لایحه مبارزه با پولشویی در حال بررسی است دنیای اقتصاد - سخنگوی دولت گفت: پولشویی از دید دولت، پدیده‌ای مجرمانه و مخل اقتصاد است و دولت نهم در انتظار تصویب نهایی لایحه‌ای است که دست دولت را برای مقابله با‌ این پدیده زشت اقتصادی بازمی کند. غلامحسین الهام در واکنش به اتهام آمریکایی‌ها در مورد سهولت پولشویی در‌ ایران گفت: بیشترین میزان پولشویی در آمریکا و اسرائیل صورت می‌گیرد و سیستم پولی ‌ایران عاری از‌ این جرایم است.سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در مورد ‌اینکه بانک‌های‌ ایرانی در مظان اتهام پولشویی قرار دارند و چرا مجلس، قوه قضائیه و دولت برای تصویب لایحه قانون پولشویی تعلل می‌کنند؟ گفت: مبارزه با پدیده زشت پولشویی جزو برنامه‌های دولت نهم است و اگرچه اتهام سهولت پولشویی در ایران کاملا رد می‌شود اما همه دستگاه‌های کشور مصمم هستند تا از طریق تصویب قانون، به طور کامل زمینه ‌این گونه اتهام را از میان ببرند.

الهام گفت: در رابطه با پولشویی لایحه‌ای تنظیم شده و دولت به جد قصد مبارزه با آن را دارد و باید قوانین در این ارتباط دقیق و شفاف باشد و ابعاد مبارزه هم مشخص شود. اظهارنظرهایی که در این ارتباط صورت می‌گیرد بعضا ناقص است و لایحه دولت در این ارتباط نیز روال خود را طی می‌کند اما برخی از قدرت‌های بزرگ مثل آمریکا و رژیم صهیونیستی با اقدامات تروریستی اقدام به پولشویی کرده و در عین حال سعی در ایجاد فشار دارند.

موضع دولت در مورد متمم بودجه

سخنگوی دولت در نشست ۱۰۵دقیقه‌ای روز گذشته با خبرنگاران، پس از تشریح مصوبات اخیر هیات دولت و ارائه گزارشی از فعالیت کمیته تبصره ۱۳ قانون بودجه در ارتباط با مساله بنزین و حمل‌ونقل، به پرسش‌های مختلف خبرنگاران پاسخ داد.

آقای الهام در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان اجرایی شدن مصوبات استانی دولت، اظهار داشت:۴۰ تا ۸۰‌درصد مصوبات دولت با توجه به تفاوت زمانی سفرهای هیات دولت به استان‌های مختلف اجرا یا در حال اجرا شدن است.

وی تاکید کرد: دلیلی ندارد که دولت برای چیزی که قرار نیست اجرا شود، زحمت بکشد و فرصت و هزینه صرف کند. وی با بیان این که «مردم پیگیر اجرایی شدن مصوبات هیات دولت هستند» خاطرنشان کرد: دستگاه‌های دولتی نیز به جد مسوولیت پیگیری و اجرایی شدن این مصوبات را بر عهده دارند. سخنگوی دولت گفت: بعضا در اجرای بعضی از مصوبات مشکلاتی وجود داشته که به مرور زمان رفع شده و برخی مواقع برخی مصوبات نیازمند اصلاح بوده‌اند که اصلاح شده است.

وی گفت: روند کار در مناطق محروم روند خوبی است و مصوبات در حال اجرایی شدن هستند.

«الهام» در مورد متمم بودجه دولت گفت: دولت دارای یک ظرفیت کاری است و در حال حاضر نیز آمادگی دارد که کارهای بیشتری جهت عمران و آبادانی کشور انجام دهد. هرچه بودجه عمرانی دولت بیشتر شود، دولت بهتر می‌تواند فعالیت‌های عمرانی را به پیش ببرد. دولت علاقه‌مند است که مشکلات زیادی را بپذیرد، اما مسائل عمرانی به پیش برود. وی ادامه داد: برخی می‌گویند که افزایش بودجه عمرانی باعث ایجاد مشکلاتی از جمله تورم می‌شود. دولت خود متوجه این امر است و اعلام آمادگی کرده که این مشکلات را بپذیرد، گرچه اگر چنین مشکلاتی پیش آید بیشترین ضربه را خود می‌بیند ولی دولت می‌خواهد از پتانسیل موجود به نحو احسن استفاده کند. چراکه ظرفیت کاری موجود در کشور بیش از آن است که در حال حاضر می‌بینیم.

