قرارداد اجرای عملیات اکتشاف و توسعه نفت و گاز بلوک خرم‌آباد میان NIOC و شرکت هیدروزاگرس امضا شد

نسیم محمدی - پس از بلوک اناران این بار نوبت بلوک خرم‌آباد بود که نروژی‌های مو طلایی را عصر روز یکشنبه پای میز قرارداد بنشاند. اما این بار با همه دفعاتی که مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت در مراسم امضای قرارداد حاضر می‌شوند متفاوت بود. چرا که مدیرعامل نروژی‌ شرکت هیدرو زاگرس در تهران با سخنرانی به زبان فارسی، تحسین همگان را برانگیخت و فضای متفاوتی را ایجاد کرد. به ویژه آنکه برای تفهیم بهتر صحبت‌های خود از شعر شیرین سعدی «توانا بود هر که دانا بود» نیز سود جست. غلامحسیــــن نـــوذری، مدیرعامل شرکت ملی نفت که اولین سخنران بود برای بالا بردن احساس هم زبانی کیدلند، مدیرعامل دفتر هیدرو در تهران گویش «فارسی» را برای کلام خود برگزید.

نوذری از سال ۲۰۰۴ آغاز کرد از زمانی که مناقصه بین‌المللی برای ۱۶ بلوک نفتی و گازی برگزار شد. به گفته وی ایران یکی از مهم‌ترین منابع عرضه انرژی در سطح جهان است که با کمک شرکت‌های معتبر بین‌المللی تصمیم به اکتشاف گرفته است.

وی افزود: هم اکنون ۷ قرارداد اکتشاف و سه قرارداد اکتشاف و توسعه، امضا شده و بلوک خرم‌‌آباد چهارمین قرارداد اکتشاف و توسعه است که به امضا می‌رسد. ابراز امیدواری نوذری برای ادامه همکاری هرچه بیشتر با هیدرو لبخندی بر چهره کیدلند نشاند.

محدث: حداقل تعهدهای مالی پیمانکار ۵/۴۹میلیون دلار

محمود محدث مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت در ادامه مراسم برای بهره‌مندی همراهان کیدلند از سخنانش زبان بین‌المللی را برگزید: در راستای توسعه اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تصمیم گرفت تا با شرکت‌های بین‌المللی نفتی وارد مذاکره شود، به همین دلیل ۱۶ بلوک را به مناقصه گذاشته که قرارداد اکتشاف هفت بلوک تاکنون امضا شده است. وی ابراز خرسندی کرد که روابط میان ایران و نروژ همواره در جاده موفقیت گام برداشته و همواره موفق‌تر از پیش باشد.

محدث ادامه داد: این دومین قرارداد شرکت ملی نفت ایران با شرکت هیدرو زاگرس است و کلیه هزینه‌ها اعم از لرزه نگاری، زمین‌شناسی و حفاری سه حلقه چاه اکتشافی به عهده پیمانکار خواهد بود.مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت حداقل تعهد بودجه‌ای پیمانکار در این قرارداد را ۵/۴۹میلیون دلار و مدت انجام عملیات اکتشافی را ۴ سال عنوان کرد.

براساس گفته وی در صورت وجود هیدرو کربور و نیاز به عملیات تکمیلی اکتشافی و حفر چاه‌های بیشتر، سقف تعهدات پیمانکار تا مبلغ ۵/۱۰۷میلیون دلار افزایش خواهد یافت.براساس این گزارش بلوک خرم‌آباد وسعتی برابر با ۷۴۲۵ کیلومتر مربع را در محدوده استان لرستان در بر گرفته که در صورت اثبات تجاری بودن میدان، توسعه این بلوک نیز بر عهده شرکت هیدروزاگرس خواهد بود.

محمود محدث خاطرنشان کرد: در صورتی که شواهد مثبت هیدروکربوری حاصل شود اقدام به عملیات تکمیلی به میزان ۳۰۰ کیلومتر لرزه‌نگاری سه بعدی و دو حلقه چاه اکتشافی توصیفی حفاری خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه هشت پیشنهاد برای بلوک خرم‌آباد وجود داشت، تصریح کرد: رقابت بسیار سنگین بود. بنابراین با توجه به پارامترهای موجود، با نرخ سود سرمایه حداقل، شرکت هیدرو برنده این مناقصه شد.

