معاونت کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی برای مدت سه سال به ایران واگذار شد که البته ایران از سال ۱۳۳۴ تاکنون دو بار دیگر این سمت را داشته است.

به گزارش ایسنا، دکتر زرگر، معاون وزیر نیرو در امور آب، در یک نشست خبری به سایر نتایج حاصله از برگزاری کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی (ICID) اشاره کرد و افزود: برگزاری این کمیسیون در هفته گذشته هفته خوبی را برای ایران رقم زد که باعث شد برای اولین‌بار در سال‌جاری ریاست کمیته آسیا و اقیانوسیه کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی برای مدت سه سال به ایران واگذار شود که پیش از این به عهده ژاپن بود.

وی به ۷۰‌درصد آبرسانی دنیا از طریق این کمیته اشاره کرد و گفت: در نیمه دوم اردیبهشت ماه سال آینده ایران میزبان اجلاس منطقه آسیا و اقیانوسیه کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی خواهد بود که ۵۰۰ متخصص آبیاری آسیا در این اجلاس شرکت خواهند کرد. زرگر از امضای یک توافقنامه بین کمیته‌های ملی آبیاری ایران و اندونزی خبر داد و تصریح کرد: نتایج مطلوبی که ایران از برگزاری این کمیسیون به دست آورد، نشان‌دهنده جایگاه بخش آب کشور در سطح بین‌المللی است. این کمیسیون بین‌المللی ۶۰ سال پیش تشکیل شده و مرکز آن در هند است و ۱۰۴ کشور عضو آن هستند و دارای پنج کمیته قاره‌ای است که از وظایف آن تبادل اطلاعات و تجربیات و تهیه استانداردها و دستورالعمل‌هاست و پنجاه و هفتمین اجلاس اجرایی آن هفته گذشته در کوآلالامپور برگزار شد.

ناگفته نماند از سال ۱۳۳۴ کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران (IRICID) در کشور ایران تشکیل شده و ۱۲۰۰ نفر کارشناس عضو آن هستند.