سخنگوی دولت گفت: در جریان تصویب بودجه ۲۷۰۰‌میلیارد تومان از بودجه ارائه شده از سوی دولت به مجلس کاسته شد ولی مجلس در همان موقع به دولت قول داد که در جریان متمم بودجه به دولت یاری کند و این موارد کسر شده را برگرداند تا دولت از آن در راستای کار عمرانی استفاده کند. مجلس در همان ابتدا در این زمینه اعلام آمادگی و همکاری کرد و ما اعلام کردیم که قصدمان نیز سرعت بخشیدن به کارهای عمرانی است.

وی گفت: اعتبار عمرانی ۶۵‌درصد بوده که این برای شش ماه اول سال اختصاص داده شده است. ما از اعتبار سال قبل برای چهار ماه اول استفاده کردیم و این ۶۵‌درصد برای مرداد و شهریور ماه و ۳۵‌درصد باقی مانده نیز برای شش ماه دوم این سال و چهار ماه سال ۸۶ خواهد بود. فکر می‌کنیم اگر این بودجه عمرانی اختصاص داده شود تاثیر بسیار مهمی در پیشرفت کشور خواهد داشت.

وی گفت: متمم بودجه برای بحث عمرانی است و نه برای بحث جاری. دولت در حال حاضر در حال تهیه متمم بودجه است و تاکنون نیز مجلس همکاری خوبی کرده است و امید داریم این متمم در مجلس تصویب شود. البته هر تصمیمی که مجلس بگیرد برای ما لازم‌الاجرا است ولی بارها اعلام کرده‌ایم که دولت ظرفیت فعالیت عمرانی بالایی دارد و امید است که فعالیت دولت با تصویب این متمم در مجلس افزایش پیدا کند.