کیدلند: توانا بود هر که دانا بود

کیدلند، مدیرعامل دفتر هیدرو زاگرس در تهران، نیز در ادامه با ابراز خرسندی از انتخاب شرکتش برای توسعه صنعت نفت و گاز ایران عنوان کرد: طی مذاکرات بسیار مهمی که با NIOC انجام شد، این اتفاق میان دو شرکت روی داد.

وی افزود: ما مصمم هستیم تا در صنعت نفت ایران بدرخشیم، به قول شاعر شما ایرانی‌ها، سعدی، توانا بود هر که دانا بود. بنابراین از تمام توان خود در این امر استفاده خواهیم کرد.

کیدلند، خوشبین است که رابطه این دو شرکت‌ سال‌های طولانی ادامه یابد. وی ادامه داد: شرکت هیدروزاگرس دارای سابقه‌ای ۱۰۰ساله در زمینه فناوری و صنعت نفت دارد.شاید اگر بلوک خرم‌آباد به نروژی‌ها نمی‌رسید، هرگز فارسی را به لهجه نروژی نمی‌شنیدیم.اما نکته جالب توجهی که در این میان روی داد تفاوت برخورد دو مدیرعامل بود، شرکت ملی نفت و هیدروزاگرس.

پس از پایان مراسم امضای قرارداد، صنایع دستی ایران در دستان نروژی‌ها خودنمایی می‌کرد. کیدلند پس از دریافت هدیه خود در برنامه‌اش زمانی ۱۵دقیقه‌ای تعیین کرده بود تا در جمع خبرنگاران حاضر شود و پاسخگوی آنان باشد. اما طبق معمول این خبرنگاران بودند که در پی نوذری می‌دویدند تا پاسخ کوهی از سوالات خود را دریافت کنند وموفق هم شدند.

گفت‌وگوی نوذری با خبرنگاران در حاشیه مراسم

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران،‌ پس از پایان مراسم و در جمع خبرنگاران، روابط خوب ایران و ژاپن‌، اولویت اجرای کار از سوی شرکت اینپکس و قائل شدن اعتبار برای قراردادهای بین‌المللی از سوی شرکت ملی نفت ایران را از جمله دلایلی خواند که موجب شد به شرکت اینپکس دو هفته مهلت داده شود.

غلامحسین نوذری، تاکید کرد:‌ شرکت ملی نفت ایران هم‌اکنون همه شرایط را برای اجرای کار فراهم کرده است، ولی طرف ژاپنی باید مسائل درونی خود را حل کند و برای این موضوع نیز دو هفته مهلت خواسته است که برای اجرای این پروژه بزرگ دو هفته، زمان زیادی نیست.

وی افزود:‌ پس از دو هفته چنانچه ژاپنی‌ها در حل مشکلاتی که برای آنها مهلت خواسته‌اند،‌ ناموفق باشند ، به یقین این قرارداد خود به خود فسخ می‌شود.

نوذری با بیان این که طرح جامع توسعه میدان آزادگان آماده و مناقصه‌های آن نیز تا حدی برگزار و بخشی از خرید کالاها نیز انجام شده است، تصریح کرد:‌ بخش عمده‌ای از فعالیت‌های توسعه این میدان در فواصل مذاکرات با مقام‌های شرکت اینپکس انجام شده است و در صورت فسخ قرارداد، ایران باید مبلغی را بابت اقدام‌های انجام شده پرداخت کند که رقم بسیار محدودی برای سرعت بخشیدن به اجرای پروژه به حساب می‌آید.

نوذری افزود: ‌با توجه به این که میدان خشکی است، توسعه میدان آزادگان می‌تواند در داخل کشور انجام یا از شرکت‌های دیگر برای توسعه آن دعوت شود که مذاکراتی نیز در این زمینه انجام شده است. وی با بیان این که مبحثی در مورد اجرای طرح توسعه میدان آزادگان از سوی شرکت‌های چینی و روسی مطرح نشده است،‌ گفت:‌ این موضوع برای توسعه میدان آزادگان شمالی مطرح است.

