به گفته نماینده شرکت پتروپارس در ونزوئلا، همزمان با سفر رییس‌جمهوری کشورمان به ونزوئلا، عملیات حفر نخستین چاه در بلوک ۷ میدان آیاکوچو آغاز می‌شود. مهنــــد س محمد علی طالبی که هم اکنون در ونزوئلا به سر می‌برد، در گفت‌وگوی تلفنی با شانا با بیان این که در سفر رییس‌جمهوری ایران به ونزوئلا حدود ۲۰ تفاهمنامه در بخش‌های نفت، پتروشیمی و صنعت امضا می شود، افزود: بخش‌هایی از این اسناد به امضای رییس‌جمهوری‌های دو کشور می رسد.

وی گفت: از جمله این موارد می‌توان به تشکیل شرکت مشترک پتروشیمی همچنین شرکت مشترک نفتی پتروپارس و شرکت ونزوئلایی (سی‌وی‌پی) اشاره کرد که به امضای رییس‌جمهوری‌های دو کشور می‌رسد.

وی ادامه داد: به منظور تشکیل این شرکت مشترک (سی وی پی) شرکت پتروپارس در مدت یک ماه مشارکت، نامه تشکیل این شرکت را تهیه و به ونزوئلا ارسال کرد و توافق شد پس از امضای این قرارداد در مدت دو هفته مشارکت، نامه نهایی و شرکت مشترک به ثبت برسد. توافق تشکیل شرکت مشترک نفتی پتروپارس و ونزوئلا در سفر اخیر وزیر انرژی و معادن ونزوئلا به ایران، میان سیدکاظم وزیری‌هامانه و رافائل رامیرز حاصل شد. نماینده شرکت پتروپارس در ونزوئلا همچنین از امضای قرارداد دیگری در این سفر خبر داد و گفت: قراردادی با عنوان میکسد کمپانی (شرکت مشترک) در این سفر به امضا می‌رسد.

طالبی با بیان این که توسعه بلوک میدان آیاکوچو مستلزم تشکیل این شرکت است، گفت: با تشکیل شرکت مشترک می‌توان وارد توسعه بلوک نفتی این میدان شد.

وی اظهار داشت: براساس قراردادی که برای تشکیل این شرکت امضا می‌شود، باید تا قبل از پایان سال میلادی، دو طرف درباره شرکت و دیگر مسائل مربوط به آن به توافق برسند.

وی با اشاره به این که برای تشکیل شرکت مشترک (میکسد کمپانی) باید دو مجوز از رییس‌جمهوری و مجمع ملی ونزوئلا گرفته شود، گفت: مجوز از رییس‌جمهوری ونزوئلا دریافت شده و تنها باید مجمع ملی ونزوئلا این مجوز را صادر کند تا این شرکت تشکیل شود.