دورجدید مذاکرات هسته‌ای

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در مورد مذاکرات لاریجانی و سولانا و اینکه گفته می‌شود در جریان مذاکرات در مورد دو ماه تعلیق یا همان تعلیق محدود، ایران و طرف‌های مذاکره کننده به نتایجی رسیده‌اند، گفت: ما در بحث هسته‌ای پاسخ اروپاییان را به بسته پیشنهادی دادیم و در همان موقع اعلام کردیم که مذاکره و گفت‌وگو بهترین راه‌حل است و بر اساس قوانین و اصول بین‌المللی جاری می‌توان مذاکرات را جلو برد و هیچ مساله‌ای به نظر ما در چارچوب عرف بین‌الملل، غیر قابل حل نیست. وی گفت: مذاکرات ما با طرف‌های مذاکره‌کننده شروع شده است. این مذاکرات دنبال می‌شود و همه مسائل در مذاکرات قابل بحث و گفت‌وگو است و محدودیتی وجود ندارد. سخنگوی دولت ادامه داد: مذاکره باید مذاکره باشد و مذاکره زمانی مذاکره می‌شود که بر اساس چارچوب و پیش‌شرط نباشد. زمانی که برای مذاکره پیش‌شرط قرار داده شود، دیگر مذاکره نیست. وی با بیان این‌که در مذاکره می‌شود در مورد مسائل مختلفی گفت‌وگو کرد، اظهار داشت: در مورد تعلیق در جریان مذاکرات به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم و چنین تصمیمی گرفته نشده است، آن‌چه مطرح شده سوءبرداشت است. سخنگوی دولت درباره زمان مذاکرات بعدی نیز گفت: این امر به آمادگی و توافق طرفین بستگی دارد، این مذاکرات بر اساس زمان‌بندی مشخص انجام می‌شود ولی ادامه دارد. الهام در پاسخ به پرسش همین خبرنگار که از وی درباره عدم صدور ویزا از سوی دولت آمریکا برای خبرنگاران همراه رییس‌جمهور برای شرکت در اجلاس سازمان‌ملل و وزیر کشور برای شرکت در اجلاس مهاجران در سازمان ملل پرسید، گفت: همان طور که شما نیز اشاره کردید متاسفانه شاهد هستیم که آمریکا برای حضور و فعالیت دولت‌ها در سازمان ملل مشکل‌تراشی کرده است. این امر نشان از آن دارد که آمریکا نمی‌تواند به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند و ایجاد این محدودیت‌ها باعث کاهش کارآیی سازمان ملل می‌شود که باید در این زمینه یک فکر جدی شود، ما نیز در این زمینه نگران هستیم. ما معتقدیم با چنین روشی اهداف سازمان ملل محقق نمی‌شود، باید سازمان ملل و محافل جهانی در این ارتباط فکری کنند. وی گفت: متاسفانه آمریکا برای حضور وزیر کشور در اجلاس مهاجران که در سازمان ملل برگزار می‌شد، به آقای پورمحمدی ویزا نداد، در صورتی که کشور ما مهاجرپذیر است و از جمله کشورهایی است که در زمینه مهاجرت در حال حاضر دارای حرف‌های زیادی است. وی همچنین با اشاره به صادرنشدن ویزا برای هیات همراه رییس‌جمهور و خبرنگاران برای حضور در اجلاس سازمان ملل اظهار داشت: البته نمی‌توان گفت که این عدم صدور ویزا نهایی شده است و امروز (دوشنبه) هم فرصت هست. الهام گفت: محدودیت‌هایی که از سوی دولت آمریکا برای خبرنگاران ایجاد شده، جای سوال دارد. چطور آمریکا این حق را به خود می‌دهد که در عرصه اطلاع‌رسانی و بین‌المللی چنین محدودیت‌هایی را ایجاد کند. خبرنگاران وظیفه اطلاع‌رسانی را بر عهده دارند و ایجاد محدودیت برای آنها جای سوال دارد.

وی گفت: آمریکایی‌ها به سانسور گرایش پیدا کرده‌اند، چرا که ایجاد این نوع محدودیت یک نوع سانسور و نگران‌کننده است.

بنزین و برنامه‌های جدید دولت

خبرنگار دیگری از سخنگوی دولت درباره بنزین و سهمیه‌بندی پلکانی آن پرسید و گفت: سرنوشت بنزین در دولت با توجه به اینکه نیمه دوم سال ۸۵ نیز آغاز شده به کجا رسید، از سوی دیگر به تازگی رییس مجلس در ارتباط با بنزین سخنانی داشته است.

الهام در پاسخ گفت: من در مورد بنزین توضیحات کافی را داده‌ام، همچنین از فعالیت تبصره ۱۳ نیز گزارش اولیه را دادم.وی گفت: عملیاتی شدن تبصره ۱۳ قانون بودجه باعث کاهش مصرف بنزین خواهد شد و آثار اجرایی شدن این تبصره را در سال‌های آینده خواهیم دید. سخنگوی دولت افزود: ما معتقدیم در ابتدا باید تبصره ۱۳ تا حدودی اجرایی شود، حمل‌ونقل عمومی گسترش پیدا کند و بعد از آن وارد مساله سهمیه‌بندی بنزین و دو نرخی شدن قیمت آن شویم.

الهام ادامه داد: دولت تصمیم دارد امسال نیز برای نیم‌سال دوم واردات بنزین داشته باشد و لایحه‌ای را نیز در این ارتباط تنظیم و به مجلس ارائه داده است، ما منتظریم هر چه زودتر مجلس نظر خود را در این ارتباط به دولت اعلام کند و اگر مشخص نکند، شرایط دیگری پیش می‌آید که باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

سخنگوی دولت گفت: ما از نمایندگان مجلس انتظار داریم هر چه زودتر این مساله را بررسی کنند و اجازه دهند این کار انجام شود.

