غلامحسین الهام، سخنگوی دولت در ابتدای نشست خبری روز دوشنبه خود با خبرنگاران مهم‌ترین مصوبات دولت در هفته‌های گذشته را برشمرد و با اشاره تصویب مقدماتی لایحه موافقتنامه تجارت ترجیحی بین کشورهای عضو دی- ۸ گفت: بر‌اساس این مصوبه که برای تصویب نهایی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود ایران با کشورهای عضو گروه دی‌-۸ موافقتنامه تجارت ترجیحی جهت ارائه امتیازات متنوع مشترک برای فعالیت‌های بازرگانی فی‌مابین امضا خواهد نمود. وی افزود: امضای موقت موافقتنامه همکاری ایران و جمهوری بلاروس در زمینه پیشگیری و کاهش سوانح و بلایای طبیعی بر‌اساس این موافقتنامه که از جمله توافقات دو کشور در جریان سفر دکتر احمدی‌نژاد بود و وزارت کشور ایران و وزارت موقعیت‌های اضطراری جمهوری بلاروس، موافقتنامه مشترک جهت همکاری در زمینه پیشگیری و کاهش اثرات سوانح و بلایای طبیعی امضا می‌کنند. الهام با بیان اینکه تعیین چارچوب حقوق بازنشستگی برخی مشمولان قانون حالت اشتغال از دیگر مصوبات هیات دولت می‌باشد، گفت: بر‌اساس این مصوبه که آیین‌نامه اجرایی قانون افزایش حقوق بازنشستگی مشمولان قانون حالت اشتغال مستخدمان شهید، جانباز، از کار‌افتاده و مفقودالاثر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مصوب ۱۳۷۲ که قبل از تاریخ ۱۴/۸/۱۳۷۷ بازنشسته شده‌اند (مصوب ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی) به شمار می‌رود، حقوق بازنشستگان لشکری که قبل از تاریخ ۱۴/۸/۱۳۷۷ و بازنشستگان کشوری که قبل از پایان سال ۱۳۸۱ بازنشسته شده‌اند، متناسب با حقوق بازنشستگان مشابه که بعد از تاریخ یاد شده بازنشسته شده‌اند به شرح جدول تعیین شده پرداخت خواهد شد. وی با اشاره به اینکه تصویب مجوز استخدام در چند دستگاه و شرکت دولتی از دیگر مصوبات هیات دولت می‌باشد، اظهار‌داشت: بر‌اساس پیشنهادهای مصوب در این زمینه مجوز استخدام ۵۱ نفر در مشاغل تخصصی با مدرک تحصیلی دانشگاهی در شرکت بیمه آسیا، مجوز استخدام ۳۲۵ نفر در مشاغل فنی و تخصصی در شرکت هواپیمایی ایران (هما)، مجوز استخدام ۵۵ نفر در شغل خلبان در هما، مجوز استخدام ۲۰۹ نفر در مشاغل تخصصی در شرکت فرودگاه‌های کشور و مجوز استخدام ۱۷۵ نفر در مشاغل تخصصی در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصویب شد.سخنگوی دولت همچنین گفت: تعیین فرودگاه گرگان به عنوان مرز هوایی نیز از دیگر مصوبات می باشد که بر‌اساس این مصوبه که به پیشنهاد وزارت کشور به تصویب رسید‌، فرودگاه گرگان به عنوان مرز هوایی برای اعزام زوار به کشورهای عربستان سعودی، سوریه، عراق و آسیای مرکزی شناخته می‌شود و تردد از مرز یاد شده با گذرنامه معتبر بلامانع است. وی تصریح کرد: تصویب تشکیل کمیته ملی طبیعت‌گردی با حضور نمایندگان تام‌الاختیار دستگاه‌ها نیز دیگر مصوبه هیات دولت می‌باشد که بر‌اساس این مصوبه که به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصویب شد، به منظور سیاست‌گذاری و هماهنگی در زمینه توسعه طبیعت‌گردی و تسهیل و هدایت فعالیت‌ها در این زمینه کمیته ملی طبیعت‌گردی (اکوتوریسم) با حضور نمایندگان تام‌الاختیار وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل می‌شود. وی اضافه کرد: پیش از این در این مصوبه بر الزام دستگاه‌ها به معرفی یکی از معاونان خود برای حضور در این کمیته تاکید شده بود که دولت در مصوبه جدید خود «معاونان» را به «نمایندگان تام‌الاختیار» تغییر داد.

