نگاه سوم- در پی استرداد آثار «گوستاو کلمیت» از دولت اتریش، شاهکارهای این هنرمند قرن نوزدهم میلادی، در آمریکا حراج می‌شوند. براساس آخرین اعلام رسمی حراجی کریستی در نیویورک، چهار اثر نقاشی هنرمند بزرگ «گوستاو کلمیت» که از یک خانواده اتریشی، توسط نازی‌ها دزدیده شده بود، هشتم نوامبر سال‌جاری میلادی به‌مزایده گذاشته می‌شوند. این آثار پس از مذاکره طولانی از سوی مقامات اتریشی با صاحبان اصلی آن‌ها، به‌فروش درخواهند آمد.

یکی از این آثار که شمایل طلاکاری شد‌ه‌ «آدل بلاک با اور دوم» را به‌تصویر می‌کشد، که در سال ۱۹۰۷ به قیمت ۱۳۵ میلیون دلار فروخته شد، این قیمت بالاترین قیمتی است که تا به حال برای یک نقاشی پرداخت شده است. آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: در این حراج، تابلوهای «آدل بلاک با اور دوم»، «خانه‌ها در آنتراک بر روی دریاچه‌ آتر»، «درخت سیب اول» و «جنگ بیرچ»، فروخته خواهند شد. انتظار می‌رود تا این آثار با قیمت بیش از ۹۳میلیون دلار فروخته شوند.

در ماه ژانویه، این پنج تابلوی نقاشی پس از یک بحث طولانی مدت با دولت اتریش برای استرداد آثار به «ماریا آلتمن» ۹۰ساله، در لس‌آنجلس داده شد. خانواده‌ او اعلام کرده‌ بودند که این آثار توسط نازی‌ها از آن‌ها دزدیده شده و دولت اتریش مالکیت آن‌ها را از آن خود

کرده است.

بسیاری از نقاشان هستند که سخت‌ تحت‌تاثیر وی‌اند. گوستاو کلمیت متولد ۱۸۶۴ می‌باشد که تا سال ۱۹۱۸ عمر کرد. آثار او درخشش عجیبی بر پیکره نقاشی مدرن و نو برجا گذاشته که این پیکره را تبدیل به ارزشی تازه نموده است. پیکره نقاشی امروز تاحد زیادی وامدار گوستاو کلمیت است. آثار کلمیت دربرگیرنده وهم‌هایی است که در عنصری انسانی و با وجود تزئینات فراوان برایش شده‌اند. کارهایش نشان از شعور بسیار زیاد قبل از مدرن‌ها و نگاهی تازه به عناصر آبستره می‌باشد. او با فرم‌ها و نقش‌ها و موتیف‌ها می‌کوشد تا راهی تازه در بیان نقاشی بگشاید. کارهایش با انسان‌ها و نقشمایه‌ها همگی زیبا و جذابند.