وی اظهار داشت که با اجرایی شدن تبصره ۱۳ در سال آینده کاهش مصرف بنزین را خواهیم داشت.

سفر ‌هاشمی ثمره به فرانسه

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا ‌هاشمی ‌ثمره، مشاور ارشد رییس‌جمهور در سفر به فرانسه حامل پیامی ویژه از سوی رییس‌جمهور به ژاک شیراک بوده‌ است، گفت: علاقه‌مندیم که روابط خود را با کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی به خصوص فرانسه گسترش دهیم و تاکنون از سوی فرانسه نیز در این زمینه ابراز علاقه شده است و دو طرف در این زمینه تبادل پیام‌هایی را داشته‌اند.

فرانسه علاقه‌مند بود که از سوی رییس‌جمهور ایران فرستاده ویژه‌ای به فرانسه برود، آقای دکتر احمدی‌نژاد نیز آقای‌ هاشمی‌ ثمره مشاور ارشدشان را فرستادند. آقای ثمره با آقای ژاک شیراک ملاقاتی داشتند و در این دیدار در مورد مسائل مختلف از جمله مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، فرهنگی و سیاسی، اقتصادی و ارتقای روابط دو جانبه بحث و گفت‌وگو کردند و دیدگاه‌های دو طرف مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این مذاکرات جدی، مثبت و خوب بود و فصل جدیدی را برای توسعه روابط دو کشور فراهم کرد و ما آن را مفید می‌دانیم. الهام تاکید کرد: مذاکرات ژاک شیراک و ‌هاشمی‌ ثمره متنوع و در مورد مسائل مختلف بوده است.

از تعطیلی هیچ روزنامه‌ای خرسند نمی‌شویم

خبرنگار دیگری با یادآوری سخنان رییس‌جمهور در جمع مردم چالدران خطاب به آمریکا مبنی بر این‌که «شما اخبار و حقایق را از مردم‌ خود سانسور می‌کنید. تا کی می‌خواهید به این کارتان ادامه دهید. در حال حاضر علم ارتباطات پیشرفت کرده و مردم از طریق ماهواره و اینترنت به مسائل آگاه می‌شوند. شما (آمریکا) بزرگ‌ترین سانسورچی دنیا هستید»، فیلتر برخی سایت‌ها، جمع‌آوری ماهواره‌ها، توقیف برخی روزنامه‌ها را مورد اشاره قرار داد و با اعتقاد به این که چنین اقدام‌هایی در تعارض با سخنان رییس‌جمهور است، پرسید که بالاخره آیا استفاده از ماهواره مفید است یا مضر؟

الهام در پاسخ به این سوال به تشریح دیدگاه‌های دولت به امر اطلاع‌رسانی پرداخت و با تاکید بر این که دولت با اعتقاد به امر اطلاع‌رسانی و گردش آزاد اطلاعات معتقد است که نمی‌توان جلوی آن را گرفت، ادامه داد: در حال حاضر گردش آزاد اطلاعات امری مهم و جهان نیازمند اطلاعات است. نمی‌توان توقیف یا سانسور کرد. دولت با سانسور مخالف است و گردش آزاد اطلاعات را امری مفید می‌داند. از دیدگاه دولت سانسور امری مذموم و بد است. نگاه دولت در راستای قانون مقابله با سانسور است. معتقدیم که نباید رسانه‌هایی که در راستای قانون عمل می‌کنند، دچار سانسور شوند.

سخنگوی دولت گفت: البته مطبوعات و رسانه‌های ما دارای نظام حقوقی هستند که برای حمایت قانون از مطبوعات و ضابطه‌مند شدن فعالیت آنها ایجاد شده است و این خود در راستای گردش آزاد اطلاعات، آزادی بیان، اظهارنظر و نقادی منصفانه است. دولت از نقد و نقادی استقبال می‌کند و از آن خوفی ندارد، نگران نیست و حتی از نقادی منصفانه استقبال کرده و آن را تشویق می‌کند.