الهام با اشاره به اینکه تامین اعتبار برای احداث پاویون در فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی‌(ره) با تصویب هیات وزیران رسیده است، بیان داشت: نظر به بهره‌برداری رسمی از فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی از اوایل سال ۱۳۸۴ با توجه به اینکه محل مناسبی برای میهمانان رسمی کشور که پرواز آنها در فرودگاه امام‌خمینی‌(ره) به زمین می‌نشیند در‌نظر گرفته نشده است، بودجه لازم برای احداث پاویون مناسب در فرودگاه امام‌خمینی‌(ره) در نظر گرفته شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ماموریت کمیسیون زیربنایی دولت برای ارائه طرح حل مشکلات استان خوزستان از دیگر مصوبات می‌باشد، تصریح کرد: هیات‌وزیران پس از طرح گزارشی از توانمندی‌ها و مشکلات استان و نامه یکی از شهروندان خوزستانی به رییس‌جمهور، به کمیسیون زیربنایی دولت ماموریت داد طرح مناسبی جهت حل مشکلات و استفاده از توانمندی‌های استان در زمینه‌های مالی و مدیریتی ارائه نماید. وی اظهار‌داشت: گسترش دایره حمایتی دولت از مجتمع‌های قالیبافی از دیگر مصوبات هیات‌وزیران می‌باشد که بر‌این اساس گسترش دایره حمایتی از مجتمع‌های قالیبافی در سراسر کشور بود. الهام ادامه داد: بر‌اساس این مصوبه که به پیشنهاد وزارت بازرگانی به تصویب دولت رسید چارچوب‌های جدیدی برای حمایت‌های بیشتر از ایجاد مجتمع‌های قالیبافی تعیین گردید، این مصوبه جایگزین آیین‌نامه قبلی می‌گردد که در سال ۱۳۸۳ در دولت گذشته به تصویب رسیده بود و بر‌اساس آیین‌نامه جدید سن جدید حمایتی از قالیبافان از ۱۸ سال به ۱۵ سال کاهش یافته و حداقل مساحت برای زیربنای مجتمع قالیبافی نیز از ۵۰۰‌متر مربع به ۲۰۰ متر مربع کاهش یافته است. وی تصریح کرد: همچنین هر ساله در لایحه بودجه، بودجه لازم جهت حمایت از قالیبافان این مجتمع‌ها از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در نظر گرفته خواهد شد. سخنگوی دولت با بیان اینکه لایحه اختصاص بودجه جهت بازسازی سریعتر بم از دیگر مصوبات هیات دولت می‌باشد، گفت: بر‌اساس این لایحه با اصلاح بند «هـ» تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۳۸۵ کل کشور نیم‌درصد بودجه عمومی سال ۱۳۸۵ و حداکثر معادل ۲‌هزار میلیارد ریال برای مخارج بازسازی شهرستان بم اختصاص یافته و جهت تسریع در بازسازی بم هزینه خواهد شد.