نوذری در پاسخ به اینکه هیچ کدام از قراردادهای بیع متقابل در صنعت نفت در سطح سقف تعیین شده اجرا نشده است و در بیشتر موارد پیمانکار از سود خود کم کرده است، چرا شرکت اینپکس این اقدام را انجام نمی‌دهد؟ گفت: بر اساس مذاکرات انجام شده بخش عمده‌ای از هزینه‌های افزایش یافته روی سقف سود مورد توجه قرار گرفته است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میدان‌های مشترک با کشورهای همسایه به منظور تولید نفت و گاز چه برنامه‌هایی دارد؟ گفت:‌ مذاکراتی را با کشورهای همسایه در مورد تولید از میدان‌های مشترک و مدیریت مشترک به لحاظ برداشت صیانی از این مخازن آغاز کرده‌ایم. نوذری افزود:‌ شرکت ملی نفت ایران پیشنهادهای خود را در مورد مدیریت مشترک بر میدان گازی پارس جنوبی به قطری‌ها، میدان آرش با کویتی‌ها و در مورد میدان‌های مشترک با کشور همسایه عراق به این کشور ارائه داده است و در حال حاضر منتظر انجام مذاکرات با این کشورها در این زمینه هستیم. وی این اقدام را بسیار دشوار خواند و گفت: شرکت ملی نفت ایران ‌عزم خود را در این زمینه جزم کرده است و با دقت این مساله را پیگیری می‌کند. وی در مورد انتقال دو شرکت زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران که باید به مناطق عملیاتی منتقل شوند، گفت:‌ برنامه‌ای از این شرکت‌ها به منظور انتقالشان به مناطق عملیاتی خواسته شده است، ولی آنچه اهمیت دارد مسوولیت و انجام ماموریتشان در مورد تولید نفت و گاز است. زمانبندی انتقال شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت نفت مناطق مرکزی باید به گونه‌ای باشد که مطمئن باشیم به تولیدات آنها آسیبی نمی‌رسد.

تولید روزانه نفت کشور ۴‌میلیون و ۷۵‌هزار بشکه در روز

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، همچنین تولید نفت کشور را روزانه ۴‌میلیون و ۷۵‌هزار بشکه عنوان کرد.

وی در مورد وضعیت قرارداد میدان نفتی یادآوران نیز گفت:‌ شرکت ملی نفت ایران فرصتی برای واگذاری برخی از میدان‌های نفتی در نظر گرفته که این فرصت برای شرکت‌ها محدود است.

وی افزود:‌ برای تسریع در امضای قرارداد توسعه این میدان‌ها به شرکت‌هایی که در مناقصه و مذاکره حضور داشتند، فرصت داده شده است، در غیر این صورت یا خودمان این میدان‌ها را توسعه می‌دهیم یا از پیمانکاران دیگر استفاده خواهیم کرد.

وی در مورد این که برخی از شرکت‌های خارجی اعلام کرده‌اند که در شرایط تحریم ایران همکاری خود را با این کشور قطع خواهند کرد،‌ گفت:‌ زمینه تحریم برای ایران وجود ندارد. شرکت‌های بزرگ بین‌المللی مانند توتال و انی اعلام کرده‌اند که همکاری با ایران را قطع نمی‌کنند.

وی در پاسخ به پرسش صادرات نفت ایران به ارمنستان با توجه به قول رییس مجلس شورای اسلامی در سفر اخیر خود به این کشور، تصریح کرد:‌ هر شرکتی که خریدار نفت ما باشد، نفت را به آن کشور می‌فروشیم و در این باره محدودیتی وجود ندارد. ما به دنبال مشتریان خوب هستیم و هر شرکتی که قیمت بیشتری برای خرید نفت خام ایران ارائه دهد، به یقین نفت را به آن کشور می‌فروشیم.

نوذری در پاسخ به این انتقاد که عمل نکردن شرکت ملی نفت ایران به تعهدهای خود در قبال شرکت صدرا موجب تاخیر در بهره‌برداری از دکل نیمه شناور البرز شده است، ‌گفت:‌ طرفین تعهدهایی در رابطه با یکدیگر دارند، ولی به نظر می‌رسد شرکت صدرا می‌توانست زودتر از اینها فعالیت خود را انجام دهد. البته آنها با مشکلاتی رو به رو بوده‌اند و این که گفته می‌شود ‌تعهدهایی در رابطه با صدرا داشته‌ایم، باید بررسی شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: چیزی که انتظار می‌رود بیش از هر چیز دیگر مورد توجه قرار گیرد، اجرای قرارداد است. زمانی که کاری از چارچوب قرارداد خارج می‌شود، به مصوبات و مجوزهای خاص خودش نیاز دارد که ممکن است زمان بر باشد، ولی این موارد مانعی بر سر راه اجرای قرارداد نیست.