الهام خاطرنشان کرد: در نگاهی گذرا متوجه می‌شویم که در بیشتر کشورها برای ضابطه‌مند شدن فعالیت مطبوعات قانون مطبوعات وجود دارد. در کشور ما نیز این قانون برای ضابطه‌مند شدن مطبوعات ایجاد شد، ولی معتقدیم که اصل آزادی باید در اطلاع‌رسانی رعایت شود. وی گفت: دولت از تعطیل شدن هیچ رسانه‌ای خرسند نیست. با سانسور مخالف است و با تاکید بر گردش آزاد اطلاعات معتقد است که باید فضا برای رشد و ارتقای فرهنگ در جامعه فراهم شود.

سخنگوی دولت گفت: دولت نمی‌خواهد در این امور دخالت کند، چراکه مداخله دولت را نوعی اعمال قدرت دانسته و معتقدیم که دخالت دولت در این امور ممکن است تبعاتی را فراهم کند و این شبهه ایجاد شود که دولت می‌خواهد از قدرت خود سوءاستفاده کند. در مورد نامه اخیری که به دادستان تهران نیز از سوی من نگاشته شد، شما انتقاداتی را مطرح کردید و من در همانجا نیز بیان کردم که دولت نمی‌خواهد از اختیارات خود در این امر استفاده کند و معتقد است که باید در این ارتباط به قانون مراجعه کرده و از دستگاه قضایی استفاده کند. وی گفت: در حال حاضر هیات نظارت در کشور فعال است، مانند هیات منصفه. هیات مردمی است که دولت در آن تنها یک نماینده دارد و این هیات بحث مطبوعات را دنبال می‌کند. دولت تاکید دارد که از اختیارات خود در این امر استفاده نکند، ولی مدافع آزادی مطبوعات مبتنی بر قانون است و در این زمینه تعارفی وجود ندارد. الهام درباره نگاه دولت به ماهواره نیز گفت: در حال حاضر در مورد ماهواره قانونی وجود دارد که عملی می‌شود و دولت نیز تابع قانون است. اگر دولت در جایی لایحه‌ای داشت و شما در مورد آن سوال داشتید، پاسخ می‌دهیم ولی دولت نمی‌تواند خلاف چیزی که قانون است، عمل کند. هرچه قانون شد، دولت موظف به اجرای آن است، ولی ما به گردش آزاد اطلاع‌رسانی معتقدیم.

پاسخ به هشدار ‌هاشمی رفسنجانی

خبرنگاری از سخنگوی دولت پرسید که نظرتان در مورد هشدار اخیر‌هاشمی رفسنجانی چیست؟ الهام گفت: در مورد چی هشدار داده بودند. خبرنگار گفت: ایشان احساس خطر کرده بودند. الهام گفت: از چه چیزی احساس خطر کرده بودند؟ خبرنگار گفت: در مورد توزیع فقر.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال تاکید کرد: دولت هیچ‌گاه به دنبال توزیع فقر نبوده است. دولت به دنبال عدالت بوده و معتقد است که باید همه در عرصه اقتصادی حضور داشته باشند. همه از رفاه و آسایش برخوردار باشند و این طور نباشد که عده‌ای خاص در عرصه اقتصادی فعال باشند. سخنگوی دولت با اشاره به اجرایی شدن اصل ۴۴ قانون اساسی و سهام عدالت، گفت: این‌ها برای حضور و مشارکت گسترده مردم در امر اقتصاد است، چراکه دولت معتقد است که مردم باید همگی در عرصه اقتصاد فعال و نقش‌آفرین باشند. دولت دوست ندارد که ثروت خود را بین ۱۰‌درصد از مردم توزیع کند و منابع کشور در اختیار ۱۰‌درصد باشد و ۹۰‌درصد استعمار شوند. دولت معتقد است که باید به همه خدمت کرد. اصل ۴۴ قانون اساسی و سهام عدالت در این راستا است. دولت هیچگاه به دنبال توزیع فقر نبوده و این حرف دولت نیست. دولت به دنبال توزیع عادلانه امکانات است و به همین خاطر است که منابع بانکی را در اختیار عموم قرار داده است. توزیع فقر سیاست دولت نیست و اگر ایشان نگرانی تئوریک داشته‌اند بحث دیگری است، ولی نباید نگرانی عملی وجود داشته باشد، چراکه این امر در دستور کار دولت نیست.

