‌نامی در سال گذشته اقدام به این کار خواهد کرد.

به گفته برخی از فعالان بازار نیز در صورت عدم واگذاری به موقع سیم‌کارت‌ها توسط این وزارتخانه استقبال چندانی از ثبت‌نام‌های مجدد در بهمن‌ سال‌جاری نمی‌شود.

اما به گفته مسوولان این وزارتخانه متقاضی سیم‌کارت تلفن‌همراه در کشور بسیار زیاد است و هر گاه ثبت‌نامی آغاز شود، استقبال فراوانی از سوی مردم صورت می‌گیرد.

با توجه به اینکه این وزارتخانه باید قیمت سیم‌کارت تلفن‌همراه را کاهش دهد، اما هنوز قیمتی برای سیم‌کارت‌هایی که قرار است در بهمن‌ماه توسط این وزارتخانه ثبت‌نام شود، اعلام نشده است و مشخص نیست به‌رغم وجود اپراتورهای خصوصی تالیا و اپراتور دوم به چه میزان قیمت‌های اپراتور دولتی کاهش خواهد یافت. به گفته کوشیار شاه‌محمدی یکی از فعالان بازار تلفن‌همراه با واگذاری‌های انجام شده در ماه جاری قیمت سیم‌کارت‌های دولتی با کاهش مواجه شده است.

وی درخصوص وضعیت بازار تلفن‌همراه در هفته جاری گفت: از دیروز با ورود سیم‌کارت‌های دارای کد ۷ به بازار، خرید و فروش سیم‌کارت با کاهش مواجه شده است و از دارندگان سیم‌کارت‌های کد ۷ خریدی صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: خرید و فروش سیم‌کارت دیروز در بازار راکد شده بود و سیم‌کارت‌ها قیمت ۴۰۰هزار تومان داشتند در حالی که می‌بایست با قیمت ۳۷۰ تا ۳۸۰هزار تومان به فروش می‌رسیدند که به‌دلیل افزایش قیمت کاذب کسی به خرید و فروش نمی‌پرداخت.

وی همچنین ورود سیم‌کارت‌های کد۷ را بر رکود بازار تاثیرگذار دانست.

رکورد شکنی بهای سیم‌کارت

به گزارش خبرگزاری فارس نیز همزمان با آغاز واگذاری اولویت‌های جدید سیم‌کارت بهای این کالا در بازار غیر رسمی تهران مجددا کاهش یافت. در این بازار بهای خرید سیم‌کارت صفر با کدهای چهار و شش به ۳۸۰ تا ۳۹۰‌هزار تومان رسیده است. بهای فروش این کدها نیز به ۴۱۰ تا ۴۲۰‌هزار رسیده است.

براساس این گزارش بهای خرید سیم‌کارت صفر با کدهای دو، سه و پنج نیز به ترتیب ۵۹۰‌هزار تومان، ۵۰۰‌هزار تومان و ۴۲۰‌هزار تومان است.

بهای فروش سیم‌کارت صفر با کدهای دو، سه و پنج در بازار نیز به ترتیب ۶۱۰‌هزار تومان، ۵۲۰‌هزار تومان و ۴۳۰‌هزار تومان است.

بنابراین گزارش بهای خرید و فروش سیم‌کارت کارکرده با انواع کد نیز در بازار بین ۱۰ تا ۳۰‌هزار تومان ارزان‌تر خرید و فروش می‌شود. نرخ خرید سیم‌کارت صفر اعتباری تالیا نیز حدود ۹۰‌هزار تومان و نرخ فروش آن هم ۱۰۰‌هزار تومان است. تالیا کارکرده نیز ۶۰‌هزار تومان خریداری و حدود ۸۰‌هزار تومان به فروش می‌رسد.

این گزارش حاکی است: کد سیم‌کارت‌های واگذاری در این سری ۷ است.