وی با بیان داشت: هیات‌وزیران بر اجرای دقیق آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز در جلسه روز چهارشنبه هیات‌وزیران همچنین با ارائه گزارشی، بر اجرای دقیق وظایف دستگاه‌ها جهت پاسداشت و توسعه فرهنگ نماز و ارائه برنامه اجرایی به این منظور تاکید کرد. سخنگوی دولت همچنین با اشاره به اینکه تعیین ساعت کار ادارات و مدارس در شش‌ماه دوم از دیگر مصوبات هیات‌دولت می‌باشد، گفت: بر‌اساس مصوبه روز‌ یکشنبه هیات‌وزیران ساعت کار مدارس در شش ماه دوم امسال ساعت ۳۰/۷ صبح، ساعت کار ادارات دولتی ساعت ۸ صبح و ساعت آغاز به کار بانک‌ها ساعت ۹ صبح تعیین گردید. وی ادامه داد: ساعت کار بانک‌ها به صورت آزمایشی و در دوره سه ماه تا آخر آذرماه تعیین شده و پس از آن با ارزیابی میزان رضایت عمومی تعیین خواهد شد. الهام تاکید کرد: با تصویب دولت برای رعایت حال روزه‌داران و کمک به فعالیت‌های معنوی مردم ساعت کار ادارات در ماه مبارک رمضان ساعت ۱۴ تعیین شد. وی اظهار داشت: تصویب برگزاری کارگاه علمی و عملی بلایای طبیعی از دیگر مصوبات می‌باشد که بر این اساس این کارگاه علمی ـ عملی برای کشورهای عضو اکو و از سوی مرکز منطقه‌ای ریسک بلایای طبیعی وزارت راه‌و‌ترابری در آذرماه سال‌جاری برگزار می‌شود. سخنگوی دولت همچنین، با بیان اینکه افزایش سهم ایران در بانک تجارت و توسعه اکو از دیگر مصوبات است، گفت: بر‌اساس این مصوبه حق‌السهم ایران در بانک تجارت و توسعه اکو با ۴۸۱هزار دلار افزایش به رقم مصوب۲۹ میلیون و ۱۶۶ هزار دلاری جمعا به ۲۹ میلیون و ۶۴۷ هزار دلار افزایش یافت. وی اضافه کرد: انتشار ۲۰۰میلیارد ریال اوراق مشارکت نیروگاه برق نیز از دیگر مصوبات می‌باشد که این اوراق برای تکمیل طرح نیروگاه تلمبه‌ ذخیره‌ای سیاه بیشه متعلق به شرکت سهامی برق منطقه‌ای تهران تابعه وزارت نیرو و به استناد قانون بودجه سال ۱۳۸۵ به میزان ۲۰۰‌میلیارد ریال منتشر می‌شود.

الهام با بیان اینکه مجوز تاسیس سه منطقه ملی و استانی گردشگری در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان از دیگر مصوبات می‌باشد، اظهار داشت: هیات‌وزیران در این مصوبه با تشکیل منطقه‌های نمونه گردشگری ملی گواتر و ماهان در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان و منطقه نمونه استانی گردشگری تفتان در استان سیستان و بلوچستان موافقت کرد.

وی با اشاره به اینکه تعیین اعضای شورای‌عالی فنی از دیگر مصوبات روز یکشنبه هیات وزیران بود، تصریح کرد: شورای‌عالی فنی وظیفه بررسی و تصویب قیمت‌های پایه و دستورالعمل‌های مربوط به آن و تجدید‌نظر در نرخ پیمان و داوری اختلاف‌های ناشی از اجرا یا تفسیر قراردادهای مربوط به طرح‌های عمرانی را برعهده دارد و طبق قانون، اعضای آن بر‌اساس پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و تصویب هیات وزیران تعیین می‌گردند.

سخنگوی دولت ادامه داد: بر‌اساس رای‌گیری به عمل آمده آقایان محمد سعیدی‌کیا، محرابیان و زریبافان به عنوان اعضای جدید شورای‌عالی فنی انتخاب شدند.

وی با اشاره به اینکه تعیین کمیته تعیین راهکارهای رفع مشکلات دانشجویان ایرانی خارج از کشور از جمله مصوبات دیگر هیات‌دولت می‌باشد، بیان داشت: هیات‌وزیران پس از بررسی گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس رییس‌جمهور و وزارت دادگستری کمیته‌ای متشکل از وزرای علوم، دادگستری، بهداشت، دفاع، امور‌خارجه را مامور بررسی و ارائه راهکارهای عملیاتی برای حل مشکلات دانشجویان ایرانی خارج از کشور کرد.

سخنگوی دولت همچنین با بیان اینکه تصویب پیشنهاد شورای‌شهر تهران برای شماره‌گذاری ۲۰۰۰ اتوبوس دیزلی در تهران از دیگر مصوبات هیات دولت می باشد، گفت: هیات‌وزیران در جلسه خود با پیشنهاد رییس شورای شهر تهران برای شماره‌گذاری ۲۰۰۰ اتوبوس دیزلی در تهران جهت استفاده در شرایط ابتدای سال تحصیلی موافقت نمود.