خبرنگار دیگری با اشاره به درخواست رییس‌جمهور از بوش برای مناظره سوال کرد که آیا رییس‌جمهور در جریان سفر به نیویورک با بوش مذاکره می‌کند؟ الهام گفت: آقای رییس‌جمهور پیشنهاد مناظره داده‌ و آماده است. سازمان ملل نیز جای خوبی برای مناظره است، ولی بحث، گفت‌وگو و مصاحبه نبوده و فقط بحث مناظره بوده است.

از وزیر اقتصاد بپرسید

خبرنگار دیگری درباره روند تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی پرسید که الهام گفت: مسوول پیگیری اجرایی شدن اصل ۴۴ قانون اساسی در دولت وزیر محترم اقتصاد است و ایشان نیز تاکنون گزارش‌های خوبی را ارائه داده‌اند و با اطلاعی که من دارم این سیاست به‌جد در حال پیگیری است.

سخنگوی دولت همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رشد و توسعه بخش خصوصی در کشور و افزایش مبادلات تجاری، گفت: دولت سعی می‌کند از تمام امکانات برای افزایش تجارت استفاده کند و برای مرزنشینان نیز در این ارتباط تسهیلات خاصی را قائل شده است.

دبیر مناطق آزاد اشتباه می‌کند

خبرنگاری در مورد احتمال اختلاف نظر کالای مسافر بین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و بخش حقوقی دولت پرسید که سخنگوی دولت گفت: چنین اختلاف‌نظری وجود ندارد و قوانین در این ارتباط شفاف و روشن است. البته قبلا سوءبرداشت‌هایی وجود داشت که برطرف شده است و در مواردی که برای ورود کالا مجوز داده شده، مانع و محدودیتی وجود ندارد.

این خبرنگار گفت: یعنی به نظر شما دبیر مناطق آزاد از قانون، برداشت اشتباه داشته است؟ الهام گفت: بله، برداشت اشتباه بوده، ولی در حال حاضر رفع شده است.

۱۲‌میلیارد دلار سرگردان

سخنگوی دولت در پاسخ درباره ۱۲‌میلیارد سر در گم در بودجه که مورد پرسش یک خبرنگار بود، گفت: چنین چیزی صحت ندارد، این صحبتی است که عده‌ای مطرح می‌کنند. مگر می‌شود ۱۲‌میلیارد سر در گم باشد، بعضا چنین مسائلی مطرح می‌شود که این امر قابل قبول نیست و هیچ مرجعی آن را تایید نمی‌کند.

سخنگوی دولت همچنین در بررسی عملکرد وزرا اظهار داشت: رییس‌جمهور در حال حاضر در حال بررسی عملکرد وزرا است و هنوز دیر نشده است، در این ارتباط عجله نکنید. رییس‌جمهور بر اساس جلب رضایتمندی مردم به اهداف چهارگانه خود عملکرد وزرا را بررسی می‌کند. البته حسابرسی یک امر همیشگی و زمان بر است، ولی به موقع نتایج آن اعلام می‌شود. وی همچنین درباره رشد صنعت در کشور نیز گفت: در کشور ما صنعت رشد خوبی داشته و در این ارتباط هم در سایت اطلاع‌رسانی دولت و هم سایت وزارت صنایع اطلاع‌رسانی خوبی صورت گرفته است، می‌توانیم ادعا کنیم به صنعت توجه ویژه‌ای شده است. تاکنون بخش خصوصی رشد داشته و شما می‌توانید این امر را در کمیسیون صنایع نیز پیگیری کنید، در وزارت صنایع نیز نظارت‌های لازم صورت می‌گیرد.