وی ابراز امیدواری کرد که دکل نیمه شناور ایران، البرز تا بهمن ماه امسال حفاری نخستین حلقه اکتشافی دریای خزر را آغاز کند.

بلوک مغان را اقتصادی می‌کنیم

محمود محدث، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت از دیگر افرادی بود که در پایان مراسم خبرساز شد و خبرنگاران را به دور خود جمع کرد.

به گفته وی سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰میلیون دلار در بخش اکتشاف هیدروکربوری کشور هزینه می‌شود که این میزان سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف از محل منابع داخلی تامین و از سوی شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود.

مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، درباره مناقصه ۲۴‌بلوک باقیمانده اظهارداشت: مجوز برگزاری مناقصه برای ۱۲‌بلوک باقیمانده از ۱۶‌بلوک اولیه و ۱۲‌بلوک جدید به شیوه اکتشاف و توسعه همزمان از رییس‌جمهور گرفته شده است. وی افزود: احتمالا این بلوک‌ها در ۲مرحله به مناقصه می‌رود که در حال تکمیل پیش‌نویس قراردادهای موردنظر خود براساس تجربه به دست آمده از چهار قرارداد قبلی هستیم. مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت با اشاره به قرارداد اکتشاف و توسعه مغان یادآور شد: استانداری اردبیل در سفر رییس‌جمهور به آن استان مجوز توسعه برداشت نفت در اردبیل را گرفته است. در منطقه مغان حفاری چند چاه انجام شده است و براساس آنها حوزه رسوبی نفت سبک در آن منطقه مناسب است ولی مخزن خوبی برای تولید ندارد.

وی در ادامه گفت: با استفاده از تکنولوژی‌های روز می‌توانیم تولید روزانه ۱۰۰بشکه‌ای میادین مغان را اقتصادی کنیم. برای تولید اقتصادی از میادین این منطقه لازم است تکنولوژی روز به کار برده شود. با حفاری افقی و شکستن سنگ مخزن می‌توانیم میزان تولید را افزایش دهیم. در حال حاضر و با فن‌آوری گذشته تولید روزانه حدود ۱۰۰بشکه غیراقتصادی است. همچنین به دلیل نزدیکی منطقه مغان به پالایشگاه تبریز، میادین این منطقه به عنوان یکی از ۲۴‌بلوک موردنظر به مناقصه اکتشاف و توسعه خواهد رفت.

محدث خاطرنشان کرد: حفاری چاه در ‌بلوک ایرانمهر شروع شده و تاکنون ۷۵۰متر حفاری انجام و چهار حلقه چاه برای بلوک‌های ایرانمهر، فروزان و توسن حفر شده است. وی درباره میدان هندیجان توضیح داد: هندیجان یک افق عمیق دارد به نام فهلیان که مطالعات گسترده‌ای در آن انجام شده است و براساس نتایج آن محلی برای حفاری اکتشافی این افق و گرفتن اطلاعات از افق‌های

کم عمق‌تر طراحی کردیم، همچنین جاده و پمپ آب در این میدان ساخته و از یک هفته پیش دکل مستقر شده است.

محدث میزان ذخایر نفت در جای میدان آذر را ۲میلیارد بشکه اعلام و تشریح کرد: به نظر می‌رسد ۱۶درصد آن معادل ۳۰۰میلیون بشکه نفت قابل تولید باشد. هنوز طرح جامع توسعه میدان آذر تهیه نشده ولی پیش‌بینی می‌شود روزانه از حدود ۵۵ تا ۶۰هزار بشکه نفت برداشت شود که مذاکره آن با هیدرو زاگرس انجام می‌شود، در این راستا تا ۶ ماه دیگر باید این میدان به مناقصه برود یا پیمانکار دیگری انتخاب شود.