وی با اشاره به اینکه تصویب لایحه تجمیع حقوق گمرکی‌، مالیات و انواع عوارض به عنوان حقوق ورودی از مصوبات دیگر هیات‌وزیران می‌باشد، گفت: با پیشنهاد وزارت‌بازرگانی لایحه اصلاح ماده ۲ قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه را مورد تصویب قرار‌داد و براساس این لایحه حقوق گمرکی، مالیات، حق ثبت سفارشی کالا، انواع عوارض، سود بازرگانی و سایر وجوه دریافتی از کالاهای وارداتی تجمیع و به عنوان حقوق ورودی که توسط هیات وزیران تعیین شده‌، اطلاق می‌شود. وی اضافه کرد: این حقوق ورودی کالاهای وارداتی نباید کمتر از ۴‌درصد ارزش گمرکی آنها باشد که تصویب این لایحه برای تسهیل در مذاکرات تجاری ایران با کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی صورت گرفته است‌.

سخنگوی دولت با بیان اینکه اولویت دادن بخش کشاورزی در دریافت خسارت‌های ناشی از حوادث غیر‌مترقبه از دیگر مصوبات دولت می‌باشد، تصریح کرد: براساس این مصوبه بنا به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و با توجه به اینکه خسارات وارده به زیر‌بخش‌های کشاورزی به دلیل بروز سیل بیش از سایر بخش‌ها است، پرداخت خسارت به کشاورزان خسارت دیده از محل اعتبارات منظور شده در اولویت قرار خواهد گرفت. وی ادامه داد: تعیین کمیته جهت اصلاح نظام نظارتی خرید و توزیع گندم و آرد هیات‌وزیران در این مصوبه به منظور اصلاح نظام نظارتی خرید‌، توزیع و مصرف گندم‌، آرد و نان و تعیین تکلیف کارکنان تعزیرات حکومتی گندم‌، آرد و نان، مقررکرد با تشکیل کمیته‌ای متشکل از معاون بین‌المللی و اقتصادی وزارت کشور‌، معاون وزیر بازرگانی و معاون اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ظرف مدت ۶ ماه اقدام شود.

سخنگوی دولت افزود: همچنین براساس این مصوبه قرار‌داد خرید خدمت کارکنان تعزیرات حکومتی گندم‌، آرد و نان استان‌ها در سقف سهمیه تعیین‌شده قبلی برای سال ۱۳۸۵تمدید می‌شود. الهام با بیان اینکه تصویب لایحه تشکیل سازمان مدیریت بحران از دیگر مصوبات هیات‌دولت می‌باشد، اظهار داشت: این لایحه به منظور ایجاد نظامی جامعه جهت مدیریت حوادث طبیعی و سوانح پیش‌بینی نشده تهیه شده و براساس آن شورای‌عالی مدیریت بحران کشور به ریاست رییس‌جمهور و سازمان مدیریت بحران کشور وابسته به وزارت کشور تشکیل می‌گردد.

وی افزود: این لایحه در ۱۶ ماده تصویب شده و برای تایید نهایی به مجلس شورای‌اسلامی ارائه خواهد شد.

الهام همچنین بیان داشت: اختصاص ۴۰‌میلیارد ریال اعتبار به منظور کمک به حل مشکل آب شرب مشهد از دیگر مصوبات می‌باشد که براساس این مصوبه به منظور حل مشکل بحران آب شرب شهر مشهد مبلغ ۴۰‌میلیارد ریال اختصاص یافته است‌.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تعیین زمان جهت ارائه برنامه‌های عملیاتی در خصوص دیدگاه‌های رهبر انقلاب از دیگر مصوبات هیات‌دولت است، گفت: هیات‌وزیران در جلسه روز گذشته خود همچنین با بررسی تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با هیات‌دولت و نخبگان دستگاه‌های مربوط را ملزم نمود ظرف زمانی معین برنامه‌های عملیاتی خود را جهت اجرایی نمودن تاکیدات ایشان ارائه کند.